ZIERIKZEESCHE COURANT, N.° 99. VRIJDAG A.° 1846. 11 DECEMBER. Nieuwstijdingen. DUITSCHLANT). FRANKFORT, den 5 December. De pauselijke circulaire aan de Katholijke bisschoppen is den 23 November bekend geworden en tien duizend vijf honderd afdrukken daarvan zijn verzonden. Zij is zeer uit gebreid draagt de dagteekening van den 9 dier maand en vangt met eene lofspraak op de regering van Gregorius XVI aan zegt vervolgens dat de H. Vader, bij het aanvaarden van zijne regering de behoefte gevoeld beeft om bet woord lot zijne geestelijke medehelpers de bis schoppen Ie riglen voor geen van welke dus wordt verder gezegd het verborgen is boe in dezen beklagenswaardigen tijd de hevigste krijg tegen de gezamenlijke Katholijke Kerk gevoerd wordt door hen welke in roekeloos genootschap verhonden vervreemd van de gezonde leer en het oor van de waarheid,afwendende zich beijveren om iedere gedrog- telijke meening uit de duisternis te voorschijn te brengen die naar nun vermogen no£ te overdrijven en onder het volk te verbreiden. Het smart den paus tot in het diepste der ziel wanneer hij al de listen en kunstgrepen overdenkt door welke zegt hij die haters van waarheid en licht zich beijveren om alle streven naar godsvrucht geregtigheid en regtschapenheid in aller gemoederen te verdooven de zeden te verder ven goddelijke en menschelijke regten te verwarren de Katholijke godsdienst en dg burger-maatschappij aan het wankelen te brengen ja ware het mogelijk tot den grond toe uit te roeijen. Hiermede worden niet slechts de openlijke vprloochenaars der openbaring en godslasteraars bedoeld maar ook zij welke daar zij Gods woord voor menschenwerk uitgeven zich verstouten het naar eigen goeddunken te verklaren en uit te leggen terwijl God een levend gezag heeft ingesteld hetwelk den waren zin zijner hemelscbe openharing leeren bekrachtigen en alle strijdigheden in zaken van geloof en zeden door een onfeilbaar oordeel beslissen moet. Tegen al de zoodanigen worden de bisschoppen dus vermaand de geloovigen ernstig te waarschuwen. De rondgaande brief roert vervolgens andere zaken aan die daarin als grove dwalingen en bedriegerijen worden aangeduid als daar zijn goddelooze pogingen tegpn den H. Stoel heimelijke ketterijen welke reeds door vroegere pausen veroordeeld zijn de bijbelgenootschappen die de boeken der H. Schrift strijdig met de voorschriften der kerk in alle landtalen overeezet en niet zelden met valsche uitleggingen ver meerderd in zeer grooten getale en niet overgroote kosten aan alle zelfs de onbeschaafdste menschen onophoudelijk om niet uitreiken opdat met verwerping der goddelijke overlevering en van het gezag der Katholijke Kerk ieder de goddelijke uitspraken naar zijn eigen oor deel uitlegge welke bijbelgenootschappen de H. Vader, op het voet spoor zijner voorgangers insgelijks veroordeelt verder ook het verkeerd, philosophise!] onderwijs tier jeugd het alle onderscheid tusschen goed en kwaad vernietigend stelsel van godsdienstig indifferentismus de zamenspanning tegen den ongehuwden staat der priesters aan welke zamenspanning zelfs eenige geestelijke mannen voet geven bet verderfelijk communismus, en de slechte drukpers, hier niet zoozeer in den poli- tieken als in den zedelijken zin bedoeld. Daarna wordt de geestelijkheid tot regtschapenheid in wandel leer en tucht vermaand en den bisschoppen aanbevolen de wijding niet te spoedig te verleenen maar alvorens naauwlellend te onderzoeken of de te wijden personen voorbeeldig zijn in woord omgang liefdadigheid geloof en kuischheid en tevens eene voldoende wetenschappelijke vor ming genoten hebben op welk alles bij de inrigling der theologische seminarian gelet behoort te worden. Als het beste middel tot voorko ming van afval, en ter bevordering van stichtingwordt de zuivere prediking des goddelijken woords en de duidelijke ontwikkeling van alle pligten zonder bijvoegselen van valsche menschelijke welsprekend heid en als dat tot verheffing van den geestelijken stand het. onderhou den van vrome oefeningen aangeprezen. De rondgaande brief eindigt met gebed onder de gebruikelijke aanroeping om de voorspraak van do maagd Maria, den prins der apostelen, Petrus zijnen mede-apostel Paulus en al de Heiligen en met het geven van den apostolischen zegen. De paus heeft een algemeen jubilé uitgeschreven hetwelk in de kerken van St. Jan van Latcraan en der H. Maria te Rome gehouden worden en drie weken namelijk van 6 tot 27 December duren zal. De daar mede verhonden volle aflaten kunnen echter onder vervulling der daarbij voorgeschreven voorwaarden namelijk tweemalen kerkbezoek driemalen vasten, het geven van aalmoezen, de biecht, en het gebruik des H. Avondmaal?, gelijktijdig ook buiten Rome verkregen worden, en zijn zelfs den zeevarenden en reizenden bijaldien zij zich die na hunne terugkomstwillen deelachtig maken voorbehouden. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 8 December. Het heeft zich bevestigd dat de ongesteldheid welke Z. M. den koning zondag II. belette ter kerk te gaan van geen' ernstigen aard is geweest daar Z. M. zoover hersteld is dat hoogstdezelve zijne gewone bezigheden heeft kunnen hervatten. Z. exc. de minister van financiën beeft bij resolutie van den 5 dezer, vastgesteld de loterij n.° 201. Zij zal bestaan uit 21,000 loten 10,500 prijzen en 2 pretniën. De collecte zal geopend worden op maandag den 11 Jannarij 1847. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen op 8 Fchruarij 1847 de laatste 100 nominers zullen op vrijdag 30 April 1847 worden getrokken. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Van do 85 schepen welke tijdens den gewoed hebbende orkaan in de haven van Havana zich bevonden, zijn 34 gezonken 19 masteloos ge worden 23 zeer beschadigd en 9 geheel behouden. De duëlzucht onder de studenten te Koningsbergen heeft dezer dagen op nieuw een offer geëischt. Ten gevolge eener nietige aanleiding daagden de student Maclean, zoon van den algemeen geaeblen directeur der bank en zijn mede-student K. elkander uit. Den eersten werd de neus afgehouwen ten gevolge waarvan hijna groote folteringen, is overleden. Men zegt, dat de schoul-bij-nacht Cecillebevel voerende over het franscho smaldeel in China zich in zijne pogingen teleurgesteld heeft gezien oin betrekkingen met Japan aan te knoopen. Op alle punten heeft men go- reed staande kanonnen en strijdvaardige troepen ontmoet, en men ver haalt, dat verscheidene booten die manschappen aan land wilden zet ten krachtige aanvallen en ernstige verliezen hebben ondervonden. Hoe gezegend de afgeloopen zomer voor den landman geweest is kan uit de volgende bijzonderheid blijken: Door P. Vogelsang, melkboer ta Papendrecht wordt medegedeeld dat hij zijn vee reeds den 1 Maart in het land gezonden en den 1 December op stal gehaald heeft, zoodat het 9 volle maanden heeft geweid. Ter eere van den bey van TünTs,-te genwoordig zich te Parijs bevindende, heeft den 5 dezer eene groote revue over de troepen aldaar plaats gehad er waren omstreeks 25,000 manschappen aanwezig. Den 27 November jl. is te Stokholm een aanslag tegen het leven des konings ondernomen maar gelukkig geheel verijdeld. In Londen is eene meeting gehouden welke talrijk be zocht werd en ten doel had door verzoekschriften de afschaffing van de doodstraf te erlangen omdat die strijdig is met den geest Van het Christendom, niet aan het doel beantwoordtnadeelige gevolgen heeft, nu eens onschuldigen in het verderf stort, dan weder deontkoming van schuldigen begunstigt en dus de misdaad bevordertin plaats van dia tegen te gaan. Een brief uit Krakau behelst het berigtdat 5 pool- sche vrouwen aldaar door de oostenrijksche overheden in hechtenis geno men zijn en dat aan elk landbewoner verboden is na zonnenondergang zijn huis te verlaten en met zijne buren te verkeeren. Men verzekert dat de rooversdie de diligence van Bourges op Chateauroux uitgeplun derd hebben gevat zijn geworden op het oogenblik dat zij eene der barrières wilden uitrijden hel geroofde geld zouden zij bij zich hebben gehad. Aankondigingen zoowel van wege cotnmediën als van boek- verkoopers, ziet men te Rotterdam thans op eene nieuwe manier, zoo als in Engeland gebruikelijk ter kennis van het publiek brengen. Een man loopt door de stad van wege den boekhandelaar Nijgh, met een groot bord gewapend en houdt aan eiken hoek der straten stand waarop met groote letters te lezen ishoe voordeelig men zijn bibliotheek kan vergrooten en wat aldaar zoo ten goedkoopste verkrijgbaar is. In de gemeente Nieuwer-Amstel welke onmiddelijk aan het stadsgebied van Amsterdam grenst, is in den nacht van den 7 op den 8 dezer de kamfer- stokerij der firma Weduwe George Dommer Comp.en tocbehoorende aan den heer./. J. H. Ihle, geheel afgebrand. Professor Stieffcl voor speltin het duitsche tijdschrift Zeusdat men in de maand December meest sombernat. en zacht weder te verwachten heeft; slechts in de eerste helft der maand is eene periode van koude waarschijnlijk. Het volgende artikel vindt men in de Leeuwarder Courant: Dat het vertrouwen van vergiften aan onkundigen somwijlen de schromelijkste gevolgen kan na zich slepen heeft de ondervinding helaas maar al te zeer bevestigd. »Ook mij kwamen dezer dagen twee gevallen voor waarbij het vertrouwen van vergiften aan onkundigen ofschoon beide op zeer uiteenloopende wijzen twee menschenlevens had kunnen kosten. «Voor eenigen tijd werd ik bij een kind geroepen hetwelk mea vermoede dat eenig rattenkruid (arsenicum) had binnengekregen doordien deszelfs vader een mengsel tot verdrijving der ratten had gereed gemaakt waarbij eenig rattenkruid gevoegd was. «Zondag II. werd ik andermaal bij een kind geroepen hetwelk van de ouders een zoogenaamd suikerboekje ter speling had ontvangen. Het onnoozele kind onbewust van de schadelijke zelfstandigheden waaruit deszelfs speeltuig was zamengesleld at een gedeelte van hetzelve doch had het zoodra niet gebruikt of werd dadelijk braak- ac'itig en zeer benaauwd. «Na spoedig aangewende hulp mogt ik het genoegen smaken beiden echter na het doorstaan van hevige smarten aan hunno ouders terug te geven. «Bij een scheikundig onderzoek is hel mij gebleken dat bovenge noemd suikerboekje,, hetwelk nog wel prijkte met het opschrift: Geschenk voor de Jeugd, eene groote hoeveelheid voor de gezondheid schadelijk gift bevatte. «Ik heb het daarom niet ongepast geoordeeld vooral bij het naderend S.'-Nicolaasfeest de ouders op het schadelijke en gevaarlijke van meergenoemde luikerboekjesbenevens andere surprises bonbons enz. waarvan men tol S.'-Nicolaasgeschenken gebruik maakt opmerkzaam te maken ten einde meerdere ongelukken te voorkomen tevens in bedenking gevende of het niet van belang zonde zijn dat er door de hooge regering maatregelen werden beraamd om bovengenoemde voorwerpen uil de winkels der bankethakkers te weren. Franekerden 27 November 1846. (get.) Jons. H. van der Meulen Apotheker Men leest in de Gorinchemsche Courant bet volgende: Als eene bijzonderheid deelen wij onzen lezers mede, dat een der bedienden van den heer Hendrik Polvliet, tabaks-verkooper alhier, Parend de Munnik genaamd op den 1 dezer zijn' zevenligsten verjaardag vie rendetegelijk het genoegen genoot, zijne zestigjarige dienst bij zijnen tegenwoordigen meester en diens vader en grootvader te gedenken.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1