os. ZIE RIKZ EESCHE Nieu wal ijd ingen B1KGSDAG «■■II.WI..LU I 11,1 III GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 2 December. De door bet noderlandsch-indische gouvernement uitgevaardigde bekendmaking waarbij Makassar lot none vrijhaven wordt verklaard is van het grootste belang en als zoodanig door onze kooplieden met geno.egctLjtn lvangen. Daar deze concessie de eerste van dien aard is. doel dit de hoop ontstaan op eene meer vrijzinnige handelsstaatkunde dan tot nog toe verwacht mogt worden van bet stelsel van uitsluiting der Nederlanders, en zal den weg banen tot eene betere verstandhouding tusscben de koop lieden der beide natiën die in de indiscbe wateren handel drijven. BEÜERLANDE N. 'sGRAVENHAGE den 6 December. Reeds vroeg in den morgen kondigde in deze residentie bet wapperen der vlaggen van den toren trans;, van alle openbare gebouwen en van vele bijzondere woningen het heugelijk feest aan der verjaring van Z. M. Neftrtands geëerbfe- digden en geliefden koning. De vreugde van dezen dag werd echter merkelijk getemperd door de mare die zich verspreidde dat Z. M. zich ongesteld bevond. Wij achten ons gelukkig, Ie kunnen melden, dat deze ongesteldheid van geen' ernstigen aard is; dat Z. M. een' rustigen nacht heeft gehad en zich heden redelijk wel bevindt. 11. M. de koningin benevens de prinsen en prinsessen alhier aan wezig hebben den ochtend-godsdienst bijgewoond onder bet gehoor van den hofkapelbinn den welecrw. beer d.' OermouC die naar aanleiding van Psalm XCV vs. 3 eene treffende en toepasselijke rede gehouden en in zijn - gebed den Goddelijken zegen afgesmeekt beeft over den koning en over zijn geslacht, dat zijne jaren verlengd mogen worden en zijne regering voorspoedig zij. Lit hoofde van het ongunstige weder heeft dc grooto parade der troepen van bel garnizoen geen plaats gehad. liet beeft Z. M. behaagd, bij verschillende besluiten, alle de dag- Seekening voerende van boden onderscheidene benoemingen te doen zoo bier te innde als ter helooning dergenen die zich bij tic laat ste wapenfeiten in Oost-Indien loffelijk hebben onderscheiden zoo- wnï tot hoogere cn mindere betrekkingen, als bij tic verschillende ridderorden. Men merkt liter te lande daaronder op: de kolonelL. Ita- diolkommanderonde liet 5llc regement infanterie I. ah Llrechl Hressel- huis predikant der Hervormde,gemeente te Wolphnarlsdijk C. Smit, scbeepsreeder te Alblassertlain O. J. Sprcngerkommandant 'Ier ste delijke schntlerij té Middelburg, cn jh.' tan Heigüfsberg Versluijs lid der gedeputeerde staten van Zeeland welke allen benoemd zijn tot ridders tier orde van dort Nederlandseben Leeuw. Naar men verneemt houdt, men zich tegenwoordig bij tie regering ijverig bezig met bet samenstellen van eert aantal ontwerpen van wet die vóór bet einde van clit of in bet begin van bet volgend jaar aan de stalen-generanl zullen worden aangeboden. Daartoe be lmoren de voordragten van wet uitmakende de staatsbegrobting voor de jaren 1813 en 1819. Onder de wetten met welker zamenstelling men zich druk bezig houdt behoort de nieuwe graanwet mitsga ders die lot herziening van de algemeens wet van den "25 Augustus 1822 Staatsblad n.° 38), over de heffing der regtcn van in-, uit en doorvoer en van de accijnsenalsmede van hut tonnegeld der zeeschepen. Dc hooge raad heeft den 3 dezer in revisie uitspraak gedaan in do zaak van den slaat der Nederlanden legen C. J. Hoogstand. Men herinnert zich ongetwijfeld dat tie staal in revisie gekomen is tegen het arrest van den raail van 22 Mei 1846, waarbij aan den staat, op grond der wet van 29 nivóse Xlll jaar de vcrpligling opge legd is om voor de opvoeding van eenen zoon van een huisgezin waar zich 7 kindoren in leven bevinden zorg te dragen. De, hooge raad, in revisie uitspraak doentleen aannemende de beweegredenen van den eersten regter en voorts verwerpende eene in revisie ge nomen subordinatie, conclusie beeft ho,t arrest van 2"2 Mei jl. vol komen en in allen deele bevestigd en den staat veroordeeld in de kosten ook door do revisie veroorzaakt. Naar wij vernemen ltan binnen kort het besluit tot dn inwisse ling der oude guldens verwacht worden en hebben hiervan de hoeren rijks-agenten en ontvangers reeds voorloopige kennisgeving ontvangen met last om de in hunne kassen aanwezige specie dezer munt niet weder uit te geven. II. K. M. prinses Albert van Pramen Marianne der Nederlan den) heeft den 15 November een eerst bezoek bij Z. H. den paus afgelegtldit heeft te sterker de aandacht getrokken, wijl H. K. H. wanneer zij zich vroeger te Rome bevonden beeft, nimmer eenig bezoek aan den paus heeft gebragt. Volgons brief van Malta van den 20 II. was bet nederlandsch eskader, onder bevel van prins Hendrik, gereed om tie terugreis nttttr bet vaderland aan te neuten doch zou zich nog ecnige dagen te Gibraltar ophouden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. To Portsmouth zijn dezer dagen proeven met de telegraaf onder wafer genomen en volkomen geslaagd. Volgens de jongste telling, Indraagt de bevolking van Brussel 124.781 zielen ruitn 3000 mititai- rin daaronder begrepen. Het zoogenaamde schietkatoen is thans ook op het gebied der heelkunde overgegaan. D.' Frank chirurgijn (e "Wolfenbutlellieert er zich van bediend om verouderde verzweringen te verbinden cn zijne nieuwe, wijze van behandeling met het gunstigste gevolg bekroond gezien. De oproeren ter gelegenheid van korenver koop of korenvervoer beginnen in Frankrijk menigvuidiger te worden. De omstandigheid dat de bank van Frankrijk bijstand verlangt van do bank van Engeland in den vorm eener leening van 20,000,000 fr. geeft aanleiding tot veel bespreking in de financiële en handelskringen. !n Schotland is den 25 Novemitev-een lievige schok van- aardbeving ge voeld. Te middernacht is te Crieff, Perth, Dundee, Cupar Fife en Dollar de schok waargenomen. Zaturdag voormiddag zijn in bel voor onder van eert vaartuigje te Amsterdam, de schipper en zijn knecht levenloos te lied liggende gevonden. Dewijl alles digt gesloten was, is hel niet onwaarschijnlijk dat zij geslikt zullen zijn. In Frankrijk is do invoos vrijgesteld van meekrap wefke als vcrwstof moet worden be werkt co weder uitgevoerd. De stad Oranje, in het departement "Vaucluse (Frankrijk)heeft een gedenkteeken opgerigt Ier eere van liaim- baud IIIprins van Oranje die aart de inneming van Jeruzalem in 1096 deelnam. Op het gedenkteeken prijken, onder anderen, deze woor den Dit gedenkstuk is opgerigt door de mildheid van Z. M. Lodewijk Philips Ikoning der Franschen en van Z. M. Willem II van Oranje koning der Nederlanden." Sedert II. maandag zijn te Brussel "gens- darmes en veiligheidswachten aan de poorten gesteld om de vele uit do omstreken van Audenaerde. Aalst, Gendenz. afkomende bedelaars buiten de stad Ie weren. Uit de Volks-Almanak voor Roomsch-Katholijkcn voor 1847, dezer dagen in het licht verschenen, blijkt, dat het kerkelijk bestuur in Nederland in vier districten is verdeeld 1.°, de hollandsche zending 2.°, bet Apostolisch vicariaat-generaal van's Herlogenboscb 3.°, bet Apostolisch vicariaat van Breda en 4.' hel Apostolisch vicariaat van Limburg. Deze vier districten bevatten ongeveer 410 .statiën 286 parochiën. 12 pastorijen, 132 succursale en bijkerken, 082 pastoors 152 disservitors 482 kapellaans 127 vicarissen 761 kerken 4 seminariën 12 kloosters, 1 begijnhof en 3 instituten van opvoe ding voor jonge dochters. Wijders wordt het gezamenlijk bedrag der Ratbnlijken van Noderland in tic vier kerkdistricten geraamd op 1,075,800 zielen. Men meldt uit. Kampen van den 2 dezer f Het fonds, lof droog making der Zuider-Zee benoodigil op f 61,000,000 geraamd, is, verzekert men reeds bijeen. De afsluiting van het noord-zee—water zal worden daargesleld van den zeedijk tusscben Medemblik cn Enk- huizen in de rigting naar Stavoren; een breed kanaal, voor eb en vloed open zou Amsterdam en het SJ met de zee blijven verbinden en in dat. hoofdkanaal zouden de Hem de IJsscl en het Zwartewa- tcr zich uitstorten. Dit plan zal, zoo Amsterdam zich er niet tegen verzet, zeer spoedig verwezenlijkt worden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 2 dezer: De zaak van den Zeeuwse!) Limburgsc-hen-Rijn-Spoorweg schijnt titans met rasscho schreden le vorderen; dc over de gehecle linie aanwezige landmeters met het afbakenen van den/,elven bezig zijnde hebben in last ont vangen om des morgens met hel aanbreken van den dag te begin nen en niet vnor ties avonds bun werk te staken ten einde die af bakening des te spoediger klaar zij waarop de afbandeling van het groote plan 'wacht dat die spoorbaan overigens komen zal is zeker. De Tielsche Nieuwsbode van den 2 dezer meldt liet volgende De zaak van den door bot gelderschc bof ter dood veroordeelden kapellaan C. Hepkensis reeds een tak van industrie geworden daar ziclt op den marktdag van eergisteren alhier een zeker liedjeszanger onledig hield met liet voor een spotprijs verkoopen van smerig ge drukte hoekjes waarin dit hoofdzakelijke loop des regtsgedings werd medegedeeld, terwijl genoemde persoon zich tevens do vrijheid gaf, tiaar waar zulks Ut pas kwant er zijne, aan- cn opmerkingen op oone vrij onhandige wijze, bij te voegen, 'lis wel te betreu ren dal zoo iemand die zich in cassatie heeft voorzien en dus nog niet eens ter laatste instantie veroordeeld is op eene zoo indelicate wijze wordt tentoongesteld I Uit Zallbommel meldt men van den 3 dezer Eene vrouw- alhier werd dezer dagen binnen korten lijd zóó opgezet waarvan men do reden niet wist, dat de buren zeiden dat bet niet anders kon of zij was hetooverd. De tooveres werd ook aangewezen benevens de middelen tor genezing van de belooverdc. Men moest zeide het orakel eene lovende zwarte kip met 3 dikke vlierstokken in eenen ijzeren pot met water over een groot vuur hangen, en die'zamen laten koken tol dat de tooveres door dit middel aangetrokken van zelf bij tie zieke kwam om baar te onttooveren. Nadat de kip eenen langzamen dood was gestorven en toen braaf gekookt bad nadat de man en twee broeders van de kranke langen lijd te vergeefs op <le komst van dc tooveres gewacht hadden om haar zoodra zij de betooverde genezen bad eens goed af te ranselen - kwam ein delijk een geneesheer of chirurgijn die de betooverde eene grooto hoeveelheid water beeft afgetapt waarna zij zich veel boter gevoelt. Dit is echter niet het eettige staaltje van bijgeloof in deze stad. Eene andere vrouw, mot rbumatieke pijnen geplaagd en deze niet

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1