ZIE RI&Z EESCME COURANT, N.o 97. VRIJDAG A.0 1S46< 4 DECEMBER. Nieu wstij dingen. NEDERLANDEN. 'sGKAVENHAGE den 1 December. H. M. de koningin als mede Z. K. H. prins Alexander zijn gisteren avond van hoogstder- lelver huilenlandsche reis, alhier aangekomen. H. K. IT. mevrouw de prinses van Oranje is eergisteren avond in goeden welstand van hare reis naar buiten 's lands in deze resi dentie teruggekeerd. Het laat zich aanzien dat de feestelijkheden die gewoonlijk, van wege het stedelijk bestuur dezer residentie hij gelegenheid van 'skonings verjaardag verordend worden dit jaar niet die uitgebreid heid zullen hebben welke men gewoon is daaraan le geven. Al thans tol op. heden ziet men nog geene toebereidselen daartoe maken. Men wil dat dit jaar slechts de helft der som die gewoonlijk van stads wege daartoe bestemd is gebruikt en de andere helft tot een liefdadig einde besteed zal worden. Wanneer wij wel onderrigt zijn moet door Z. M. zijn te kennen gegeven, dat het hoogsldenzelven aangenaam zou zijn indien van stads wegp geene feestelijkheden werden daargesteld maar al het daarvoor bestemde geld liever aan de armen werd gegeven en dat deze den vorst kenschetsende begeerte aanleiding heeft gegeven lot de wijziging in de tot nu toe gebruike lijke stedelijke volksfestiviteilen. Bij besluit van rlen gouverneur-generaal van Neérlands-Tndie «ld9 September II., Is tie haven van Makassar (zuid-westpunt van Celebes) tot eene vrijhaven verklaard. GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De gouverneur van Utrecht beeft ter kennis gebragt dal in de maand Junij van 1817, in de hoofdplaats dier provincie eene tentoonstelling zd wordpn gehouden van voorwerpen van nijverheid en kunstvlijt uit hel geheide rijk en uit onze overzeescho bezittingen. Met betrekking tnl het schietkatoen zijn door verscheiden duitsche regeringen reeds on derscheiden verordeningen gemaakt iets dat hij het velerlei gevaar aan de bereiding en het bezit dezer nieuwe stof verbonden ligtelijk te ver wachten was. Op sommige plaatsen is de vervaardiging en verkoop geheel verboden op andere zijn zij aan beperkingen onderworpen ge worden. Den 25 November hebben Ier gelegenheid dat een vaartuig te Boulogne-aan-Zee eene lading naar Engeland bestemde aardappelen aan boord wilde nemen vrij erge onlusten plaats gehad darr bet ge meen zulks met geweld wilde heietien. Onder bijstand der nationale garde en der linielroepen is echter de inscheping ondanks eene hagelbui van steenen volbrngt, Te Konstanlinnpel zijn ontzettende bijzon derheden ontvangen omtrent de gruwelijke wijs. waarop liet kurden- hoofd Bederhan bei de Nestoriaansche Christenen vervolgt; hunne dor pen worden afgebrand en zelfs grijsaards vrouwen en kinderen zonder erbarmen om hals gebragt. Men verzekert dal de porte voornemens is Omnr-paoha met troepen tegen den woestaard aT te zenden. Aan een silszisch blad wordt van de poolsche grenzen geschreven dat de Ifgting der rekruten voor dit jaar in Pn.|pn eerst onlangs op de gewone wijze bij nacht plaats gevonden en gelijk altijd een panischen schrik onder de inwoners verspreid heeft. Het gejammer der vaders en moeders, welke onverwachts iinnne zonen uil de slaapplaats zagen wegvoeren moet hartverscheurend zijn geweest de weggevoerden vertrekken om nooit weder terug te koeren; uitzonderingen hierop zijn zeldzaam. In Boston hield onlangs een matigheids-genootschap een feest. De leden met hunne kinderen atèn boterhammen met zalm en rookvleescli, ten einde 'zich aan de matigheid te gewennen en dronken er chocolade bij. Des avonds was er een groote maaltijd voor de leden en dat dit geen mmzenmaallijd was geweest is de omstandigheid dat men des morgens nog ettelijke leden langs de straat zag laveren. Den 15 November is le S.'-Petersburg na zware sneeuwbuijen de vorst ingevallen zoodat de bruggen over do Newa twee dagen later weggenomen hebben moeten worden. Het engelsc.be eskader beslaande uit 6 linieschepen 1 brik en 3 sloomhnóten bevindt zich nog steeds op den Taag. Het ofTïciëlë fransche dagblad heeft een besluit medegedeeld waarbij bepaald wordt, de zeeinagt lot op 328 oorlogsvaartuigen te brengen. Op de begraafplaats Monlparnassele Parijs, zal om de begraving van schijii- dooden voor te koinen eene doodenzaal opgerigt worden alwaar de ligchamen vóór de bepaalde begrafenis, 26 uren zullen lenloong,esleld en aan het onderzoek eener wetenschappelijke commissie onderworpen Zullen worden. Voor zeker huis. op den Nieuwendijk te Amsterdam zag men den 28 November een gansch eigenaardig schouwspel. Eene aankondiging dat aldaar gratis, gebraden aardappelen naar eene fransche wijze bereid zouden verkrijgbaar zijn had honderden derwaarts gelokt die op gaslronomisohe wieken er heen stroomden en beladen met de .edele aardvruchtterugkeerden. Dat de gamin van Amsterdam, zich zulk eene sr.hoqne.gelegenheid in allen deele wist len nutlo te maken, en dat liet aan koddige tooneelen niet ontbrak zal wel geene ver- ineliling behoeven. Uit Utrecht meldt men van den 26 November Gisteren avond had in de vergadering van de utreohtscbe afdeeling der maatschappij: lot Nut van 't Algemeenvoor liet eerst vergaderd in hel gebouw vnor kunsten en wetenschappen eene plegliglieid plaats die ten vorige jare' beproefd ook nu bij zoo vele pogingen der maatschappij ook tol verbetering en aanmoediging \an den dienstbaren stand weder door vele leden werd le geinoel gezien en wier volvoering dan ook de goedkeuring der in aanmerkelijken getale tegenwoordig zijnde leden en vrouwen scheen weg te dragen de uitreiking name lijk van eereblijken aan drie dienstboden met namen J. C. Tolle- naar, dienstbode gedurende 32 jaren G. M. Tollenaar, gedurende 30 jaren en M. van Woudenberg gedurende 26 jaren allen wegens bestendig en buitengewoon goed gedrag in gemelde hare betrekking. De eerste secretaris der afdeeling, de lieer J. J. van Leeuwen, nam daartoe aanleiding met het na eene gepaste inleiding voordragen van den eersten zang van Messchert's gouden bruiloft, in welke, ónder anderen de 40jariae trouw Van eene dienstbode bijzondér in liet licht wordt gesteld. Toepasselijk was daarop de uitreiking aan elke der bedaagde dienstmaagden van een loffelijk getuigschrift henevens den zilveren eerepenning der maatschappij hare namen en diensttijd vermeldende en een boekgpschenk Tafereelen voor dienst baren en Zondagsboek, beide door d." Biben alles met doelmatige en hartelijke toespraken aan de dienstboden gerigt, en met aansporing der leden om toch door alle gepaste middelen ook van hunnen kant voor hunne dienstboden nuttig te zijn en mede te werken om het goede doel en de. pogingen der maatschappij in deze, zooveel in ieders vermogen is te ondersteunen en te bevorderen. Als iels buitengewoons meldt men uit Eedat, ten huize van I. W. Idzardilandeigenaar onder dat dorp, een derdebalfjarige os geslagt is, wiens linker longstal 35 nederlandsche ponden en 5 onceri woog. De nier namelijk aan genoemde zijde 2 nederlandsche pon den en 5 oneen zwaar lag in eene massa vet gehuld van 33 neder landsche ponden. De regler nier, integendeel, welke maar 5 oneen zwaarte bezat, werd slechts door A nederlandsche ponden en 5 oneen vet omwikkeld. Wegens de zeldzaamheid van dit geval, zal de me- dedeeling hiervan velen niet onbelangrijk voorkomen. Op jl. vrijdag avond hebben zich op eene boerenplaats bij Wijt- gaard onder Wirdum in Vriesland, vier of meer personendie zich zwart gemaakt hadden vertoond om eene aalmoes gevraagd en be komen hebbende zijn zij in het huis gedrongen en hebben zij ruim honderd gulden en een gouden horlogie gestolen, daar de bejaarde boer en ook de dienstboden dadelijk naar de schuur vlugtien om hun leven te redden. Thans vernemen wij dat de ijverige justitie reeds allen gevat heeft. Nog altijd gaan Duitschlands regeringen voort met liet nemen van maatregelen om de duurte van levensmiddelen te verminderen door den invoer daarvan vrij te geven of die zoo dragelijk mogelijk te maken voor minvermogenden door het verleenen van subsidiën. Het eerste is nu weder geschied in Wurteinberg waar de invoer op nieuw lot den 30 September 1847 is vrijgegeven het laatste in Beijeren waar de regering eene aanzienlijke hoeveelheid granen in renigc. arme districten vonr niet uitgedeeld en builendien eene som van 16,000 flor. tegen eene lage rente beschikbaar gesteld heeft. De Human Society le Edinburg gaf aan eenen hond die eene vrouw uit het water gered had eenen zilveren halsband met het opschrift: «Van de Human Society, den hond Box, voor de red ding eenor vrouw van verdrinken in den nacht van den 17 Nov. 18-15." Na eenige weken vond men den halsband meteen van papier verruild met het opschrift Box beeft nog iels grooters gedaan li ij is niet ij del en gaf dus den sierlijken halsband aan een ellendig huisgezin om hem te versmelten en zich door de opbrengst van het zilver eenigen tijd tegen den hongerdood te redden." Op eenen der groole wegen van Frankrijk is eene diligence door eene rooverbende aangehouden en uitgeplunderd geworden. Een brief uit Bourges van den 26 II., verhaalt de zaak aldus: De diligence van Bourges op Chateauroux is dingsdag avond den 24 November met ongelooflijke stoutheid gewapenderhand aan gevallen en geplunderd geworden. Behalve den conducteur bevatte dit rijtuigzoo in het coupé als binnen in en boven op de imperiale, 10 reizigers, en aan geldswaarde was liet beladen rnet 44,500 franken in vijf-frankstukken van 1000 en van 500 franken. Kwart over 9 ure van Bourges vertrokken, was de diligence om- slreeks 10 ure op 5 kilometers van de stad, op de plek genaamd da Valleijen gekomen toen de paarden onverwacht bleven stilstaan het was zeer donker, en de conducteur niets kwaads vermoedende, lag er den zweep over om hen Ie doen voortgaan maar zij hieven volstrekt weigeren en deinsden zelfs zoo sterk achteruit dat oen der kettingen met welke zij aan het rijtuig gespannen warenknapte. Eene versperring van steenen ter hoogte van omstreeks de 60 centimeters, die dwars over den weg lag, was de oorzaak van hun schrik. Bijna gelijktijdig kwamen er eenige lieden toegeschoten, zon der dat men begrijpen kon van waar. Twee hunner grepen de paar den hij den kop, andoren lagen hunne vuurwapenen op den conduc teur aan en sommeerden hem van den bok af te komen en de sleutels van de bagaadje-kist van het rijtuig af te geven. In de ver warring wist de conducteur de sleutels niet te vinden en een der aanvallers, zulks voor onwil houdende, bragl hem 3 ponjaardsteken in den regter schouder toe. Een der roovers bleef steeds voor de paarden2 andere hielden den conducleur en de reizigers die zij hadden doen afstijgen in be dwang, een vierde bewaakte degenen, die nog in het rijtuig waren blijven zitten; nog 2 anderen eindelijk klommen in het coupé, om de bagaadje-kist met een nijptang open te breken. Dit was het werk van een oogenblik en in liet kistje vonden zij 10,000 franken. Zij hielden vol dat er meer moest wezen en klommen op liet impe riale, waar zij weldra de overige 34,000 franken vonden. Ditmaal

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1