'Zeetijdingen /i dvertentiën. LANDVERHUIZING, Wij hebben een tafereel geschetst van datgene, wat den Nederland- Hchen landverhuizer in Noord-Amerika wacht, en waarlijk wij hebben geene të stèrkè kleuren gebezigd. Verschillende zaken hebben wij on aangeroerd gelaten als dat het gouvernement aldaar zich zijner niet be kreunt, dat hij bijna nooit iets van het vaderland of de aldaar achterge laten betrekkingen vernemen en evenmin aan hen eenig narigt geven kan; dat hij bloot staat aan rooftogten van de wilde stammen die nog over gebleven en hier en daar rondzwervende zijn of soms van weggeloopen slaven uit de slavenhoudcnde gewesten dat wanneer hij eindelijk zoo verre is van eenen oogst te hebben ingpzameld hij soms, wie weet hoe verre reizen moet, wil hij dien te gelde maken en zich het benoodigde van kleeding schoeisel enz. aanschaffen en nog vele andere zaken meer. Hij derhalve die verlangt zijn vaderland te verlaten overwege het wol - want, heeft men eenmaal al zijne have en eigendom verkocht heeft men eenmaal op den bodem van het zoogenoemde vrije land, den voet gezetdan is de terugkeer zoo hoogst moeijelijk velen die nog de middelen hebben schamen zich terug te keeren en voor de meesten is van woge de kosten der reis alle terugkeer onmogelijk. Zij derhalve, die geneigd mogten wezen hunne landgenooten aan te zetten of aan te sporen om hel vaderland te verlaten en naar Noord-Amerika over le ste ken, mogen lieden ken do ontzettende verantwoording, welke zij op zich laden. De rampen de ellende, het verderf van velen zullen zij op hun geweten hebben. Een ieder wachte zich uit dien hoofde, zich te liglvanrilig of uit gekwetste eigenliefde daarmede in te laten al is het, dal hij zelf mede gaat en in al het lief en leed met zijne vrienden deelt. Tegenover deze kolonisatie waar, voor den Nederlander, zoovele pverwigligo bezwaren in den weg slaan en dezelve onraadzaam makert hoe is het gesteld inet eene landverhuizing naar onze pigene amerikaan- sche of azinlische bezittingen? Men behoudt zijne taal zeden en wet ten iets dat wij reeds hebben aangemerkt van hel hoogste gewigt te zijn. Tot het verkrijgen van landerijen behoeft men geene honderde mijlen ver hel land in te trekken tegen de mogelijke strooptogten geniet men de nnodige bescherming, en in zijne godsdienstoefening is men vrij, zonder dat men dien aansloot in zijnen godsdienstigen zin behoeft te vreezen welke in de meer bevolkte streken der noord-amerikaansche staten als ieder uur den opregten Christen hinderlijk zijn. Bij het behoud van taal zeden en wetten heeft de Nederlander het behoud zijner nationaliteit en eigendommelijkheid. Fn de nederlandsche koloniën ver smelt hij niet onder eene andere, meer talrijke bevolking, zoo als in Noord-Amerika, waar hij eindigen moet, naar vreemde taaien zeden zich te schikken en te plooijen en zich gelukkig moet schatten wan neer men hem eindelijk wil opnemen en hem zijne vreemde nederland sche afkomst niet meer ten verwijt doet strekken. Men denke aan den staat New-York en de nederlandsche afstammelingen en vergelijke hier mede de kaapsehe hoeren inzonderheid die, onder hen welke, tot he lrood hunner nationaliteit de, Kaap-kolonie hebben ontruimd en zich thans te midden der afrikaansehe woestijnen hebben gevestigd. De landerijen bouwgereedschappen en zaden waarvoor men in Noord-Amerika zijne laatste penningen kan besleden ontvangt men in de nederlandsche koloniën of geheel voor niet, of hij voorschot. Welk een verschil Is het niet tevens een zeer groot verschilin onze eigene overzeesche bezittingen de bewustheid te hebben het voorwerp te zijn van de bij zondere zorgen van de bepaalde begunstiging- van het gouvernement, dat er werk van maken zal om den hand welke u aart het vaderland hecht, te onderhouden om u de briefwisseling niet de betrekkingen, door u in het vaderland achtergelaten gemakkelijk te maken om u het handelsverkeer le verligten om u in staat te stellen de voortbreng selen door u aangekweektvoordeelig van de hand le zetten. Die goe deren die behoeften die gemakken waaraan gij in het vaderland ge woon waartzult gif ook in de nederlandsche koloniën u kunnen aan schaffen. Moe vele onwaardeerbare voordeelen biedt derhalve de landverhuizing naar onze eigene bezittingen in Amerika of in Azia niet aan boven de, gunstigst genomen twijfelachtige voordeelen, welke de [andverhuizing naar Noord-Amerika kan opleveren. Wie kent, om nog iets te noe men de bestuurders daar? Wie kent daarentegen niet de bestuurders in Suriname en in Neerlandsch Indie? Wio weet niet, dat de baron van Baders in Nedertnndsch Guyana en de heer Bocfmssen op Java heide mannen zijn dieal hadde men ook geene andere waarborgen de land verhuizers minzaam zullen ontvangen vaderlijk voor hen zullen zorg dragen Men weel het: de kolonisatie aan de Saramakka moet als geslaagd beschouwd worden, en de leemten, welke aldaar nog ten aanzien van bet bestuur als anderzins ntogten gevonden worden, zuben weldra, ten gevolge der onvermoeide pogingen van den gouverneur dier kolonie ge heel verdwijnen. Mogt al het gouvernement alhier onwillig zijn om de kosten der overvaart te dragenwelnu die kosten zijn in allen ge valle gering te noemen tegenover de kosten der reize naar Noord- Amerika het voorzien in hel onderhoud voor één jaar, het aanschaffen van paarden runderen bouwgereedschap en zaadkoorn, en de koop schat der landerijen! Hoe gemakkelijk is het niet, tegenover die aan zienlijke kosten te voorzien inde koster, dar overvaart naar de Sara- makka-rivierNijvere gezinnen ofschoon onbemiddeld kunnen er al ligt toe geraken om de benoodigde reiskosten bij elkander te krijgen of eene kolonisatie-maatschappij zou daarin kunnen voorzien. Eene zoo danige maatschappijwier grondslag liefdadigheid zoude moeten wezen behoorde geene gelden voor le schieten, tot aankoop van de benoodigde liléedingstukken (indien de nood zulks vereischte) en geene vrije overvaart te verschaffen, dan aan zulke nijvere, en ter goeder naam en faam staande huisvaders, die gezond en voor den veldarbeid geschikt waren, en omtrent wie, en de verdere leden van hun huisgezin voldoende ge tuigenissen ingewonnen waren. Zij zou zich in betrekking moeten stel len met den gouverneur der kolonie Suriname, door wienna een of twee jaar tijilszou worden bepaald hoeveel jaarlijks door den ten haren koste uitgezonden kolonist zou moeten worden betaald tot afbe taling der aangegane schuld en zulks tot geheele afdragt toe, met bij voeging eener matige rente. De deelhebbers in die maatschappijzou den dus geene verliezen behoeven te lijden en zij zouden de bewustheid (lebben menigen nijveren doch Izchoeftigen landgenoot, tot ruime mid delen van beslaan te hebben geholpen en tevens tot verbetering der welvaart van het vaderland le hebben bijgedragen. Wij achten het bier de plaats nietom deze vhigtige trekkenwegens de oprigting van zoo danige maatschappij nader uit te werken maar wij nemen de vrijheid de opraerfezattmbeid daarop !e vestsgerr van alle landgenootendie helt niet aan geldelijke middelen ontbreekt en die genegen mogten wezen de landverhuizing hunner behoeftige landgenooten aan te moedigen. AmstHand.) MIDDELBURG den 27 November. De provinciale stalen op heden in buitengewone bijeenkomst vergaderd hebben ter vervul ling van de vacature in het provinciaal gereglshof, door het eervol ontslag van den raadsheer m.' W. N. Lambrcchtsen van Rillhem ontstaan eene voordrag! opgemaakt van drie candidalen beslaande uit de heeren m." ,4. J. van Deirisesubstituut-officier bij de arron- dissements-regtbank te Goes; J. J. van Deinselid der arrondisse- ments-regtbank te Goes, en C. XV. E. Vaillantlid der arrondisse- ments-regtbank te Middelburg. Te dezer gelegenheid is door hun edel groot achtb. aan zijne exc. jh.' m.' E. van Vredenburch een diner op de zaal der sociëteit St.-Joris aangeboden lot gedachtenisviering van het 20jarig tijdvak gedurende hetwelk z. exc. als gouverneur der provincie, het voor zitterschap van hunne vergadering heeft bekleed, in welke betrekking hij zich op de hoogachting en genegenheid van Zeelands ingezetenen zoowel als van de onderscheiden administratiën in dit gewest da hillijkste aanspraak heeft verworven. GOES den 26 November. Onder de donkere vóoruitzigten en bekommeringen waarmede men voor eenige dagen den naderenden winter hier te gemoet ging, behoorde ook gebrek aan drinkwater, hetwelk zoo schaarsch was als te midden van den Zomer. Ware de droogte blijven aanhouden of er zoowel vorst ingevallen (gelijk meer malen reeds omstreeks dezen tijd plaats heeft als nu eene overvloe dige regen dan zou dit wel hij een langdurigen en strengen Winlef een der grootste rampen kunnen geworden zijn waarin moeijelijk te voorzien zou zijn geweest. Gelukkig is dit bezwaar thans afgewend en dezelfde Voorzienigheid aan Welke wij zulks danken ban ook ia andere nooden voorzien. ZIEB1KZEE den 1 December. Volgens berigt uit Bataviais aldaar den 5 September II. aangekomen, het barkschip de Stad Zie- rïkzeekapitein D. Ochtman van deze stad, hebbende 103 dagen reis, BATAVIA, den 9 Spptemher, Gisteren is op het eiland Pulo- Dapoor gestrand het schip Koning der Nederlandenkapitein Reigers, van Amsterdam hetzelve had des avonds reeds 9 voeten water in. 20Ös!e KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vierde Klaise. 7"* Lijst, n." 14455, f 1250. Heden beviel voorspoedig - ofschoon ontijdig - van een' welgeschapen Zoon S. M. WIJNMALEN geliefde Echt genoot van Eikerzee, D.' C." W.' SGHULLER. den 26 November 1846. Eenige kennisgeving. Heden verloste van een' ZoöN de Vrouw van A. A. PHAFF, geboren CaPeLLe. Nookdgouwe den 26 November 1846. Eenige kennisgeving. Heden nacht overleed, na een langdurig lijden en na eons Ecbtverbindlenis van ruim 54 jaren mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, JOHANNES ANDREAS FITZNER in den ouderdom van 85 jaren en 18 dagen. Zirrikzer Wed. J. A. F1TZNËR den 27 November 1846. geb. M. ivk Roo. Allendie iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan den Boedel van ADRIAAN K.ANSE en ELIZABETH WILSON in leven Echtelieden en onlangs binnen deze Stad over leden, worden verzocht, daarvan schriftelijke opgave of betaling te doen v66r of uiterlijk op den 15 dezer maand, ten huize van Zierikzee. den 1 December 1846. C. BAL. Torslond eene bekwame burger DIENSTMEID benoodigd die tevens het Huishouden waar kan nemen adres bij J. lil. van SETTEN. De Notaris M.' J. J. ERMER1NS zal op Vrijdag den 4 December 1846, 's morgens ten 9 ure, voor het Huis laatst bewoond door Mej.nfvrouw J.a O.MLOO, Weduwe J. Saab. aan de zuidzijde van de Oode Haven le Zierikzee, presenteren le ver- koopenEene partij MEUBELAIRE GOEDEREN, beslaande in Tafels, Stoelen, Kabinet, Bureau, staande. Klok Ladetafels, Bed den, Porselein, Koper, Tin, Glas en Aardewerk, en belgeen ver der zal worden geveild. Ingevolge hevel van den Edel Achtb. Heer Kegler-Commis-- saris worden de Crediteuren, zoowel bekende als onbekende de bevoorregte en de Pand- of Hypotheek-hebbende daaronder be grepen in den faillieten Boedel van CORNELIS MONNÉE Schoen maker gewoond hebbende te Zierikzee, wijk C, n.° 344, opge roepen om in persoon of hij behoorlijke volmagt tegenwoordig te- zijn op Maandag, den 14 December aanstaande, des morgens ten tien ure in de gewone Raadkamer der Arrondissements-Regtbank ten einde tot de verificatie hunner Schuldvorderingen te kunnen overgaan. Terwijl inmiddels ieder die aan voormelden Boedel iets verschuldigd! mogt zijn wordt uitgenoodigd om die schuld ten Kantore van dem Curator, liefst voor dien datum te.komen voldoen. M.' WILLEM HENDRIK KROEF Curator. te ZtESHKZee hij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukker#)

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2