ZIERÏKZEESCHE COURANT, N.° 96. DING5DAG A.® 184®. 1 DECEMBER. JVieu wstij d ing en NEUERLANDE N. 'sGRAVENHAGE den 28 November. Er is door de regering het volgende antwoord aan de kooplieden te Rotterdam gegeven op hun adres tot opheffing van de schaalwet en het toestaan van den vrijen invoer van granen: «dat de kwestie, omtrent de algeheele «opheffing der wet van 29 December 1835, een punt van overwo rking bij de regering uitmaakt en dat de korte tijd welke tot den «1 November II. voorhanden is geweest, niet gedoogde vooraf nog «het stelsel van regten op de granen bij de staten-gcneraal In doen «bediscussiëren inmiddels ecnc tijdelijke verlenging der wet van 18 «December 1845 in allen gevalle noodig is bevonden welke ook de «slotsom van het onderzoek van gemeld stelsel moge zijn." (2V. B- C.) Naar men verneemt, heeft 7. M. de koning de schoone huilen- plaats Ueeburggelegen tusschen Boxtel en Vught, in Noord-Braband en den heer Hyckevorseltoebehoord hebbende aangekocht. Het departement van oorlog heeft, de chefs der verschillende korpsen van het leger gemaatigd om aan de, miliciens der ligling van 1843, die verlof roosten vragen tol het aangaan van een huwe lijk do vereischte vergunning daartoe te verleenen onder beding noglans dat de belanghebbende manschappon casu t/uovooraf hunne schuld op het kleeding- en reparatie-fonds aanzuiveren. De zoodanigen die buiten staat zijn aan deze bepaling te voldoen kunnen, desniettemin, deze toestemming erlangen, mits hun onver mogen slavende door een bewijs afgegeven door de hiertoe bevoegde autoriteit. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 24 November had te Amsterdam de veiling plants der verzame ling schilderijen, door den heer A. Pluim nagelaten; n.°" 1 en 2heide grootsche bloemstukken door omen beroemden landgenoot G. nan. Os. werden Ie zamen voor ƒ5650 verkochteen ander hlonmslukje op kleiner schaal door denzelfden meester, werd voor ƒ1090 verkocht. Een van regeringswege gedaan onderzoek heeftnaar hetgene professor Mulder in een dagblad mededeelt geleerd dat de curaQaoscbe aloö-hars een zuur oplevert hetwelk met voordeel andere thans in gebruik zijnde kleurstoffen kan vervangen. De aloë is op Curacao inheemse.!,de teelt van dit gewas kan er nog uitgebreid worden. Men schat het week loon van alle werklieden aan de spoorwegen in Engeland op 260.000 p. st. (ruim 3 millioen guldens). In de omstreken van Warschau had nien den 18 November eene koude van S°welke echter slechts een uur aanhield. Te Stokholm is de winter den 15 November begonnen met het vallen van sneeuw, die den 17 nog de straten Ideef bedekken nadat het kort te voren daar en in andere oorden van Zweden nog zoo warm was geweest dat de rogge bijna in aren schoot zoodat men die, uit be zorgdheid, begon af te snijden. Het zuidelijke gedeelte van het Lode- wijks-kananl (in Beijeren) was den 21 November dermate met ijs bezet dat de scheepvaart op hetzelve geheel gestremd was. Een twintigtal schepen meerendeels met graan geladen lagen vastgevroren. De gewone burgerlijke gevangenis te Brussel is overvol. Men rigt lokalen in om tijdelijk gevangenen daarin Ie kunnen plaatsen. Er is sprake van het bouwen van eene nieuwe brug over den Teems tp Londen in het middelpunt van de stad welke het city—gedeelte van het strand door Essexstreet met de voorstad Southwark zou verbinden. Alsdan zou de hoofdstad 8 bruggen hebben en we! 4 van steen eene van gegoten en eene van geslagen ijzer, en 2 hangende bruggen. Het spreekwoord, dal er niets nieuws ondpr de zon is schijnt ook op het schietkatoen van toepassing Ie zijn. Althens oude schrijvers verhalen, dat Cavendisch, opdêr de regering van koningin Elizabeth, de Indianen te Port Desire, eene vernielende, zelfstandigheid in uitwerking volkomen aan het schiet katoen gelijk zag bezigen en in Guinea wierpen de inboorlingen naar de schepen naar den kapitein Cook met katoenaohlige zelfstandigheden die als buskruid brandden en groote schade aanrigtten. De gebeur tenissen in Portugal verwekken teregt bezorgdheid. Het schouwspel der aangevangen worsteling is niet van belang ontbloot. Het koning schap heeft eenen hardnekkigon strijd met den geest van omwenteling aangevangen iedere partij kan over belangrijke middelen beschikken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat in den nieuw bedijkten Pan- lina-polder te Biervliet, dit jaar van dezelfde stammen tweemaal kool zaad is geoogst de eerste opbrengst is den 15 Junij en de tweede den 12 October gedorschtterwijl men verzekert, dat de tweede oogst van even ruim zoo goede kwaliteit is als de vorige. Uit Rotterdam wordt gemeld dat aldaar (er stede valsche nieuwe guldens in omloop zijn welke zoo kunstig zijn nagemaaktdat men dezelve alleen door de klank van de echte kan onderscheiden. Gedurende het jaar 1846 zijn van Archangel geëxpedieerd 634 schepen, waarvan 207 naar Holland en Belgie de uitgevoerde roage bedroeg 330,312 tz.waarvan 260,421 tz. naar Holland en 37,771 dito naar Antwerpen. ïe Cork (Ierland) zijn dezer dagen 8 schepen met levensmiddelen uit Amerika aangeko men. De Saranakdie den 21 November van Philadelphia te Liver pool aankwam, heeft medpgebragt 2854 vaten meel 12,000 schepels tarwe, 5000 schepels en 40 zakken indiaansch koren 30 vaten ossen- vleesch 9 vaten spek en 7 tonnen aardappelen. Zalurdag avond is er in den koninklijken franschen schouwburg te'sMage eene soirde musi cals et chant instrumental gegeven uitgevoerd door een hongaarsch ge zelschap ui! vier personen bestaande. Deze kunstenaars bootsen op de verrassendste wijs zonder hegeleiding van eenig instrument hoegenaamd al de klanken na van do trompet den haiitiiois, den cor-a-pislon en de viool. De aanzienlijke hoeveelheid diamantin den laatsten tijd te Amsterdam bearbeid is hoogst opmerkelijk en nog duurt die bedrijvig heid in den handel van edelgesteenten aldaar voort. Alle diamanlslijpers- fahrijken zijn in vollen gang, behalve de afzonderlijke werkplaatsen der snijders en klovers die allen eene massa steenen leveren. Er zijn zelfs werklieden die ook gedurende den nacht arbeiden. Waarschijnlijk zijn vele verzendingen naar vreemde landen in en buiten Europa hiervan de oorzaak. Men meldt uit Amsterdam van den 28 November: Het getal der zieken, gedurende do op eistenen,den 27 November, aigelooperc week in de beide gasthuizen dezer stad ingehragtis al weder min der, dan het in de vorige week geweest was; toen was het cijfer 287, thans 235. Ook het getal der zieken, in die heide gestichten aanwezig, is in de jongst verloopene 3 weken aanmerkelijk en wel met een getal van hij de 100 afgenomen. Op den 6 November, toen hetzelve gedurende dezen herfst het grootst was, bedroeg het 1704; thans is het 1616. fn de Provinciale Vriesche Courant leest men het volgende «Gedurende dezen zomer zijn er een aanzienlijk aantal veldmuizen in de graslanden opgemerkt die sedert het gunstige najaarsweder zich verbazend hebben vermenigvuldigd zelfs is het in sommige hinden zoo erg gesteld dal de hoeren verpligt zijn hun vee uit de weide te nomen door dat de koeijen het stinkende en besmette gras niet wilden vreten. Indien er in den aanstaanden winter gemaligdo warmte en droogte beerschl dan staat het wel te vreezen dat deze muizen de landen aanzienlijke schade zullen toebrengen. Dus wenscht men in het algemeen alleen om de veldmuizen eenen strengen winter. De kraaijen zwarte roeken vermenigvuldigen zich ook naar hel schijnt doordat zij op de veldmuizen azen en er een ongelooflijk aantal van als voedsel gebruiken." Ook verneemt men met leedwezen, dat zich de veldmuizen in sommige streken van Gelderland, met name in de Neder-Betuwe op eene vreesselijke wijs vermenigvuldigen zoodat men daar ook groote schade voor het veldgewas duchte. Uil Sneek meldt men van den 24 November Het tegenwoordig jaar 1846 is rnede merkwaardig om don langen tijd dat de landman zijn vee heeft kunnen laten grazen. Nog ziet men heinde en ver om onze stad zelfs melkvee weiden en er zijn landlieden die van dit voorregt reeds ruim dertig weken genot hebben gehad daar de zulken reeds in het laatst van Maart of het begin van April dezes jaars hunne stallen ontruimden. De greidboer trouwens in onze provincie heeft in dit jaar in allen opzigte ruimen zegen genoten en buitengewone voordeelen hebben dezen lak van bestaan onder scheiden. Bij overvloedig voedsel voor zijn vee vond hij een goed geimiak en alle zijne voortbrengselen stonden aanhoudend hoog in prijs terwijl zelf ét'n product de vriesche kaas namelijk eena doorgaande nimmer gekende duurte bereikte. In den Zicartsluizer Ilode van den 21 November leest men dat onlangs te Vollenhoven een man onder de dooden werd gerekend die werkelijk nog niet ontslapen was daar hij na reeds te zijn uitgekleed en in afwachting dat do bestelde laalsle woning gereed zou zijn op stroo te hebben gelegen zich onverwacht weder begon te bewegen, en uitriep: «o mijn God!" Hoewel deze man weinige uren later liet tijdelijke met het eeuwige voor goed verwisselde, waarschuwt de Bode hij deze gelegenheid dal men toch hij liet ter aarde bestellen van overledenen niet te spoedig moet te werk gaan. Indien wij wel onderrigt zijn, heeft inon te 's Gravenhage nog wel onlangs, de voorzigtigheid gehad, van eenige dagen uit te stel len de begrafenis van eene plotseling overledene aan wier lijk na het afsterven geene de minste verandering was te bespeuren. De Constitutionsl vermeldt de volgenden verkoopings-adverlentie welke dezer dagen te S.'-Denis aangeplakt geworden is: Verkoop van meubelen schilderijen prenten reliquaire. en beenderen van oude fransche koningen verzameld en bewaard toen de grafsteden te S.'-Denis geschonden werden te weten heenderen van Pepyn- de-Korte, van Filips lil bijgenaamd de Stoute, on van Jan Tristan, zoon van den Heiligen Lodewijhoen hand van Lode wij Ie XIIhaar van Margarelha van Provence, een stuk van het kleed van madame Louise van Frankrijk, dochter van Lodewijk NE. bekkeneel van den abt Suger. Alles voor kontant geld rnet 10 centimes opgeld boven den prijs van toewijzing. Met reden vraagt men, of er voor zulke zaken wel verjaringsregt bestaat en of zij niet steeds het eigendom van den staat blijven. De heer Cuenatvan Reppe die sedert lang hij het ministerio van oorlog in Frankrijk petitioneerde tot het doen aannemen van een houten rijtuig, waarvan hij de uitvinder is, heeft werkelijk verlof gekregen om zijn werktuig aan het onderzoek der zich te Parijs be vindende militaire autoriteiten te onderwerpen. Er hebben proef nemingen plaats gehad. Om het rijtuig in beweging te stellen is er niets meer noodig dan dat de binnen gezeten personen den pas met de voeten marqueeren. De maat van den gewonen stap geeft eene snelheid veel grooter dan die van de diligences der onderneming Lafitte en Caillarden wanneer men die snelheid nog wil vermeer deren maakt men gebruik van den versnelden pas dan vliegt het rijtuig met al de vaart van een door volle stoomkracht gedreven stoomsleper. De voortstuwende kracht van dit rijtuig is fabelachtig want men beweert dat het in staal is ontzettende massa's omver te wer pen. Die proefnemingen beloven zeer belangwekkend te zullen worden.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1