onderzoek van het rif heeft gelukkig do verzekering opgeleverddat het dier niet dol was. Te Gerhevillier heeft een dergelijk ongeluk plaats gehad. Een wolf is toegesprongen op een voor een rijtuig gespannen paard op een hond en eindelijk ook op eene vrouw die hij in de borst geheten hoeft daarna heeft hij ook nog onderscheiden personen en dieren verwond. Een kloeke knaap heeft zich niet ontzien moedig op hem in te loopen hem ten aanzien van een aantal van schrik geslagen menschen in zijne armen te omknellen en alzoo te verstikken. LANDVERHUIZING. I. Meer en meer komt de landverhuizing in Nederland ter sprake; meer en drukker verlaten Nederlanders den vaderlandschen bodem ten einde zich elders een vaderland te zoeken. De verslagen zelfs der provinciale staten gewagen van de landverhuizing, en de gehlersche staten schijnen van oordeel te wezen dat in die provincie althans de zucht om zich te verplaatsen en zich aan de overzijde van den Oceaan onder andere hemelstreken te begeven uit Westphalen naar onze oostelijke grenzen is overgewaaid. Hoe het daarmede ook zij het getal Nederlanders, die het vaderland verlaten vermeerdert met den dag, en daar dezen meestal werkzame nijvere menschen zijn wordt het van te meer belang, dat men in het algemeen zich die zaak aantrekke vooral van den kant van hen die het vaderland lief hebben die belang stellen in de welvaart Van den dierbaren geboortegrond. Verre zijn wij er af de landverhuizing op ziehzelve af te keuren. Wij verwijzen ten dien aanzien naar ons vroeger opstel (zie Handelsblad li.4528, 4531 en 4532), waaruit men ontwaren zal dat wij die ver plaatsing uit Europa naar andere werelddeeten als eene noodwendigheid beschouwen als eene bestemming van het Kankasische menschenras, om de beschaving en het Christendom over den geheelen aardbol te ver breiden. Maar wij zijn niet in betzelfde geval als bet naburige Duitsch- land dat betzij dan te regt of te onregt. bel betreurtdat die me nigte Duitschers welke riaar etders trekken voer de krachten van het fitgemeene vaderland verloren zijn aan dat vaderland de beste levens sappen ontrooven - omdat Duilschland geene koloniën bezit waarheen het die overbevolking zooals men het noemt rigteti kan. Neen Nederland is niet in datzelfde geval Nederland heeft koloniën en wel van zoodanige uitgestrektheid dat duizenden en duizenden daarheen jaarlijks zooden kunnen afvloeïjen en gedurende een groot aantal jaren zonder dat aldaar overbevolking te vreezen ware. Niettegenstaande Nederland in het bezit is van uitgestrekte koloniën zien wij tot nog toe, helaas! onze meeste landverhuizerszich naar Noord-Amerika wenden en daardoor raken dezen zonder noodzakelijk heid voor het vaderland geheel verloren. Zij konden daarentegen strek ken tot uitbreiding van de welvaart, tot bevestiging van de kracht van het vaderland dat wij zijn des verzekerd dierbaar is mede aan hen «lie het vaderland gaan verlaten, zonder de hoop het ooit weder te zien zonder met hetzelve in eenige betrekking te blijven. Wij zijn overtuigd «lat velen hunner, op het oogonhlik dat zij den vaderlandschen grond gaan verlaten, bitter berouw gevoelen over hun besluiten gaarne indien het nog tijd daartoe ware terug zouden treden. Doch, dan is er geen terugkeer mogetijk De beweegredenen tnt het verlaten van den vaderlandschen bodem zijn niet voor allen dezelfden. Er zijn er dre verbitterd over de hooge per sonele en grondlasten over de belasting op de eerste levensbehoeften bestuiten het vaderland vaarwel te zegeen anderen worden op het gezigt van hun tafrijk kroost door moedeloosheid aangegrepen, en vreezen dat hunne lievelingen door de groote concurrentie buiten staat zullen Wezen het dageïijksch brood te verdienen er zijn ook die zich diets maken dat zij geene genoegzame godsdienstige vrijheid genieten. De meerdere, of mindere gegrondheid dier bewpegredenen zullen wij niet onderzoeken of tegenspreken en zwijgen geheel van minder gegronde of nil de lucht gegrepene voorwendsels waarachter zich sommige landver huizers verschuilen omdat zij zich schamen met de wezentlijke oorzaken voor den dag te komen. De boven opgegevone klagten eens geheel toegevende, dan vragen wij op onze beurt of onze landverhuizers in Noord-Amerika geene redenen tot klagten zullen aantreffen Tn Noord-Amerika treft men in de eerste plaats aan taal zeden en wetten, die den Nederlander geheel vreemd zijn. Pit is een bezwaar «lat elk uur elk oogenbtik tegen het voorhoofd springt en dat den man die met zijn huisgezin naar het vreemde land gaat weldra ver moeid afmatuitput. Die het niet ondervonden heeft kan bet onmo gelijk getooven hoe die onbekendheid met taal zeden en wetten waardoor men onophoudelijk in strijd is met de bevolking te midden van welke men zich bevrndt - zelfs den moedigen man ondermijnt hoeveel te meer dan de meer zwakke vrouw. -- Deze zwarigheid is onoverwin- baar en men moet zich langzamerhand leeren schikken. Door die onbe kendheid met taalzeden en wetten staat men bloot aan allerlei veron gelijkingen verguizing afzetterij en kleine beroovingen. Welke onop houdelijke kwellingen voor den vreemdeling f De Noord-Amerikaan is bekend bovendien als zeer gereed daarmede zijn voordeel te doen als er ®p uit zijnde om den vreemdeling geenszins te sparen. Velen zoeker» den europeschen aankomeirng op allerlei wijze te misleiden en hoezeer de geschriften die daarvan menigvuldige voorheelden aanhalen hier en daar niet van overdrijving zijn vrij te pleiten er blijft altijd nog genoeg nog te veel over dat waarheid is en den vreemdeling soms zeer duur te slaan komt. Wit men landerijen tot matige prijzen koopen dan moet men ver en al verder het westen intrekken. Men is het zekerste tegen velerlei bedrog waarvoor men in Europa geen naam heeft - te ontduiken met congresland te koopen maar dan zal men zich in eene woeste streek moeten nederzetten waar men het geboomte kan vellen zich een buis van boomstammen bouwen den grond ontginnen. Alles alles wat men noodrg hebben kan paarden en runderenzoowel als bouwgereed schap en zaai-zadenzoowel als koTrj en thee enz. enz. moet men tot zooverre hebben medegesleepten al de arbeid die er te doen is moet men met de zijnen zelf verrigten want loonbedienden, boeren arbeiders, kneebts en meiden zijn niet te hekomen of enkel tot geweldig hooge prijzen. Soms vindt men in den omtrek van één uur een half dozijn naburen die in het eerste zuiveren van den grond in het bouwen van bet huis, de behulpzame band zullen bieden ,-maar natuurlijk verwachten zij dezelfde wederdiensten overigens heeft vooral bet eerste jaarieder gezin zoovee! voor zichzelf te doen dat men aan geene naburen denken kan. De landziekte komt vervolgens den landverhuizer bezoeken en werpt hem en de zijnenvoor en naop hel krankbed. Geneeskundige hulp is niet te hekomen 4 oppassing evenmin. De huisvader door den over- zwaren arbeid dien hij zich heeft moeten getroosten van krachten uit geput en door moedeloosheid en teleurstelling vaak even krank naar den geestbezwijkt niet zelden en zonder eenige godsdienstige toespraak dan die de zijnen hem kunnen geven. Hoe treurig is dan niet zijn ver scheiden hoe rampzalig de toestand waarin hij zijne geliefden achterlaat Godsdienstvrijheid is er inderdaad in dat land waar de burgerlijke vrijheid meermalen zoodanig begrepen wordt dat zij in het regt van den sterkste»] ontaardt. Gij moogt er een bpdehuis opriglen lot Gods- verzaking tot Godsloochening zoowel als tot Godsvereering. De grofste dweeperij wordt er gehuldigd naast de stuitendste ontheiliging van het volmaakte Goddelijke wezen. Deze is gewis niet de Godsdienst-vrijheid welke den Nederlander behagen kan. [Amst. Hand.) VL1SSINGENden 24 November. Mogt men reeds cenigen tijd de hoop koesleren, van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. na volbragte reis in deze haven te zien terugkeeren thans hebben wij het voorregt te kunnen mededeelen dat de zekere tijding is ont vangen van het besluit om het fregat Prins van Oranje hier te doen binnenvallen en overwinteren kunnende prins Hendrik met hetzelve reeds in de eerste dagen der volgende maand worden verwacht. Bij de lang beslaan hebbende onzekerheid is dit besluit voor Vlis- singen meer dan ooit verblijdend en gewigtig. Het levert eon nieuw bewijs op der bijzondere genegenheid van den vorst voor deze stad het zal hij den naderenden winter eene bron openen van allerlei voordeelen voor vele ingezetenen en in de nooddruft van vele armen zal daardoor worden voorzien. Zonder twijfel zal dan wel de bur gerij daarin voorgegaan door het bestuur, zich beijveren, om hij de gehoopte gelukkige terugkomst van prins Hendrik in bet vaderland daarin op alle wijze vreugde en belangstelling te betoonen. De dag waarop wij aan den prins bet «welkom!" kunnen toeroe pen, behoort voor Vlissingen, thans meer dan immer, een feestdag te zijn en voorzeker zal hel den vorst welgevallig wezen wanneer hij mag ondervinden de dankbaarheid eener burgerijdie aan hem zoo veel goeds verschuldigd is. Vooral wat tot de zeemagt van den staat behoort is 's vorsten te rugkomst alhier mede hijzonder verblijdend, en moet zij eveneens aanleiding tot vreugdebetoon en feestviering geven. Wanneer dezelve ten gevolge van 's vorsten verlangen geschiedt, dan mag zij ook aan gemerkt worden als een bewijs van tevredenheid voor de aangewende pogingen om hoogstdeszelfs goedkeuring te verwerven en verschaft zij op nieuw de gelegenheid, om daarnaar voor het vervolg te trachten. Moge het dan hij de terugkomst van den prins in alles blijken «lat de stad, de marine, dat ieder daarover feest viert, en zulks voor Z. K. H. eene welgevalligs hulde en dankbetoon opleveren. ZIERIKZEE den 27 November. Bij besluit van den 22 dezer, heeft T. M. benoemd tot secretaris der stad Brouwershaven J. ft). Geluk, in plaats van J. Ise'oree ftloensvroeger uit die betrekking eervol ontslagen. 200*tc KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vierde Klasse. isi"1 LijstGeene. 2"« n.» 20754 f5001); - n.° 12767, f 1000. 3"* ii.» 9436, f 1000. 10284 9287 6979 en 10040, ieder f 1000. 5^ n 7802. f 25,000; - n.° 2109 f 2500 - n.°» 4079, 6879 en 10613, ieder ƒ1000, 6a' n.° 6319, f 1256; - n." 3116, ƒ1000. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM Woensdag den 25 November 1846. Nederlander 2'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/, pC. Haridel-Maaischappij 4'/* gebïeren. 58'/, 70 °/s 9V/s 172s/a pC. MÈDDENPR1JZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 26 November 1846. O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zoréer-dHo Haver Paardehoonen Witte dito Bruine dito De Ned. f11,00 -11,50 - 0,00 -10,00 - 9,.50 - 6,00 - 5,50 - 3,40 - 7,00 - 10,50 - 11,00 Mudde. it 12,00 a 12,25 a 0,00 a 11,00 a 10,00 a 6,20 a 5,90 b 3,60 a 7,25 a 11,00 a 12,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijr» ,aad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. 0,00 a 0,00 - 9,50 a 10,50 - 0,00 a 9,50 -11,00 b 11,20 -10,50 a 11,50 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie teZisrilizee, f 37,O0p, v. Patent-Olie - 40,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden overleed na een kortstondig lijden mijn geliefde jongste Zoon JOZUA in den ouderdom van ruim 23 jaren. Nif.uwerkerk den 25 November 1846. 3. HERMAN. Heden avond.overleed ir> den ouderdom van ruim negen en dertig jaren, onze waarde Broeder en Behuwd-Broeder A. P. de LOOZE in leven Societeithouder nalatende vier minder jarige kinderen waarvan bet grootste gedeelte bun zwaar verlies niet kunnen heseffen. Uit aller naam Zierikzke M. J. de LOOZE Jz. den 23 November 1846. Apotheker. g Bij Gebroeders BU1JZE gekwalificeerde Kollecteurs der K. N, Loterij, is getrokken op n." 7 802, de Kapitale PRIJS van f 25,( g UIT DE HAND TE KOOP, een Rood-Kopercn SOEPKE- TEL kunnende nagenoeg 900 Kannen bevatten te bevra gen bij Jonkheer W. D. de JONGE te Zierikzee. Brieven franco. tb zibbtkzee bw db wed, a. de vos en zoon stadsdrukkers-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2