iv A.» 1846. COÜRANÈ DINGSDAG Besturen en Administration. N.° 94. ZIERIKZEESCHE éb NOVEMBER, OPENBAÉE STRAW DVERTWOP1NG. De OPPERSTRANDVONDER beoosten DE SCHELDE maakt door deze bekend dat door hem in bet openbaar zal verkocht worden Op Woensdag den 25 November 1846: Te Bruinissedes voormiddags om 10 ure, 300 a 400 Mudden ROGGE en oenigc SCHEEPSTUIGAG1E. Tc Zier ik zee des namiddags om 3 ure, 20 Mudden ROGGE een KABEL-KETTING en eenige SCHEEPSTUIGAGIË. Zierikzeeden 23 November 1846. De Opporstrandvonder voornoemd DE JONGE. De LOTERIJ van HANDWERKEN or ter verloting dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plaats vindt, zal eerlang weder worden opengesteld, zoodra Zijne Majesteit, onze geëerbie digde Koning bet aan Hoogstdenzelven in te dienen verzoekschrift zal hebben goedgekeurd. Jntusschen wordt een ieder beleefdelijk nitgenoodigdom daartoe de vereischte Handwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen bren gen, ten einde, na het bekometie antwoord van Z. M., daaraan het vereischte gevolg te kunnen geven. De Dames, uitmakende de Directie dier Loterij, hopen en rekenen op de algemeene medewerkingvroeger aan haar betoond terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig te blijven, en alzoo aan het belanglonze doel te blijven beantwoorden. De tijd der verloting zal (na de hekomene goedkeuring des Konings) nader worden hekend gemaakt. .Vf en ws t ij d ing en. N E I) F. R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 22 November. Z. M. heeft gratie verleend van de straffe des rlnnds met den kogel aan den soldaat bij de 2dl1 kompagnic 2do balaillnn 6d' regemenl infanterie FrilS HoOyes- broodoud 19 jaren lot welke straf hij door den krijssraad en het provinciaal kommandement van Noord-Brahnnd wegens insubordi natie (geweldig verzet tegen zijnen meerderen in rans) was veroor deeld tijdens hij wegens zijn aanhoudend berispelijk gedrag in dc 2dl! klasse van discipline diende; zijnde dat arrest in 10 jaren ge vangenisstraf veranderd H. M. de koningin is den 15 van Nice vertrokken en bereids te Lyon (Frankrijk) aangekomen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De proissische missie tot verbreiding van het Christendom onder dc Joden heeft niet alleen twee predikers tol dat einde aangesteld maar zelfs de aanzienlijkste geestelijken van bekende orthodoxe gevoelens heb ben zich vereenigd om hij beurten in de Kloosterkerk'te Berlijn missie- preken te houden. De opperhofprediker Strauss zou daarmede een aanvang maken. Bij een keizerlijk hevelschrift is bepaald dat voortaan in het tweede admiraliteits gedeelte der stad Petersburg geen.e houten huizen meer gebouwd mogen worden. Men heeft te Berlijn het plan, om eene maatschappij daar te stellen tegen de duitsche landverhuizing npnr Amerika en de landverhuizers voor het vaderland te trachten ie behouden door hen tot den landbouw in de pruissische oostelijke pro vinciën aan te moedigen alwaar hun de menschlievende ondernemers verreweg grnolere voordeelen beloven dan men zulks in Amerika doel. Volgens brieven van de italiaansche grenzen van den 6, is de bevolking van Fano (delegatie van Pesaro en Urbano) in opstand gekomen tegen de Jezuiten dier stad. Het volk meenende dal zij de aanstokers van eene zamenzwering tegen den paus waren en dat hun klooster het brandpun t dier zamenzwering was heeft het bestormd en alios wat hun onder de handen kwam kort en klein geslagen alsmede cenign geestelijken mis handeld. Uit Rome meldt men dat de bewoners der Ghetto (Israëliten) zich tot den paus gewend hebben met verzoek om gelijke regteo als de Christenen Ie erlangen wanneer een vader in huwplijk 12 kinderen verwekt heeft. Z. II. heeft dit verzoek niet slechts bewilligd maar ook bevolen dat aan de behoeftige Joden uit de publieke kas der Benificenza ondersleuning zal uitgereikt worden. Een der ministeriële fransche organen de MesSager deelt mede dat de minister van binnenlandseho zaken ofschoon hulde bewijzende aan de goede bedoelingen van den heer de la Rochejaguelinvermeent heeft geene toestemming te kunnen verleunen tot de aanvrage van dien lieer om eene loterij van 2,000,000 franken op te rigten ten behoeve der slagtoffers van de jongste over- stroomingèn. Zoodanige loterij is in strijd met de wet van den 21 Mei 1836. A'oor die ongelukkigen is thans in de openbare schatkist de som van 607,161 franks 61 centimes gestort. De kapitein van het vaartuig Eote hooft in eene kleine kerk van het eiland Zailron een dor Philippijnsche-ISilanden eeno grafzerk ontdekt waarop zich dn naam bevindt van den beroemden Magellaandie genoemde eilanden ont dekte. leder jaar op hetzelfde tijdstip verneemt men eene menigte rampen door do zorgloosheid der ouders en de onvoorzigtiaheid der kin deren veroorzaakt. In minder dan 8 dagen hebben wij in de verschil lende dagbladen va.u Belgie.hcl verhaal gelezen van het verongelukken Van 17 kinderen welke door met vuur te spelen of anderzins geheel of gedeeltelijk verbrand zijn. Te Tubize heeft een onheil op de ijzer- baan van MonS plaats gehad. Twee jonge meisjes welke den weg wilden passeren geraakten op eens tusschen een' gaanden en een' ko menden stoomtrein. In stede van onbewegelijk te blijven staan poogden zij zich te redden en werd de eene schier verpletterd terwijl de andere ter naauwernood en met een gebroken arm werd behouden. De toe nemende prijs van den leeftogt in Belgie verwekt veel bekommering. i Aten wil proef-bakkerijen en procf-slagterrjm onder bestuur van do overheid inrigten om met de daad te toonen tot Welken belamelijketi prijs brood en vleesch kan worden verkocht. De Times die thans voor een half officieel orgaan der engelsche ministers gehouden wordt bevat een zeer hevig artikel tegen het besluit dat door Oostenrijk Pruissen en Rusland genomen zou zijn om het zelfstandig bestaan vari den vrijstaat Krakau te doen eindigen en dien staat weder met Oostenrijk te vereenigen. De poging der stoomboot Ethiope om de Niger op te stevenen en daardoor gelegenheid te vinden tot het verkrijgen eeneF meerdere kennis van en tot uitbreiding van Engelands handel met da binnenlanden van Afrika is weder mislukten wel door het springen der stoomketels zoodat het schip te Fernando Po opgelegd heeft moeten worden. Alle uit de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika ontvan gen berigten stemmen overeen dat een voorbeeldelooze voorraad graan en meel gereed lag om naar engelsche havens te worden ingescheept. De ganscho westkust van California wordt door het eskader der Ver eenigde-Staten geblokkeerd en de vlag dier staten Wapperde van al da hoofdplaatsen zonder dat iemand zich daartegen verzette. Den 11 October heeft op de kust. van Florida e,en hevige storm gewoed waarbij het kleine eiland Key-West geheel verwoest is. De vuurbaak is vernield alle huizen zijn omgeworpen minstens 50 menschen hebben er het leven bij verloren en vele schepen zijn op de kust geslagen. Binnen korfc zal een belangrijk werk te Parijs het licht zien, ten titel voerende Geschiedenis van de heerschappij der Romeinen in Judea en van de verwoes ting van Jeruzalem door don heer Salvadordie meer dan 6 jaren aan dit geschrift heeft gearbeid. fn de bad-inrigting en zwemschool nar, het Westerdok te Amsterdam hebben in het afgeloopen bad-saizoen 650 geahonneerden hel zwemmen aangeleerd. In verscheiden plaat sen van Engeland is de prijs van brood en aardappelen aanzienlijk ge daald. Tot een bewijs van hoeveel gewigt de uitvoer naar Engeland wordtkan dienen dat do vorige week niet minder dan 12 stoomboo- ten met slagtvee vruchten en andere levensmiddelen derwaarts vertrok ken zijn. Voor eenigen tijd heeft zich een persoon in het Variété in de «Nes te Amsterdam vertoond met een lintje op de borstbij wijzo van ridder-orde welke hij niet geregtigd was te dragen bij is deswego door de correctionele regtbank la Amsterdam veroordeeld tot 8 dagen, gevangenis. Drie nederlandsche manschappen tot de infanterie he imerende zijn als deserteurs te Brussel aangekomen en naar de franscno grenzen gezonden om aldaar voor Algerie dienst te nemen. LI. maan dag avond is hij den landbouwer Jan Prinste Mastenbroek (Overijssel), brand ontstaan waardoor het woonhuis, met liet.grootste gedeelte des inboedels, 2 hergen vol hooi, en het Wagenhuis, met de boerenwagens en verdere bouwgereedschappen, de prooi der vlammen geworden zijn, terwijl eene koe, 13 kalveren en oen vet varken daarin zijn omgekomen. De vrouw en eeu der kinderen zijn zwaar bezeerd. Dezer dagen zijn in een van de voornaamste koffijhuizen te 's Hage ontvangen twee (nieuwe) guldenstukken onder de regering van wijlen koning Willem i geslagen die zoodanig gesnoeid zijn dat de bevoegde autoriteit daarvan kennis genomen en een strengelijk onderzoek begonnen heeft. Terwijl Frankrijk door vreesselijke overstroomingen geteisterd werd, is het wa ter in onze gewesten en Duitschland zoodanig weggelöopen dat hier en daar de handel gestremd is. Van de rivieren en havens aan de Oost-Zoo meldt men bij aanhoudendheid dat er geene Schepen kunnen aan noch afvaren. Ook in ons land vindt hier en daar hetzelfde geval plaats. Velo rivieren zijn zoo laag, dat een 2 voet geladen vaartuig met moeite va ren kan. Een 40lal landverhuizers uit Hatlem Epe en Meerde zijn, por schip, over Deventer naar Rotterdam gereisd, om van daar de reis naar Noord-Amerika voort te zetten. Ook uit verscheidene andere plaatsen des vaderlands zijn in den laatsten tijd gezinnen derwaarts vertrokken, en in 't algemeen wordt het bedroevende verschijnsel der verhuizing naar vreemde gewesten thans ook hier te lande meer en meer waargenomen. Intusschen wordt uit Tubbergen (Overijssel) het volgende geschreven In den loop van de jaren 1842 en 1843 vertrokken uit deze ge meente 27 personen naar Amerika waaronder aanzienlijke en Wel gestelde landbouwers die destijds hunne have en goederen Verkochten ten einde een hun voorgespiegeld geluk te zoeken. De uitkomst biervan is geweest, dat er tot heden achtereenvolgende 13 dier per sonen na hunne tot geld gemaakte goederen verreisd te hebben armer terug zijn gekomen dan zij te voren waren terwij! zij nu de overtuiging hebben erlangd van hier te lande zelf, naar mate vare het te verriglen landwerk beter dan waar zij elders bun fortuin beproefd hebben hun bestaan te kunnen Vinden. Jl. woensdag middag is een tamelijk welgekleed beef ten huize vatl een' winkelier in de Bagijuestraat te 's Hage gekomen vragende om het patent te zien ten einde na te gaan of de winkelier niet te hoog aangeslagen was? De winkelier geen kwaad bevroedende, gaf hem, behalve het patent-biljet zijne biljetten van grondlasten en personeel ter bezigliging. Na van dezelve kennis Ie hebben genomen zeide hij den winkelier dat hij te hoog Was aangeslagen en dat btj door

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1