ZIERI&ZEESCHE A.® 1846. couRArr. 'mkJW lêesturen en A d mi nistra I iën W ieuivst ij din tj en. i\.o @3. VRIJDAG 2® NOVEMBER. VERGADERING van het AEDEEUNGS-BESTUUR der MAAT- SCHAPPIJ ter bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND, Ie Zierihzeeop den 26 November aanstaande, ten Huizo van den Koflij huishouder B. H. Harinck des morgens ten half twaalf ure. De LOTERIJ van HANDWERKEN of (er verloting dienstige VOORWERPEN, welke jaarlijks alhier plnnis vindt, zal eerlang weder worden opengesteld, zoodra Zijne Majesteit, onze geëerbie digde - Koningbet aan Hoogstdenzelven in te dienen verzoekscbvut zal hebben goedgekeurd. ïntasschen wordt oen ieder beleefdelijk uitgenoodigdom daartoe de vereischte Randwerken of Voorwerpen in gereedheid te willen bren gen ten einde, na het bekomene antwoord van Z. M.daaraan het vereischte gevolg te kunnen geven. De Damesuitmakende de Directie dier Loterij, hopen en rekenen op de nlgemecne medewerking, vroeger aan haar beloond; terwijl ook zij niet in gebreke zullen blijven om door ijver en accuratesse het in haar gestelde vertrouwen steeds waardig le blijven, en alzoo aan het belanglooze doel te blijven beantwoorden. De tijd der verloting zal (na de bekomene goedkeuring des Konings) nader worden bekend gemaakt. NRDERLAN E N. 's GRAVENIIAGE, den 17 November. Bij gelfigenheiil van Z.r M." komst op don 14 dpzor to Kótterdam hooit eene commissie uit (ie werklieden van 's rijks werf Z 11. bedankt voor de- hooge gunst welke rij mogen genieten om gedurende do wintermaanden hot dag geld toegestaan voor zdmerloun te mogen behouden, hetwelk door hoogstdenzelven minzaam werd aangehoord, terwijl Z. M. (ie vve;k- lieden aanmaande, om zich die gunst door vlijt, on loffelijk gedrag waardig lo tonnen. Z. M. heeft hij besluit van 29 October jl. de aan J. Prujs vroeger mineur thans te Arnhem gedetineerd opgelegde straffe des doods met den kogel waartoe hij hij vonnis in het provinciaal kommandement van Gelderland ter zake van insubordinatie is ver oordeeld verwisseld in vervallenverklaring van den militairen stand en kruiwagenstrafgedurende 8 jaren. Heden' is in deze residentie de verjaardag der gezegende omwen teling en het herstel van Neêrlands onafhankelijkheid op de gebrui kelijke wijs door het uitsteken van vlaggen enz. herdacht. Onderscheidene dagbladen hebben dezer dagen uit den Kalei- tinskoop het bcrigt overgenomen als zouden dn personen van Afeeler en van Gnrmtm in eenige betrekking geplaatst zijn op M." bezit tingen in Silezie. Na onderzoek kan men verzekeren dat dit bcrigt eene volstrekte onwaarheid bevat. M''n verneemt dal al de veroordeelden tor zake van de on geregeldheden die le Delft hebben plaats gehad hebben afgezien van hel beroep in cassatie,, hetwelk sommigen hunner hadden doen aan- teekenen en dat zij allen verzoek om gratie hebben ingediend. Tn de aanstaande week zal door den hoogen raad naar men verzekert eene algemeene vergadering worden gehouden waarin onder anderen zal worden geraadpleegd over het uit te brengen ad vies op de verzoeken om gratie door de 5 personen ingesteld die door het provinciaal hof in Zuid-Holland hij arrest van den 39 Mei jl. Ier zake van diefstal bij nacht., met alle verzwarende omstandig heden, te Ridderkerk gepleegd zijn veroordeeld tol de straf des doods. Naar men verneemt bestaat bij de diakonie der Hervormde gemeente te Utrecht het plan om aan Z. M. een gemotiveerd adres aan te bieden strekkende om de volksverhuizing naar de oost-indi- sclie bezittingen op eene groole schaal en onder bescherming van het gouvernement te bevorderen en daaromtrent een blijvenden door de wet vaslgrstelrlen maatregel daar te stellen. Het bevestigt zich dat de weleerw. heer U. P. Scholtepredi kant. en voorganger der Afgescheidenen to Utrecht, in het aanstaande voorjaar het vaderland zal verlaten om zich met een 10OOtal land verhuizers naar Noord-Arnerika le begeven. Nadat hun eerste plan om naar eén onzer oost- of west-indische koloniën te verhuizen schipbreuk leed schijnen zij zooals ook onlangs in de nieuwsbladen als uil New-York geschreven gemeld werd reeds stappen voor hunne aanstaande vestiging aldaar te hebben gedaan. GE 54 ENG DE BINNEN- EN 8U1TENLANDSCHE BERÏGTEN. De 20 November is door den aartsbisschop van Dublin als algemeene boete- en bededag, naar aanleiding van den treurige» toestand van Ier land door bel heerschend gebrek aan levensmiddelen bestemd gewor den. Onder de ietsche Sandheeren welke in de behoeften der arme klasse voorzien door bun arbeid te verschaffen, verdient kolonel Close, in het graafschap Louth onderscheidende vermelding naardien hij reeds meer dan 900 menschen op zijne landerijen die lot het kasteel Drumbanah belmoren in het werk heeft gesteld, Uit Utrecht wordt gemeld dat door het provinciaal bestuur van Noord-Holland aan de modische faculteit der boogeschool in genoemde stad aanvraag is gedaan om assistentie van beoefenaars der geneeskunde bij de menigvuldige ziektegevallen die zich voordoen. To Mainz zijn 3 dagen achter een in tegenwoordigheid eener commissie uit de bondsvergadering, proeven met het schietkatoen uil zwaar geschut genomen. Het de partement der artillerie in Engeland heeft het voorstel verworpen om het schietkatoen in plaats van het gewone buskruid hij het engelsche leger te gebruiken. In den kelder van een verwfabrijkant te Berlijn heeft er, hij de vervaardiging van schietkatoen, zulk eene hevige ont ploffing plaats gehad dat de kolder uit elkander barstte, de vloer van de kamer der eerste verdieping en de vensterglazen verbrijzeld werden en een brand ontstond welke edoch dadelijk werd gcbluscht. De eigenaar der fabrijkbenevens 2 knechts zijn zwaar gewond geworden. Men vermeent të bespeuren dat er zich in den laatsen tijd eene soort van gelukkige verflaauwing in de revolutionaire beweging van Zwitser land openbaart; men zou bijna zeggen, dat er een stilstand in plaats bad. Het schijnt uit de jongste berigten zeker dat de Noord- Amerikanen den oorlog tegen Mexico met alle kracht willen doorzetten. De toerustingen der Noord-Amerikanen ter zee werden met onafgebroken ijver voortgezet" De S.'-Maarlenscho paarden- en rundermarkten op den 10 en 17 dezer le Gorinchem gehouden zijn druk bezocht ge weest door koppers en verkoopers. Men begroot het aantal paarden dat. ter verkoop derwaarts gevoerd was en waarvan een goed gedeelte reeds is verkocht vóór den markdagop circa drie duizend en het aantal runderen op circa zeven duizend vijf honderd. Het officiële dagblad van Londen bevatte dezer dagen niet minder dan 70 nieuwe aanvragen om cnncessiën tot het aanleggen van spoorwegen. Zondag II. is to Apeldoorn hel nieuwe orgel in de kerk der Hervormde gemeente aldaar, een geschenk van den stichter van het kerkgebouw zelf, wijlen Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, pleglig ingewijd. De bel- gische kamer der representanten en later ook de senaat, hebben dezer dagen (le wetstrekke.nde tot vrijen invoer van granen tot den 1 Octo ber 1817 aangenomen de kamer is daarna voor onbepaalden lijd uit eengegaan. Ook te Deventer zijn proeven genomen met het gerucht makende schietkatoen door den apotheker Meylinkalsmede met afval van hennep en met houtzaagsel. De heer Meylink verzekerde den aan- schouvvers, dat zelfs papier en turfmits behoorlijk geprepareerd het buskruid kunnen vervangen. Den 17 dezer is/. K. slagter te Helder, door hel provinciaal geregtshof van Noord-Holland veroordeeld lot de straffe des doodsuit te voeren binnen de gemeente Helderter zake van moedwillige brandstichting in zijne eigene woning, welke, even als de daarin zich bevindende goederen tegen brandschade was verze kerd. Voor eenige dagen zijn te Gouda gearresteerd en van daar ge vankelijk naar Rotterdam overgebragt, de schoenmaker 7. Rietveld en diens knecht IV. A. Korenaardie bevonden zijn en reeds bekend hebben zich te hebben schuldig gemaakt aan het verminken van gangbare natio nale zilveren muntspeciën. Men heelt uit Weenen de lang verwachte tijding ontvangen betreffende de inlijving der republiek Krakau bij bet oostenrijksche keizerrijk. Op alle beurzen heeft deze lijding op de fond sen gedrukt. De koning van Belgie heeft 21 nieuwe ontwerpen vari wet aangekondigd. Behalve deze zijn er nog 19 aanhangig, waarover reeds verslag is uifgebragt; 23, welke bij de centrale afdeeling, en 10, die bij de bijzondere afdeelingen berusten 19 welke aan het onderzoek van bijzondere coirnnissiën zijn opgedragen en 4 die onbepaald zijn uitgesteld in hel geheel 98, dat is, na aftrek van vacantia- en feest dagen genoegzaam een per dag. De berigten uit Portugal zijn e,n blijven tegenstrijdig en verward. De britsche vlootbezet met 500 stuk ken geschut, en bemand met 3800 schepelingen bevond zich steeds in de nabijheid van Lissabon. Hel officiële dagblad van Lissabon deelt on der anderen een besluit mede, waarbij bevolen wordt, alle geestelijken burgers en officieren van ongeregelde korpsen die gewapend gevangen worden genomen te fusilleren. Eene stoomboot en 2 fregatten on der engelsche vlag zijn te Oporto voldoening gaan vragen voor beleedi- gingen welke den heer Noble, een engelsc'a onderdaan, zijn aange daan. Te Oporto moet het er echter schromelijk uitzie». Van huiten geblokkeerd, van binnen zonder regering, staan de zaken geheel stil. ïn het. Amstcrdamsch Handelsblad komt voor eene uilnoodiging tot deelneming in hel vestigen van een gezelschap ter kolonisatie voor Nederlanders in de staten van Noord-Arnerika. Tot voorloopige in lichting wordt gezegd dat het plan uitgaat van Protestanten (niet afgescheidenen), die zich ook bij voorkeur met hunne geloofsgenooten wenschen te vereenigen, doch Koomsch-Kaihnlijken niet onvoorwaar delijk uitsluiten. Het doel is, om eene afzonderlijke vrije Nederland- sche volkplanting te vestigen waarin eik deelnemer, pro rato van het aangebragte kapitaal zijn aandeel ontvangt van de te koopen lauden. Men meldt uit Leeuwarden van den 14 (lezer: Met bet eind® der maand Augustus II. is reeds in deze provincie, vooral langs de zeekusten eene ziekte ontstaan die zich hier en daar vrij algemeen heeft verspreid en alnog in meerdere of mindere mate voortduurt. Tevens heerscht op vele plaatsen de kinkhoest ofschoon deze op zich zelf niet voor boosaardig wordt, gehouden is opgemerkt dat aan deze beide ongesteldheden waarschijnlijk zal zijn toe te schrijven dut zoo vele kinderen slagloffers worden der heerschendo ziekte welke vrij algemeen voor de gewone galkoorts wordt, gehouden die in Vriesland vroeger meermalen heerschle en als hel ware iuhcemsch

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1