ZIERIRZEESCHË COURANT, N.° 92. DINGSDAG A.° 1846. 17 NOVEMBER. Besturen en Administmtïên. Nieuxcstij dingen BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente HAAMSTEDE zullen op Zalurdag den 21 November 1846 des voormiddags ten 11 ure, in het Gemeentehuis aldaar, presenteren te verkoopen Een WOONHUIS, SCHUUR, ERVE en Gevolgen, staande en gelegen te Haamstede, sectie B, n.° 114, ter inhoudsgrootte van 2 roeden 70 ellen zijnde de Dorps-Herberg. Waaromtrent nadere inlichtingen zijn te beltomen ter Plaatselijke Secretarie. Haamslededen 7 November 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VIS, vt. Ter ordonnantie van dezelve L. L. BOLLE Secretaris. OPENBARE AANBESTEDING van de VOEDING en bel ON- DEBHOUD der GEVANGENEN, overliet jaar 1800 zeven en veertig, op Zalurdag den een en twintigsten Novemher aanslaande onder nadere approbatie van Zijne Excellentie den Minister van Justitie. Het Collegia van Regenten over het Huis van Arrest te Zierikzce, DE CRANE, Ter ordonnantie P. PAÜLUS Lid en Secretaris. B E L G I E. BRUSSEL, den 13 November. In onze door 7.00 felle branden ontruste stad was dezer dagen veel gesproken over het ontdekken van brandpijlen fusées a longue mèchefusées incendiaires) die in verschei den wijken nedergelegd zouden zijn. Gelijk de meeste geruchten scIijut ook dit de zaak overdreven te hebben maar inen weet ten minstp, dat. er werkelijk twee zoodanige pijlen gevonden zijn, de eene in een' tuin bij'het oude enlrepdt, de andere in de Pelikaan- steeg. Oogen hl ik kol ijk heeft de policie de ijverigste nasporingen be gonnen welke tol uitkomst gcliait hebben dot er een werkman ge vat is, in wiens woning men stoffen gevonden beeft, die tot bet ma ken van zulke pijlen gebruikt worden. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGEden 14 November. Hedenmorgen ten 10 ure is Z. M. de koning van hoogstdeszelfs reize naar Noord-Braband en "Limburg, en laatstelijk komende van Tilburg, in deze residentie teruggekeerd. Tegen 's konings verjaardagden 6 December zuilen al de leden van het koninklijke gez,in in de residentie teruggekeerd zijn. In de zitting van het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland van den 13 dezer, is D. van der W., oud 18 jaren, zonder beroep laatst wonende te Reijnsbrug schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond buis; en te dier zake veroordeeld tot correctionele gevangenisstraf voor den tijd van eenen dag. Honger hebbende had zij een hroodholter waarde van 13'/» cents, icillen nemen. De broodslijtster heeft gemeend dit jeugdige meisje aan het geregt te moeten overleveren. Men verneemt, dat Maria Antonia van der 11oogenbij arrest van hetzelfde bof veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, als zijnde met Dirk Elfrink, c. s.schuldig verklaard aan medepligtigheid van plundering of vernieling van eetwaren of van roerende eigendommen te Delft afgezien heeft van de door of namens haar tegen dat arrest aangeteekende cassatie. GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De maatschappij van landbouw te Turnhout heeft besloten nog dit jaar eenige harer leden naar Nederland te zenden om er vee aan te koopen hetwelk de maatschappij vervolgens den l December aan den meestbiedende verkoopen zal niet om er winst mede te doen maar om bij te dragen tot verbetering der rassen in Belgie. Te Lede, in het belgische district van Aalst waar sedert eenigen tijd opgravingen gedaan en oudheden gevonden worden beeft men dezer dagen behalve vier gouden en zilveren met edelgesteenten omzette haakgespen twee gouden muntstukken gevonden, op bet grootste van welke men duidelijk den naam Gheldchert leest en op de keerzijde de letters A. 11. C. 1. om geven van kleine kruisjes. Te Nijmegen heeft men dezer dagen eeno uitmuntende schilderij van den beroemden P. Potter ontdektwelke als schoorsteenstuk in zeker huis aldaar diende. Dit stuk is blijkens het onderschriftin 1647 geschilderd en stelt een slier voor die door drie honden wordt aangevallen. De beroemde engelsche aëronaut 'Green heeft den 8 dezer te Hanover zijne 160"° luchtreis met het beste ge volg volvoerd. Een inwoner dier stad, de beer Jsenbiclvergezelde hem. Toen de ballon reeds tot eene aanmerkelijke hoogte gestegen was werd een kleine valscherm met eene kat daaruit nedergelaten en daalde zeer langzaam op de aarde neder. Men verzekert dat er tegenwoordig in de munt te Londen eene nieuwe gnuden munt ter waarde van 5 gouden souvereinen (ƒ60) geslagen worill. Deze nieuwe munt ter grootte van de hollandscbe rijksdaalders heeft aan de eene zijde het buste van koningin Victoria en aan de andere zijde haar beeld ten voeten uit en nevens haar den cngelscben leeuw bet omschrift is Dirigit Deus gressus meosGod bestiert mijne schreden. Den 23 Oc tober heeft er in het bosch van Callot (Frankrijk) eene jagt op de wol ven plaats gehad, door 400 jagprs met 64 honden. Meer dan 4000 personen woonden uit nieuwsgierigheid deze jagt bij. Drie wolven zijn gedood. Den 9 dezer heeft te Leiden de plegtige inwijding plaats gehad der bijna geheel verbouwde R. K. kerk in de Bakkersteeg. Bij de volkstelling is gebleken dat de bevolking van Gend tol 102,000 personen is vermeerderd. Van de bevolking van Tbilt in Vlaanderen bohooren 67 van de 100 hoofden tot de dadelijk hulpbehoevenden. Van den 9 tot don 14 dezer holiep bet, getal der geborenen te Amsterdam 142; dat der overledenen 305. Het schijnt echter, dat de ziektege vallen aldaar voortdurend afnemen. Te Venetie klaagde men in den aanvang dezer maand over bet voorbeeldeloos lang aanhoudend storm achtig weder waardoor reeds verscheiden overstroomingen veroorzaakt waren. Reeds den 7 dezer hebben te Parijs op het Champ-de-Mars reeds verscheiden kompagniën infanterie bij het exerceren met schiet katoen gevuurd. Geen gewest van Europa is op dit oogenblik meer het slagtoffer der schaarsehte door de twee laatslvorige ongenoegzame oogsten veroorzaakt dan Zwitserland. Het drukkende van dien toe stand wordt verdubbeld door het verbodstelsel hetwelk sommige der naburige staten aankleven en ook de enkele kantons ondanks de be staande algemecne verordeningen tegen elkander oefenen. De hei van Tunis die gelijk men gezegd heeft voornemens was naar Parijs te komen is werkelijk daartoe den 5 dezer op reis gegaan en den 8 te Toulon aangekomen. LI. zondag morgen is de nieuwe Protestantsche kerk in de straat Grenelle-S.'-Germain te Parijs ingewijd. Dit is sedert hel jaar 1801 de derde R. K. kerk welke in eene Protestantsche wordt vervormd. De storm die den 11 October op Cuba heeft ge woed is ook op de kusten der Vereenigde-Staten ondervonden en heeft op de binnenwateren aanzienlijke schade aangerigt. De portugesche opstand is nog verre van gedempt en heeft integendeel eene nieuwe ver sterking hekomen door den afval van onderscheiden aanzienlijke personen van de partij der koningin. De landverhuizing schijnt ook binnen Rotterdam een' aanvang te nemen de familie van Dijk uit die stad bestaande uit man Vrouwen kinderen vertrekken en bevinden zich aan boord van een naar Amerika bestemd schip om aldaar henevens een groot getal zceuwscheen andere landgenooten die zich mede aan boord bevinden hun geluk te beproeven. Op voorstel van den prefect der Seine heeft het stedelijk bestuur van Parijs een krediet van 300,000 fr. verleend om in de hoofdstad ten gunste der behoefligen en werklieden in nood hel brood op vasten prijs te houden ingeval dit hooger stijgen mogt dan 20 centen het kilogramme (ned. pond). Reeds sinds langen tijd bestonden in Engeland en Schotland ge nootschappen tot hekeering der Israëliten tol het Christendom. Thans heeft zich ook hier te lande zoodanig genootschap met hetzelfde doel onder den titel van Nederlandsch Genootschap van vrienden Israels, gevormd. Het hoofdbestuur daarvan is te 'sGravenhage ge vestigd. Namens dat hoofdbestuur heeft de heer Capadoce eene cir culaire aan dc Christenen in Nederland gezonden. Men meldt uit Rotterdam van den 14 dezer: Heden is de per soon van Hendrik Bosman, die op den 1 Maart II. zijn Sjarig doch tertje op eene gruwelijke wijze heeft vermoord oniangs door het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland wegens krankzinnigheid is vrijgesproken doch door den procureur-generaal nog in arrest is gehouden om te beproeven Item in een krankzinnigen-gesticht te plaatsen uit het huis van arrest alhier ontslagen aangezien er geene termen zijn gevondenom hem in een krankzinnigen-gesticht te plaatsen want dat hij de daad we! in een oogenblik van razernij gedaan heeft, ten gevolge der zoogenaamde jeneverziektemaar dat hij alles behalve krankzinnigis te noemen, blijkens zijn in dezen té houden gedrag, gedurende zijne gevangenschap alhier, hetgeen dan ook geconstateerd is door dc geneeskundige faculteit, welke hein sedert zijne arrestatie heeft gadegeslagen. Do, volledige titel van den keizer van Rusland zoo als hij in da officiële afkondiging van het den 18 April dezes jaars met Turkija gesloten handelsverdrag wordt genoemd, luidt als volgt: Wij iViko- laas I door Gods genade keizer en zelfbeheerscher van alle Russen van Mnskauen Kiewvan Wladimirie en Novogorod czaar van Kasan, cz.aar van Astrakan czaar van Polen czaar van Siberie czaar van den Taurischen Chersonesus (dc Krim) heer van Pleskow en groothertog van Smolenskn Litbauen Volhjnie, Podolie en Finland hertog van Eslhland LijflandKoerland en Semgallen van Sonnogitie Bialastok» KarelieTwer, JugorikPermik, Via 1 kaBulgarije en anderen; heer en groothertog van Neder-Novogorod van Czernizovik Resan. Pclvik. Rostow Jaroslow, Belozerik Utlorik Obdorik Ivondinik Wilapsk. Mitislav; beheerscher van de geheele noordkust; heer van Iveriklvartalanie, GeorgièKabardik en de provincie Armenic erfv'örsl en souvereitï der vorsten van Kaukazie Gorski en anderen, erfopvolger van Noorwegen hertog van Sleeswijk-llolstein Normario Dittmarsen en Oldenburg, enz. enz. Te Leuven heeft een gelukkig toeval aan den heer J. Theijs, ge- emploijeerde hij het stads-archiefden tot dusver onbekend gebleven naam doen ontdekken van den bouwmeester, door wien het prachtig leuvensch stadhuis gebouwd is. Het is geweest Matlliijs de Layens die 30 jaren lang stads metselaar is geweest tegen een daggeld van 4 stuivers in den zomer en van iels minder dan 3 stuivers in den

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1