IV." 91= ZIERÏKZEESCHE VRIJDAG 7 A.® 1846. COURANT, 13 NOVEMBER. Besturen en Administraliën BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente HAAMSTEDE zullen, op Zalurdag den 21 November 1846, des voormiddags ten 11 ure in liet Gemeentehuis aldaar presenteren te verkoopen Een WOONHUIS, SCHUUR, ERVE en Gevolgen, slaande en gelegen te Haamsledesectie B, n.° 114, ter inhoudsgrootte van 2 roeden 70 ellen zijnde de Dorps-Herberg. WaairomlrenV natter© inlichtingen zijn te bekomen ter Plaatselijke Secretarie. Haamstede, den 7 November 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VIS vl. Ter ordonnantie van dpzelve L. L. BOLLE Secretaris. OPENBARE AANBESTEDING van de VOEDING en het ON DERHOUD der GEVANGENEN over het jaar 1800 zevenen veertig, op Zalurdag den een po twintigsten November aanstaande onder nadere approbatie van Zijne Excellentie den Minister van Justitie. Het Coilegie van Regenten over het Huis van Arrest te Zierikzee, DE CRANE, Ter ordonnantie 1'. PAULUS Lid en Secretaris. JV ieuwstij dingen G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN, den 6 November. Gisteren heeft de heer Slmtcnus Zaakgelastigde der Nederlanden eene conferentie gehad met lord Palmerslonaan het ministerie van buitenlandsche zaken. Men zegt dal deze bijeenkomst betrekking had tot het verschil dat tussc.hen de uederlandsche en errgelsehe gouvernementen is gerezen ten aanzien van de bezetting des laatsten gouvernements van Laboanop het eiland Borneo. in de afgeloopen week zijn wederom uit 2 nieuwe havens van Nederland aanzienlijke hoeveelheden vee alhier 'aangevoerd zijnde Nicuwe-Diep en Brouwershaven. Men verwacht, dal deze beide plaatsen zullen bijdragen tot het aanzienlijk vermeerderen der toevoe ren die in de laatste tijden merkelijk toegenomen zijn. BELGIË. BRUSSEL den 8 November. De langdurige afwezigheid des ko- nings heeft aanleiding gegeven tot het vervaardigen van verschillende spotprenten. Men heeft sommige prentverkoopers gewaarschuwd dezelve niet openhaar te koop te stellen. Deze hehlien daarop geen acht geslagen en daarna zijn hun de glasramen door vermomde per sonen ingesmeten, die echter dadelijk de vlugt hehlien genomen, en, zon het schijnt, niet achterhaald hebben kunnen worden. Men wil stellig onderrigl zijn dat zich eenige jonge lieden uit eene welbe kende school daaronder hebben bevonden. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE den 10 November. H. M, de koningin der Nederlanden heeft, nadat zij op den 26 October haar afscheidsbezoek aan den H. Vader had gebragtden 28 daaraanvolgende Bome verlaten zich te Civita-Vecchia naar Nizza inschepende alwaar II. M. zich slechts korten tijd zou ophouden. Van daar zou H. M. weder do terugreis naar deze residentie aanvaarden. Men verneemt het afsterven van een der opper-officiercn van het uederlandsche leger die zich door zijne bedrijven in Oost-Indie en in het vaderland in de moeijelijkste omstandigheden veel naams ver worven heeft de luitenant-generaal van Geen is op deszelfs buiten verblijf te Rijswijk overleden. Na den slag van Waterloo was hem het gewigtige korrimando van de vesting Namen opgedragen en wist hij aldaar een algemeen vertrouwen te verwerven. Zijne grondige kennis in de legerorganisatie bleek hij de zamenstelling der bataillons infanterie waarmede hij in 1815 te Leuven belast was en vervol gens in Indie waar hij in 1820 aankwam. In 1824 en 1825 werd hij aan het hoofd gesteld van de bekende expeditie tegen Celebes welke door den heer van Byneveld is beschreven en wier gunstige allonp voor de nederlandsche wapenen ons gezag in Oost-Indie mer kelijk bevestigde. In den oorlog op Java onderscheidde de luitenant- generaal van Geen zich niet minder en toen hij in Nederland terug gekeerd was, werd hij in 1830 tot nieuwe gevaren, onder de neteligste omstandigheden geroepen en hij nam een roemrijk aandeel aan de verdediging van Neérlands naam en bodem. Het provinciaal hof in Zuid-Holland kanier van strafzaken heeft uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik Bosman kleederbleeker te Gouda beschuldigd van moedwilligen doodslag aan zijn Sjarig doch tertje. Het hof heeft uitgemaakt dat het wettig en overtuigend bewezen was, dat de beschuldigde zich had schuldig gemaakt aan het feit dat hem ten laste is gelegd doch dat hij dit heeft gedaan in staat van krankzinnigheid en dat feit dus noch misdaad noch wan bedrijf, noch overtreding oplevert. Het hof heeft hem mitsdien niet schuldig verklaard hem vrijgesproken en zijne in vrijheidsstelling bevolen. De lieer procureur-generaal heeft den vrijgesprokene nog in ver- zekerdo bewaring gehouden. (Waarschijnlijkzooals meermalen met andere personen gebeurd isom le trachten Bosman in een huis van krankzinnigen te doen plaatsen.) Zaturdag heeft te Rotterdam weder een treurig ongeluk plaats ge had. Aan de Vest nabij de Banlielslraat ontdekte men op eene bovenkamer brand die wel spoedig geliluscht was echter niet vóór dat een jong kind hetwelk door de moederzonder genoegzaam loezigtin een tafelstoel was achtergelaten, door het vuur uil de stoof van dien in brand geraakten stoel een smarteiijken dood had gevonden. Ook zondag avond ten half tien ure is te Rotterdam brand ont staan inde Crispijnlaatiin een benedenhuis, waarvan de bewoners, zijnde tweo vrouwen afwezig waren. Door spoedig aangebragta hulp, is de brand spoedig geliluscht geworden, alleen eene bedstede, waar dezelve was ontslaan is met liet beddegoed verbrand. Het schijnt inlusscliendat deze tweede brand aan kwaadwillig heid moet worden toegeschreven. Men meldt althans dat door den ijver van den heer commissaris van policie Jansen te Rotterdam de beide bewoonsters van het buis zijn gearresteerd. De jufvrouw (de andere was eene dienstmaagd) is in het huis van arrest overge- bragl na bekentenis te hebben afgelegd dat zij den brand gesticht had. De arrestatie is door gemelden heer commissaris bewerkstelligd toen zijn edel op de twee bedden in verschillende vertrekken sporen van brandstichting ontdekte. Ook in de provincie Groningen vooral ten plallelande zijn zeer vele zieken zoodat in sommige kleistreken bijna geen huis vrij ge bleven en zelfs geheele huisgezinnen er aan lijden. De sterfte is échter naar evenredigheid van het aantal zieken gering en men verneemt dat de ziekte nu aan het afnemen is. Ook de Ie Harlingen heerschende koortsen blijven sleeds aanhouden de sterfgevallen zijn veelvuldig vermits aldaar gedurende één dag der vorige week 14 lijken te hegraven waren hetwelk hij eene bevolking van p. m. 8300 zielen aanzienlijk genoemd mag worden. Men meldt uit Posen van den 3 dezerIn de ons naburige streken van het koningrijk Polen is onlangs een voorval gebeurd dat de afschuwelijke vooroordeelen en gewelddadigheden der middeleeuwen herinnert, en een nieuw bewijs is, hoe ligtelijk gemis van verlichting en beschaving de gruwelijke onreglvaardigheden terug zou brengen die voormaals lot schande van het menschdom zelfs onder de Chris tenen plaats hadden. In de stad Konin was voor eenigen tijd een Christen meisje verdwenen en het gerucht ging dat dit kind door de Joden gestolen en vermoord was. Zonder dat dit gerucht door eenigen schijn van bewijs gestaafd werd had het op de lagere slabden eene geweldige uitwerking; door geheel de stad geraakte liet gemeen in de vreëss'elijkste opgewondenheid en woede. De burge meester deed de Joden snel bijeen kloppen want in de meeste pool- sche steden worden de Joden door hamerslagen op hunne deuren naar de synagoog geroepen en trachtte nu door hen zoo iemand hunner inderdaad het kind had weggenomen kennis Ie bekomen wie de dader was en het meisje te doen uitleveren. Deze maatregel zelf schijnt de volksverbetering nog versterkt te hebben de straten vulden zich met gewapend graauw overal zag men hooivorken en knuppels, en de Joden bevonden zich in den gevaarlijkslen toestand. Zeker ware liet tot zeer onaangename looneelen gekomen zoo niet een invaliden-officier aan het hoofd van 30 veteranen zich met geladen geweren op den Ring geposteerd had. Zelfs dit zou misschien nog ontoereikend geweest zijn om een gevecht te voorkomen wanneer niet op datzelfde oogenbiik een hoer het vermiste kind had aange- hragt hetwelk door hern, in een weiland, slapende gevonden was, en welks verwanten hij zoo even eerst te weten was gekomen. Hier mede had het oproerig tooneel een einde maar nu dringen de Joden op oen gestreng onderzoek aan. Dit kan linn wel niet geweigerd worden maar wat zal er anders uit blijken dan dat men te Konin en in dien omtrek nog ver genoeg in verlichting en beschaving ten achteren is, om aan zulke dwaze beschuldigingen geloof te geven. UitEger (Oostenrijk) meldt men van den 30 October Lieden mor gen ten 9 ure werden de inwoners onzer stad door eeneii slag, aan den zwaarsten donder gelijk en verzeld gaande met het heven der huizen en aan stukken springen der vensters in vrèesselijken schrik gedompeld. Weldra vernam men dat de voor de stad gelegene kruidtoren in de lucht gevlogen was. Een der officieren van het hier liggende jager-ba tail Ion had zich naar men zegt dezen morgen in den toren hegeven en nog naauwelijks de deur achter zich toege daan of het geboüw vloog in de lucht. Metzelsteencn balken, zelfs ijzeren deuren zijn meer dan 300 voet verre geworpen. Het lijk van don ohgelukkigen officier heeft men 80 schreden verre van de plaats des ongeluks, schrikkelijk verminkt, weder gevonden, ter wijl de aan den toren op schildwacht staande soldaat, benevens zijn schilderhuisje niet in het minst beschadigd zijn. MIDDELBURG, den 11 November. Ook van hier is dezer dagen 'J door eenige achtingswaardige ingezetenen waaronder verscheidend landeigenaren een adres aan de tweede kamer der slaten-generaal ingediend ter bevordering eeniir spoedige opheffing van de graanwet. Bij dit adres, hetwelk, naar wij vernemen, door den eersten onder teekenaar m.' G, AFokker, is gesteld wordt, onder anderen de

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1