geleden is waarschijnlijk veol belangrijker maar nog niet genoeg zaam bekend. Door sommigen wordt de uitgebreidheid der geledene schade vooral toegeschreven aan den min gunstigen toestand waarin over het al gemeen de walerkeeringen zijn gevonden. Anderen beweren dat geene walerkeeringen hoe deugdelijk ook bestemd zouden zijn ge weest tegen het geweld van een vloed welke ter hoogte van 7 a 8 mètres langs eene holling van 900 mètres werd voortgedreven en dat deze plolselijke en zoo noodlottige aanwas alleen moet worden toegeschreven aan het ontbloeien van het gebergte van de bosschen die vroeger daarop werden gevonden. Men rekent de oppervlakte boschland in geheel Frankrijk, op 8,800,000 bunders, waarvan naauwelijks een zestiende bestaat uit opgaand hout en waarvan 5.500,000 op ile oostelijke hellingen liggen van het gebergte. Zonder tijdige en voldoende aanplantingen kan deze stand van zaken niet verbeteren en moet het gevaar meer en meer dreigende worden. (Jit alle oorden van Duitschiand ontvangt men de gunstigste berigten omtrent den uitslag van den wijnoogst in den zoo buitengemeen schoonon en warmen zomer en herfst van het tegenwoordig jaar; alleen klaagt men, dat hier en daar het onmatig gebruik van den overvloedigen most ongeregeldheden verwekt. Onlangs vond men hij eenen op een dorp ontstaoen brand al de boeren die blusschen moesten, dronken (of het van wijn of van sterken drank was, wordt wel niet gezegd) overigens wordtals een voorbeeld van den goeden wijnoogst, verhaald, dat voor de opbrengst van het aan vorst Mel- fernich behoorend domein Johannisberg dit jaar den prijs van 250,000 florijnen geboden, doch het bod afgewezen is, om dat de voorioopige schatting der waarde eene veel boogere som aangaf. Uit Posen wordt het volgende gemeld De commissie voor de kolonisatie der Joden hield in de laatste dagen andermaal eene bijeen komst in welke dewijl het niet enkel te doen is om den onbe- middeblen Joden een heslaan te verschaffen maar om de zucht en de liefde tot den landbouw hij hen op te wekken - ernstige en veel- betnekenende vragen te sprake kwamen. Al meer dan 8000 Joden hebben zich reeds aangemeld met verzoek om grond geschikt voor den landbouw. Onder dezen bevinden er zich die een vermogen van 1500 thlr. bezitten, wat ten duidelijkste bewijst, dat de Joden des herlogdoms niet enkel uit dwang zich aan den landbouw wijden. Een lid der commissie opperde, bij die gelegenheid een paar zeer juiste vracen liet is bewezen zeide bij dat een stuk land niet behoorlijk kan bebouwd, verzorgd en verpleegd worden, wanneer de bouwman gedurende eenige dagen zijn werk niet verrigten kan dewijl nu de Jood werkelijk zijnen sabbath en juist in den oogsttijd zijn» vele feestdagen heeft zon vraag ik of het den landbouwenden Joden geoorloofd zij, om, indien zij zulks noodig oordoelen', op sabbath's en feestdagen akkerwerk te verrigten Wijders is het be kend dat de varkens eene zeer winstgevende voedings-bron voor den landbouwer uitmaken zonder welke hij bijna niet bestaan kan en no vraagt hij of ook het houden van varkens den Joden geoorloofd zij? 'lij, voor zich is van. stellige overtuiging, dat deze geheelo onderneming niet gelukken zal wanneer men de Joden niet van deze belemmerende godsdienst-bepalingen ontheft. Uit Weenen meldt men van den 28 October Bij Görtz is een vreesselijk ongeluk gebeurd waaromtrent de Osservalore Triestino thans in een brief uit die stad het volgende herigl «Den 18 des morgens hadden zich de 8 balaiflon» welke tot het houden der herfst- manoeuvres alhier bijeengetrokken waren naar het dorp Camppagnazza tot de kerkparade begeven en defileerden na dezelve voor de kom- mnnderendo generaals. Hel 9"° jager-bataillon was de Fsnnzo genaderd om naar ileszetfs standplaats op den regteroever dier rivier terug te Keeren. Twee kompngoiön geraakten zonder hinder over den stroom eiv de 3"° (de 54e van het bataillon) 104 man en 2 paarden sterk was bezig, om op hare beurt over te steken. Ongelukkigerwijs ech ter toen de vliegends brug die uit 2 schuiten met daarover gelegde planken bestond midden op de geweldig stroomendu rivier was zonk eeoe der schuiten, die vol water geloopen was naar den grond en sleepte do andere mede. Herhaalde malen gedurende den tijd der manoeuvres en nog zelfs op den ochtend van dien dag had het jager-bataillon zonder schijn van gevaar denzelfden overtogt gedaan. Ditmaal echter waren toen de 5"° kompagnie op de brug stond eene menigte landlieden uit de naburige gemeenten mans vrouwen en kinderen in alles 35 in getal die zaamgestroomd waren om de parade te zien ondanks de tegenkanting van den bruggeman op de te zwakken pont gedrongen, en daar zij met hunne geheele zwaarte op de eene zijde daarvan drukten drong het water door de reeten der eene schuit die niet in den besten toestand was naar binnen en veroorzaakte het ongeluk." Hoe veel menschen bij hetzelve hun leven verloren hebben geeft hot gemelde blad niet naauwkeurig op van de jagers zijn er 31 vermist van de landlieden zijn 17 lijken gevonden, en in de dorpen S.'-Florian Podgora Lucenico en Mossa vermist men nog 26 inwoners. Men leest in den Noord-Brabander, onder de rubriek Italië: De dagbladen hebben gesproken van eenen kardinaal die aange houden en in het geheim naar het fort Santo Angelo zou gevoerd zijn. Ziehier wat er van deze zaak is. Na het voorwerp geweest te zijn van een aanlal gissingen welke eindelijk aan dien persoon een reusachtig voorkomen gaven is het thans gebleken dat de gevangene niemand anders isdan een ongelukkig priestereen pastoor van Faënza dis niet gevreesd heeft de heiligheid van den' kansel te schenden door er goddelooze en oproerige uitdrukkingen te doen booren legen het opperhoofd der kerk en zijnen wettigen vorst. Men houdt hem daarenboven verdacht van de schrijver te zijn der beruchte proclamatie in denzelfden zin opgesteld welke aan al de pastoors van het bisdom Pesaro is toegezonden doch door hen allen met de meeste verontwaardiging is ontvangen geworden." De corrisumtie van levensmiddelen van allerlei aard heeft dit jaar in Engeland eene aanzienlijke vermeerdering ondervondenwelke verklaard wordt door het verlies van een gedeelte van den aardappe lenoogst. Zoo zijn gedurende de acht eerste maanden van dit jaar 58,559 stuks vee op de markten gebragt geworden, tegen 13,672 in 1845. De invoer van spek, ham, gezouten of gerookt vleesch welke in de eersle 8 maanden des vorigen jaars slechts 96,525 cen tenaars bedroeg, is in 18-16, voor dien tijd, gestegen tot 185,417 centenaars. De invoer van kaas. 105.115 centenaars in 1845 uit makende, bedroeg in 1846, 192,216 centenaars. In 1845 zijn 773,513 quarters granen in comsumtie gebragt, in 1846, 3,043 505. Deze verhouding is nog treffender wal hel meel aangaat z inde in 1845 in comsumtie gebragt 267,785 centenaars cn 'n 1846, 3,905,252 centenaars. De Yereenigde-Staten van Noord-Amerikn hebben eene grenslijn van meer dan 10,000 (engelsche) mijlen; zeekusten: 4000 mijlen en landmeerkusten 1200 mijlen. Het land heeft eenen stroom welko dubbel zoo groot is als de grootste van Europa, de Donau. De Ohio is 600 mijlen langer dan de Rijn, en de Hudson 120 mijlen verder bevaarbaar dan de Teems. De staat,Virginie alléén is reeds grooter dan Engeland. Ohio bezit 5,120,000 acres gronds meer dan Schot land. De afstand van Maine naar Ohio is grooter dan die van Londen naar Konstantinop'el. Stelt men nu, dat in dezelfde even redigheid de bevolking, de aardproductendo nijverheid enz. klim men zal hetwelk waarschijnlijk het geval zal zijn zoo zal misschien de tijd spoedig komen, dat op dit halfrond de heerschappij der we reld wonen en dat Europa hare wetten uit de nieuwe wereld be komen zal. Een vreesselijke orkaan heeft den 11 October II. te Havana gewoed waarbij vele menschen het leven hebben verloren en eene ontzettende schade aan de bezittingen is tocgebragt geworden 30 spaansche 2 russische 4 deensche 4 frnnscbe, 16 engelsche, 1 bremer 1 braziliaansch en 1 hollandsch [de Koerierkoopvaardijschepen zijn geheel vergaan op strand geworpen of op andere wijze beschadigd geworden. Drie fransche oorlogschepen de Andromeda fregat van 60 stukken zit op strand de Blonde, korvet van 24 stukken on derste boven, geheel een wrak, de Tonnèresloomboot heeftal hare masten en takeiaadje verloren. Zes spaansche oorlogschepen de brik Constitution van 10 stukken, de schooner de Kreoolde schooner Polka, zijn gezonken en de schooners Laborde, de Infante en Nervion zijn op strand geworpen. De spaansche stoomboot Mcmtezuma als mede het quarantaineschip zitten insgelijks op het strand. Bij het vertrek van de stoomboot op den 13 October II. was het nog niet bekend hoe vele personen het leven hadden verloren doch een aan zienlijk getal moet den dood in de golven hebben gevonden. GOES den 5 November. Volgens een particulier berigt uit Paramaribo van 2 September jl. voor welks soliditeit wij durven instaan wordt de gunstige verwachting, welke men bij de benoeming van den nieuwen gouverneur van onze west-indische bezittingen den baron van Baderskoesterdeallezins bevestigd. Hij moet vooraï zich daaraan laten gelegen leggen dat de vrije arbeid onder de Inlanders of Mulatten worde aangemoedigd welke in de tegenwoor dige omstandigheden voor de nijverheid en bloei der kolonie eene levenszaak is.. Hij zelf bemoeit zich hiermede persoonlijk gelijk ge bleken is en nog blijkt bij het graven van een tang gewenscht kanaal waartoe in den beginne slechts weinigen te krijgen waren. Thans werken er 246 vrije Inboorlingen aan die iederen zaturdag door den gouverneur zeiven worden uitbetaald. Men schrijft dat hij zoowel door die lieden en in het algemeen door den minderen man als door de overige bewoners der kolonie geacht en bemind wordt. Zij, die vroeger rekwesten inzonden om vrijstelling van betasting, betalen die thans gaarne daar bun toestand bij den dag verbetert. Tot belooning voor werk wordt niet alleen geld verstrektmaar ook grond die als eigendom ter bearbeiding wordt uitgegeven. Men vleit zich dan ook daarom dat de door bem met kennis van de behoeften en belangen der kolonie genomene maatregelen met zooveel ijver en zonder eigenbelang aangevangen en reeds met kracht doorge zet gezegende vruchten zullen dragen tot opbeuring der kwijnende kolonie, vooral bij ondersteuning en medewerking van alle bierbij belanghebbenden. Omtrent de kolonisatie aan de Saratnacca luidde hetzelfde berigt minder gunstig hetwelk nog wordt toegeschreven aan de eersle on gelukken en over het algemeen ongeschikt personeel. Ook deed de droogte er toen veel kwaad en nog in de laatste dagen was de onderwijzer van de Grampeldie onder-bestuurder was, overleden. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN den 9 November. Binnengekomen Docf- gers'mnkkapt. W. Smith, van Batavia naar Rotterdam, eu Con cordia kapt. F. H. Eddes van Liverpool naar Dordrecht. jidvertentiën. De Notaris J. M. BOUVIN te Oosterlandzal op Maandag don 23 November 1846, 's namiddags om twee ure, tere verzoeke van zijn principaal in het Dorpshuis te Bruinisse, publiek en aan de meestbiedende eerst in perceelen en daarna in massa presenteren te verknopen Een WOONHUIS met SMIDS- en WAGENMAKERS-WINKEL en de daarbij behooretide WERKTUIGEN alles staande en gelegen te Bruinisse üuivelandkadaster sectie C n.°s 429 en 430 alsmeda drie WOONHU1SJES eer, en ander breeder hij biljetten vermeld, en alles toebehoorende aan J." KERPESTKUN. Bij Vonnis van de Arrondissemenls-Reglbank te Zierikzee, dato achttien September des jaars 1800 zes en veertig, zijnde behoorlijk geregistreerd mitsgaders overeenkomstig de voor schriften der wet heteekend is tusschen Mejufvrouw MARIA CORNELIA uk R1JCKE Particuliere Huisvrouw van Jacob Hoo- genboom'Winkelier, wonende te Haamstede, en voornoemden JACOB HOOGENBOOM Scheiding van Tafel, Bedden Inwoning, mitsgaders van Goederen uitgesproken. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij ondergeteekende Procureur H. A. van IJSSELSTEIJN. te zï1ïp4kzeb bij de wed. A. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2