ZIERKZEESCHE A.° 1S4<8. COURANT» 21 OCTOBER. Besturen en A. dmin istra f ien Nie u ws t ij ding e n N.° 86 DINGSDAG -y De SOCïETEIT: tot NUT en GENOEGEN, te ZIERIKZEE maakt bekend 1.» Dat de BEESTENMARKT te dezer stede zal plaats hebben op Donderdag den 12 November 1846 op de aloude standplaals aan de Balie aanvangende des. voormiddags 10 ure. 2.° Ieder Yeehoutfcr wordt bij deza oiigenoodigo om vóórzegde markt zoo door het aanbrengen als ter verkoop aanbieden van Rund vee zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 3." Tot aanmoediging zullen door genoemde Sociëteit de navol gende prijzen premiën en getuigschriften worden toegekend als Voor de best gekeurde Melkkoede prijs van f 6 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde Melkkoe eene premie van f 4 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde kalfdragende Vaars de prijs van f 5 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde kalfdragende Vaars eone premie van f 3 en een getuigschrift. Voor do best gekeurde driejarige Vaars do prijs van f 4 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde driejarige Vaars eene premie van f 2 en oen getuigschrift. Voor de best gekeurde tweejarige Vaars de prijs van f 3 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde tweejarige Vaars eene premie van 2 en een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Koe zal aanbrengen de prijs van f 6 en een getuigschrift. Voor dengenen welke do vetste Vaars zal aanbrengen de prijs van f 6 en een getuigschrift. Eindelijk eene premie aan dengenen welke het grootste getal vet Rundvee zal aanbrengen van f 10. En eene premie aan dengenen, welko bet grootste getal Rund vee zal ten toon stellen van f 10. Welke prijzen premiën oti getuigschriften namens het Edel Acht baar Bestuur, door do Directie van voornoemde Sociëteit, na de keuring welke des voormiddags ten elf ure zal aanvangen aan de bekroonden in het openbaar zuilen afgegoven worden. 4." De Commissie van Keuring zal bestaan uit de Leden der Sociëteit en wel één uit Schouwen en één uit Htmeland. 5." Eindelijk worden do Leden van opgeroeide Sociëteit, namens de Directie, ten vriendelijkslen uitgenoodigd om de te houdene Ver gadering op Donderdag den 5 November 1816, des voormiddags ten half twaalf ure, ten huize van den kastelein P. A. de Keur bij te wonen ten pinde de belangen van genoemde Sociëteit Ie helpen bevorderen, en laatstelijk op Donderdag den 12 November 1846, op welken dag, des avonds ten zes ure, ten huize van genoemden P. A. be Beur de Algemeene Vergadering zal gehouden worden nooili- gen mitsdien een ieder uil om door deelneming de goede bedoeling dezer Sociëteit te helpen bevorderen. Zierilizeeden 26 October 1846. Namens de Directie van genoemde Sociëteit De Secretaris J. C. BROEKSMIT. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 21 October. De berigten uit de zeehavens spreken van gegeven bevelen tot hot spoedig in gereedheid brengen van ver scheiden oorlogschepen welke dadelijk in dienst zullen worden ge steld. Alen verdiept zicb nu in gissingen, waartoe deze onverwachte wapening moet dienen sommigen wijzen óp de spaansche huwelijken en achten eene vredebreuk met Frankrijk mogelijk; anderen spreken van California, en vragen of het waarschijnlijk is dat lord Vulmerston dat schoone -land door den president Polk in bezit zal laten nemen terwijl nog anderen en aan hunne taal moet men voorzeker nog het meeste geloof hechten het daarvoor houden dat deze toebereid selen een gevolg zijn van de laatste berigten uit Portugal, want voor eeno vredebreuk met Frankrijk welke voor dot rijk even nadcelig zou zijn als voor Engeland, bestaat weinig vrees, en laatstgenoemd rijk zal wel niet in oorlog geraken met de Vereenigde-Staten over eene landstreek, welke de kracht der aanvallende republiek niet vermeer deren maar hare uitgaven wel aanmerkelijk verhoogeti kan. Dat deze wapening met Portugal in verhand staat, is te meer waarschijn lijk omdat lord Howard de Walden, engelsch gezant aan het portu- gesche hof, dezer dagen herwaarts is gekomen en verscheiden confe- renliën met lord Palmerston heeft gehad, in welke hij onder anderen zou gezegd hebben, dat de laatste gebeurtenissen te Lissabon-wel tot eene omwenteling zouden kunnen ieiden. Het is dus de zaak van Engeland op zijne hoede te zijn en vooral alle tusschenkomst der spaansche regering voor Ie komen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENUAGE, den 24 October. Het eergisteren bij de tweede kamer ingediende ontwerp van wet tot aanvulling der middelen voor het dienstjaar 1845, houdt in: dat tot geheóle dekking der uitgaven, begrepen in de begrooting over 1845, uit de middelen, vastgesteld hij de wet van den 6 Maart 1844bestemd en aangewezen wordt eene som van f 1,072,200. Uit de bij dit ontwerp behoorende memorie van toelichting blijkt, dat het bedrag der begrooting over genoemd jaar ten slotte met f 356,200 is verminderd - dat werkelijk heeft moeten worden voor zien in een bedrag van f 74,637.250—.dat do injh.v.nsle»- o-ver het dienstjaar gezamenlijk hebben hedragen f 73,565,139. De opbrengst der middelen heeft de raming met f 864,165 overtroffen. De opbrengst uit de bijdrage der overzeesehe bezittingen alleen is beneden de raming ge bleven tot een bedrag van f 1,961 ,688 en dat wel omdat een' som vau f 1,870,000, naar het oordeel der staats-commissiebelast met het onderzoek der rekening (waarmede Z. M. zich heeft vereenigd) op het dienstjaar 1846 moest worden gebragt. Het bedrag van f 1,072,200, hetwelk gevorderd wordt om de behoeften van 1845 te dekken wordt en kan worden aangewezen op de middelen daar- gesleld bij de wet V3n 6 Maart 1844; over welke alzoo zou worden beschikt tot een bedrag van f 43,9.56,475; dat is f 1,043,524 min der dan oorspronkelijk was berekend. Dc gewone belastingen hebben ruim aan de raming beantwoord weshalve zonder het overbrengen van het bedrag van f 1,870,000, waardoor de dienst van 1846 zal worden gebaat, de dienst van 1845 een overschot zou hebben opge leverd. De uitkomst doet zich echter steeds gunstig voor, vermits de middelen, hij de wet van den 6 Maart 1844 'daargesteldnog een overschot geven van ruim een millioen niettegenstaande over 1845 nog aanzienlijke sommen zijn gedekt op welke vroeger niet was gerekend. Blijkens een' van regeringswege opgemaakten staatzijn ge durende de negen eerste maanden dezes jaars hier te lande ingevoerd tot verbruik: aardappelen 118,676 mudden aardappelenrncel 182,206 ponden; gierst 34,249 ponden; tarwe 12,035 lasten; rogge 30,881 lasten; gerst 13,433 lastenhaver 228 lasten boekweit 5406 lasten; hoonen 1890 lasten; erwten 2083 lasten; meel 519,880 ponden; grutten 274,830 ponden rijst 15,950,989 ponden idem in doppen of paddy 414,050 ponden. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over hel tijdvak van den 20 September 1846 tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest: tarwe f lO.GS'/s, rogge f 9,33, boekweit f 7,02'/., gerst f 5,68, haver f 3,81 en ongepelde spelt f 3,70, en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand November eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c.boekweit 15 c. en 30 c. gerst pn mout 10 c. en 25 c.haver 30 c. en vrij, en ongepelde spelt 30 c. en vrij. Het schip Rosa and Elisa, te Cork binnen heeft op zeo drijvende gevonden de romp van een schip op bet punt van te zinken. Vijf mannen der equipage bevonden zich nog aan boord en hadden in dien toestand reeds 4 dagen doorgebragtzonder voedselen naar den loop van wind en tij geslingerd. Den lantsten dag hadden zij gepoogd zich te voeden met het vleesch hunner overledene makkers. Drie der ongelukkigen zijn bezweken kort nadat zij aan boord van bovengenoemd schip zijn opgeDomen dit vaartuig heeft ook eene schrikbarende hoeveelheid overblijfselen van vergane schepen op des- zelfs reis ontmoet. Van bijna elk punt der Loire-oeversin Frankrijk, ontvangt men de treurigste berigten omtrent de verwoestingen welke het plotseling opzwellen dier groole rivier allerwege veroorzaakt heeft. Den 19 was haar water reeds 2 (nederlandsche) ellen boven het gewone peil ge stegen dezelfde hoogte, welke het had tijdens de zoo noodlottige overstroomingen van 1840. De stad Roanna staat geheel onder water; boven en beneden deze plaats zijn, zegt men, vele huizen weggespoeld. Bij Andrezieux staal geheel de vlakte van het Forez blank. Te Nevers zal vooral eone der voorsteden veel te lijden heb ben want de overstrooming strekt zich tot 4 kilomèters in den om trek uit. Te Angers is do Loire in ééhen nacht 5 el gerezen drong het water van de Maine terug en wekte ernstige bezorgdheid voor de lage wijken dier stad. Eindelijk heeft de Loire ook nog dings- dag avond een deel van het zoogenaamde viaduct der ijzerbaan tus- schen Orleans en Vicrzon weggerukt, zoodal die spoorwegslijn welke men hoopte dat in de maand December aanslaande zou geopend wor den nu weder lang ongebruikt zal moeten blijven. Uit Nijmegen meldt men van den 22 dezer het volgende: Aan gaande het voorgevallene in de naburige gemeente Lent in Over-Be- tuwe tusschen ambtenaren van 's rijks belastingen en eenige onbe kenden vernemen wij het navolgende: In den nacht van den 19 op den 20 dezer bevonden zich 3 commicsen in gemeld dorp op supe rieuren last, in surveillance. Ongeveer ten half 2 ure ontdekten zij eeno bende van ongeveer 16 personen n:et stokken gewapend en althans de moesten hunner, met pakken beladen, terwijl de overigen als hunne geleiders, of beschermers tegen mogelijke onaangename ont moetingen niet hen denzelfden weg gingen. Deze bende door de ambtenaren voor vermoedelijke sluikers gehouden werd door hen aangeroepen en achtervolgd doch ondanks alle aangewende pogin gen mogt bet bun niet gelukken dezelve te achterhalen hetgeen vooral daardoor werd belet, dat de niet dragende personen de amb tenaren staande Liieldeu~eu gewelddadig met slokken mishandelden,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1