Zeetijdingen. A dvertentiën «Er zullen olmede in deze zitting aan uw edel mogenden worden ingediend ontwerpen van wel bevattende het geheele wetboek van alrafregt waarbij acht geslagen is op de aanmerkingen zoowel laatstelijk als vroeger over dit onderwerp aan de regering medegedeeld. «Zoodra ik zal hebben goedgekeurd de voordragten, welke ik Linnen eenigeu lijd te gemoet zie betreffende bet binnenlandsch bestuur, mitsgaders het te geven gevolg aan art. G der grondwet, zullen de daartoe betrekkelijke wetsontwerpen bij uw edel mogenden ter overweging gebragt worden. «Zonder dat ik de overige wetsontwerpen vermelde, welke uwe vergadering zullen kunnen bezig houden zal het aan uw edel mo genden reeds gebleken zijn dat het niet aan gewigligen arbeid zal ontbreken. «Wij allen edel mogende heeren I zullen daarbij slechts één doel voor ongen hebben het waarachtig welzijn van het vaderland. Om dat te bereiken zullen wij gewis onze vereenigde krachten inspannen, cn wij zullen ons daarvan door niets laten aftrekken. Moge de Almagtige onze pogingen ondersteunen, en, ook door de vruchten van onze werkzaamheden, Zijnen zegen over Nederland uitstorten!" GEMENGDE BINNEN-EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De graanprijzen zijn thans eindelijk le Frankfort en in de naburige Steden gedaald, en zullen waarschijnlijk nog verder teruggaan. De aardappelen zijn in die streken goed uitgevallen en matig in prijs. Wegens de verkiezing van paus Pius IX zal in de Kathnlijke wereld een groot jubilé met vollen aflaat gevierd worden. Dit jubilé zal in Decem ber voor de Unomscho Staten en in Janun'rij voor Frankrijk en de overige landen aanvangen. Van liet kerspel Leida op deri Libanon heeft men allertreurigste berigten. Meer dan 150 Katholijke kerken zijn er afge brand en de diepe ellende var. de Maronieten verbiedt ben aan den we deropbouw (e denken. ln de omstreken van Tulle, in het fransche dppgrlement van Correzeheeft men eene zeer belangrijke ontdekking gedaan. Bij het doen van gravingen op liet terrein van de oude stad Van Tintignac heeft men eene romeinsche stad opgedolven met hare tempels worstelperken baden en eene rijke collectie medailles en huis raad. ln dezelve heeft men ook eene fontein gevonden die van uit eenen toren de openbare baden van water voorzag. - De uitvoeren der edele metalen uit Londen hebben in de weck donderdag jl. eindigende, be dragen 46,000 oneen geslagen zilvergeld naar Rotterdam 20,000 oneen iwar Hamburg en 1460 oneen naar de Brilsche Wesl-Indiim. In baren 126.350 oneen naar Hamburg, en 15.000 oneen naar Rotterdam. 1 Volgens de berigten uit de Vereenigdc-Stalen van Noord-Amerika is de graanoogst aanzienlijker dan eenig jaar te voren. Tot half September waren 1 ,738,458 vaten meel ert 1,211.825 schepels tarwe le New-York ontvangen. Men rekent, dat het bedrag der granen bnven het vorige jaar bij de 650,001) vaten meer zal loopen. - Het engelsch dagblad Globe deelt mede datvolgens berigt uit Osleridehet stoomschip Loch Ryan, met 200 stuks hoornvee en 106 schapen geladen en den 9 dezer uil Helvoetsluis naar Londen vertrokken rn den storm van dien nacht Lij den mom! van Texel verongeluktdoch hel volk gered zou zijn door eene zweedsche hark die op hare terugreis was.; GOES, den 19 October. Men verneemt, dat de raad onzer stad zich andermaal tot Z. M. den koning gewend,heeft om autorisatie te erlangen tot liet afbreken der 's Heer-Hendrikskinderenpnort welke wegens oudheid in bouwyalligen en wei onherstelharen toestand is. In de voorleden maand September zijp er in de verschillende gemeenten van ons eiland 222 personen overleden, waaronder 182 beneden de 10 jaren. Alleen in de gemeente Wemefdingeeene bevolking lellende van ongeveer 80Ö zielen zijn er 33 gestorven. Terwijl er dozen zomer bier weinig muggen gezien werden maar in den laatsten tijd alleen vele zwarte - vliegen zoo wemelde het sedert een paar dagen van klerne insecten wier vleugels twee derde grootor zijn dan hun ligchaammaar welke thans xvedef minder bespeurd worden. ZIERIKZEE den 23 October. Bij besluit van den 18 dezer beeft Zijne Majesteit goedgevonden, aan J. Nelemansrop zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als wethouder dezer stad en heeft hoogstdenzelven hij besluit van den vorigen dag benoemd tot gezworen van den polder Ooster- en Sir-JanslatulJ. Bonman. DE MEEKRAP. Bij liet lezen van het artikel met bovenstaand opschrift in de Middeï- lurgsche Courant van den 10 October 1846, zal ieder die van de zaak niets meer weet dan hij daar vindt medegedeeld moeten denken dat eene poging tot eene gewenschte verbetering der wijze van bereiding van den meekrapwortel in Zeeland op gemis aan belangstelling onkunde vooroordeel of bijzondere belangen is afgestuit. Dit een en ander kan bij sommigen en het zou vreemd zijn indien zij er niet gevonden werden de beweegreden zijn om die verbetering niet voor te staan of daartegen te zijn ingenomen maar zeker is het dat uit dien hoofde de poging tot verbetering niet is mislukt. De ware reden dier mislukking wordt door den steller van het artikel niet vermeld de goede trouw zou dit eehter gevorderd hebben en bo vendien nog de zedelijke verpligting om de Zeeuwen niet onverdiend den blaam op te leggen van aan kleingeestigheid en-bekrompene inzigten groote belangen op te offeren. De eer van velen en het belang der zaak vordert dus eenige toelich ting. Wat was het, advies der commissie, die, tot het opsporen der middelen lot bevordering eener verbeterde bereiding van de mee, in de alge- ineene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteeltle Goes op den 10 Junij 1845 benoemd werd en in de. alge- Hieene vergadering te Zierikzee op den 8 Junij 1846 haar rapport uitbragt Men leze dat rapport pag. l9 en 20 en zat bevinden dat de com missie de verbeterde meehereiding wilde hebben daargesteid door mid del van een geoctroijeerd vennootschap dat de bewerking door mechanie en stoom naar de vinding van de heeren Yerplancke te Gent in Zee land zou invoeren en uitbreiden zomlat dit vennootschap het uitsluitend regt zou hekomen om gedurende het octrooi de nieuwe industrie uit te oefenen en alle anderen dus ook de eigenaren der bestaande mee- stoven zouden verstoken zijn van het regtom onafhankelijk van het vennootschap, de verbeteringen zoo die proef hielden op hunne fa- hriiken .toe te passen. Ziedaar de steen des aanstoots - Niet de oprigting van een vennoot schap, om door vereenigde krachten eene verbeterde wijze van mee- LereiiJsng in de provincie tot stand te brengen werd in de vergadering Ie Zferitee besJmtes» maar he! uitsluitend regt dat de cof»B»is«e aan bet vennootschap wijde hebben toegekend Vond hevigen tegenstand men wilde dat de bevindingen Waartoe het vennootschap geraken zou algemeen zouden kunnen worden nagevolgd en alzoo uitsluitend teu nutte van den landbonw niet van eene fabrijk-instelling strekken. Voor zoodanig voorstel echter hadden de commissie en hare weinige Voorstanders geen gehoor het denkbeeld van een geoctroijeerd vennoot- sohap moest worden vastgehouden en nu zou men kunnen vragen wie in dezen aan bekrompenheid van inzigten mank ging? liet is nog niet duidelijk op welke wijze de commissie haar doel om eene verbeterde meehereiding uitsluitend dooreen geoctroijeerd vennoot schap te doen exploiteren dacht te verwezenlijken en men zou bijna moeten gelooven dat zij alle bezwaren daartegen niet had doorzien maar de mogelijkheid dier verwezenlijking eens aangenomen Waarom vond dan toch hel plan zoo weinig bijval waarom werd de meening der commissie dat daardoor een belangrijke tak van den zeeuwschen landbouw die door concurrénlie van elders met vernietiging wordt be dreigd zou behouden blijven door zoo weinigen gedeeld De beperkte ruimte van dit blad laat niet toe om alle de redenen uit een te zetten en het voorstaan eener vr^'e concurrentie als het beste middel ter bevordering van de nijverheid zou naar de tegenwoordige begrippen den tegenstand alleen kunnen billijken maar een hoofdbe zwaar in het belang van den meelelenden landman verdient hier toch vermelding. Wanneer de verbeterde wijze van meehereiding de uitkomsten ople vert welke, volgens het rapport der commissie, daarvan zouden te verwachten zijn dan kunnen de tegenwoordige meestoven niet meer blijven werken en zullen langzamerhand worden gesloopt of tot andere einden ingerigt is dan de verbeterde wijze van meehereiding bet uitslui tend eigendom van een geoctroijeerd vennootschap, zoo Wordt de mee- planter voor de bereiding van zijnen wortel aan hetzelve alleen onder geschikt. De eerste oprigters van het Vennootschap men mag dit ver wachten., zullen het belang van den landbouw boven alles in het oog houden maar wat waarborgt dal latere deelhebbers min onbaatzuchtig dat belang aan hun bijzonder belang niet achter stellen j de landman rnoge dan klagen maar hem blijft geene keus over dan om zich te on derwerpen aan de bezwaren die hem worden opgelegd of zijne meecul- tuur te slaken. Ziedaar de mogelijke gevolgen eener vernietigde con currentie van meekrap-fabrijken in dit gewest. Men moge dit ver ge zocht noemen maar waarom de toekomst er aan gewaagd wanneer men geen ander doel heeft dan het behoud van de meeteelt in ons va derland en dit met eene onbeperkte vrijheid van bereiding bereikt kan worden. MiddCóur.) BROUWERSHAVEN den 22 October. Binnengekomen Martha, hapt. G. W. Badley van Swansea naar Dordrecht. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 21 October 1846. Nederlanden 2'/a pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s pC. >1 Harntel-Maatschappij 4*/s gebleven. 59'/., pC. 717. 92IS/u 8T'U 174»/, MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE vaden 22 October 1846. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1845 N. dito 1846 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Win ter-Gerst Zomer-dito Haver Paardebocvnen Witte dito Bruine dito 10,00 a 11,50 - 10,00 a 11,75 - 0,00 Èf 0,00 -10,00a 10,23 - 9,00 a 9,50 - 6,0ffa - 5,50 a - 3,50 a - 7,50 a - 11,00 a 11,50 -11,00a 12,50 6,20 5,80 3,70 8,25 Graauwc Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 -11,00 a 11,25 - 9,50 a 10,00 - 9,oOk 10,00 - 11,00 a 12,00 - 3,00 a 9,00 Kaap-Olie te Zierikzee, 35,00 p. v. Patent-Olie - 38,00 Lij u-Olie -00,00 Raapkoek-en f60,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Bij de Erven J. van de VELDE OLIVIER Boekdrukkers en Boekhandelaars te Zierikzee, is van de pers gekomen en verkrijgbaar gesteld HAND- of LEERBOEKJE, bevattende de Tafels van MateD en Gewigten Munten, TijilsverdeefingLeesteekens enz., benevens eenige Kinder-Gebedenbet Register des Bijbels enz., voor schooi en huisgebruik, door J. A. MaNus van dee JaGt Onderwijzer te Burcjh, tweede en veel verbeterde, druk prijs 15 cents. Voorts hebber» zij ontvangen: GELEGENHEIDS-LEERREDE, door J. TicuLee, Theol. ft.' en Predikant te Leiden, over Pïcilipp. vers 24-26, prijs 30 cents alle soorten van ALMANAKKEN voor het jaar 1847, benevens fraaije PRENTEBOEKEN geschikt voor S.'-Nieolaas- Nieuwjaars- en andere geschenken KERK BIJBELS en alles Wat verder tot eene fraaije Boek- en Kantoor winkel betrekking heeft. Ook zijn dezelve voornemens in het volgende jaar eene BOEKEN- VERKOOPING te houden diegene welke genegen zijn en hun met het vertrouwen willen vereeren gelieven voor den 1 Maart 1847 hunne Boeken of Stukken in te zenden. Bij Vonnis der ArrondiSsements Regtbank te Zierikzee, dato 14 Augustus 1846, behoorlijk geregistreerd en geteekend is tusscheir ABKAM van de VELDE M.' Kleedermaker, en W1L- LEMIJNTJE van PUTTEN, Particuliere, Echtelieden, beide wonende te BrouwershavenScheiding van Tafel Bed en Inwoning uitgesproken, met al de gevolgen welke daaraan, ingevolge de wet, verbonden zijn. Zierikzee den 19 Augustus 1846. H. A. van IJSSELSTEIJN Procureur. te zierikzee BIJ »E wed. A. »e Vt>9 en ZOON stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2