N.o 85, ZIERÏRZEESGHE VRIJDAG A.o 1846. COURANT. 23 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. N F. I) F. R L A N n E N. «Edel MoGENnjz Heeisen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien liet besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad, Gou verneur dezer Provincie, van den 16 September j IProvinciaalblad li.92,) houdende aanschrijving tot openbare afkondiging der bepa lingen van de artikelen 27 en 42 der wet op de Personele Belasting van den 29 Maart 1833. [Staatsblad n 4 betrekkelijk de belasting naar lijdsgelang en do suppleloire aangifte. Hebben goedgevonden De In- en Opgezetenen te herinneren aan do. bedoelde wetsbepa lingen luidende als volgt Artikel 27. 1. Zoo wanneer een perceel hetwelk op don 15 Mei niet in ge bruik was, of ook een woonhuis, op hetzelfde tijdstip, enkel en op den voet hij de laatste zinsnede van art. 26 2 bepaald door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars betrokken in gebruik genomen of van mobilair voorzien wordt, zal de belasting, volgons de vier eerste grond slagen naar de hierboven bepaalde rogten deswege moeten worden voldaan; doch slechts naar gelang van dat gedeelte des dienstjaars, hetwelk op het tijdstip der in gebruikneming, be trekking of meubelering overig blijft. 2. Ingeval de belastingschuldige, welke zoodanig porcoe! als bij 1 bedoeld aanvaardt in het dienstjaar bereids wegens een ander perceel was aangeslagen en hij dit tot dien tijd toe door hein gebruikte perceel verlaat met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook genaamd en zonder achterlating van huisbe waarder of van andere personen in zijne dienst, zal het bedrag van den te zijnen name op hel kohier gebragten aanslag voor al de vier bedoelde grondslagen gezamenlijk, en in evenredigheid van het nog te verloopen tijdvak worden afgetrokken van dat des, op den voet nis boven te doenen aanslag, zonder dat, indien deze aanslag minder bedraagt dan de vroegere, er eenige ontheffing zal kunnen worden gevorderd. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belastings-voorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Meizal behalve in de gevallen hij 1 en 2 hierboven ver meld geen gro-mb geven tot eenen nieuwen of verhoogden aan slag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zondanige voorwerpen der vijfde en zesde grondsla gen als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden zal de belasting naargelang van tlnn nog overigen tijd tics dienstjaars, zijn verschuldigd, met dien verstande dat goene ver wisseling van dienstboden of paarden met andere,, waarvoor geene bongere regten verschuldigd zijn op zichzelve tot liet nog maals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aan leiding gevent 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voor werpen van de vijfde en zesde grondslagen als aanvankelijk tot onbelast hare einden aangelegd of gebezigd waren zal met aan schaffing -worden gelijk gesteld, zoomede wat aangaat du paar den, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den loop dos jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldige, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen veranderen, zulks, dat, volgens de tarieven van art. 17 en 21 de opklimming der belasting ten zijnen aanzien toepasselijk zonde worden, zal, wegens de dienstboden en paarden aanvankelijk gehouden die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing met betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van art. 20 vermeld. 7. Paarden hij verschillende personen of gezinnen in gebruik zullen ingeval die gelijktijdig voor een en hetzelfde rijtuig wor den gespannen hem die zulks doet of wel den eigenaar of gebruiker des rijtuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem nlzoo mogt zijn gebezigd dan waren aange geven mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- en werkboden of paar den aanvankelijk minder belastbaar, zal de verpligting lot enne evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd waarover de belasting loopt zal in heirekking tot al de grondslagen worden berekend hij vierendeelen jaars op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vierendeefen jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvangende met primo Mei, primo Augustus printo November en primo Februarij. Artikel 42. De zoodanigen welke, door eenige der omstandigheden voor zien bij art. 27, in den loop des jaars komen Ie vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde zullen alvorens en naar gelang van liet ontstaan dier omstandigheden en op de boete, hij rrt. 35 en 39 vastgesteld verpiigt zijn lot bet indienen van behoorlijke aangiften deswege in voege als hij art. 30 voorge schrevenzullende zij daarvoor oen biljet ter invulling bij den Ontvanger kunnen bekomen. En zullen de vorenstaande wetsbepalingen door openbare afkondi ging en bekendmaking in de Stads Courant worden gebragt ter kennis van het publiek ten einde een ieder zich dien overeenkomstig gedrage. Zierikzeeden 21 October 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads Secretaris W. J. P. KROEF. 's GRAVENHAGE den 19 October. Heden is de gewone verga dering der stalen-generaal zitting-jaar 1846-1847, door Z. M. den koning, met de navolgende aanspraak geopend: Bij het hervatten der belangrijke taak welke door de grondwet aan de wetgevende magt is opgedragen verheugt het mij aan uw edel mogenden op nieuw de verzekering te kunnen geven dat onzo betrekkingen met de andere mogendheden zich door goede verstand houding kenmerken. »!)e onderhandelingen met Rusland gevoerd, hebben het verlangde doel mogen hereiken en de belangen der zoo aanzienlijke neder- landsche scheepvaart op dat keizerrijk zijn thans op de meest vol doende wijs gewaarborgd. »Eene overeenkomst met Frankrijk aangegaan tot opheffing van scheepvaarlregten op den Rijn mag als eene nadere schrede beschouwd worden ter verkrijging eener algemeene vrijstelling van dien voor namen handelsweg. »Door het onlangs met Belgie gesloten traktaat van handel en scheepvaartzijn de handelsbetrekkingen der heide staten op eena billijke wijs geregeld en zoo veel doenlijk was van belemmeringen ontheven. »De moeijelijkheden welke onze handel met de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika heeft ondervonden door de zware regten aldaar op het voornaamste onzer koloniale producten gelegd ziin op da meest wenschelijke wijs weggenomen. «Mijne bijzondere zorg blijft gewijd aan de welvaart dor overzee- sche bezittingen. Er hebben daar misgewassen plaats gehad doch de uilzigten voor den nieuwen oogst waren gunstig. »Twoe vorsten van het eiland Bali hadden onze vlag beleedigd en de traktaten geschonden. De dapperheid onzer zee- en landmagt heeft dien euvelmoed beteugeld het miskend gezag hersteld en de belangen van schePEVanrt en handel verzekerd. «Beide doelen der krijgsmogt hebben bij voortduring aanspraak op mijne goedkeuring. »!)e versterking van het zeewezen, door aanbouw van sloom- oorlogschenen maakt het onderwerp van overwegingen uit. «De onderscheidene takken van het binnenlandsch bestuur gaan voort regelmatig Ie werken. «Omtrent don slaat van het onderwijs en de beoefening van weten schappen en kunsten mag bij voortduring een gunstig getuigenis gegeten worden. «Handel, scheepvaart en verdere ondernemingen van nijverheid, werden over het geheel met levendigheid gedreven doch de uitkom sten waren niet alle even gunstig ten gevolge van oorzaken waar van de druk .mede overal elders werd gevoeld. De vermeerderda uitvoer van sommige onzer voortbrengselen sedert korten tijd ont staan kan zoo voortgaande voor onze landbouwers en handelaars groote voordcelen opleveren. «De rampen, welke het misgewas van een der voornaamste voe dingsmiddelen had kunnen teweeg brengen, zijn hoven alle verwach ting gelenigd zoowel door liet -zachte jaargetijde hetwelk de Voor zienigheid heeft geschonken als door de maatregelen in overleg met uw ed. mogenden genomen en door de meest lofwaardige algemeene medewerking. «Daar de oogst van hot bedoelde gewas en van enkele andere veldvruchten ook in dit jaar minder overvloedig is geweest, is de aanvankelijke bestendiging der wettelijke bepalingen tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen raadzaam te achten en zal zij een der eerste onderwerpen uitmaken waarop de aandacht van uw edel mogenden zal ingeroepen worden. Door herhaalde hooge waterstanden op de rivieren mitsgaders door hooce zeevloeden en stormen zijn in den afgeloopen winter aanmerkelijke schaden veroorzaakt waarin heeft moeten worden voorzien. «De verschillende maatregelen tot herstel van 's rijks geldmiddelen aangewend hebben alsnu hunne volkoinene uilvoering verkregen. Zij hebben aan de verwachting beantwoord of die zelfs overtroffen. «In de tegenwoordige zitting, zal de medewerking van uw edel mogenden gevraagd worden tot vaststelling der begrootingen en der wel op de middelen voor het aanstaande tweejarig tijdvak zoo medu tot verdere bevestiging van orde en vereenvoudiging in het geldelijk beheer. «De verbetering van het muntwezen heeft zeer aanmerkelijke vor deringen gemaakt in die male dat het geheel herstel binnen een niet verwijderd tijdsverloop met vertrouwen mag worden te gemoet gezien. Om nogtans ons muntstelsel op hechte grondslagen te deen rusten worden er nog wettelijke bepalingen gevorderd welke zoo ik hoop in den loop dezer zitting aan uw edel tnogeuden zullen kunnen aangeboden worden.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1