ZIERIKZEESGIIE COURANT, J.° 84» DINGSDAG A.0 1846. 20 OCTOBER. Nieii wstij dingen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 October. Het provinciaal geregtsliof in Zuid-Holland!<nmer van strafzaken, beeft bij arrest van beden, waarvan de voorlezing 2'/i "nr geduurd heeft uitspraak gedaan in de zaak der 17 beschuldigden, die in hechtenis genomen zijn ten gevolge der ongeregeldheden welke in September 1845 te 's Graven- hage en te Delft zijn ontstaan, Het hof heeft J. van der Pol niet schuldig verklaard aan plundering van eetwaren enz.doch .wei schuldig verklaard aan feitelijk en ge welddadig verzet, en aan moedwillig schoppen van ambtenaren van policie in de uitoefening hunner functiën. J. van der Pol is te dier zake veroordeeld tot eene correctionele gevangenis voor den tijd van 3 maanden. Het hof heeft IF. van der Meer en W. Avan der Vel niet schuldig verklaard aan de medepligtigheid van de plunderingen hen alzoo vrijgesproken. Voorts heeft het hof de 8 personen uit Delft schuldig verklaard aan plundering van eetwaren en sommigen hunner ook van koop manschappen en meubelaire goederen met gemeenerhand of bij zamenrotting en met openhaar geweld gedaan. Ten aanzien van enkele dier sehuldigverklaarden heeft het hof het bestaan van verzachtende omstandigheden aangenomen. Het hof heeft mitsdien veroordeeld I) Elfrink, A. SchonenburgM. Lwursman en J. 't Hoen tot tepronkstelling van een half uur binnen de stad Delft voorts al deze personen lot eenn tuchthuisstraf, als: D. Elfrink, A. Schonenburg en Al. Luursman ieder voor den tijd van 7 jaren J. 'tfloen voor 5 jaren; M. A. van den Hoogen (zijnde do eenige vrouw die in dit proces betrokken is geweest.) voor 4 jaren IV. J. (laykaas en J, B<mer elk voor 3 jaren en P. Goeijer (uit hoofde van zijn jeugdigen ouderdom, zijnde hij 13 jaren), tot eene correctionele gevangenisstraf van 20 maanden. Wijders zijn al deze 8 veroordeelden bnvendiep, geoondemneerd in eene geldboete ieder van f 100, terwijl M. A. van den Hoogen nog daarenboven in eene geldboete van f 50 is verwezen. Eindelijk zijn zij in de kosten van het geding veroor deeld voor zooverre die ten gevolge hunner misdaad zijn gemaakt. Het hof hepft het derde gedeelte van dpszelfs arrest gewijd aan de beschuldigingen, ingebragt tegen E. MeeterP. A. de Hansen ,1. II. van Gorcumals schrijvers; J. du Stée en P. Mingelenals drukkers en uitgevers en A. Hes, als verspreider van verschillende weekbladen waardoor of waarin opgeruid zon zijn tot de plundering van eet waren en tot omverwerping van het bestuur. Het hof heeft hen aan die misdaad niet schuldig verklaard en alzoo hen daarvan vrij gesproken. Het hof heeft daarbij, onder anderen, overwogen dat, hoezeer die vervolcde bladen eene hoogst nadeelige strekking hadden en alhoewel daarbij getracht werd het vertrouwen op het host uur weg te nemen of Ie verzwakken alsmede om het misnoegen levendig te honden pn hoe laakbaar en hoe verachtelijk ook deze beschuldig den zich mogen gedragen hebben art. 1 der wet van 16 Mei 1829 niet on hen van toepassing is, daar dat art. alleen strafbaar stelt opruijing lot misdaad of misdrijf, en dat hunne aanzettingen of op- rnijingen zoo onbestemd waren dat deze niet strafbaar zijn to be schouwen. Het. bof heeft voorts den procureur-generaal niet ontvankelijk ver klaard in zijn requisitoir, legen den beschuldigde de Haas genomen, strekkende om hem te doen veroordeelen ter zake van opruijing, op grond van artikelen die door hem geschreven waren in de Ooiievaar en welke artikelen niet zijn aangehaald of opgenomen in de akte van beschuldiging. Op grond van een en ander heeft het hof vrijgesproken !F. van der Aleer, IF. A, van der Vet, E. Meeter, J. du Mie, P. Almgekn, A. Hes, P. A. de Haas en A. H. van Gorcum, en is de staat ver oordeeld in de kosten door hunne inhechtenisneming en leregtstelling veroorzaakt. Al deze vrijgesproken personen zijn oomiddelijk in vrij heid gesteld, met uilzondering van P. A. de Haas, die ter zake van vroeger tegen hem uitgesproken veroordeeling in hechtenis is gebonden. Wij nemen het volgende over uit het Journal de la If aye «Indien pr een land ter wereld gevonden wordt, welks regering de natie, in staat heeft gesteld om naauwkeurig den staal van deszelfs financiën te kennen dan is het gewis Nederland. In de afgeloopene maand April heeft zijne exc. de minister van Hall een zeer in détails tredend rapport over den toestand der openbare schuld den koning aangeboden. «Elke vierendeel jaars maakt men eenen vergelijkenden staat der ontvangsten hekend. «Eindelijk, dank zij de onvermoeide zorg der regering, om in al les wat do geldmiddelen betreft de grootste openbaarheid Ie doen heerschen heeft het publiek alle benoodigde stoffen onder liet oog opdat ieder naar juistheid de balans der schatkist zou kunnen opma ken, en desniettegenstaande scheppen sommige dagbladen sedert eenige dagen behagen onj onzekerheid in de gemoederen te strooijenter zake van een beweert tekort van verscheidene millioenen door deze Neckers der 19de eeuw ontdekt. «Ziedaar een geheim, dat tenminste goed door de regering bewaard zou zijn gewordeu. «Deze dagbladen hebben zich zeker ter harte genomenniet te verloochenen de spreukdat men om een geheim goed to bewaren hetzelve luidkeels moet uitbazuinen." Den 17. Uit eenen van regeringswege bekend gemaakten staat van de opbrengst der middelen in de eerste negen maanden van 1846 tegenover de opbrengst van de eerste negen maanden van 1845 blijkt, dat dezelve hebben opgeleverd, in 1846, f39,309,361,93, en in 1845, 39,629,506,28." Men verneemt dat sommige der woensdag jl. ter zake der te Delft plaats gehad hebbende ongeregeldheden door het prov. hof in Zuid-Holland veroordeelden tegen het uitgesproken arrest zijn ge komen in cassatie. Daaronder bevindt zich de eenige vrouw die in dat geding betrokken is geweest, AI. A. van den Hoogen. De Stunts-Courant bevat eene lijst van abusivelijk in omloop gebragte coupons waarvan bet bedrag volgens bekendmaking des ministers van financiën bij gelegenheid der aflossing of verwisseling der effecten waartoe zij behoord hebben ten kantore van den staats raad agent van het ministerie van financiën is ingehouden en ge deponeerd en steeds op vertoon en tegen intrekking dor betrokken coupons dagelijks kan worden ontvangen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. Als een voorbeeld van snelle vaart vermelden wijdat Z.r M.' fregat Jason kapitein-ter-zee G. Willinckden 12 dezer te Texel binnen, de reis van New-York derwaarts in 21 dagen beeft afgelegd. Te Amsterdam is den 16 dezer aan 's rijke werf te water gelaten het fregat Holland, van 44 stukken. De eerste openbare jaarlijksche veemarkt, van paarden rundvee, schapen varkenspluimgedierte enz. te Cort- genezal gehouden worden op den 4 November o. k. Te Coevorden en Dalen heerschen thans zenuwkoortsen welke niet van besmetting schijnen vrij te zijn volgens de laatste berigten zou te Coevorden het aantal zieken 12 en te Dalen 20 zijn. De consumlie van brood to Londen heeft in bet vorige jaar 885,468,750 ponden bedragen, of 15 oneen per hoofd dagelijks: eene verhouding die alleen in Frankrijk kan worden aangetroffen, maar nimmer in Duitschland, vooral niet in het noordelijk gedeelte. De najaarsmarkt of kermis te Bergen-op-Zoom welke vroeger in de maand November, gehouden werd zal voortaan tot meerder gerief der reizende kramers, gedurende de laatste 14 dagen der maand October gehouden worden en alzoo dit jaar van den 19 lot en met den 31 October. In dit jaar zijn te Scheveningen 13,202 ba den gebruiktzijnde 5931 meer dan in 1845. Even als onlangs da staatsraad van Wallissorland heeft ook de gemeente Ems, in Grauhun- derland op haar grondgebied alle personen heneden de 20 jaren verbo den lucifers te gebruiken en tabak te roolten. Do tijdingen uit Ier land luiden gunstiger. Op de meeste plaatsen is de rust hersteld en worden de vooruilzigten helderder. De armen zijn overtuigd geworden van de pogingendie de meer gegoeden tot veriigting hunner rampen aanwenden. Er is door het brilsch gouvernement last gegeven om 33 kasteden op de kust tusschen Hastings en Seaford in staal van verde diging Ie brengen. Zij zullen met geschut worden voorzien. Sedert den 15 dezer is te Parijs een nieuw dagblad verschenen onder den naam van la Yoix Nouvellebestemd om de beginselen en reglen der Prote stanten te verdedigen. Men meldt uit Leeuwarden van den 15 dezer: Heden werd alhier do doodstraf voltrokken aan Iiuurd Passchiers van Dijkoud 29 jaren geboortig van Wijkei en laatst gewoond hebbende te Groningen. De strafoefening had plaats op het hofplein onder een grooten toe vloed van inenschen uit vele oorden van dit gewest. Do ongelukkige was door het provinciaal goregtshof van Vriesland ter dood veroor deeld omdat hij, na te voren reeds voor 5 jaren gevonnisd te zijn zich nu volgens eigene bekentenis had schuldig gemaakt aan diefstal van zilver en geld door inwendige braak daarna aan moedwilligen doodslag op de huisvrouw van den horlogiemaker H. .4. van Wielen te Balk gepaard met diefstal van gouden en zilveren werken en horlogiënpn eindelijk aan diefstal van linnenslukken van eene bleek te Groningen. Nadat hij in zijne laatste uren vele bewijzen van be rouw had gegeven en zelfs ook na het beklimmen van liet schavot daarvan blijken gaf in eene korte toespraak lot liet publiek ging bij met volle bewustheid de voltrekking van zijn vonnis te gemoet. Men schrijft uit Dresden van den 26 September Onze landge noot d-r Albert Koch, heeft alhier, in eene der groote zalen vari het koninklijk museumtentoongesteld het door hem ten vorigen jare ontdekte fossile zeemonster ter eere van d.r Harlan in Phila delphia den uitgever eener Fauna Americana der American herpe- tology enz. Hychurgos Harlani genoemd. Deze zeeslang wier fossile overblijfsels men thans bewonderen kan, is 114 engelsche voeten lang en zal naar de ribben to oordeelen die gedeeltelijk gaaf ge vonden zijn, een' omvang van ten minste 30 tot 12 ellen hebben gehad. De Hydrargos die den overgang schijnt te maken van den walviscb tot de Saurii is zonder twijfel het grootste kruipend ge dierte hetwelk lot nu toe ontdekt is. Jioch heeft hetzelve in Maart 1845 in een stuk lands in Alabama in de Veieenigde-Staten van Noord-Amerika gevonden. Dit land was eerst sedert korten tijd be bouwd en bij het omploegen had men verscheidene wervelbeenen aan den dag gebragtdie door de bouwlieden tol verschillende einden

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1