IV.0 88, ZIERIRZEESCHE VRIJDAG A.° 1840. COURANT. IS OCTOBER. Besturen en Administration» Nieuwstijdingen Si De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGH en WE STL ANDals naar behooren gemagtigd om op te roepen de twintig Hoofd-Ingelanden waaronder verslaan moeten Worden de twintig hoogst aangeslagenén Voor het Dijkgeschot in deze Polders onderrigt door deze alle de daarbij belanghebbende Ingelanden dat vn heden ai lui den 3! October aanslaande, ten kantore van den Penningmeester-Griffier dezer Directie zal ter inzage leggen eene Lijst dier twintig Hoofd-Ingelanden of hoogst aangeslagenen opdat zij in de gelegenheid zouden zijn deswegens inlichtingen te ontvan gen of hunne bedenkingen daartégen in te brengen welke door de Directie zullen worden overwogen en daarna die Lijst finaal vast gesteld. Jntusschen wordt nog aan de Ingelanden bekend gemaakt dat volgens de door deze Directie voorioopig opgemaakte Lijst den minsten aanslag om Hoofd-Ingelande te zijn bedraagt de som van 726,01'/i- Te Zierikzee, den 16 October 1846. De Centrale Direclie voornoemd TROMP vt. Ter ordonnantie van dezelve DE JONGE. BANK VAN LE N I N G> VERÏtOOPING aan de Bank van Leening te Zierikzee, op Woens dag den 21 October 1816, des namiddags ten 2 ure, van de open staande PANDEN, verpand tot ultimo Julij 1845. Dingsdag namiddag van drie lot vier ure te bezien. NEDERLANDEN. sGRAVENHAGE den 13 October. De opening van de zitting der staten-generaal zal aanstaanden maandag met de gebruikelijke plégtigWid geschieden. M. de koning zal to 1 ure des middags Van zijn paleis naar de vergaderzaal afrijden. Volgens de Oberrheinsche Zeitung zou er een plan bestaan lot een huwelijk van den hertog van Nassau met eene nederlandsche prinses, en wel met H. K. H. Louise, dochter Van Z. K. H. prins jfoederifc der Nederlanden. Prinses Louise is geboren den 5 Augustus 1828. Wij vernemen dat de diligence-ondernemer P. Koensbij een zeer breedvoerig gemotiveerd adres zich op nieuw tol Z. M. den koning heeft gewend ter bekoming eener concessie lot .den aanleg van een' spoorweg reglstreeks van Amsterdam naar Rotterdam. Door Zijne Majesteit is, in dato 11 November 184.5, voorden tijd van 10 jaren, een octrooi verieend aan Goesinnen-Homan en Cie. te 's Gravenhageop de uitvinding van een werktuig, genaamd Grep- machinetot het maken van greppen in landerijen en bet steken van zoden. Er is dezer dagen te Amsterdam eehe associatie gevormd be staande uit nederlandsche en belgische deelhebbers tot indijking en droogmaking van de Zuider-Zee naar men stellig verneemt moet dezo associatie verzekerd zijn van de voor deze onderneming benoodigde kapitalen en zal er deze or de volgende week reeds met de daartoo betrekking hebbende opmetingen eenén aanvang gemaakt worden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLAND5CHE BERIGTEN. Uit New-York wordt gemeld dat in de maand Augustus jl. volgens de registers der tolkantoren in de haven aldaar uil vreemde havens zijn aangekomen een getal van 16,212 passagiers en wel uit Groot-Brittanje, 7184; Frankrijk, 4570; Belgie 1360; Bremen, 1050; Hamburg, 961 Holland 451 Noorwegen 210 Zweden ,115; Pruissen 97 en uit verschillende andere plaatsen, 214, De Morning Herald be weert dat O'Connell sedert 1830 van Ierland 372.190 p. st. (bijna 41/, millioen gulden) beeft ontvangen zijnde eene vrijwillige schatting welke de Ieren betaald hebben aan bunnen toekomstigen bevrijder I Het engelsch blad de Globe meldtdat bet britsch gouvernement besloten beeft geene ijzeren stoomboolen meer te bouwen daar de genomene proeven hebben bewezen dal bet hout aan het geschut veel meer weer stand biedtdan bet ijzer. Bij de werken van den Ijzeren spoorweg van Aberdeen zijn plotseling drie bogen ingestort, die velo anrdwerkers bedolven hebben. Het ongeluk bad des morgens ten 8 ure plaats. Na een uur gravens heeft men zeven dooden en vier gekwetsten van onder dé puinhoopen gebaald. Van onderscheiden punten langs de turksche grenzen verneemt men dat de Christelijke bevolking zich overal gereed maakt, om de verdrukking en knevelarijen, welke zij van de Muzel mannen ondervindt met geweld te keer te gaan. Uit Zweden wordt thans veel rogge naar Noorwegen Holland en zelfs naar de zuidelijke oevers der Oost-Zee verzonden. Hot wurtembergsche gouvernement heeft agenlen naar Noord-Amerika gezonden oin voor 2 millioen gulden gratiën te koopen. Z. H. de paus heeft gelast dat in plaats der van oudsher gebruikelijke vcrdeeling van den dag iri 24 uren de in andere landen beslaande verdeeling van tweemaal 12 uren zal worden aange nomen. Een jong fransch geleerde, de lieer Livefrierheeft bere kend dat de onregelmatigheden in den loop van de planeet Uranus moesten worden veroorzaakt door eene nog onbekende planeet waarvan bij de vermoedelijke plaats en hoedanigheden beeft aangewezen en welke planeet ook inderdaad door den beer Gall te Berlijn is ontdekt. Té Balavary in het noorden van Ierland, beeft zich de veeziekte vertoond. Reeds verscheiden runderen zijn er aan gestorven. Het geldgebrek doet zich al meer en meer te Berlijn gevoelen zoodat zelfs in den laat- sten tijd de publieke Werkeh zijn moeten gestaakt worden. Uit offi ciële opgaven blijktdatfeu gevolge der niéuwe wet op do echtschei dingen in Pruissen het gelal derzelve verviervoudigd isen dat over bot algemeen eene zedelijke verwaarloozing zich onder het volk openbaart waaruil de groofste bezorgdheid ontstaat. De commissie voor het gedehkteeken hetwelk door bet belgische leger voor koning Leopold zal worden opgerigt heeft dezer dagen besloten dat gedenkteeken le Brussel en niet in het kamp van Beverloo te doen plaatsen. Op bet deenscho eiland Bornholm ïn de Oost-Zee heeft onlangs een echtpaar bet zeld zaam voorregt gehad zijne zoogenaamde diamanten bruiloft te vieren. Men meldt uit Parijs: «In bet jaar 1847, hetwelk op een vrijdag zal aanvangen zullen vier eclipsen plaats hebben den 31 Maart, eene ge deeltelijke maansverduistering, alhier zigtbaar; den 15 April, eono gebeele zonsverduisteringalhier niet zigtbaar den 24 September eene gedeeltelijke maansverduistering, al liter niet zigtbaar en den 9 October, eene ringvormige zonsverduistering alhier zigtbaar." - De Kamper Courant bevestigt nu het vroeger door andere dagbladen medegedeelde dat Z. M. bet verzoek van den beer K. van Hulst om gratie van de band heeft gewezen. De veroordeelde moei naar hel huis van verzekering te Hoorn worden gevoerd om aldaar de hem opgelegde straf te onder gaan. (De Prov. Overijss. en Zwolsche Courant meldt, dat volgens te Zwolle loopende geruchten er van hooger hand order zoude zijn gege ven om de executie van het vonnis van don beer K. van Hulst, Voor alsnog niet te doen plaats hebben.) De leeftogl komt steeds te Brus sel schaars ter markt. De rogge is er dezer dogen duurder betaald dan de tarwe; iets, waarvan men zich geen voorbeeld weet te berinneren. Dingsdag morgen beeft de policie te Antwerpen weder een Sötal duilsche landverhuizers die geene middelen van beslaan hadden naar don spoor weg vervoerd, om van daar naar de grenzen overgebfagt te worden. - Te 's Hertogenbosch hedl dihgsdag morgen de plegtige inwijding plaats gehad der nieuw herbouwde R. K. kerk van S.'-Jacob. De berigteu uit Ierland blijven allerbedroevendst. - De huwelijken van de koningin van Spanje met den infant don Eraïiciscó en van de infante (zuster der koningin) met Z. K. II. den hertog van M'ontpensier (zoon des konings van Frankrijk) zijn den 10 dezer te Madrid gesloten. Den 7 dezer is le Genève (Zwitserland) eene revoiutioünaire beweging Uitgebarsten een bloedige strijd heeft er plaats gehad en de radikalen hebben de over winning behaald. Negen personen zijn gedood. Hel engelsch stoom schip Enterprise, den 8 dezer van Rotterdam le Yarmouth gearriveerd, beeft de verschansingen verloren en 154 stuks schapen over boord ge worpen. Men meldt uit Dordrecht van den 12 dezer: Heden is alhier da diaconie-bewaarschool der Nederd. Hervormde gemeente gesticht door de milde bijdragen derzelve gemeente geopend. Zij is aanvankelijk geplaatst in een hulplokaal aan den SpuiWeg daartoe gebuurd ea behoorlijk ingerigl tol dal zij in het voor baar aahgekoebt ruim gebouw zal kunnen gevestigd worden. Tot het bestuur en opzigt over dezelve hebben zich naar men verneemt aan bh. regenten der diaconie-school ook de dames regentessen der diaconie-, naai-en breiscliool aangesloten. Zoo mag zich ook onze stad in eene slichting verblijden wier heilzame vruchten elders reeds in ruime male aan wezig ook hier onder Goddeiijken zegen niet ontbreken zullen. Don 12 dezer is Ie Texel binnengekomen, Z.' M.8 oorlogs-fregat Jasoti, van New-York. Betrekkelijk dien bodem meldt een dagblad van New-York, onder dagteekening van den 14 September, bet vol gende: «Gisteren hebben wij bet nederlandsche fregat Juson, op zijne ankerplaats tegenover Castlegarden bezocht. Dit scboone en uitmuntend gebouwde schip, hetwelk van de bekwaamheid der hol la ndsche scheepsbouwmeesters getuigt, wordt gekornmandcerd door den kapitein-ter-zee Willinck, en is bemand met 300 forsehe en be kwame hollandsche matrozen. De orde, zindelijkheid en regel, dia zelfs in de kleinste onderdeden becrschen de scboone houding der bemanning - in een woord alles was eene lofspraak voor de ge oefendheid den waren zeemans-geest en de krijgstucht der holland sche marine. De commodore Stringham bragt een bezoek aan boord en werd mot de gewone eerbewijzen en met de meeste heuschbeid ontvangen." In de laatste bijeenkomst van de groote loge der vrijmetselaren to Londenbeeft de vergadering zich bezig gehouden met het jongst edict van den prins van Pruissen, die, in zijne hoedanigheid van grootmeester, allo Joden builen de orde heeft gesloten. De grooto loge heeft besloten, dat wanneer de prins van Pruissen dit edict niet terugnam de vertegenwoordiger der engelsche vrijmetselaren bij da groote loge van Berlijn zoude worden teruggeroepen en dat men den vertegenwoordiger van Pruissen bij de groote loge van Engeland verzoeken zoudezich insgelijks te verwijderen. Gelijk bekend is heeft de vergadering van rabbijnen te Breslau gedurende dit jaar zich op gewigtige en wel overdachte gronden voor de afschaffing der tweede feestdagen bij de Israëlilen verklaard. De bestuurders der israëlilische gemeente te Mannheim hadden hunne goedkeuring aan dit besluit gehecht. Thans heeft men ook in de gemeente te Frankfort een begin gemaakt om daartoe over to gaan. .Bij de godsdienstoefening op den eersten dag van liet Loofhuttenfeest

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1