DE MEEKRAP. jl dvertentiën. dag zijn die ongolukkigen door de gensdarmerie van Ostonde naar het station van den ijzeren weg geleid. Do oorzaak van den go- dwongen terugtogt van al die huisgezinnen is hun volkomen gebrek aan geld dat zij voor den overtogt noodig hebben. In een artikel uit Crefeld door de keulsche courant opgenomen wordt zeer geklaagd over de menigvuldige diefstallen die om en in de stad vooral in kelders gepleegd worden. De inwoners hebben hunne huizen van buitengewone sluitingsmiddelen doen voorzien zij zolven houden menigmaal des nachts de wachtde magistraat heeft eene gewapende burger-garde van 1000 man op de been gebragt die eiken nacht 50 man lot de veiligheidsdienst levert en door alle straten patrouilleert en des niet te min duren inbraken en roove- irijen voort. Volgens berigten uit Tborshaven op de Faroësche Eilanden van den 26 Augustus kan men zich daar niet herinneren immer zulk een ongunstigen zomer beleefd te hebben waarin regens en onweders zich bijna zonder ophouden afwisselen. Behalve de mazelen braken er andere ziekten uit die wanneer zij niet doodelijk waren in besmettelijke en boosaardige zinkingkoortsen overgingen. De oogst en de aardappelen waren op vele plaatsen mislukt. De door den regen doorweekte turf was onbruikbaar goworden. De viscbvangst had geheel opgehouden. ZIERIKZEEden 13 October. Naar men verneemt, zal op den 18 November 1846 te Rotterdam publiek worden geveild en verkocht, bet kapitaal, geheel nieuw gebouwd etablissement Catsburgstaande en gelegen te Brouwershaven thans ingerigt tot logement en kolïïj- liuis zijnde ook (blijkens gedane advertentie)door deszelfs gunstige ligging bijzonder geschikt tot het daarstellen van een groot fabrijkge- bouw of van ruime bergplaatsen voor koopmans-goederen. Inmiddels is dit pand uit de hand te koop. Te Middelburg hadden den 9 dezer, Jacobus Casteloud 84 jaren en deszelfs huisvrouw Catharina van den Broelce, oud 82 jaren bet zeldzame voorregt bunnen zesligjarigen trouwdag te mo gen beleven. Directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, te Rotterdam gevestigd, hebben in hunne jongste vergadering besloten Ie doen uitreiken aan schipper Frans Antoon Rericall, wollende te Zierikzee, de zilveren medaille, benevens een getuigschrift en f 75 om onder de bemanning van zijne visehschnit te verdoelenvoor het zoo stoutmoedig en met levensgevaar redden der equipage van de engnlsche schooner Helen, te huis behoorendo te Yarmouth den 20 Augustus op de punt van Schouwen gestrand en totaal verbrijzeld, bestaande uit 6 man, dezelve aan zijn boord te verplegen en veilig te Zierikzee aan land te brengenen aan schipper Louwc Post, wonende op het eiland Urkƒ10, voor het in do Zuider-Zee wonderbaarlijk redden van een schipbreukeling, dié in dep nacht over boord gevallen en ruim 3 uren drijvende ge weest was. Terwijl tevens, uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de llaatkaan onderscheiden behoeftige weduwen van in zee verdronken zeelieden zoowel te Rotterdam als in den Briel te Maassluis, Vlissingen, Maviingen en in de Pekel-A wonende, doel treffend onderstand is uitgereikt. (Rolt. Cour.) Ofschoon de tegenwoordige eeuw zich door de toepassing der schei en werktuigkundeen door do aanwending van vroeger nooit gekende krachten bijzonder onderscheidten bij vele lakken van nijverheid meerdere ontwikkeling en leven doet Ontstaan is het evenwel niet te ontkennen dat de daarmede in verband staande verstoring van vroegere fabrijkmatïge beginselen van inrigting op sommige belangen eenen na- deeligen invloed moet uitoefenen ten gevolge waarvan men of verpligt wordt den stroom des tijds te volgen ten einde zichdoor de toepassing van diezelfde middelen gelijke voordeeleu te verzekeren als die aan anderen ten deel vallenof wel gevaar loopt, om bij volharding in het blijven volgen van vroegere gewoonten en gebruiken-, eindelijk ook het geen men bezat voor altijd en onherstelbaar te verliezen. Dit bovenstaande is op het zoo belangrijk artikel der meekrap van vot- iomene toepassing. Sedert onheugelijke tijden was dezelve een voortbrengsel van den jeeuwsehen grond zij was voordeefig voor den landmanen gaf aan «luizende arbeiders en aan ongeveer zestig sloven door welke deze wortel tol verwstof bereid werd werk en maakte bovendien een belangrijk deel uit van binnen- en buitenlandschen handel. Tot voor nog weinige jaren verkeerde men in de veronderstellingdat dit product van Zeelands grond hetwelk bovendien vroeger nergens zoo algemeen werd verbouwd niet konde worden overtroffen zoowel ten aanzien van deszelfs krachtige kleurstofals uit hoofde der volkomenheid van de aangewende wijze van bereiding terwijl men daebtdat de roem van dit fabrïjkaat, en de behoefte aan hetzelvedit gewest tegen alle üraitenlandsehe concurrentie waarborgde. Dan een kort verloop van jaren heeft het ongegronde van deze veron derstelling niet alleen duidelijk aangetoond maar wat meer is, de fran- sche meekrap die voor 40 jaren naauwelijls bekend was heeft sedert de droevige ondervinding medegehragtdat dezetve, door haremeer zuivere kleurstof, door hare onvermengde bestanddeelen en zoo het schijnt door hare meerdere geschiktheid om in de fabrijken gebezigd te worden de zeeuwsche heeft overtroffen ten minstedat zij bij voor keur wordt verlangd en duurder wordt betaaldterwijl de zeeuwsche door de gebruikers minder wordt gevraagd. Is nu deze ommekeer van zaken aan de mindere deugd des wortels zooals dezelve door den nijveren landman ter bereiding wordt aangeboden toe te schrijven Zekerlijk neen 1 Integendeelmen moet de oorzaak voornamelijk zoeken in de mindere doelmatigheid van de wijze van be reiding, van welke noglans in vroegere dagen met zooveel roem werd gewaagd. De franschemee is éénsoortig meer gepulveriseerd en minder vermengd met aarddeelen ten gevolge dat de wortelen aan eikanderen gelijk en helder worden gedroogd en na de bereiding welke op eene andere wijze- plaats heeft meer geschiktheid bezitten om met minder verlies door den fall rijk aot als verwstof ie worden opgelost tevens gaat bij die beveidirtg zeer weinig verlorenen de opbrengst van dezelfde fe<srv®e?bri(ï rajmf? is in Frankrijk greater dan in de zeeuwsche stoven t ia sfeze instates» toch blijft jbm> vastbonden aan de oude sleur deir ge„ woonleen omdat die sloven zoowel de bestaande als die welke nieuw worden aangebouwd, steeds volgens het vroeger beginsel blijven ingerigt en omdat men do wetenschap op eene verbeterde wijze van bereiding niet wil toepassen en omdat de drooging der wortelen niet naar ver- eischte plaats heeft zoodat dientengevolge menigmaal bet eene gedeelte verbrand terwijl het ander gedeelto nog groen is waardoor de ver- kregene hoeveelheid minder oplevert en wankleurig wordt. Vroeger was men hij de bereiding aan bepaalde voorschriften gehou den en lag de ontwikkeling eener verbelgrde bereiding als bet ware aan banden dan sedert dat alle die verpligtende bepalingen door de hooge regering zijn opgeheven zoude men ook met reden hebben mogen ver onderstellen dal in dezen zoo belangrijken tak van inlandscbe nijverheid ook eene meerdere ontwikkeling en een nieuw leven zoude zijn geboren dan belaas het tegendeel beeft plaats gehad en alles gaat steeds op den ouden voel voort. Men vraagt teregtwal belet de eigenaars der stoven om aan bet be staande gebrek door de invoering van de noodige verbeteringen te gemoet te komen vooral daar het bewezen schijnt te zijn dat het niet afwijken van het oude spoor zoowel den ondergang van de bebouwing als van de stoven en van geheel dezen belangrijken tak van handel moet ten gevolge hebben? Het antwoord hierop is gereed namelijk het ontbreekt aan éénheid van denkbeelden aan die zoo noodige zamenWcr- kenile kracht om bet goede daar te stellen ten andere is de oorzaak gelegen in de vele kleine aandeelen in de bestaande meestoven waardoor de gezamenlijke eigenaren, hetzij uit onkunde of origeziodheid omdat deze mensehen meestal uit landlieden bestaande niet genoegzaam worden ingeligt en daarom ongenegen zijn om van bet voorvaderlijk beginsel waarbij men zich vroeger wel heeft bevonden af te zien terwijl ten derde de bestuurders der stoven onder den naam van boek houders bekend niet gezind zijn om een voor bun voordeelig beheer te zien vervallen en misschien door andere inrigtingen te zien vervangen niettegenstaande de overtuiging ook bij hen moet bestaan datzonder krachtdadige in te voeren verbeteringen in de bereiding dezelve binnen weinige jaren tol niet moet vervallen en deze in vroegeren tijd zoo rijke bron van welvaart geheel moet ophouden te vloeijen. De Maatschappij van Landbouw beeft nog onlangs getracht de aandacht van het algemeen belang Waarin landeigenaren landlieden en hande laren gelijkelijk deelen op dit onderwerp te vestigen zij heeft hare pogingen aangewend om door eene vereeniging van aandeelnemers eene inrigting op eene verbeterde wijze van bereiding geschoeid te vesti gen eenige der zaakkundigen uit haar midden hebben met een in druk uitgegeven rapport het door hen gedane onderzoek en derzelver bevin dingen omtrent eene verbeterde bereiding ter atgemeene kennis ge bragt en de nilkomsten medegedeeld van de onder hun oog plaats gehad hebbende verbeterde wijze van bewerkingwelke wijze bij bet betalen van mindere reedbuurzoowei eene meer gelijksoortige drooging als du verkrijging van meerdere wigt en het geheel verdwijnen der muilen die zoovee! gelegenheid hebben gegeven tot verkeerde praktijken bij do overstamping ten gevolge zoude bebben gehad terwijl daarenboven vele bestanddeelen die thans verloren gaan tot waarde zouden worden gebragt, en hel geheele product der bereiding van aarddeelen, welke in alle onze meekrappen in meerdere of mindere hoeveelheid gevonden wor den gezuiverd zoude worden alle welke verbeteringen den weg zouden hebben aangewezen om met hoop van goed gevolg met de franscbe mee krap te kunnen wedijveren. Men stelde voor om slechts ééno zoodanige inrigting, bij wijze van vennootschap, in werking te brengen en in het een of ander gedeelte der provincie daar te stellen door middel van ge ringe aandeelen wilde men een ieder als bet ware in de gelegenheid plaatsen om daaraan deel te nemen terwijl wanneer de uitkomst aan de verwachting mogt beantwoorden, de gezamenlijke belangen door de vermeerdering van zoodanige inrigtingen het blijvend bezit van deze bron van bestaan waarmede zoo vele belangen verbonden zijn voor Zeeland zouden hebben kunnen waarborgen. Dan deze poging is door gebrek aan genoegzame deelneming mislukt; de belangstellende bemoeijingen om te behouden wat men bezat en het bestaande te verbeteren, hebben schipbreuk geleden op de klip van af wijkende bedoelingen van sommigen en door gemis aan do nogtans verwacht geworden zijnde belangstelling van anderen. Deze afwijkende bedoeiingen rusten op de veronderstelling dat men door bet vervaardigen van Garancinemet bet behoud der tegenwoordige inrigtingen, aan de buitenlandscbe mededinging het hoofd zat kunnen bieden maar men schijnt daarbij uit het oog te verliezen dat die Ga rancine ook van vreemden oorsprong is dat dezelve de beter bereide franscbe mee tot grondstof beeft en men diensvolgenszonder eene verbeterde wijze van bereiding der grondstof hier te lande daarmede evenzeer voor de vreemde concurrentie zal moeten zwigten. Moge bet donkere verschiet hetwelk dezen tak van nijverheid bene velt spoedig opklarenen menterwijl bet nog tijd is de overtuiging erlangen dat bet onmogelijk is om den stroom des tijds te beperken of denzelven naar denkbeelden van willekeur of van eigenbelang af te bake nen en te regelen laat men integendeel indachtig zijn aan het randschrift om Zeelands wapen He worstel en ontkom." en moge de kernvolle geest van bedrijvigheid van hel voorgeslacht, hierdoor zoo duidelijk aangewezen, ook ons ten voorbeeld strekken MiddCour.) W. F. MENZEL Theo!. Doet. en Predikant te Borssele en D. J. van der VLIET. Heden beviel voorspoedig van een' Zoon AG AT HA van der VLIET geliefde Echtgenoot van Rotterdam den 8 October 1846. P- J- LUCARDIE. Zierikzee, den 6 October 1846. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter, Vrouwe L. A. C. van der LEK de CLÈRCQ, geboren Schijdrbeqite Boeije. Heden overleed onze jongste Dochter, HERMINA SARA, in S den ouderdom van 9 jaren en 4 maanden. A. .1. F. EGTER van WISSEKERKE. Zierikzee E. C. M. EGTER van WISSEKERKE den 10 October 1846. geb. de Ceerca. TE ZiEKlRZEE ESfcS BB WED. A. DE VOS EN ZOON SÏAP9XHS5JKKEK9' Getrouwd Zierikzee den 7 October 1846.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2