J&f JV.O 81. ZIERIKZEESCHE Besturen en Administratien. Mieuwstij dingen A.» IStis O II It A N T. 9 OCTOBER. VRIJDAG B E K N D M A KI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJERiKZEË bréngen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten, dat de Commissie tot amortisatie'der Stedelijke gevestigde Schulden op Woensdag den 28 dezer maand des middags in Stads Raadzaal zal overgaan tot de jaarlijksche uitloting van Obligation welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het be slaande plan met uitnoodiging aan i'ederen houder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des verkiezende tegenwoordig te zijn, Zicrilizeeden 1 October 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHaGË den 6 October. 1. M. de koning is lieden üit deze residentie naar Tilburg vertrokken en zal naar men ver neemt aanstaanden Zaturdag alhier terug zijn. Z. M. heeft gisteren morgen de tentoonstelling van Schilderijen en andere kunstwerken to Amsterdam bezocht. H. M. de koningin is met Z, K. H. prins Alexander, den 26 September jl. te Genua aangekomen. Bij koninklijk besluit van den 3 October 1846, is aan den gepensioneerden luitenant-kolonel der oost-indische infanterie C. Montfoortvergund om de uniform van het genoemde wapen le blijven dragen. Het provinciaal hof in Zuid-Holland tweede kamer is zoowol zaturdag jl. als gisteren zeer langdurig in raadkamer vergaderd ge weestover de bekende onlangs behandelde zaak dér zeventien be schuldigden. Men verzekert dat de raadplegingen zouden zijn afgeloopen. De arrondissemenls regthank te 's Graven fin ge heeft bij vonnis van den 2 October li. eene niet onbelangrijke kwestie over het verstand van artikel 12 dpr wet van 29 Mei 184) betrekkelijk de Onteigening ten algemeeneu nutte'beslist. Onder de gronden, welke voor den aanleg van den spoorweg, tusscberi 'sGfavenhage en Rotter dam moeten onteigend worden behoort eene strook lands Inopende midden door de bezittingen der weduwe Smits en barer kinderen. Die bezittingen dienen sedert een groot aantal jaren tot uitoefening Cener bleekerij. De directie der hollandsche spoorweg-maatschappij wilde alleen datgene onteigenen wat zij voor do voortzelling van den weg behoefde. De eigenaars daartegen vorderden dat al do gronden de bleekerij uitmakende zonden overgenomen worden. De regthank heeft nadat eene geregtelijke plaatsopneming was ge schied de vordering der weduwe Smits, c. s. toegewezen, en mits dien beslist dat de onteigening van al de porceelen moot plaats hebben met Veroordeeling der directie van de spoorweg-maatschappij ïn de kosten van het proces. Den 7. Bij koninklijk besluit van gisteren is tot minister van hinnenlandsche zaken benoemd de staatsraad m.' L. N. graaf Van Bandwijck, thans gouverneur der provincie Gelderland. Aan de 71 jarige huisvrouw voti L. Hoy door het provinciaal geregtshof in Gelderland ter dood veroordeeld wegens liet vermoorden van het kind harer stiefdochter heeft het Z, AI. goedgunsliglijk be haagd te verleenen kwijtschelding der doodstraf en die te veranderen in 20jarige tuchthuisstraf. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. Van het muzijkfeest van het dezer dagen vereenigd zangverbond te Brussel, mag ook wel aanteokening verdienen, dat daartoe zang- genootschappen bijeengekomen Waren niet slechts van 25 steden van Pruissen en Westphaleti maar ook uit het koningrijk der Nederlan den namelijk: eene bezending uit het afgestane gedeelte van Lim burg en 2 uit Noord-Braband. De invloed der staats-examens doet zich le Leiden levendig gevoelen. Het groote aantal te huur hangende studenten-kamers draagt hiervan het sprekendste bewijs. Den 30 September werd te Leipzig het veertiende offer van den verschrikkelijken brand, een metselaars-gezel, onder even eervol geleide, als den vroege- ren ongelukkige slagtoffers te beurt viel, ter aarde besteld. Naar men zegt, moet de echtscheiding van den kroonprins van Denemarken wer kelijk reeds hebben plaats gegrepen. Zijne voormalige gemalin ontvangt van het dcensche koninklijke huis eene levenslange jaarwedde (in liet eerste jaar 20.000 th., vervolgens jaarlijks 8000 th). Jl. maandag heeft men op den nieuw aangelegden spoorweg van 'sHrtge tol Delft een proefrid ondernomen in bijna 12 minuten is de afstand afgelegd. Het te Frankfort gehoodeno congres over de inrigting van de gevangenissen is de vorige week gesloten. Omstreeks 100 personen uit bijna allo landen van Europa, ook eenige uil Noord-Amerika hebben aan het zelve deel genomen. De vergadering heeft zich verklaard voor hel pen- 'sylvanische stelsel doch niet zekere wijzigingen. Do volgende bijeen komst zal te Brussel .worden gehouden. Ter gemoetkoming der min dere volksklasse in de Boven-Pfolfzheeft de provinciale regering, inge volge uitnoodiging van Z. M. den koning van Beijefêu besloten tot verkoop van roggebrood tot lage prijzen té Welen voor 4 kreutzer per pond. Nog wordt hij gerucht geméld dat de beijersche regering last gegeven zou hebben tot aankoop van granen te Odessa voof de waarde van 2 millioen guldensom dié later ónder de verschillende beijerschö staten te verdeeien. In een tot den Kerkelijkén Staal behoorend gedeelte der Appènijnen is eene ijzermijn ontdekt; volgens hét oorddel van des kundigen is dit ijzer van do beste hoedanigheid. De mijn is zeer rijk en zal niet alleen genoeg opleveren voor de behoeften van hét land maar ook nog een aanzienlijk overschot iaten om uitgevoerd te kunnen wor den. --- Van de itaiiaansche grenzen wordt, onder dsgteekening van den 20 Septembergemeld, dat Z. H. de paus reeds aan Verschillende itaiiaansche regeringen openingen gedaan zou hebben wegens het op- rigten van een algemeen italiaafisch staten-verbond welk voorstel vooral in Sardinië bijval gevonden zou hebben. Het napelsche hof wil slechts zijne toestemming geven onder voorwaarde, dat het daarbij het voor zitterschap zou hekleedén. Do antwerpsche Prdclirseur bevatals uit het Journal du Havre overgenomen een zeer breedvoerig verhaal van eene allerpijnlijkste uitsnijding Van klieren op eene lijdefesse door mag- netischen slaap in volstrekten staat van ongevoeligheid gedompeld vol- bragten zoo gelukkig geslaagd dat de lijderesso ha den afloop verklaard heeftniets le hebben gevoeld en niet de minste bewustheid of berinne ring te hebben van belgceh baar Overgekomen is. In onderscheidene gedeelten van Belgie in Oost-Vlaandercn Brabatid Luxemburg enz. héerscht eene epidemische ziekte een braakloop van vrij ernstigen aard. De heer Betihnante Amsterdam, heelt concessie gevraagd tot droogmaking en inpoldering van een gedeelte van het IJ van do amslerdamscho ton af tot aan de heiningen van halfweg Haarlem mek inbegrip van het door hem bereids vroeger met het beste gevolg be bouwde en thans zich in zoo uitmuntenden slaat bevindende eiland dea Horn mitsgaders de Waard en het Jan-Rebellen-Eiland. --- De berig- ,len wegens het gebrek aan levensmiddelen in Ierland en de daardoor in verschillende graafschappen veroorzaakte volksbewegingen, blijven treurig luiden. Niet minder dan 9 rijks-stoomschepen3 fregatten en oen paar andere rijks-schepen worden thans gebruikt om levensmiddelen uit Engeland naar Ierland aan te voeren cn tevens, waar dit noodig is, tot handhaving der rust mede te wérken. In den laten avond van den 6 dezer is er een hevige twist ontstaan op de Breedstraat te 's Hage. Twee mannen door drank verhit zijn aan het worstelen geraakt. Een hunner van der Horst genaamd heeft den ander eene zoo zware wonde toegebragt dat die persoon Mertens geheeten daarbij dood ter neder gestort is. Van der Horstdie naar men verzekert de dader van den moord moet geweest zijn bevindt zich bereids in hechtenis. Woensdag morgen is de eerste steurharing te Schcveningen aangebragt. Dadelijk is het gewone geschenk aan Z. M. den koning gezonden. De beriglen omtrent de vangst luiden ongunstig. Üit Groningen meldt men dat de donnerups die in 1844 én 1845 in Gelderland zoo groote verwoestingen in de dennenhosschen aan- rigtte zich ook te Smilde vertoont. Ze hébben bij de dikte vaii eene pijpensteel, eene lengte van 2lot 4 néderlandsche duimen; zich vasthoudende met het achterste gedeelte-van hun ligchaatn hef fen zo het voorste op, slaande met den kop, onophoudelijk in ruste- luoze beweging, op de scherpe dennen haalden; het gehecle boscli is leven. In den Moniteur des Indestijdschrift dat maandelijks le 's Hago wordt uitgegeven vindt men eenige bijzonderheden betreffende de expeditie legen Bali welke wij hier laten volgen De kampong Beliling was aan de zee- of noordzijde verdedigd door eene borstwering, bestaande uit twee rijen kukoshoomstammen stevig le stamen gebonden door bamboes en de binnenruimte gevuld met sternen en klei. !n deze versterking waren schietgaten voor om streeks 50, stukken kanon van verschillende grootte en kaliher open gehouden en de vijandelijke scherpschutters waren hoven op dezs borstwering geplaatst, Aan de oostzijde van de kampong waren twee soortgelijke versterkingen opgeworpen. Het zou onmogelijk geweest zijn om deze batterijen in het front aan te tasten om welke reden besloten werd het dorp door de vaartuigen te doen beschieten ter wijl de troepen aan de oostzijde de landing zouden bewerkstelligen. Den 28 Junij had de landing in de beste órde plaats. Zij ge schiedde in drie linie n van vaartuigen; de eerste linie was te zamen- gesleid uit 12 kruispraauwe'n elk me! een stuk geschut voorzien onder hevel van den luitenant-ter-zee, 211" hl. J. A. van Ommen; dezelve had aan boord den 2'k'° luitenant der landtroepen. De tweede linie bestond uit de barkassen onder hevel van den luiienant-ter- zee 2d' lil,, J. I'. Samdifort en beva'tle dè l,u colonne der troepen. Deze barkassen waren bestemd om tnsschen de eerste linie door to varen en onder bescherming van deszelfs geschut het eerst de landing te doen. Achter deze linie volgde de artillerie met toebehooren op vlotten en daarna de derde linie te zamengesteld uit alle beschik bare sjoepen der vaartuigen, onder bevel van den luitenant-ter-zee, 2dl! lil. IV. C. A. B. P. Arriënsdeze linie moest de 3iÈ colonne der troepen aan land zetten. Aan wal gekomen schaarden zich de Iroepen in slagorde onder bescherming van het geschut der schepen. Eene massa vijanden zich eensklaps aan de regterflank vertoonende werd echter eene verande ring van front regis noodig geoordeeld. Men verdeelde zich toen in drie colonnes, en rukte niet zonder moeite door de rijstvelden voor waarts. !)e 1colonne, onder aanvoering van den majoor C. A. Brouw, kreeg last, om den aanval op Beliling te beginnen terwijf de 9" en SP' colonnes, fespectivelijk ouder de bevejei* tan tlcii

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1