N.80. ZIERIKZERSCHE DINGSDAG Besturen en J^dministrati'ën Ni euwst ij dingen. COÜÏIAIT, 6 OCTOBER. PUELICJT1E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZËE maken bekend Dat, overeenkomstig de bepalingen van de art. 76 en 78 van bet Reglement op de Buurtwegen en Voetpaden in deze Provincie, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, n.° 106, veertien dagen na liedenwederom eene algemeene schouwing zal plaats hebben op al de wegen in bet poortambacht of grondgebied dezer Stad tot onderzoek of al de vroeger ontdekte gebreken tót welker herstelling do wegpligtige gelanden schriftelijk zijn aangemaand se dert de vorige schouwing behoorlijk zijn verbeterd en of al de wegen en voetpaden in het algemeen in eenen voldoenden staat zijn on derhouden geworden waaraan de eigenaren of gebruikers van landen en gronden langs de wegen en voetpaden voor zoo veel noodig bij vernieuwing worden herinnerd en het voorschreven onderhoud ten ernstigste aanbevolen. Zieriltzeeden 5 October 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. GROOT-B RITTANNIEN. LONDENden 30 September. In den geheimen raadzaturdag te Windsor gehouden, is besloten, dat den 11 October en de twee volgende zondagen in alle kerken van Engeland en Wallis gebeden zullen worden opgezonden om afwending van de duurte en schaarschte van levensmiddelendie thans in sommige gedeelten van het ver- cenigde koningrijk beerscht. Den 3 October. Be tijdingen uit Ierland luiden voortdurend zeer treurig. Te Dungarvan is de bevolking met de troepen hand gemeen-geranktzoodat de laatste vuur gegeven en 26 personen ge wond hebben; 2 zijn aan hunne wonden sedert overleden. NEDERLANDEN. 's GRAVEN.»AGE den 3 October. Bij bet provinciaal bof van Zuid-Holland is heden morgen ten einde gebragt de behandeling der zaak van de zeventien beschuldigden betrekkelijk «Ie ongeregeldheden die te 's Graverihage en te Delft hebben plaats gehad. Het bof heeft de uitspraak bepaald op woensdag den 14 October aanstaande des namiddags ten 1 ure. Derhalve heeft de behandeling dezer gewigtige zaak voor bet bof 9 dagen geduurd. Met de grootste belangstelling wordt de te ver wachten uitspraak allerwege te gemoet gezien. Ben 4. Z. K. 11. de prins van Oranje is heden morgen met den eersten spoortrein van bier vertrokken zich naar Sluttgardt begevende. 'De heer K. van Hulstte Kampen door bet provinciaal bof van Overijssel veroordeeld tot 2 jaren gevangenzetting,, wegens bet uitgeven eener beoordeeiing der troonrede in don Politischen Snel wagen bad zich lot den koning gewend om van Z. M. gratie te verzoeken. Wij Vernemen thans, dat dit verzoek is gewezen van de hand. De minister van financiën beeft bekend gemaakt dat na voor afgaande overbrenging in het munt-depót bij de nederlandscbe bank van de waarde in oude geldspeciën met de vereischle aanvulling in de jongst afgeloopene maand September is uitgegeven een bedrag van vier millioen gulden aan munt-biljetten zijnde de uitgegeven munt biljetten van f 10 en f 5. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. De Mannheimer beurt-Rijn-scbeepvaart ontwikkelt eene verbazende werkdadigheid. Zij beeft in dit oögenblik 26 schepen van Holland naar Mannheim in dienst, en wel met eene lading van ongeveer 115,000 centenaars. Zij bezit twee voortreffelijke stoom-sleepbooton eii een derde is in aonlogt. Den 30 September is in de parijssche voorstad S l-An- toine en baren omtrek ter zake van dp duurte des broods en de weige ring van sommige .bakkers om des avonds vóór eene verwachte prijsver- hooging brood te verknopen een oproer voorgevallen dat do tussclien- komst der gewapende rnagt vereischt heeft en door vele arreslatiën gevolgd is. Do jongste berigten uit S.'-Petersburg van den 19 Sep tember melden dat de herfst zich aldaar vroeg en streng ingesteld heeft. Het weder eene week te voren nog zoo ongewoon warm was plolsaling'tn koude veranderd des morgens en 's avonds had men slechts 3' Reaumur. ïn de nachten van den 11 en 12 September hebben er nieuwe uitbarstingen van den Vesuvius plaats gehad er stegen echter geene vuurzuilen gelijk gewoonlijk uit den vulkaan maar deze wierp een regen van vonken uit, die door degroote verscheidenheid van kleuren een overheerlijk schouwspel opleverde. Ook het tweede huwelijk van den kroonprins van Denemarken is tot dusverre kinderloos gebleven, en in aanmerking van het hooge belang hetwelk er voor Denemarken in gelegen isdat de deensche mannelijke stam niet uitsterve met den kroon prins .heeft men reeds eenigen tijd onderhandelingen aangeknoopt, om eene scheiding van dit tweede en bet aangaan van een dorde huwelijk A.° 1846. des kroonprinsen te bewerken. Den 3 Julij hebben de Chinezen in Canton eenige Engelschen beleedigd waarop de europesche schepen troepen in de stad hebben gezonden die 13 Chinezen hebben gedood waarop de rust hersteld is geworden. In Noord-Amerika zijn de prijzen van granen en meel merkelijk gestegen, ten gevolge van de be rigten nopens den mislukten oogst in Engeland. De oogst in Amerika, zoo van tarwe als maïs, heeft bij uitstek veel opgeleverd, belovende alle andere graansoorten niet veel minder. Het heeft Z. M. dezer dagen behaagd hoogstdeszelfs bewilliging te verleenen tot de oprigling der Surinanmsche Maatschappij tot bevordering van Landbouw, te Amster dam. Alwetlerom moeten wij, tot eeft waarschuwend voorbeeld, dat men niet voorzigtig genoeg met schietgeweer kan omgaan bet vol gend ongelukkig voorval vermelden de heer L. H.te 's Hage Woon achtig riitigsdag avond van de jagt naar buis willende kecren plaatst zijn geladen geweer in zijn rijtuig door eene toevallige omstandigheid springt de haan over en wordt bij door bet schot zoodanig in den schouder getroffen, dat men aan zijn behoud wanhoopt. De beer Visiter, papier-fabrijkant te Heidenheim heeft eene nieuwebeterkoope stof voor papier-fahrijkaadje uilgevonden uit welke tevens brood kan gebak ken worden hetwelk smakelijk gezond en niet duur is. In de om streken van Franeker en Harlineen is sedert eenigen lijd een aantal zeer groote sprinkhanen, waargenomen welke bevonden zijn van de gevaar lijkste soort te wezen en wel dezelfde treksprinkhaan of overvlieger welke in 1730 en 1748 ook in Vriesland is gevonden en in Engeland zeer veel schade heeft aangebragt. Van den 1 Januarij lot den 23 September van dit jaar zijn buiten eene menigte artikelen van minder beiang 4730 osSen en koeijen 224 kalveren 127 jonge en oude varkens, 13,264 schapen en lammeren benevens 26 paarden met de stoombooten uit Vriesland naar Londen verzonden. De regtbank te Amsterdam heeft op den 30 September jl. tot 2 jaren gevangenis veroordeeld zekere vrouw welke zich reeds ge durende eenen geruimen tijd aan verschillende afzetterijen jegens zeer jonge kinderen tusschen de 6 en 10 jaren oud bad schuldig gemaakt door namelijk dezelve op straat aan te spreken en een eind wegs te vergezellen wanneer zij onder voorwendsel van hunne colliertjes of oorringetj'es eens Ie willen bezigtigen of onder aanbod om ben van de goederen welke zij droegen te ontlasten en die voor hen te dragen zich die voorwerpen door de niets kwaads vermoedende kin deren deed ter hand stellen waarmede zij zich dan voorgevende even een boodschap te zullen gaan doen of op eene andere slinkscbe wijze uit de voeten maakte terwijl de arme kinderen na langen tijd te vergeefs bare terugkomst gewacht te hebben beroofd en be droefd tot hunne ouders terugkeerden. Naar men verneemt zal de heer C. Kirsch aanstaanden woensdag middag," in de sociëteit Harmonie, te Rotterdam nog eens opstijgen en de toegang alsdan voor bet publiek geopend zijn. Als eene bijzonderheid van zijnen laatsten togt vernemen wij dat de moedige aëronaut zoo boog is gestegen dat de temperatuur der luchtwaarin hij zich bevond zoo koud was, dat niet alleen reuk en gehoor hem ten gevolge daarvan begeven hadden maar zelfs zijne banden zoodanig verstijfd warendat hij de klep van den ballon willende openen om te dalen, bet touw met de tanden beeft moeten trekken. Ten gevolge dezer omstandigheid is hij niet langer boven gebleven hoewel bet aanvankelijk zijn voornemen was minstens een paar uren in de huogcre sferen te vertoeven. Sedert eenige dagen vertoont zich de dennenrups in eene zeer groote menigte te midden der dennenbosschen van den huize de Pol, onder Voorst, bij Zulphen. Dit insect spaart de groote dennen, doch tast enkel die aan van ongeveer l'/s ei hoogte in welke zij bij trossen op de takken worden gevonden. De gevallen regen heeft de rupsen merkelijk verminderd en men vleit zich dat zij zich om het ver gevorderde jaargetijde niet meer zullen inspinnen. Uit Zwolle wordt gemeld „dat den 26 Seplember van bet Nieuwe Diep een schip met landverhuizers naar Noord-Amerika is vertrokken waarvan de helft Overijsselschen en Gelderschen en de andere helft Wurlemburgers waren. Zestien personen behoorden tot de Afge scheidene gemeente van Zwolle en 1 tot de Heomscb-Katholfiken. Den 24 vertrok van Rotterdam een schip met dezelfde bestemming aan welks boord zich de predikant der Afgescheidone gemeente te Ommen, van Raai te bevindt. Er is te Warschau eene policie-publicatie gedaan naar het voor schrift waarvan binnen 14 dagen alle uithangborden in het russisch moeten zijn geschreven en gesteld geen geringe rampvoorwaar dewijl een groot deel der bevolking van Warschau in het geheel geen russisch verstaat. Wie niet gehoorzaamt wordt gestraft mot geld boete of gevangenis. Op iederen verjaardag van een lid der keizerlijke familie wordt daar eene illuminatie door de policie gelast welke niet de schemering aanvangt en lot na middernacht duren moet. Wie aan dit bevel niet gehoorzaamt haalt zich geldhoelé en wat nog slimmer is kwaad vermoeden op den hals. Onlangs werd de vrouw van eenen herbergier voor twee dagen naar de gevangenis gebragt dewijl een ander voor de deur barer woning hout had gehakt op een gala-dag. De policie-commissaris vroag naar den her bergier en daar deze niet te huis was trof de straf de vrouw. Niet minder gevaarlijk is het de baard rondom den kin la laten

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1