JV.o HQ. ZIERIKZEESGHE VRIJDAG A.° CÖÜRAN T« 2 OCTOBER. Sé*/ jmr JSesturen en Administratiën NATIONALE MILITIE. INSPECTIE over de VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1EZEE. Gelet hebbende op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, van den 1 November 1845, A, lst0 afdeeling, n.° 6915', Provinciaalblad n.° 112.) brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben op Woensdag den 7 October aanstaande, des voormiddags 10 ure, voor het Raadhuis dezer Stad waartoe alle Miliciens-Verlofgangers ver- pligt zijn op te komen onverschillig of zij al dan niet met hunne korpsen hebben afgerekend met uitzondering alleen van de man schappen welke in reserve en zonder van militaire kleeding voorzien te zijn zich in hunne haardsteden bevinden henevens de zoodanigen welke ter hijwoning van de najaars-exercitiën zijn opgeroepen en daaraan hebben deelgenomen; en wijders: ci. Dat de daartoe verpligte verlofgangers gehouden zijn om op de bepaalde inspectie te verschijnen op poene van bij gebreke daarvan wanneer zij voor hun achterblijven geen ten genoegen van den Militie-Commissaris voldoende redenen moglen kunnen aanvoeren overeenkomstig het bepaalde hij art. 183 der wet van den 8 Ja nuari] 1817. to worden gestraft. i. Dat zij zullen behooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en equipomentstukkeu die hij hot vertrok van liet korps aan hen zrjn gelaten benevens van het attest litt. II. H. door hel Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt, en dal zij gedurende de gemelde inspectie onderworpen zijn aan de militaire discipline. c. Dat wanneer zij zich buiten de Provincie willen hegeven om te verblijven het verlofpas aan het Plaatselijk Bestuur moet worden terug gevraagd om daarmede zich binnen vier weken aan lo melden bij het Bestuur der Gemeeiile in welke zij voornemens zijn te verblijven op straf van als deserteurs te worden behandeld, d. Dat, wanneer zij zicli langer dan tweemaal 24 uren uit hunne Gemeente willen verwijderen zij daarvan in persoon kennis moeten geven aan hel Plaatselijk Bestuur, met opgave der Gemeente wcr- waarls zij zich begeven, op straf van een arrest van "2 tot 6 dagen door het Plaatselijk Bestuur op te leggen en e. Dat zij, op gelijke straf, bij hel Plaatselijk Bestuur moeten aan melden alwaar zij zich bevinden ingeval zij langer dan tweemaal 24 uren huiten hunne Gemeente aldaar verblijf houden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zónde kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en. in de Stads Courant geplaatst. Gedaan Ie Zierilczeedon 18 Seplemher 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl.. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie tot amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden, op Woensdag den 28 dezer maand, des middags, in Slads Raadzaal zal overgaan tot de jaorlijksche uitloting van Obligaliën welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het be staande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad, om hij die uitloting, des verkiezende tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 1 October 1846. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEE. Nieuwstij d itig en t NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 29 September.. Men verneemt dat de ongesteldheid van z. exc. den minister van Hallofschoon aanvan kelijk zorgwekkend thans eene gunstige wending schijnt te hebben genomen die op een spoedig herstel mag doen hopen. De minister van koloniën daartoe door Zijne Majesteit den koning gernagligd heeft aan den handel bekend gemaakt, dat aan dón gouverneur-generaal over Nederlandsch-Indie het bevel wordt afgpzondenom den afscheep van rijst naar Nederland, met neder- landsche bodems te blijven bevorderen door middel der gunstige bepalingen, vermeld in de bekendmaking van hein minister, voor komende in de Staats-Courant van den 3 November 1845, welke bepalingen mitsdien ook gedurendo liet jaar 1847 van toepassing worden verklaard. Gisteren is voor het provinciaal gereglshof van Zuid-Hollandde zaak van van der Pol, c. s.voortgezet. Hut hof heeft al de getuigen en de beklaagden gehoord. Gedurende dat verhoor hooft de heer procureur-generaal naar aanleiding van art. 203 des wet- boeks van strafvordering, de beklaagden E. MeelerP. A. de Daas en A. H. van Gorcum aangezegd dat zij worden beschuldigd van door hunne geschriften de burgers te hebben opgeruid lot plunde ring enz. en tevens ten doel te hebben gehad aanslag tot omver werping van de bestaande orde van zaken naar aanleiding van art, 91 des wetboeks van slrafregt J. du Mee. P. Mingelen en A. Des, aangezegd dat zij worden beschuldigd uoor hel drukken en verspreiden van geschriften de burgers tot bovengemeld einde te hebben opge ruid en van medepligtighoid aan de laatst vermelde qualificatie en J. van der Pol, D. Elfrink, ASchonenberg, M. huurman, M. A. van der Doogen J. 't Doen W. A. van der Meer en W. van der Vet, aangeklaagd dat zij worden beschuldigd te zijn de hoofden aan hitsers of opruijers van personen die ten doel hadden het plunderen van eetwaren enz. in den zin van art. 442 in verband met art. 440 des wetboeks van strafregt. Omtrent deze door den heer procureur-generaal gedane aanzeggin gen hebben het woord gevoerd de heeren m." de Eempenaerde Pintovan RaalleEyssellvan Cillers en Beerenstein. Na afloop daarvan heeft de heer voorzitter de lercgtzitlir.g geschorst tot den volgenden morgen ten 10 ure. Heden heeft het openhaar ministeriebij monde van den heer advocaat-generaal, m.' Gefken het woord gevoerd. Na een pleidooi dat 3 uren geduurd heeft heeft zijn edel groot achtb. geconcludeerd 1." Omtrent de beschuldigden Johannes van der Pol, Dirk Elfrink, Adam Schonenberg, Matthys LawmanMaria Antonia van der Doogen Nicolaas Johannes Oogkaas Johannes Bauer en Johannes 'l Hoen dat deze vooreerst zullen worden veroordeeld tot lepronk- stelling gedurende 1 uur op een schavot. 2." Omtrent Eilardus Mester Jacob du Mee Petrus Mingelen en Pieter Adrianus de Huas tot eerloosverklaring en confinement van 5 tot 15 jaren. 3." Johannes van der PolDirk Elfrink on Johannes 't Doen (aan hitsers) bovendien lot confinement van 15 jaren en eene boete van /^ÖOO. 4." Adam Schonenberg Matthys Luurman Maria Antonia van den DoogenNicolaas Johannes Ooykaas Johannes Bauer tot confine ment van 5 tot 15 jaren en eene boete. 5." Eilardus MetierJacob du Mée Petrus Mingelen en Pieter Adrianus de Daas bovendien tot eene boete van f 50 tof f 1Ö0. 6." P. Goeyer oud 12 jaren tot eene correctionele gevangenis straf van 20 maanden. Eindelijk requireerde de heer procureur-generaal tot vrijspraak van Wilhelmus van der Meer Wouter Anlonie van der Vet Abraham Des vermits het niet bewezen is, dat zij deel hebben gehad aan eenige oprnijiug en Hendrik van Gorcum op grond dat de wet van 16 Mei 1829 alhier ingeroepen zijnde, de beschuldigde zich kon beroepen, op ile verjaring bij art. 1 alinea 3 van deze wet gesteld. Daarna is m.' D. Leon overgegaan tot de verdediging van den eersten beschuldigde Johannes van der Pol. De voortzetting der pleidooijcn is verder op morgen ten 10 uro bepaald. GEMENGDE BINNEN-EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. 1 eigens berigl uit Sneek heeft 11. donderdag op de Sneeker-Meer een vreesseiijk ongeluk plaats gegrepen. Eene bootwaarin zich 5 men- schon bevonden die van de jaarmarkt te Joure terugkeerden naar het dorp Terzooi sloeg door eene hevige windvlaag om en vader zoon schoonzoon en kleinzoon vonden den dood in de golven terwijl een oud man door het grijpen van een louw uit een nevens de boot zeilend vaartuig gered is geworden. De uitvinder der typografische zet machine, Tschulik, te Weeri.cn heeft zijn octrooi aan eene noord-ameri- kaansche maatschappij verkocht, welke, op de bloote aankondiging in de Augsburgcr Allgemeine Zeilungeen onderhandelaar afzond om den koop te sluiten. De betaalde prijs is 50,000 franken. Onder den handel te Rotterdam is een adres aan den koning in omloop waarbij Z.' M.' aandacht gevestigd wordt op de belangen van handel en scheep vaart niet betrekking tot de regteu op den in- en uitvoer van granen. Door de Nederlandsche Mondei-Maatschappij zijn bevracht 5 schepen (3 voor Amsterdam en 2 voor Rotterdam). Be eerste steen der nieuwe S.'-Nieoiaïkerk te Hamburg is den 23 September, in tegenwoordigheid van ongeveer 30,000 menschen onder welke de grootste orde en stilte heersebten pieglig gelegd geworden. Den 13 September is te S.'-Petersburg een verdrag van handel en scheepvaart tusschcn Nederland en Rusland door de wederzijdsche gevolmagtigden geteekend. De rust is te Kilkenny in liet iersche graafschap van dien naam op eene verregaande wijze verstoord geworden. Een groote volkshoop meestal uit vreemdelingen en jongens onder de 15 jaren bestaande heeft onder woest geschreeuw verscheiden bakkerswinkels uitgeplunderd en andera ongeregeldheden gepleegd. Te Youghal is de plundering der bakkers winkels nog algemeeiier geweest. Het broodgebrek was aldaar en in da naburige kerspelen lot den hoogsleu top gestegen. Dezer dagen zijn de Seplember-feeslen te Brussel even als alle jaren met veel luister ge vierd. Ouder andereu had donderdag een concert van het Vlaemsch- Duilsch Zangverbond plaats waar 1200 zangers zich deden hooren. Dc stand van hot rijstgewas op Java is gunstig. Het kan beschouwd worden als zeer goed geslaagd te zijn. In de vorstenlanden ter zuid- en oostkust van Borneo is door de Nederlanders een aanvang ge maakt met de geregelde ontginning eencr steenkolenmijn aan welke do naam was gegeven van de Doop. In de maand Junij 'zijn te Liverpool drie gruole scheepsladingen boter uit de Vereenigde-Staleu van Noord-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1