'Zeetijding en. jf dvertentiën. «Inmiddels betuig ik reeds bij deze mijne hooge tevredenheid-nan tic bevelhebbersofficieren i n manschappen tot do expeditie behoorende.' Een andere dag-orde door zijne exc, te Beliling uitgevaardigd waarheen hij zich begeven had om zich in persoon van den stand der zaken der expeditie en der onderhandelingen te overtuigen, luidt aldus .«Officieren, onder-officieren, soldaten en zeelieden, uitmakende de expeditie naar Balie «Tijdens den aanvang uwer eervolle zending hield ik mij in uwe nabijheid op, om de maatregelen te kunnen nemen, welke noodig mogten zijn. «Thans, nu gij die taak op ecne zoo roemrijke wijze hebt verrigt begeef ik mij in uw midden om de gevaren on vermoeienissen te leercn kennen welke gij hebt doorgestaan en om u mijne belang stelling en goedkeuring te betuigen. Gij hebt die verdjend en 11 uwer waardig gedragen. Gij hebt de eer der nederlandsche wapenen gehandhaafd en het miskende op pergezag van de regering hersteld. Gij hebt getoond wat welgeoefend heid gepaard met moed en vaderlandsliefde vermag. «Het is in uw midden op den grond door uwen moed op den vijan.d veroverd, en in naam van onzen dapperen koning, dat ik u dank zeg voor uwe verrigtingen. «Bij mijn besluit van heden, heb ik den bevelhebber der landings troepen,, den luitenant-kolonel G. Bakker, tot kolonel bevorderd. «Een gedeelte uwer zal tijdelijk hier verblijven om de uitvoering Van de voorwaarden der vredes-verdragen te verzekeren bet overige gedeelte der expeditie keert naar deszelfs garnizoenen terug. «Mogt de verdediging van nederlandsch eer en belangen andermaal hulp behoeven, dan reken ik bij voortduring op u. «Leve de koning I" Het schnonerschip de Zephyr beeft de vaandels en 40 metalen stukken geschut te Soerabaija aangebragt te Beliling en Singa-Radja genomen. Men vorwachl nog een groot aar^rl stukken geschut. De ijzeren kanonnen insgelijks in grooten gerale gevonden heeft tn'en in zee geworpen. De gouverneur-generaal ontving op den 9 Julij, te Probolingo alwaar hij zich toen bevond de vredes-traktaten met de koningen van Karang-Assum en Beliling gesloten. Volgens een particulier berigt zou bepaald zijn dat de vorst van Beliling f 225.000 en die van liarang-Assem f 75,000 voor oorlogs kosten zullen betalen. Het getal dooden bij de onze wordt voorloopig opgegeven 18 te bedragen (waaronder twee officieren) en 40 gekwetsten. Het verlies der Balinezen wordt op omstreeks 400 geschat. Nopens de bemagtiging van Beliling verneemt men nog de vol gende bijzonderheid Men had zich in gereedheid gemaakt lot de bestorming en in neming van eene tweede versterking welke naar het scheen met eene bezetting van circa 15- h 20,000 koppen was bemand. Deze namen echter op de aankomst onzer troepen onverwijld de vlugt hetwelk den kommanderenden luitenant-kolonel Balilter verdacht voor kwam en hem de voorzigtigheid deed gebruiken om den aanval niet to haastig voort te zetten. En naauwelijks had het leger zich op eenigen verwijderden afstand begeven of eensklaps hoorde men eenen geweldigen slagen zag men alles in de lucht springen waaruit afgeleid wordt dat bel fort ondermijnd was of wel dat de zich in hetzelve bevindende voorraad buskruid vuur heeft gevat. Gezegde hoofd-officier is dan ook op het veld van eer om zijne dapperheid en groot beleid tot den rang van kolonel bevorderd." 'sGRAVENHAGE den 27 September. Z. M. de koning is gisteren namiddag ten half vijf ure in deze residentie teruggekeerd. Men verneemt (lat hoogsldezelve in den loop dezer week de reis naar Limburg en Luxemburg zal aannemen om na verloop van 14 dagen wederom hier te zijn. Waar men verneemt is z. exc. de minister van financiën sedert cenige dagen ernstig ongesteld. Z. exc. bevindt zich op zijn buiten verblijf onder Velzen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 20 dezer zijn in al de Katholijke kerken van Londen gebeden ten Hemel 'gezonden ten einde de afwending van den hongersnood af Ie smeeken welke Ierland bedreigt. Zes stoomschepen en twee groote ligterschepen worden thans van wege de engelsche regering op de kusten van Ierland gebezigdom indisch meel en scheepsbeschuit, heide in groote hoeveelheden naar onderscheiden punten van dat rijk over te brengen ook is eene gouvernements-stoomboot met. specie voor de ver schillende hulpbanken derwaarts gezonden. Er hebben zich te Utrecht dezer dagen wederom gevallen voorgedaan van vergiftiging door garnalen zijnde aldaar in één huisgezin 3 meiden ten gevolge daarvan gelijktijdig ziek geworden waarvan de eene hevige koliekpijnen heeft ondervonden allen zijn gelukkig hersteld. Men herinnert zich dat ook vroeger meer malen giftige garnalen zijn voorgekomen. De brandstichtingen in de frnnscbe departementen blijven nog altijd op de schrikbarendsto wijze aanhouden in het departement van Indre en Loire, dat er tot dusverre vrij van was gebleven zijn zij thans ook begonnen. Men verneemt dat een boekhandelaar uit Dusseldorp eene klagt bij de bevoegde autori teit te Tiel beeft ingebragt tegen zekeren aldaar woonachtigen Israëliet, die hem voor eene som van f 1100 aan geleverde boeken zoude hebben opgeligtdoor middel van valsche wissels en het voorgeven dat hij pre dikant was. De verdachte is afwezig. De graaf de Monlemolin (oud ste zoon van don Carlosis l|. zondag te Londen aangekomen. Cabrera is reeds aldaar vrijdag te voren gearriveerd. Het engelsch dagblad de Times bevatte onlangs een scherp artikel over de zaak van het spaansche dubbele huwelijk. ïn hetzelve maant hij de Spanjaarden aan om zich door gewapenden opstand aan vernederende afhankelijkheid van Frank rijk te onttrekken en wijst als het hoofd dier beweging Narvaez aan. Men heeft berigten uit de Vereenigde-Staten van Nourd-Amerika van den 5 dezer volgens welke California (Mexiko) met der daad in de Ver eenigde-Staten is ingelijfd. Men meldt uit Tilburg van den .22 dezer In den morgen van den 17 dezer jl. beviel de huisvrouw van V. D. bijgestaan door dsn stads chirurgijn en vroedmeester van Sonalhier, van tweelingen, heide meisjes, waarvan geene afwijkingen in het uiterlijk zamenstel Ie bespeuren zijn en zelfs onder de rubriek van lieve kinderen be- homsa. Bhnw kinderenechterzijn met de borstkas dermate aan elkander gegroeid dat slechts één borstbeen sternumbeide borsthol ten dekt en deze alleen van de vroeger bekende Siamezen verschillen dat laatstgenoemden slechts door een dikken band of streng verbonden xintrtsn. De zwangerschap duurde, volgens getuigenis der ouders, iJkfpaanden en de kinderen wogen bij de geboorte 9 nederlandsche ponden 1'/s ons. Zij zijn onverdeéld langs den natuurlijken weg geboren zonder eenig belangrijk letsel te hebben bekomen en de moeder bad reeds op den 21 dezer een groot gedeelte van den dag het bed verlaten. In den nacht van den 15 op den 16 dezer is te Dachsfeld (Zwit serland) bet logement de Kroon, als ook bet daartegenover staande huis van den generaal Voiroltot aan den grond toe afgebrand. Toen omstreeks middernacht de brand in het logement ontdekt1 wérd sloeg de vlam bereids uit eene kamer der tweede verdieping naar buiten en verbreidde zich met zulk eene snelheid door geheel het buis dat oogenblikkelijk alle deuren en trappen door haar aangegrepen werden. Aan berging van goederen was niet meer te denken. Van ongeveer 25 reizigers die in het logement hun nachtverblijf hielden waren slechts weinige zoo gelukkiglangs den gewonen weg uit hel buis te geraken de meesten moesten hunne redding door eenen sprong uit het venster beproeven en verbrijzelden door den val hunne lede maten of vonden daarbij den dood. Onder degenen, die inde vlam men of door hunnen val het leven verloren hebben, zijn 4 Straats burgers en een ingenieur uit Thun. Dertien anderen meest Engcl- scben zijn zeer zwaar gekwetst. Men zegt, dat een hongaarscli landeigenaar, de heer Sarmarjay het middel heeft gevonden om de hoornbeesten te beveiligen Voor den besmettelijken typhuswelke zoo levendige ongerustheid heeft gebaard aan de fokkers van een gedeelte van Europa vooral van Frankrijk, Duilschland enz. Dit middel is gemakkelijk en eenvou dig: het bestaat in de inspuiting van het speeksel vaneen ziek voor worp onder den huid der dieren welke met dezen geesel bedreigd worden. Wanneer men de berigten dienaangaande mag gelooven dan zoude deze inspuiting eene even goede werking hebben als de koepok-inënting voor den mensch. GOES den 24 September. De behoefte van drinkwater voor mensch en vee is in bet eiland thans zoo groot, als immer te midden van don zomer. Men komt het water tot drenking van het vee uit onze stadsvest zelfs van 2 en 4 uren halen; alle putten, hoe diép uitge graven hebben geen water meer. Algemeen heerschen de koortsen even gelijk ook in andere streken van ons land doch dezelve zijn van geenen ontrustenden aard meer. De thans Vallende regen is zeer welkom. ZIERIKZEE, den 29 September. Ook in deze stad beeft men een gulden in omloop gebragt die op het oog echt maar bij onder zoek van koper bevonden is, waarschijnlijk met zilver overtrokken. Naar men verneemt is in den avond van den 21 dezer onder1 de gemeente Ouddorp (arrondissement Brielle kanton Sommelsdijk) weder een moord gepleegd. De arbeider Aart Mulder, aldaar, moet door zekeren Frederik Leffelaar mede arbeider aldaar zoodanig verwond zijn geworden dat hij na nog korten tijd onder vrees- selijk lijden te hebben geleefd aan de gevolgen is bezweken. ZIERIKZEE, den 26 September. Gisteren is alhier ter reede gearriveerd: liet barkschip Pauline, kapt. B. J. Post, van Pas- saroeang en heden: het barkschip Mereurius kapt. W. Veeneman van Soerabaija beide bestemd naar Middelburg. Gepraaid den 27 Julij, op 12? 42' n. br. 26" 28' w. 1. bet fregatschip de Roompot, kapt. S. vae Delden Az. vSn deze stad naar Batavia. BROUWERSHAVEN den 29 September. Binnengekomen IUq- lerlookapt. E. Hanny van Liverpool naar Dordrecht. De Notaris D. Q. we JONGE van der HALEN zalop Vrijdag den 9 October 1846, des namiddags ten 3 ure, ten huize van den Heer J. Swarts, in het Nieuwe Logement van Zeeland, ten verzoeke van zijn principaal, publiek presenteren te verkoopen 3 Bund. 51 roéd. 80 ellen KOORNLAND gelegen in den Polder het Gonwe-Veer onder NieuWerkerk 50 Roed. 40 ellen dito LAND gelegen in het Zuider-Nieuwland der Stad Zierikzee, nabij de Zelke.- Beide in pacht bij T. van Neüren tot 11 November 1850. '/io AANDEEL in de MËESTOOF STAMPHUIS en verdere Gevolgen en aankleven van dien, genaamd de Zon, staande en gelegen in het Poortambacht der Stad Zierikzee. De Notaris M.f J. J. ERMERINS zal op Vrijdag den 23 October 1846, 's middags ten 12 ure, in de Herberg de Faam, te Zierikzee, presenteren te verkoopen: Een WOONHUIS met annex. PAKHUIS en ERVE, staande en gelegen in de Meelstraat, te Zierikzee, wijk B, n.° 78, zijnde genoemde Herberg de Faam; alsmede, eene SCHUUR staande in de Lange Nohelstraat aldaar wijk A, u." 121 en drie WOONHUIZEN met HOVËNIËR1NG staande en gelegen op den Heunaarsdijk buiten de Noord-Havenpoort der Stad Zierikzee, wijk A, n.™ 440, 441 en 452. Nadere informaties te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris, TE ZIERSIKEK BU PB WE». A, BE VOS EN ZOON STADSDRUKKERE

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2