ZIERIEZEESCHE O U E A M Te VRIJDAG 25 SEPTEMBER. Besturen en dldministratiën. Nieuwstijdingen BESCHOUWING N.° 77. zf/7 r 7l/&{ A.* 1846. De DIRECTIE van dc TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend dat de school dit jaar zal worden geopend op Maandag den 5 October 1846. Dat de Lessen zoowel in de bouwkunde als in de Handleekening èn Pleisterbeeldenzullen worden gegeven des> MaandagsWoensdags én Vrijdags, en wel gedurehde de maand Oetobèr van 7 tol 9 ure des avonds, November ö1/^ &l[t December! co 6 8 Januarij j Februari] 6*/a 81 /2 Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de bouwkundige leerlingenna afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Maandag den 28 September 1846, van 's morgens 10 tot *s middags 12 ure, aan het lokaal der Teekenschool zal worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door bun welke wenschen tot de cursussen te worden toegelaten en bij diezeive gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15 boven en behalve bet benoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan bun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal Worden gegeven zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgetnelde School nóodigen ten slotte alle de zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebben uit om van deze nut tige cn onkostbare instelling gebruik te maken eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld ecntftaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzeeden 7 September 1846. De Directie van de Teekenschool voornoemd K. W. de JONGE vl. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. van DfcR HALEN. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE don 23 September. Bij arrest. van hel hof van Zool an il van den 18 dezer, is do door het belgische gouvernement uitgeleverde Jean Louis de TroyeNz. schuldig verklaard aan het verduisteren en aan derzelver bestemming onttrekken van gelden de Som van 3000 fr. te hoven gaande welke aan hem in zijne openbare betrekking van collecteur van het stedelijk middel der lantaarn- brandspuit- en nachtwacht-gelden te Middelburg Waren ter hand gesteld en wegens Welke gelden hij in zijne genoemde betrekking verantwoordelijk was en veroordeeld tot een kwartier uurs tcpronk- stelling 5 jaren confinement en f 1000 boete. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De bisschop van Curium heeftvan den 8 tot den 15 dezer aan niet minder dan 5000 personen in een aantal vriessche steden en dorpen hot Sacrament van het II. Vormsel toegediend. Het getal der door h. w. gevormdon bedroeg te Leeuwarden alleen duizend en zestig. Den 16 dezer is hij, met gelijk doel, te Groningen aangekomen. Het belgisch driemaslschip Emanuel, gevoerd doofden kapilein-ter-zjee Smarts, is met eene groote lading belgische producten van Antwerpen naar lndie Vertrokken. In den nacht van zaturdag op zondag II. is eene familie zijnde een orgelspeler met vrouw en 2 of 3 kinderen die zich tusschen Bergen-op-Zoom en Wouw, tegen eene hooimijt gelegerd hadden, om er den nacht door le brengen door het ongelukkig omslaan van den kap onder het. hooi bedolven en zijn zij allen door gebrek aan luchtjam merlijk omgekomen. Door de stad Frankfort zijn in dc Nederlanden 60,000 mudden graan opgekochthetgeen genoegzaam is om de voorraad schuren aldaar te vullen. Den 5 October zal van Harderwijk naar java vertrekken, een detachement, sterk 140 onder-officieren en man schappen. Onder de officieren van het geheele belgische leger is eene inschrijving geopend tot het verzamelen van gelden voor de oprigting van een groot standbeeld des konings in het kamp te Beverloo. Het ge- zamenllijk getal der omnibussen welke thans do straten van Londen doorkruisen, bedraagt 1490 die 4000 menschen werk verschaffen. De oudsie zoon van don Carlos de graaf de Monlemolin heeft heimelijk de stad Bourges verlaten waar bij zich ophield en men weet niet welken weg hij is opgegaan noch waar hij zich bevindt maar men kan vermoeden dat deze pretendent naar de spaansche kroon pogingen zal aanwenden, om in dal voor burgeroorlogen zoo geschikte land eenen 'opstand Ier zijner gunste te bewerken. Men meldt nil Amsterdam van den 21 dezer: Gisteren is op den Hollamlschen Spoorweg een voorval' gebeurd dat gelukkiglijk zonder letsel voor de reizigers ts afgeloopen. Even aan deze zijde van Sloierdijk in de zoogenaamde Bogtgeraakte de locomotief de Arend, die den kwartier vóór een ure van den Haag vertrokken trein ervvaarts sleepte, door hel breken van iets aan het onderstel huilen het spoorwaardoor geheel de trein stilstond de reizigersalthans een deel hunner, stegen hierop uit de rijtuigen en legden den klei nen afstand naar Amsterdam te voet af. Uit deze stad en uit Haar lem zijn vervolgens terstond locomotieven afgezondenom de passa giers aan wederzijde van het punt waar voor het oogenblik de baan niet te passeren was, over te nemen en verder te brengen. In den vroegen morgen van den 31 Augustus II. werd Arnoldus van den Be'rg, arbeider, op zijn lan.d in den Zestienhovenschen Polder, onder Óverscbie, waarheen hij zich op den middag van den vorigen dag had hegeven om aardappelen te delveh moorddadig aan het hoofd verwond gevonden zóó dal hij 4 dagen daarna te Botterdam in het gasthuis overleed hij onderzoek bleek dal men hem bestolen had van zijn zilver horlogie waaraan ketting, cachetten en sleutel, alsmede Van zijn buis en koperen tabaksdoos. Tot hiertoe schenen voor zoo ver hekend de recherches naar den misdadiger of ds mis dadigers vruchteloos lo zijn afgeloopen doch jl. maandag in de volks schuit Varende tusschen Botterdam en Delft is er kwestie tusschen de persohen van Hendrik van der Hèyclewoonachtig te Dordrecht, van beroep portrettenmakeren Simon van Oosterhout, koopman. Wonende te Waspik, ontstaan, die zoo ver ging, dat eerstgenoemde den laatstgemelden uitgemaakt heeft voor den moordenaar van A. van den Berg. Bij de aankomst der schuitkwam deze belangrijke om standigheid ter oore van den heer commissaris van policie M. Tegel, die zich dan ook gehaast heeft beide die personen aan te houden te verhooren en gevankelijk naar Rotterdam op te zenden. Wanneer toch zal men loeren behoedzamer met schietgeweer om te gaan. Hoe vele ongelukken heeft men niet steeds te betreuren doordien menig jager van de jagt terugkeerende niet dadelijk ziin geweer afdraait of ten minste builen elks bereik stelt. De vorige week heeft men wederom een dergelijk ongeluk te betreuren gehad. Te Haaften (Gelderland) stond namelijk in de keuken van het huis van den heer Dulryeen geladen geweer, dat zoo even van de jagt Was te huis gebragt. De knecht, niet wetende dat het geladen was, dreigde, schertsender wijs, het geweer op een Gjarig kind des huizes te zullen afschieten niet dat ongelukkig gevolg dat het losbrandde en het kind in het aangezigt aanmerkelijk kwetste. VAN DEN ZEEL! WSCII-DUITSCHEN SPOORWEG, Verbindende den mond der Schelde met de Maas en den Rijn langs Vlissingen Middelburg Goes, Bergen-op-Zoom Breda, Tilburg. Loon op-Zaml's Herlugenbosch VeghelHelmond, Venlo Roer mond en Maastricht. Onder dezen titel is dezer dagen te Middelburg een Vlugschrift in het licht verschenen. Ofschoon wij in ons ir.° van den 1 dezer daarvan reeds in het kort verslag hebben gegeven meenen Wij onze lezers geene on dienst te doen met eenige nadere bijzonderheden uit hetzelve mede te declen lilt hoofde van het groot belang dat vooral de provinciën Zeeland Noord-Brahand en Limburg hij dien spoorweg hebben. JtiGTiNti van Den SPootiwnft. De stad Middelburg, gelegen midden in het eiland Walcheren een uur van Vlissingen, heeft thans gemeenschap met de zee door eene haven welker mond digi hij de stad Vere ten noorden van het eiland, uitloopt. Ter verbetering dézer positie, en ten einde het inkomen te Middelburg van schepen, binnenkomende aan de Wester-Schelde ge makkelijk te maken zijn de volgende werken ontworpen Er zal een haven-kanaal gemaakt worden beginnende van af ten oos ten der stad Vlissingen, aan een punt van de kust dat gemakkelijk te hereiken en alwaar eene veilige reedc is. Dit kanaal zal in verbinding worden gebragt met de tegenwoordige haven van Middelburg. Van dit kanaal zal oen arm worden gelegd naar de Marine-dok le Vlissingen bijaldien niet mogt besloten worden met hel kanaal onmid- delijk van deze stad uit te gaan. Digt bij den mond der haven zal eene uitgestrektheid gronds worden toebereid voor de vestiging van een stations-gebouw voor den spoorweg. Een nieuw kanaal zal worden daargcsteld loopende van Artiemuiden in hel kanaal bovengenoemd. De breedte van het hoofd-kanaal zal zijn 50 métres op de oppervlakta en 10 métres tot den bodem. De waterstand zal zoo geregeld worden dat. de grootste schepen het kanaal kunnen opvaren. Deze werken voltooid zijnde zal er een spoorweg gelegd worden ten einde de zeeuwsche eilanden met het vaste land te verhinden. Daartoa zal de overvaart van het Sloe, hetwelk Walcheren en Zuid-Beveland van elkander scheidtgesloten worden door middel van eenen dijk, minstens van 12 ellen kruinshooglelang 2270 ellen 4 ellen hoven het hoogste water verheven. Tusschen Middelburg en Vlissingen zal de spoorweg loopen langs den Westelijken dijk tot binnen de stad Middelburg, alwaar een hoofd-stalion zai worden aangelegd, en vooral in aanmerking genomen worden het verkrijgen van een ruim emplacement, voor het daarstellen van ge houwen voor verschillende diensten. Van af Middelburg zal de spoorweg Afnemulden aandoen vervolgens voortgaan naar liet. Sloe Waar dezelve over den zoo evenfremelden dijk zal loopen in de directie van den noordelijken dijk van het eiland &uid-Beveland« Zij zal in dezelfde rigling etl op dezelfde boogie voortloopen tol 's Heer- Arendskerke omtrent 6000 ellen alvorens aan te komen te Goes zij zal het dorp Wissenkerké passeren welk station ten gerieva van reizi gers uit Noord-Bcveland zijn zal. Van daar zal zij naar Goes gerigl zijn welker stad gij (et) Jöidett zal

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1