Zeetijding en vidvertentiën. overleden den 19 bedroeg bet gezamenlijk getal der rieken 1153. liet getal der sterfgevallen van den 14 tot den 19 bij den burger lijken stand aangegeven, vertoonde eene even groote vermindering, nU daarin gedurende eene week te voren eene vermeerdering had plaats gehad; zijnde het weder van 190 tot 165 gevallen. In sijno jeugd ging een zoon van een onbemiddeld kruidenier J. Slarkenburg van Stralen naar Java won eenig vermogen en ging zich daarmede als reeder in zijn vaderland vestigen. Binnen eenige jaren werd hij de aanzienlijkste reeder van Amsterdam hij had 12 oost-indievaarders in de vaart. Dezer dagen is hij in de kracht des levens, in de duilsche badplaats Homburg, (alwaar hij zich, tot her stel zijner gezondheid begeven had gestorven nalatende een ver mogen van ettelijke millioenen guldens. Uit Botterdam meldt men van den 18 dezer: De heer Kirsch hoeft gisteren namiddag ten 5 ure zijne aangekondigde 83"" luchtreis (ot algemeen genoegen volbragl. Na zorgvuldig voleindigde vulling door hem op eene wijze bewerkstelligd die de omstanders voor de onaangename gnzliioht vrijwaart beklom hij do schuit steeg onder het. luid gejuich der menigte statig omhoog zweefde langzaam over de liuitenstad en raakte aan do overzijde der Maas uit het gezigt. De ballon hereik te eene aanmerkelijke hoogte en daalde ten half zes ure, op een kwartier afstands van Dordrecht, onder Alblasserdam behouden neder. Men moet den heer Kirsch de getuigenis geven dat hij zijnen vroegeren roem volkomen heeft gehandhaafd en twijfelt niet of hij zal bijaldien hij eerlang andermaal eene luchtreis alhier mngt kunnen ondernemen hij liet publiek de noodigc aanmoediging en schadeloos stelling vinden. Men meldt uit 's Hertogen hosch van den 16 dezer: De heer Dronhers conccssionnaris van den Zeeuwsch-Limburgschen-spoorweg is eergisteren onze stad gepasseerd en heeft hij die gelegenheid de noodigo maatregelen beraamd orn dadelijk in deze provincie een aanvang te kunnen maken inel hel afpalen der rigting welke den bedoelden spoorweg volgen zal. Wij vernemen dal met die afpaling reeds in de aanstaande week een begin zal gemaakt worden. Tevens vernemen wij dat de heer ingenieur Temmedie over dit gedeelte van den weg gesteld is voor goed zijn verblijf in onze stad vestigen zal. In de vriescho dagbladen wordt de aandacht gevestigd op een struik gewas, dat bestemd schijnt om voorlaan eene hoogst belangrijke rol io do nijverheid te spelen en met hel aantelen waarvan niet genoeg kan aanbevolen worden in onze duinen en onbebouwde heidegron den eene proef te nemen; het is namelijk de berberis vulgaris, dia op allerlei soorten van gronden zeer gemakkelijk voortkomt, welke men lcort geleden hoef! bevonden eene eigenschap te' bezitten, die aan dezelve geene geringe waarde geeft; hel hout, zoo wel ais da wortel geven groen of gedroogd en gerasptzonder eenige hijvoe ging van aluin te behoeven, eene zeer schoone gele kleur, hijzonder geschikt lot liet verwen van stoffenvan eene bijzondere vastheid daar zij zelfs de werking der zuren weerstand biedt, en, bij de ge- inoniene proeven die met een enkel afkooksel van berberis vulgaris in water geverwd waren gedurende eenon geruimen tijd aan de zon blootgesteld, niets geleden hadden, wanneer men dezelve beschouwde bij die, welke men van liet daglicht afgesloten bewaard had. Men leest het volgende artikel in do Provinciale en Zwolsche Courant. Droogmaking heb Zuider-Zbe. Sedert eenigen tijd lionrt men nu en dan van een ontwerp spreken dal door deszelfs schoonheid alleen reeds ieders belangstelling moet opwekken, een ontwerp, bewijzende dat niet alle veerkracht van ons geweken isen ook bij eene kleine en vervallen natie nog groote denkbeelden kunnen ontstaan. De Zuider-Zee in vruchtbare akkers te herscheppen zal menigeen eene dwaze hersenschim toeschijnen zonder verder door te denken zullen veie het onmogelijke, en andere het nadeelige van zulk een ontwerp uitroepen alleen omdat het grooter is dan hun verstand en minder bekrompen dan hunne inzigten. Door eigen vlijt en lot niemands nadeel aan ons rijk 4 a 5 maal honderd duizend bunders land te schenken is wel een oogenblik onze aandacht waardig. Wegens wetenschappelijke bezwaren een ontwerp onuitvoerbaar te verklaren zal geen verstandig man zonder jiaauwkeurig onderzoek doenen dan nog niet de zaak voor altijd afkeuren want andere tijden kunnen andere middelen en latere geslachten betere denkbeelden geven. Nu reeds ziet men op vele plaatsen aan de Zuider-Zee, zoo als bij Ameland bij Elliurgbij Wieringen hij Schokland enz. plannen ontstaan tot het indijken en aanwinnen van groote vlakten thans nog met zeewater bedekt. Meer en meer ziet men in, dat, voor 'de scheepvanrl te ondiepe piassen aan den landbouw nuttige velden kunnen opleveren. Zoude liet nu eene zoo stellige onmogelijkheid zijn van al deze afzonderlijke plannen een groot algemeen ontwerp te maken, waardoor men stelselmatig de geheele Zuider-Zee in iand herschapen kreeg? Voor de uilloozing der rivieren en kanalen die zich thans in de Zuider-Zee ontlasten, kan bij eene droogmaking gezorgd worden; ■vermoedelijk zelfs met voordeel voor de scheepvaart. Want dat bet tusschen dammen leiden der stroomen het vaarwater verbetert bewijzen onder anderen het Ketel- en Zwolsche Diep, wier verlengde dammen bij eene droogmaking der Zuider-Zee de rivieren lJssei en Vecht tot in de Noord-Zee zoude doortrekken. Zouden voor den handel der Zuider-Zee-havens ruime kanalen niet verkieslijker zijn dan de thans bijna onbevaarbare plas? even als nu voor den am- slerdamscben groothandel bet Noord-Hollandsche Kanaal de Zuider- Zee vervangt. Hoe gerust zou het voor de oeverlanden zijn, die thans door storm vloeden geteisterd worden indien de Zuider-Zee in eene reeks van polders veranderd werd allen op een' aigemeenen boezem uitmalende. Hoe veel jaren er nog moeten verloopen eer men algemeen genoeg van bet heilzame van zulk een ontwerp overtuigd zal zijn, om aan <ie middelen van uitvoering te denken - veel is reeds gewonnen 'want deskundige en wetenschappelijke mannen willen ernstig hunne studiën wijden aan een ontwerp dat later bunnen naam onsterflijk fean «aaSseis, Het laolste rapport van de provinciale commissie van landbouw iu Zuid-Braband beeft na op nieuw te hebben betoogd dat het kruisen van de durhamscbe stieren met hel Mgiscbe of bollandscha ras onbetwistbare voordeden aanbiedt kennis gegeven dat de ad ministratie over de gestichten in het hospitaal S.'-Jean te Brussel eene gekruiste koe heeft doen plaatsen voor de melk ten gebruike der zieken. Deze koe is eene der meest melkgevendedie men kent eenige dagen na gekalfd le hebben gaf zij ruim 40 kannen melk daags. Men weet dat het steken der vliegen voor alle dieren hinderlijk is, dat het makste paard daardoor onhandelbaar wordt, en dat zeifs die plaag hinderlijk is in het vet Worden van bel hoornvee. Volgens een belgisch dagblad zouden de middelen om dit ongemak voor te komen daarin bestaan om de dieren in te wrijven met traan of ossegal of eenvoudig met een afkooksel van bladen van den tioolen- boom. Men is dus in staat met kleine kosten en in weinig lijds aan de beesten eene stellige verligting te kunnen verschaffen. Een der voornaamste juweliers van de reu S.'-Martin te Parijs beeft in zijn winkel een uurwerk tentoongesteld dat wezentlijk de bewondering verdient en dan ook den geheelen dag eene groote me nigte toeschouwers lokt. Dit uurwerk heeft 12 wijzerplaten. De voornaamste plaat wijst alleen de uren aan eene open wijzerplaat dadelijk beneden de eerste gelegen, doet zien.boe veel de zon vooruit of ten achteren is twee andere platen insgelijks opengewerkt en dia het geheele meclianismus van dit kunstige werkstuk donn zien geven de pene de dagen en de maanden de andere de seconden op. Ein delijk bevinden zich aan beide zijden van den slinger 8 wijzerplaten gerangschikt, welke het uur in de volgende steden aailtoonen Londen, Algiers, S.'-Helena Alexandrie New-York, Petersburg, Otaheile en Canton. Elk dezer platen heeft 24 uren in plaats van 12, om de uren van den dag en van den nacht aan te wijzen. Bovendien heeft de slinger eene groote metrische schaal, welke de graden van inkrimping en uitzetting van hel metaal aanduidt. De vervaardiging van dit uurwerk heeft 14,000 fr. gekost. De regering van Hannover heeft dezer dagen bepaald dat diegenen barer onderdanen welke naar Amerika of Australië wenschcn le verhuizen vier weken yóór hun vertrek daarvan aan het bestuur hunner woonplaats kennis moeten geven. Eerst daarna zullen Inin verlofpassen mogen gegeven worden. Het misbruik hetwelk velen van de landverhuizing maakten door zich daarvan te bedienen otn hunne schuldeischers zonder betaling te ontgaan, beeft, zoo men wil, aanleiding tol dit besluit gegeven. GOES, den 17 September. Men verneemt, dat men hof delven der winteraardappelen wederom geslaakt heeft daar men bevond dat dezelve gedolven zijnde zich niet goed hielden en nog geene volkomene rijpheid hadden. De meeste in den grond gebievenen schijnen nog goed teregt te zullen komen. De vrees dat het kwaad hetwelk zich voor eenigen tijd openbaardezou toenemen heeft zich dus gelukkig niet bevestigd. Te Bolderaa is den 9 (September j|. gearriveerd bet kofschip Ma rinas en Gertruidakapt. 1. A. Spijkman van Zierikzee. BROUWERSHAVEN den 18 September. Binnengekomen 's Her logenboschkapt. F. J. Matlhijsen van Batavia naar Dordrecht. Ondertrouwd D. HALLÏNGSË E[.KEUZEE eil den 19 September 1846. C. van nEN BOUT. Èenige kennisgeving. Heden overleed tot onze innige droefheid onzo geliefde Moeder en Grootmoeder MAATJE nE HOND Wed. C. AtÈGöED in den ouderdom van ruim 76 jaren. NISSE M.A ALEGOED. den 16 September 1846. M.s ALEGOED. Strekkende deze lot kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Op den 17 September 1816 overleed te Zierikzee, mijne dierbare Echtgenoot Vrouwe GERARDA JOHANNA van den THOORN in den ouderdom van 27 jaren na eene vereeniging van slechts vijf jaren. Zij, de lieveling van Vader, Broeders en Zusters in wier midden zij zich voor eenigen tijd bevond is mij en allen in den bloei des levens ontvallen. De rouwleekenen zuiïen door mij alleon gedragen worden. G. L. VOERMAN Eenige kennisgeving. Controleur te Leiden. P. G. I1ENDRIKSËN sedert circa drie jaren Boekhandelaar te Brouwershaventhans lot andere betrekkingen geroepen zijnde heeft mitsdeze de eer zijne geëerde Begunstigers den harte- lijksten dank toe te brengen, voor de bem bewezene medewerking, en tevens voor de vriendschap welke hij hij onderscheidene familiën zoo te Brouwershaven als elders heeft mogen genieten wenschendö ben allen des Hemels beste zegeningen. Bij Vonnis der Arrondissements Reglbafik le Zierikzee, dato 14 Augustus 1846, behoorlijk geregistreerd en geteekend is tusschen ABRAM vaN de VELDE, M.r Kleedermaker, en W1L- LEMIJNTJE van PUTTEN, Particuliere, Echtelieden, beide wonende le Brouwershaven, Scheiding van Tafel, Bed en Inwoning uitgesproken met al de gevolgen welke daaraan ingevolge de wet verbonden zijn. Zierikzee den 19 Augustus 1846. H. A. van IJSSELSTEIJN Procureur. TE ZIERIKZEE VU »E WEB, A. DE VOS ES ZOON STADSDRUKKERS-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2