ZIEEIRZEESCHE COURANT, N.o 76. DINGSDAG A." 1846. 22 SEPTEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen NATIONALE MILITIE. INSPECTIE over i>e VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERlRZEE. Gelet hebbende op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie var den 1 November 1845, A, 1"* afdeeling, n.° 6915', Provinciaalblad n.° 112,) brengen dóór deze ter kennis van de daarbij, belanghebbenden dat de Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben op Woensdag den 7 October aanstaande., des voormiddags 10 ure, voor het Raadhuis dezer Stad waartoe alle Miliciens-Verlofgangers ver- pligt zijn op te komen onverschillig of zij al dan niet met hunne korpsen hebben afgerekend met uitzondering alleen van de man- Schappen welke in reserve en zonder van militaire kleeding voorzien Ie' zijn zich in hunne haardsteden bevinden benevens de zoodanigen •welke ter bijwoning van de najaars-exerciliën zijn opgeroepen en daaraan hebben deelgenomen - en wijders: R. Dat de daartoe verpligte verlofgangers gehouden zijn om op de bepaalde inspectie te verschijnen op pccne van bij gebreke daarvan ■wanneer zij voor bun achterblijven géén ten genoegen van den Militie-Commissaris voldoende redenen mogten kunnen aanvoeren overeenkomstig het bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Ja- nuarij 1817, te worden gestraft. h. Dat zij zullen belmoren Ie verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en etjuipcmenlstukken die bij het vertrok van het korps aan hen zijn gelaten benevens van het attest litt. II. H door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt, en dat zij gedurende de gemelde inspectie onderworpen» zijn aan de militaire discipline, e. Dat wanneer zij zich buiten de Provincie willen begeven om te verblijven het verlofpas aan het Plaatselijk Bestuur moet worden terug gevraagd om daarmede zich binnen vier weken aan te melden bij het Bestuur der Gemeente in welke zij voornemens zijn te verblijven op straf van als deserteurs te worden behandeld, rf. Dat, wanneer zij zich langer dan tweemaal 24 uren uit hunne Gemeente willen verwijderen zij daarvan in persoon kennis moeten geven aan het Plaatselijk Bestuur, met opgave der Gemeente wer- waarts zij zich begeven op straf van een arrest van 2 tot 6 dagen door het Plaatselijk Bestuur op te leggen en e. Dat zij, op gelijke straf, bij bet Plaatselijk Bestuur moeten aan melden alwaar zij zich bevinden ingeval zij langer dan tweemaal 24 uren huiten hunne Gemeente aldaar verblijf houden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan te Zierilczeeden 18 September 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt., Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. VERGADERING van het AFDEELINGS-BËSTUUR der MAAT SCHAPPIJ TEtt bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in ZEELAND, voor de Sectiën Schouwen en Duiveland in het Loge ment Catsburg, te Brouwershavenop Dingsdag den 29 September aanstaande, des voormiddags ten 11 ure. De DIRECTIE van de TÉEKENSCÜOOL binnen deze Stad maakt Hj deze den belanghebbende hekend dat de school dit jaar zal Avorden geopend op Maandag den 5 October 1846. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Handleekening én Pleisterbeeldenzullen worden gegeven des MaandagsWoensdags én Vrijdags, en wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds, November G'/a 81/ December! c 0 6 8 Januari] Fehruarij 6' 8'/3 1 Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingenna afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één nur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Maandag Aon 28 September 1846, van 's morgens 10 tot Is»middags 12 ure. aan het lokaal der Teekensehool zal worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door hun welke wenschen tot de cursussen te worden toegelaten-, en hij diezélve gelegenheid aan de bekroonde: Leerlingen door de Directie de belooningen en prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15 hoven en behalve het henoodigde materieel door hun aan te schaffen:terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven; zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. .Ikifecteufcn van opgemelde school noodigen ten slotte alle de zoo- „danigen welke daarbij eenig belang hebben uit om van deze^nut- tige en onkostbare instelling. gebruik te makeneene instelling .waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfi beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzeeden 7 September 1846. De Directie van de Teekensehool voornoemd K. W. de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris 3. N. van der H ALEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 15 September. Een zuid-duitsch dagblad meldt het volgende van de italiaansche grenzen, 9 September: «Volgens brieven uit Rome tracht de partij der Jesuitendoor huitenlandschen invloed ondersteund, de pogingen van den paus. om verbeteringen In het beheer van den Kerkelijken Staal daar Ie stellen op allerlei wijzen te dwarshoornen. Zij zoekt hem voornamelijk hij de lagere onwetende klasse gehaat te maken donr hem een vrijrot- selaar een carbonari eenen paus der ongeloovigen te noemen en hem te beschuldigen van de kerk aan de ketters te willen overleveren. Rovendien heeft men grond om het er voor te houden dat die partij betrekkingen aangeknoopt heeft met de revolutionaire propaganda van het jonge Italië en weldra zal men van woelingen vernemen die ten doel hebben om den paus van hervormingen in kerk en staat af Ie schrikken. Gelukkig heeft Pins IX een helder hoofd en een scherpen blik, en bevinden zich in zijne omgeving mannen, opregt genoeg om hem opmerkzaam Ie maken op de kuiperijen van de vij anden des lichts en der waarheid. Overigens neemt de populariteit van den nieuwen paus steeds toe, en niet alleen in den Kerkelijken Staat maar. in geheel Italië brengt men de hulde der bewondering aan den man, die het gewaagd heeftom in dit zedelijk, staatkundig en stoffelijk verwaarloosde land het eerst met vaste schreden den weg der hervorming in te slaan. En tnch heeft Pius IX tot dusverre niets gedaan wat niet onvermijdelijk noodzakelijk en door regt en billijkheid gevorderd scheen te zijn een nieuw bewijs hoe weinig moeite het eigenlijk kost, de liefde en eerbied van een volk te ver werven. De meeste der overige italiaansche regeringen zien met Ieedc oogen de overhelling der pausselijke tot het invoeren van her vormingen vermits zij vreezen dat dit voorbeeld ongunstig op den geest van hare onderdanen werken zal. En dat die vrees niet geheel ongegrond is, bewijst de stemming, die zich in Modena, Napels en Sicilië op eene ondubbelzinnige wijze openbaart." NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 19 September. Z. exc. de minister van financiën heeft hij missive van den 7 dezer aan de gouverneurs der provinciën mededeeling gedaan dat toen zich de aardappelen- ziekte in den jare 1845 voor het eerst voordeed dezelve aan z. exc. toescheen, niet zonder grond te kunnen worden gerangschikt onder die onvoorziene rampen welke, volgens de bestaande verordeningen op kwijtschelding of afslag van grondbelasting aanspraak geven doch dat daar dezelfde ziekte zich thans weder hier en daar vertoont zij bezwaarlijk kan gezegd worden ook nu nog het karakter van eene onvoorziene ramp in den zin der wet te bezitten en dat gemelde minister alzoo zich moet bezwaard achten om voor hetgeen thans meer den naam van misgewas moet dragen en in zoo verre niet verschilt onder anderen van het dit jaar in vele streken en in som mige zelfs in vrij hoogen graad ondervonden misgewas der rogge eeno gnnst te doen geniéten welke de wet voor dergelijke onheilen even weinig heeft toegekend als zij bij buitengewoon rijke oogsten meer belasting vordert. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Men berekent op 8 millioen francs de opbrengst van de oestervangst te Granville, in Frankrijk sedert het begin van de vangst op den 2 Sep tember. Den 15, dezer is te Amersfoort zekere II. aangehouden ter zake van valsche munterij en uitgifte van valsche guldens. Den 14 dezer beviel de huisvrouw van den apotheker A. J. Teljer te Loenen aan de Vecht ontijdig van vier kinderen, die kort na de geboorte zijn overleden. Zij werd bijgestaan door de bekwame 80jarige vroedvrouw van Breukelen (mejufvronw de, wed. SemisNaar men verneemt, heeft do regering, der vrije stad Frankfort, een barer leden naar Holland gezonden, om daar granen en ineel te knopen. Men verneemt uit Utrecht dat het knaapje, hetwelk sleenen op den spoorweg heeft ge legd door het hof naar de regl.ha.nk aldaar is verwezen. Vóór het jaar 1833 lelde men in Parijs niet meer dan 111 scboolinriglingen van allerlei aard en hel getal der kinderen, en jongelieden welke aldaar toe gelaten werden ging de 18,000 niet te hoven. Thans worden in 214 scholen ruim 40,600 kinderen en jongelieden onderwezen, Dezer dagen zijn op last van den paus, weder onderscheidene boekwerken ver boden. Tien-guldenstukken die zeer behendig gesnoeid waren zijn to Brussel in omloop gebragt een dier stukken is in beslag genomen en in. handen der bevoegde rnagt gesteld ten gevolge waarvan een gercgtclijk- onderzoek is begonnen. Het getal der van stadswege te Amsterdam verpleegde zieken ge durende deze week is niet alleen niet vermeerderd maar zelfs eenigzins verminderd zijnde er van den 12 tot den 18 ingekomen 182 en uitgegaan 184; voorts waren gedurende dit tijdsverloop 19

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1