ZIERI&ZEESCHE COURANT. VRIJDAG A.° 1840. 18 SEPTEMBER. Nieuws tij dingen jVi" 75. cJ. ÜUITSCIILAND. BERLIJN, ilen 10 September. In een silezisch Mad vindt men een schrijven uit Krakau van hel begin van September, hetwelk het volgende behelst: Sedert 14 dagen zijn de militaire maatregelen in Krakau veel strengerdes nachts wordt zelfs met kanonnen gepa trouilleerd het gebied van den vrijstaat werd in alle riglingen door de gewapende magt doorkruist; bij eene kennisgeving der policie was het onder bedreiging van geldboeten arrest en lijfstraffen verboden over staatkunde te spreken ieder was dus genoodzaakt voor zicli- zelven de oorzaken van zulke maatregelen te verklaren uit Galicie kwamen te Krakau dagelijks grondbezitters aan even als uit het ge bied van den vrijstaat, welke door eene onverklaarbare vrees gedreven werden. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 15 September. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn van hunne buiteiilandsche reis gisteren avond op het huis de Paauwnabij deze residentie, aan gekomen. Men wil dat de regering reeds een nieuw strafwetboek gereed lieert, om in den aanvang der eerstkomende zitting van de slaten- generaal in zijn geheel aan te bieden. De straf naast de doodstraf zoude, naar men verneemt, die van levenslange tuchthuisstraf zijn. Verder zou alle gevangenisstraf in eenzame opsluiting bestaan, waar van het maximum 15 jaren. Geeue lijfstraffen geene Lcpronkstolling geene deportatie zijn daarin opgenomen. De onderscheiding lusschen criminele en correctionele straffen wordt behouden. Het Weekblad van den Helder en het Nieuwe Diep deelt een herigl mede, volgens hetwelk door den heer AA. Paauuizoo voor zichzelven als namens eene geheele nederlandsche associatie, zoowel bij onze, als bij do belgiscbe regering, de concessie aangevraagd zou zijn voor eenen ijzeren spoorweg van Rotterdam over Dordrecht en Breda naar Antwerpen. Deze liuie is ongetwijfeld de schoonste, die in geheel ons land kan gevonden worden en die tevens voor de algetneene belangen het onberekenbaarste voordeel oplevert, daar hierdoor eene regtstreeksehi: gemeenschap wordt daargesteld van den hoofdzetel des belgiscben handcis met Rotterdamen verder met den hollandsehen spoorweg tot naar de hoofd- en eerste koopstad des rijks waardoor de neder landsche en belgiscbe spoorwegstelsels onderling verhonden worden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. Den 1 dezer is te Keulen eene nederlandsche stoomboot gepasseerd, aan hoord hebbende 400 landverhuizers uit de beijerschu provincie Ffaltz en meestal uit bemiddelde boeren bestaande. Zij begeven zich naar Brazilië om aldaar een duitsch dorp te vestigen. Te Koevorden ma ken zich 7 huisgezinnen gereed, om het vaderland to verlaten en naar Noord-Amerika te verhuizen. Even als le Gehemuiden en in andere plaatsen van ons rijk is ook daar de godsdienst de hoofdoorzaak der verhuizing. De plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Leiden heeft van sommige geneeskundigen berigt ontvangen dat ook aldaar door het gebruik van garnalen eenigo ziektegevallen zijn ont staan. Ten opzigte van de brandstichtingen in de zuidelijke departe menten van Frankrijk blijven de beriglen nog altijd even treurig. Nog dezer dagen heeft er een verschrikkelijke brand gewoed waarbij 60 hui zen in de asch zijn gelegd. De policie doet ijverige nasporingen. Een Spanjaard is in hechtenis genomen. Den 27 Augustus is te Livorno wederom een ligte schok van aardbeving gevoeld. Volgens de officiële opgaven hebben behalve de steden Livorno Pisa en Vollerra nog 27 vlekken en dorpen aanzienlijke schade door de laatste aardbeving geleden. Twee derzelve zijn geheel verwoest. Het getal dooden beloopt 70dat der gewonden 521 terwijl lusschen de 3- en 4000 menschen zonder woning zijn. De aanvoer van vee uit Holland le Londen neemt meer en meer toe. Gedurende de laatste 5 dagen alleen zijn van Rotterdam en Harlingen met verschillende sloombooten niet minder dan 487 ossen en koeijen 109 kalveren, 1429 schapen en 134 lammeren in de haven van Londen aaugebragt. Paus Pius IX blijft aanhoudend ijverig ■werkzaam om allerlei veranderingen in zijne staten in le voeren ten einde zijne regering op gelijken voet te brengen met die der groole natiën van Europa. Het crimineel geregtshof te Lucerne heeft weder 13 voortvlugtige deelnemers aan den togt der vrijscharen hij verslek tot dood- of tuchthuisstraf veroordeeld. F.en nieuw blijk van vruchtbaar heid in bet tegenwoordige jaargetijde vindt men in den omtrek van het landgoed den Slerrenbergnabij Arnhem alwaar op eenen akker, van waar vroeg in den zomer heerlijke rogge was afgemaaid nu tot elks verbazing de boekweit in vollen bloei staat en heerlijke vrucht belooft. Onder de puinhoopen der verbrande gebouwen te Leipzig, zijn den 7 en 8 dezer nog 2 lijken van slagtoffers des noodlotligen brands gevonden. In Het geheel zijn er hij dezen brand 14 menschen omgekomen. In Brest wordt eene expeditie van 3000 man uitgerust welke bestemd is om de inlandsche hoofden van Madagascar, die zich aan de Franschen hebben vergrepen le tuchtigen en het gezag van Frankrijk op dat eiland te herstellen. Op de sedert eeuwen beroemde paardenmarkt te Val kenburg in de nabijheid van Leidonzijn 331 paarden en 34 veulens agngebragtcr was veel handel cn alles is in do beste orde afgelcopeu. Van Katwijk-aan-Zee zijn ter bokkingvangst 36 bomschuiten uilge varen. Naar men uit Grave meldt, bespeurt men aan de aardappelen aldaar en in den omtrek nog geen kwaad. De sterfte heeft gedurende de vorige week in Londen merkelijk afgenomen. Het aantal der over ledenen dat 14 dagen geleden nagenoeg 1100 beliep is de vorige week gedaald op 884, zijnde ongeveer 100 minder dan het gemiddelde wekelijk- sche beloop gedurende de laatste 5 jaren. De toestand van Portugal is allertreurigstde burgeroorlog verscheurt het wederom. Miguellisti- sche henden doorkruisen bet land en bieden bet hoofd, aan !e koninklijke troepen. Uit onderscheidene streken leest men tegenwoordig van vruchlboomen en bloemgewassen die thans voor de tweedemaal in dit jaar in den bloei staan. Uit Rotterdam schrijft men dat maandag middag, door heeren gecommitteerden der Nederduitsche Gereformeerdu gemeente aldaar de geopende geldleening tot verderen opbouw dor Zuiderkerk tot de rente van 3 percentop het volle bedrag van 300,000 gulden gesloten is. Dezerdaags heeft men wederom opgemerktdat er guldens in omloop zijn die op het oog echt, maar doorgesneden van knper bevonden, doch met zilver overtrokken zijn. Een ieder wacklo zich dus voor schade. In de omstreken van Brussel heeft men op nieuw kenteekenen van eene besmettelijke ziekte onder het rundvee ontdekt. De berigten nopens den aardappelen-oogst in Ierland worden steeds bedroevender. Van alle zijden verneemt men den totalen onder gang van deze vrucht die het hoofdvoedsel van het landvolk uitmaakt. Dit verkeert dan ook nu reeds in groole ellende. De okkernooten zijn nooit zoo overvloedig geweest als dit jaar. Uit Belgie wordt een groot aantal schepen, geheel met deze vruchten geladen, naar Engeland gezonden. Uit de Vereenigde-Slaten en Canada is in deze laatste weken onafgebroken een groot aantal koopvaardijschepen wier ladingen grootendeels in tarwe meel en andere levens-artikelen bestonden te Londen aangekomen. Jongstleden vrijdag heeft te Amsterdam de aanbieding plaats gehad van de geschenken, welke voor mgr. Groo/f vervaardigd waren uit bijdragen door nederlandsche Katholijken. Deze bestaan in een prachtig diamanten kruis aan een massief gouden ket ting en in een zilver vergulden hisschopslaf. Men meldt uit Amsterdam van den 12 dezer Omlrent de heer- schendc ziekte waarvan wij verleden week in ons nominer van den 8 II. gewaagden moeten wij tot ons leedwezen beriglen dat dezelve welligf teil gevolge der op nieuw aangewakkerde hitte nog eerder aan het toe- dan aan hel afnemen is en dat ook de sterfte deze week grooter is geweest dan de voorgaande. Ten opzigte der zieken moeten wij ons met onze opgave bepalen lot de van stadswege verpleegden want van de lijders in de bijzondere buizen is het getal ons onbekend. In de beide gasibuizen dan zijn deze week ingebragt 210 nieuwe lijders waarlegen 199 genoegzaam herstelden die ge stichten weder hebben verlaten en 23 daarin overleden zijn zoodat het getal deze week met 18 vermeerderd is bij eene vergelijking vati de sterflijsten van de vorige met die van de thans eindigende week bevinden wij dat de lijsten van den 31 Augustus lot den 5 Sep tember 164 aangiften inhielden, terwijl de lijsten dezer laatste week van 7 tut 12 September, er 190 aangeven, zijnde alzoo eeu nicer- dcrlal van 26. De zaal Frascalite Amsterdam is bij gelegenheid der kermis als het ware herschapen in een' italiaanschen tuin naar den moder nen stijl van dit zuidelijk europeesch Eldorado hij den avond voor gesteld. Aan de heide kanten der zaal bevinden zich langs de muren geschoren heggen met geruit latwerk bedektwaarop wederom allerlei klimplanten zich sierlijk kronkelen. Hel heerlijke loof ter wederzijde der waranden prijkt met wijngaardranken die druiven dragen da waranden zijn voorzien van 12 grqotsche pilaren met pilasters, die eene wonderschoone galerij vormen. De 4 witte kagchels der zaal, die voor de heggen staan en die heerlijk uitkomen hij het levendige groen, dienen thans als voetstukken, die.fraaije hooge vazen dragen. Aan den eenen kant der zaal is een terras aaugebragt met een heer lijk perk, dat met eene stralende cau-de-cologne-fontein prijkt, wiec aangename geur zich rondom verspreidt. Op die terras ontwaart men ter wederzijde 2 sphynxen in pleister geboetseerd en vervaardigd door den zeer verdienstelijken jeugdigen kunstenaar Wandsckeerdie door deze gewrochten de meest voldoende blijken heeft aan den dag gelegd de beeldhouwkunst met vrucht le hebben beoefend. Tegenover do terras, aan dun anderen kant der zaal, ziet men een' grooten vijver boven den grond verbeven met een' lioogen waterstraal omgeven door glooijende bloemperkjes en van achteren versierd met eeua boogsgewijze balustrade. Boven dozen vijver bevindt zich een wei bezet orkest dal bij afwisseling voortreffelijke muzijkstukken uitvoert.. Overigens prijkt de zaal die als bet ware in 4 lanen verdeeld is, met oranje-, laurier- en banaanboomen enz. De lijn boven da waranden of bel balkwerk is versierd met kunstig vervaardigde beeld jes afgietsels van de meesterwerken van den grooten Thorwaldsen die ze voor de koninklijke kapel le Koppenhagen vervaardigde. Het licht, dat door 12 lampen in de zaal verspreid wordt, is Hallo-gas, en is overeenkomstig den aard des luins, als bij den avond voorge steld zeer mysterieus hetgeen een verwonderlijk effect doetdat nog verhoogd wordt door de oneindige weerkaatsing dor rij lichten in du fraaije spiegels, die aan du beide dwarsmuruu der zaal prijken. In het Dagblad van 'sGravenhage leest men: «Aan hot navolgend artikel, ons door eeiio zeer geachte Land ier

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1