Zeetijding en. vlokkig bcïigtten einde daardoor eenigermate le beperken de rond- loopendo bclagchêlijke vertellingen waartoegelijk in dergelijke gevallen gewoonlijk plaats heelt do bovenvermelde ontgraving aan leiding heeft gegeven. Uit Vlissingen van den 10 dezer schrijft men «Met genoegen kunnen wij melden, dat uit de geoctrooieerde hrandspuit-fabrijk van den heer IK. van de? Os alhier zijn inge scheept, modellen groote brandspuiten, volgens door gemeiden fabrij- kant geheel nieuw uitgedachte constructie welke tot heden niet be staat dezelve zijn vervaardigd op last van het russisch gouvernement cn bestemd naar Petersburg. Van deskundigen vernemen wij dat deze spuiten zeer doelmatig voor bet gebruik aldaar zijn ingerigt zoodat zij aile andere spuiten ver overtreffen. Het is ons aangenaam te kunnen beriglen dat wij die fabrijk wekelijks met werklieden zien vermeerderen hetwelk voor velen legen den aanstaanden winter een gunstig vooruitzigt oplevert." Ingezonden Vervolg van n." 60.) Onze lezers voor zoo ver zij ons de eer hebben aangedaan van onzen voorslag van winkel kaartjes in plaats van borrel of centen tot «ene kleine fooi te geven hunner overweging waardig te keuren hebben zeker bij zichzelven of in gesprek met anderen enkele beden kingen tegen ons voorstel geopperd of vernomen. Wij zouden die moeten hooren om ze te kunnen wederleggen. Doch de volgende kunnen wij ons wel voorstellen dat daarbij niet onopgemerkt zijn gebleven. Een eerste bezwaar acht men misschien gelegen in bet omslaglige der inrigling. Ik zou kunnen antwoorden, dat mij niet één nuttige maatregel, van welken aard ook, bekend is, waaraan niet eenige opoffering van tijd of geld of moeite verbonden zij maar ik behoef dit antwoord niet. De zaak is hoogst eenvoudig. Eenige weinige niensoben overtuigd dat men met schijnbaar geringe hulpmiddelen dikwijls zeer nutlig kan zijn brengen cene niet noemenswaardige geldsom bijeen. Zij lalen kaartjes gereed maken. Op elke plaats hebben zij iemand die zich met den verkoop belasten gedebiteerd wordt voor zooveel stuivers als hij kaartjes ontvangt. Deze heeft i)iels te doen dan ze le verknopen aan wie het verlangt en maan delijks b. v. op een bepaald uur de kaartjes zijner winkeliers in te wisselen. Heeft iiij daartoe geen geld in kas: zijn verschot kan nooit moer dan eene kleinigheid zijn en bij de hoofdcommissie kan hij bet aanstonds terug bekomen. Heeft men betgeen ik niet weet tot het op touw zetten van dezon maatregel eenige autorisatie noo- dig ik betwijfel zeer of die wel zal geweigerd worden. Dit is dus ook geen bezwaar. En te onderstellen dat niemand zich zonder holooning tot dezen geringen arbeid zou willen verledigen is eene te onwaarschijnlijke ja onnatuurlijke onderstelling oin die te kunnen aannemen. Hoe vraagt misschien iemattd bet geld bijeen te krijgen De som is bijna te onbeduidend om daarover veel woorden te wisselen. Zouden stad en eilanden geene f 50 kunnen bijeen brengen tot iels nuttigs? Ligt het verstrekken van zulke onbeduidende sommen lot Waarachtig nut van het algemeen niet binnen den kring der Nuls- Depaftementeir? Mij dunkt, van het Vereischte geld kan bief geene sprake zijn le minder daar bij een mogelijk mislukken van den maatregel de uitgegevene kaartjes van lieverlede ingetrokken worden en bet geld waarvan dan alleen de kosten van het vervaardigen der kaartjes afgaan wordt teruggegeven. Een ander heeft mischien bedenking tegen de bepaling der waarde jfdii de kaartjes. Men zegt mogelijk: zout enz. worden niet bij don stuiver maar bij maat of gewigl verkocht. Zoo is bet maar aan do kaartjes enne onbepaalde waarde van 5 centswaarvoor dan ook (e geven zou denkelijk in strijd zijn met de bepalingen op hel munt wezen. En kost nu 21/, once zout of een maatje olie eens een cent or halven cent meer of minder in het eerste geval betale de belang hebbende die kleinigheid bij en in het laatste zal de winkelier dio na eene maand van zijne betaling zeker is gaarne den gebeelen of bal ven cent teruggeven. Misschien zal een ander zeggen: de kaartjes neinen de mogelijkheid van misbruik niet weg. Ik geef iemand een kaartje, omdat ik hem geen borrel wil geven. Hij gaat er mede naar eene herberg en de kastelein die even goed als een ander bet kaartje in den winkel kan kwijt worden ontvangt bet - waarom niet? - in betaling voor den borrel dien hij mijnen man schenkt. Maar hoor die dal doet zal nog veel zekerder een borrel koopen voor den stuiver dien ik hem of zijnen kinderen gegeven heb. En maatregelen bij welke geene mogelijkheid van misbruiken overblijft zullen wel nooit door onvolmaakte rrienschen worden uitgedacht. Het voortreffelijkste be lastingstelsel en de uitvoerigste bepalingen zijn buiten magte het smokkelen geheel te beletten. Vreest iemand misschien voor kwade praktijken in de winkels zelve? Ik zie niet in van welken aard die zouden kunnen zijn. Dat ineu op een olie-kaartje b. v. zout geeft is niet voor ts komen maar ook volkomen onschadelijk. Even zoo hel betalen van een half pond zeep met een kaartje en het bijpassen van geld. Wilde de winkelier er in woekeren en b. v. voor een kaartje slechts 1 once zout geven daarvoor beeft men niet te vreezen. Met zou tegen zijn belang zijn want er is winkel-concurrentie genoeg en verkoopen tegen zekerheid van betaling met het einde der maand is hem even goed als contant, en veel beter dan hel onzeker borgen aan onvermogenden. «Mis schien zegt men zal de winkelier op het kaartje eene mindere waarde aan geld, b. v. 4 cents geven. Die centen kunnen misbruikt, aan drank besteed worden. De winkelier wint dan 1 cent dat is 20 percent bij zijne opkooping." Ook daartegen schijnt mij de con- eurrenlio der winkels toe een genoegzame waarborg te zijn. Verlangt men nog meer dan zou men ook een middel moeten uitdenken om iemand te beletten hier een pond suiker op crediet te koopen het daar le verkoopen tegen conlant voor de halve waarde en het ontvangene te verkwisten. Het is volmaakt dezelfde zaak. Ook van deze zijde heeft dus- onze maatregel geen bezwaar. En dezelve is le zeer in bet belang der winkeliers in de stad eri ten platten lande, want veel dat nu aan borrels weggaat wordt dan bij hen besteed nlan dat iemand van ben dwaas genoeg zou zijn om door kwade praktijken eenen maatregel tegen ts werken dio in hun aller belarrg is, Van lappers en kroeghouders zou men bet dan nog eerder te wachter? hebben maar deze -zijn eerlijke of oneerlijke menschen zijn zij fes esrslados? hebben de kaartjes niets meer van hen, dan van seder sadef 5e" ëutcbteifen houden zij ziels met knoeijerijetï en streken op- dan kennen zijook zonder onze kaartjesmiddelen en wegen maar al te goed Ik hoor zeggen: «de zaak is vreemd en ongewoon." Dal heeft zij gemeen met alles. Er is niets nu ouds of het is eenmaal nieuw en vreemd en ongewoon geweest. De vraag is alleen of het goed - zoo ja of bet uitvoerlijk - en weder zoo ja of het om andere redenen of te raden zij. Dé twee eerste vragen aarzel ik niettoestemmend te beantwoorden de laatste ontkennend. Want zooals ik reeds met een woord te kennen gaf, nergens is deze voorslag uitvoerlijker dan op een eiland waar alle geld of kaartjes, of bons, of wat van dien aard ishetwelk aan de arme klasse wordt gegeveD op bet eiland blijft en besteed wordt. Ik heb zelf misschien eene laatste bedenking uitgelokt. Zij zou zijn Hoevele regels over eene zoo eenvoudige zaak Dat is ook waar maar de overtuiging van het nut noopte mij er de aandacht op te vestigen. En ofschoon buiten de mogelijkheid om zelfs de behulpzame hand ts bieden de schrijver Zal gaarne omtrent den bij hem geheel en al doordachten maatregel de verlangde inlichtingen ter verwezenlijking geven aan de belangstellenden. Gedachtenwisseling over dit onderwerp al is bet bescheidens tegenspraak zal hem welkom zijn. O. O. BROUWER5HA VEN den 14September. Binnengekomen Superb kapt. J. G. Galebel] van Virginia, Barnard Castle-Packet, kapt, .1. Jinlay, van Kroonstad, Bloom, kapt H. Paterson van Portsoy* alle naar Botterdam Echokapt. S. Williamsonvan Dundee Maid of the Mist, kapt. G, James, Van Adrosson en Isabella t kapt. J. White van Charlstonn alle naar Dordrecht. ZETTING van het BROOD te ZlÈRlKZÉE Prijs der Granen per müdde: Taruie f 10,75. Rogge f 8,50. hoogste prijzen van het broöd Het grof Tarwenbrood kost: 21 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt, JO'/j 0 5 0 0 5 0 2 5 0 Het fijn Witbrood kost: 39 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 19'/s 0 5 0 0 91/, 0 2 5 0 Hei grof Wit- en zoogenaamd Franschbrood kost 34 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 17 8'/V 0 0 0 0 5 0 17 8'/! 4'A Het Roggenirbod kost: Cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wtï 0 0 0 0 5 0 Het Masteluinebrtiod kóst: 19'/a cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt, 9'/« 0 5 0 0 4'/j 0 2 5 )i 0 Gedaan bij de Commissie der Broodzetting te Zierikzeeden 14 September 1846. K. W. he JONGE v.' De Secretaris H. J. BERG, Gezien én goedgekeurd Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzeei DE CRANE vli Ter ordonnantie van H. Ed. Achtb. De Secretaris, W. J. P. KROEF. sl dvertenfiën. Vr.aaruingenden 10 September 1846. Heden beviel voor-" spoedig van eene Dochter, E. C. J. A. OLIVIER, Berg. A Igemeéne kennisgeving. Heden overleed alhier in den hoogen ouderdom van 91 jaren en 6 maanden bij bet volle gebruik barer verstandelijke ver mogens ds Wed. C. BODBiJL. Zonnemaire, 13 September' 1846. Heden morgen ten 9 ure overleed tot mijne bittere droef- beid mijne geliefde Echtgenoot ALEXANDRIA'A BOST van TONNINGEN in den ouderdom van 54 jaren. Zierikzee, J. J. PAARDEKOOPER. den 14 September 1846. Verzoeke deze atgémeénè ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen. ONOVERTREFFÊLIJKE Handige Bewerking De Heeren LIJZEN Compagnie hebben een Werktuig in dezö Stad ingerigt om de oudste en heschadigsle PLUIMEN te vernieuwen en aan dezelve hunne oorspronkelijke gedaante weder te geven. Dit middel vernietigt ook alle insecten die aan de Pluimen nadeolig zijn on verdrijft tevens all e ongezonde en kwade geuren, die uit sommige ziektens zijn ontstaan. Dat het publick zich niet laat misleiden door andere personen die durven beweren bet geheim van dit middel te bezitten deze spraken de waarheid en wij vreezen niet te zeggen dal wij alio oogenblikken bereid zijn Om deze door werken en daden te overtuigen en le logenstraffen. Wij hebben ook een bijzonder middel om de wollen matrassen te reinigen te verzachten en dezo voor de Motten te behoeden. Wij alleen bezitten dit geheim. Iemand gading hebbende ons te zien werken vervoege zich vrijmoedig ire ons werkhuisin de Poslslraatwijk G n.° 98 vroeger bewoond door den Heer G. Cortsmit. Zierikzee, 31 Augustus 1846. HENBI LIJZEN. tarief onzer prijzen Per Bed, f 3.50; per Hoofd-Peluwe f 1,25; twee Hoofdkussens, f 1,50; per Matras, f 3,50. Het wasscben der Linnens daar nieS onder begrepen. zierikzee bij t>S web. be vos en zoon stabsbrukker&

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2