N.o 74. ZIE RÏKZEESGHE DINGSDAG A.° 1846. COURANT. 15 SEPTEMBER. Besturen en Administration Ni e mes t ij dingen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Stad ZIERIK7.EE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het suppletoir kohier van het Patentregt over het dienstjaar 184°/, (1*" kwartaal) voor deze Stad op den 4 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede, ten fine van invordering, en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 September 1846. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. BEKEND MJ KING. De BURGEMEESTER der Stad ZIERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de suppletoire kohieren lelt. A, n.os 3 en 4, voor de Personele Belasting over het dienstjaar 184°/7 van deze Stad op den 4 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie zijn executoir verklaard en op heden gesteld worden in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 September 1846. De Burgemeester voornoemd DE CRANE. De DIRECTIE van dc TE EKENSCHOOL binnen deze Stad maakt hii deze den belanghebbende bekend dat de school dit jaar zal worden geopend op Maandag den 5 October 1846. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de U andleehening en Pleisterbeelden, zullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdags, en wel gedurende de maand Octobar van 7 tot 9 ure des avonds, November ö'/s n 8*/* )y n December! r Q o o January i February 6*/2 8'/2 Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Maandag den 28 September 1846, van 's morgens 10 tot 's middags 12 ure, aan het lokaal der Teekenschool zal worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door hun welke wenscben tot de cursussen te worden toegelaten en bij diezelve gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15 boven én behalve het benoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven zuliende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte alle de zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebben uit om van deze nut tige en onkostbare instelling gebruik te maken eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzeeden 7 September 1846. De Directie van de Teekenschool voornoemd K. W. de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. van der HALEN. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 September. Den 23 dezer zal vonr den boogen raad kamer van strafzaken worden behandeld de be kende zaak van de uitgeefster der Vlissingsche Courant. Voor de dienst op de nederlandsche etablissementen ter kust van Guinea zullen tegen de maand October aanstaande benoodigd zijn een of twee bekwame smeden, en een of twee bekwame huisliinmer- liedeip, ongehuwd of weduwenaars zonder kinderen den leeftijd van 25 jaiin niet te boven zijnde. Zij zullen behalve den vrijen over- togt heen en terug, eene bezoldiging genieten van f 880 'sjaars, ingaande met den dag hunner inscheping benevens f 250 voor uit rusting. Gading hebbende zullen zich bij rekwest op zegel onder overlegging van geldige bewijzen hunner bekwaamheid en goed gedrag alsmede van een certificaat van voldoening aan de wel op de nationale militie ten spoedigste moeten aanmelden bij het ministerie van koloniën te 's Gravenhage. Men meldt uit Amsterdam van den 10 dezer Heden heeft de door de Koninklijke Nederlandsche Yacht-club uitgeschreven wedstrijd van vaartuigen op het IJ voor deze stad piaats gehad. Z. K. H. de prins van Oranje, welke den geheelen wedstrijd met veel belangstelling bijwoonde was ook bij de uitreiking der prijzen tegenwoordig. Na den afloop heeft Z. K. H. deelgenomen aan een in het collegia Zeemans-hoop, Ier gelegenheid van dit feest, gegeven maaltijd. De wedstrijd werd door zeer schoon weder begunstigd en was een waar volksfeest. Voor de zeilvaarluigen viel ecbler bet gemis van eene frissche koelte te betreuren eerst tegen het einde slak de wind eenigzins op. De zeer groolefraai gedecoreerdo tribune, welke aan de overzijde van het IJ tegenover de nieuwe-stads-herberg., voor de leden der Yacht-club was opgerigten in welker midden eene ko ninklijke loge met het wapen der club prijkte, de zeer groote menigte der met vlaggen versierde koopvaardijschepen die voor de stad bijeen lagen de ontelbare kleinere vaartuigen die het ruime vaarwater in alle rigtingen doorkliefden, en de overgroole menigte toeschouwers, welke op nl die bodemsop de kaden en lot boven op de omliggende gebouwen vereenigd waren dit alles leverde een onbeschrijfelijk fraai en aliezins belangrijk schouwspel op. Het feest is in de beste orde en zonder on gelukken afgeloopen. Men meldt uit Gorinchem van den 11 dezer: Gisterenavond om streeks II1/, ure ontdekte men te Giessendam brand in een schuurtje achter het huis van Cornelis Kieuwpoortwelke aldra zoo spoedig in hevigheid toenam, dal niet alleen het schuurtje en het huiswaarin gezegde Nieuwpoort een kruideniers- en manufactuur- winkeltje deed henevens het daar naast slaande huis van C. Rietveld. eene prooi der vlammen werden, maar ook tevens bet huis en do boerderij van A. Nederveen en de woning en wagenmakers-winkei van J. Sandbergen in de asch zijn gelegd. De brand was zoo geweldig datniettegenstaande er twee hrandspuiten eene van Giessendam en eene van Hardinxveld in werking zijn geweest eerst deze morgen ten 2'/i ure het gevaar geweken washoewel hel hooi nog den geheelen dag door gebrand heeft. Gelukkig heeft men nog al veel van den inboedel kunnen redden terwijl al de panden tegen brand schade gewaarborgd waren. Bij de regering der stad 's Hertogenbosch zijn in de vorige week van het rijk ontvangen ten einde tegen de oude te worden verwis seld 400 slaggeweren ten behoeve der dienstdoende schutterij dio geweren worden om derzelver goede confectie algemeen geroemd. Den 10 dezer is door den schuttersraad aldaar, de schutter der dienstdoende schutterij T. de B veroordeeld geworden tot eene boete van f 100 jaarlijks, gedurende den nog overigen diensttijd van den veroordeelde en wegzending uit de gelederen der schutterij ter zake van het door woorden beleedigen van zijnen officier den heer 1"" luit. F. P tijdens beide in dienst waren. Een ooggetuige van het ontstaan en het voorbijgaan van de cholera te Korrachee, in Etigelsch-Indie verhaalt het volgende Gedurenda de eerste !4 dagen der maand Junij was de hitte zeer drukkend, maar er waren niet meer zieken dan gewoonlijk. De 14 dier maand was een zondag dien dag was de hitte nog veel drukkender des niettemin maakten de troepen zich gereed om de godsdienstoefening hij te wonen. Terwijl het carré gevormd werd rees een zeer dikke onwêerswolk boven den horizont op. Een oogenblik bedekte zij het geheide uitspansel toen schoot eensklaps een geweldige wind uitdie de hoornen boog de kazernen schokte en de stevigste gebouwen deed waggelen. Die wind ging voorbij als de Samoun zweepte de wolk voort en liet oogenblikkelijk daarna den hemel onbewolkt en even onbewegelijk als te voren. Maar op zijne vleugelen had die wervel wind een vijand aangebragt dien hij helaas bij ons achterliet. Toen de troepen van het gebed terugkeerden vielen eenige mannen uit de gelederen en reeds voor middernacht hadden 9 europesche sol dalen van hel 86"lc regement den adem uitgeblazen tegen den morgen waren de hospitalen niet toereikend om het steeds aanwassend getal zieken te bevatten. Des morgens werden de lijken van 50 soldaten naar de begraafplaats gebragl. De volgende nacht was ontzettend om door te brengen maar wat het morgenlicht liet. aanschouwen was nog ontzellender. De besmetting had zich over de geheele stad uit gebreid. In de straten en op de drempels der huizen ontwaarde men een duizendtal lijken van alle kleur en kunne. Tot aan den 22 daaraanvolgende lelde men niet meer er was geen sprake meer van hegraven men wierp allen soldaten Cipoyers Europeanen en Inboorlingen meestérs en knechts ondereen zonder kist zonder lijk kleed met bed en al, in haastelijk gegraven kuilen: hierover werd dan een weinig aarde gestrooid niet genoeg misschien om de stad te vrijwaren voor eene tweede besmetting bijna even noodlottig als da eersle. Van den 23 lot den 28 scheen de ziekte in hevigheid te verminderen. Den 29 telde men slechls 2 slagtoffers. MIDDELBURG, den 11 September. Sedert eenige dagen wordt alhier op den ouden havendijk even buiten deze stad eene ontgra- ving gedaan welke zoo wij wel onderrigt zijn ten doel beeft het opsporen van eenige voorwerpen van waarde die volgens eene oude overlevering daar Ier plaatse in der tijd zouden zijn bedolven doeli waaromtrent echter geene zoodanige zekerheid bestaat dat men zich hel vinden dezer voorwerpen ais eene uitgemaakte zaak durft voor stellen. Wij hopen bij nadere gelegenheid hierop lerug te kunnen komen en bepalen ons voor het tegenwoordige slechts bij dit oppet'r

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1