ZIE RIRZEESCIÏE COURANT, 11 SEPTEMBER. Hesturen en Administration. Nie u ws t ij dingen. N.o *3. VRIJDAG A.° IS BEKENDMAKING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE Brengen tpr kennis van al de patentpügliga In- en Opgezetenen Dat de Patentbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tnt de uitgifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag dsn 7 lol en mei Zaturdng den 12 dezer maanddagelijks, gedurende de kantoor-uren ter Secretarie dezer Stad en worden de patentpligtigen uilgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan diegenen hunner welke daarin nalatig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door de Deurwaarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand biervan onwelend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikxee, den 2 September 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KR O El'. NEllERLANDE N. 's GRAVENHAGE den 9 September. Blijkens herigt uit Genua, van den 29 Augustus is prins Hendrik der Nederlanden aldaar van Malta aangekomen aan boord van bet oorlogsfregat Prins van Oranjedoor tegenbevel is de oorspronkelijke bestemming der ne- derlandscbe oorlogsvaartuigen welke naar Alexandria was, veranderd geworden. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De pruissisc.be regering is voornemens onderscheidene gedeelten des rijks te koloniseren en tot dat einde eene proeve te nemen in Achter- Pommeren waar eenige lage gronden op hollandsche manier zullen worden droog en bebouwbaar gemaakt. Joseph Henry verklaart nu stellig, dat de pistolen waarmede hij in de rigling vnn rlen koning van Frankrijk heeft gescholen geenszins met scherp zijn geladen geweest. In een fransch ministeriëel blad leest men, dat er een huwelijk besloten is tnsschen den hertog van Monipensieroud 22 jaren (zoon van den koning van Frankrijk), on de infante D. Louisa, oud 14 jaren en 7 maanden (zuster van de koningin van Spanje.) De op den 5 en 7 dezer op de renbaan bij Znndvoort, door de sociëteit tot aanmoediging der verbetering van het paardenras gegevene wedrennen zijn in de beste orde afgeloopen. Zeer schoon weder begunstigde het feest en zeer vele toe schouwerszoo in rijtuigen als Ie paard en te voet waren hij hetzelve tegenwoordig. Z. K. H. de prins van Oranje heeft de wedloopen met zijne tegenwoordigheid vereerd. Eene petitie met 1500 handteke ningen Van kooplieden is den koning van Pruissen aangeboden strek kende om Z. M. te verzoeken voortaan geene toestemming meer te geven tot bet aanleggen van spoorwegen daar do geldmarkt zoo zeer gedrukt is en de financiën zoo in wanorde zijn. Het engelsch landschap Seinde in Oost-Indiën is vreesselijk door de cholera geteisterd gewor den. Bepaaldelijk bad die ziekte tnsschen den 13en25.!unij aldaar allerhevigst gewoed. Hot aantal der dooden wordt op 8000 begroot waaronder 885 Europeanen meest soldaten. In den laatsten tijd was de ziekte verminderd. In de laatste dagen hebben zich te Amsterdam onderscheidene zware ziektens en zelfs hier en daar sterfgevallen ver toond welke door deskundigen aan het gebruik van garnalen worden toegeschreven. De aanvoer van meel uit de Vereenigdo Staten van Noord-Amerika herwaarts neemt bestendig toe. Een schotsch dag blad meldt dat nabij de Orkneys-Eilanden niet minder dan 73 wnlvis- schen gevangen en in liet openbaar verkocht zijn. Uit alle deelen van Italië ontvangt de paus aanhoudend deputationom Z. H. dank te be tuigen voor de verleende amnestie. Do bouw van eene kerk voor de Israëliten aan den IJsselkant te Kampen is voor f 6000 aangenomen. Men heeft reeds een begin met bet bouwen gemaakt. Den 5 dezer is tusschen de zeehoofden aan den Helder gevangen een buitengewoon groote zeebaars wegende ongeveer 100 ponden. Aldaar is den vori- gen dag de op de schooner Banda dienende matroos L. ff op het oogenblik dat hij zoude worden afgestraft met de boeijen aan over hoord gesprongen en verdronken. Den 2 dezer zrjn te Leipzig 8 lijken slagtoffers van den jongstcn brand aldaar, ter laatste rustplaats geleid. In Oostenrijk zijn dè uitvoerregten der granen weder, tot op den vraegeren lagen voet teruggebragt. De wijnoogst zal in Beijeren rijk zijn en het gewas dat der beste jaren van de laatste tien evenaren. Bij vonnis van de arrondissements-regtbank te Amsterdam, van den 2 dezer, is D. IV. tot 5 jaren gevangenis en ƒ1500 boete veroordeeld, wegens bet .afpersen van geldsommen aan verschillende liglgeioovige lie den welke hij onder allerlei voorwendsels de finale afkeuring en vrij stelling van de nationale militie, voor hunne zoons, beloofd had. Voor eenige dagen is Leenderl van der Giessenbouwman wonende aan de Kikkertonder Brandwijk in eene grind onder diezelfde gemeente in eene half zittende half hangende houding gevonden bcbiirndc zich met een touwtje aan een hoog opgaand 3jarig rijshout opgehangen. Deze man was sedert eenige jaren zeer aan het malen over de godsdienst en antwoordde wanneer men hem vroeg wat hem deerde dal de wereld hem Ie lenaauwi was. Men schrijft uit Parijs aan de Times: Eene jong gehuwde prinses dochter van een' gewezen koning, is woensdag II. met eenen hollandschen schilder ontvlugt. Het verzoek van Joseph Ilenry om verzachting van straf, is door de fransche regering van da hand gewezen. De dagbladen hebben voor eenige dagen gemeld, dat op den spoor weg tusschen Utrecht en Amsterdam op zekeren dag 2 malen kort na elkander, een hoop stoenen op de rails was gelegd, waarover den eersten keer de trein zonder ongelukken was heen gereden en die voor de tweede maal nog in (ijds door non wegwachter was ont dekt, en dat men hierin eene kwaadwillige poging van den een' of anderen afgunstige meende te moeien opmerken. Thans vernemen wij dat uil het te dier zake ingestelde geregtelijk onderzoek is ge bleken dat bet voorgevallene geenszins aan kwaadwilligheid maar alleen aan kinderlijke onnoozelheid moet worden toegeschreven. Een jongen bad van zijne speelmakkers gehoord, dat een cent, wanneer men die op de rails plaatste, nadat de trein erover heen was gere den, zoo plat zou zijn geworden, dat bij niet meer te herkennen zou zijn. Hij bad dit naouwelijks kunnen gelooven en wilde beproe ven, of dit ook met groolere voorwerpen bet geval zoude zijn. Hij zocht dus eenige steenen op en legde die op en bij de rails. Daarna had hij zich eenigen tijd verwijderd in welken lusschonlijd de trein er over was gereden. Toen hij echter terug kwam vond hij niets meer van de steenen en vermoedde hij dat dezelve door den een' of ander waren weggenomen. In zijnen ijver om het onderzoek door te zeilen, had hij spoedig weder andere steenen gevonden en deze plaatste hij genoegzaam op dezelfde plek. Toen hij nu voor de tweede maal terug kwam en weder niets vond was hij overtuigd dat men hem niet alleen niets op de mouw had gespeld maar dat men hem het verpletterende vermogen van eenen in vollen gang zijnde spoortrein nog lang niet sterk genoeg had afgeschilderd. De jongen is buiten vervolging gelaten. Uit Rotterdam schrijft men van den 7 dezer: Nadat het gisteren,' bij uitmuntend schoon en helder weder, op nieuw, het gevorderd zomer-jaargelijde in aanmerking genomen bijzonder warm was ge weest daar (ie thermometer van Fahrenheit des namiddags lot rnim 78 graden in do schaduw steeg, zag men hier des avonds tegen 6'/a ure zware onweórsbuijen vooral in het westen en zuiden zamen- pakkcn en in de verte sterke regenvlagen vallen. Het van liever lede naderend onweder ontlastte zich, omstreeks 8 ure, ook hoven deze stad was zwaar en aanhoudend en van hevige stortregens ver gezeld. Volgens berigtis des avonds ten 10 ure de bliksem geslagen in ren hooihargop de boerenhofslede, bewoond door de weduwa van Oorrll, te Papsou nabij Delft, en een kalfhetwelk zich nabij dien barg bevond gedood. De brand heeft zich gelukkig bij den harg bepaald door de spoedig aangebragte hulp der brandspuit van het 3 kwart nurs afgelegen dorp de Ifethel welke in weërwil der kleine bemanning, zoo uitmuntend werkte, dat de boerenwoning en een andere barg beide op slechts een el afstands van den branden den barg staande volkomen gespaard gebleven zijn. Ook builen Delft is de bliksem ingeslagen en wel in het achterge deelte van het buitenverblijf genaamd Vijverhof, even buiten de ge wezen Schoolpoort aldaar Itewoond door mevrouw de wed. üiodati de dakgoot werd het eerst getroffen vervolgens ging de bliksem langs bet ijzerdraad van eene bel maakte een gat in het plafond en ge raakte langs een' ketting welke tot sluiting diende en aan het eindo lossloeg zoodal alstoen het vuur zijnen loop regtstandig naar beneden nam lot in het secreet hetzelve grootendeels verbrijzelde en eindelijk in den put smoorde. Het provinciaal hof van Groningen heeft hij dcszelfs arrest van den 3 dezer uitspraak gedaan in de zaak van de personen Maries Cohen, Walze Heringa en Arenl L. Tromp, beschuldigd van op ligting door middel van spel waarvan vroeger melding is gemaakt. Ten gevolge van dien is de eerste beschuldigde veroordeeld lot 5 jaren gevangenisstraf wegens opliglirig bij bovenbedoeld spel en daarenboven lot 2 jaren dergelijke straf wegens mishandeling van den persoon C en anderen do tweede tot 2 jaren tuchthuisstraf wegens diezelfde opligting en tot eeno maand dergelijke straf, insgelijks wegens mishandeling; terwijl A. L. Tromp werd veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens medepligtigheid aan bovenvermelde opligting. De heer J. G. Rij kenste Wehe (provincie Groningen), deelt medu de wijswaarop hij er in geslaagd isde groote booner. in zichzelva te veredelen. Hij had namelijk voor eenige jaren ontvangen grooln booncn met platte zaden of zoogenaamde Windsor- of engelsche boonen, waarvan eene groolere verscheidenheid in de provincie Groningen veelal onder den naam van hangelooren bekend is. Deze vruchten waren goed, maar telden niet meer dan 4 zaden in elke peul. Van deze zaden nam hij de middelste uit elke peul lot zaaizaad de eiiidelingscho zaden als doorgaans minder ontwik keldtot andere oogmerken bezigende. Die zaden, op goeden grond gezaaid, gaven in een volgend jaar peulen met 4, maar ook enkele met 5 zaden. Alleen van deze laatste, en hiervan weder alleen da middelste zaden bezigendekreeg hij na verloop van eenige jaren peulen met 6, en, steeds op dezelfde wijs voortgaande, ten laatste peulen met 7 zaden en eene lengte hebbende van 26 ned. duirnea. Uit Drenthe meldt men; Tot ons genoegen hebben wij vernomen,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1