ZIEKKZEESCHE DINGSDAG A.® 184(1. COURANT. 8 SEPTEMBER. - Besturen en Administration. Nieuwstijdingen 8.° T2. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIEZEE brengen ter kennis van al de patentpligtige In- en Opgezetenen Dat de Palentbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tot de uitgifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag den 7 lol en met Zaturdag den 12 dezer maand, dagelijks, gedurende 'te kantoor-uren ter Secretarie dezer Staid en worden de patenlpligtigen uilgénoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan diegenen hunner welke daarin nalatig mogten blijven het patent wórden te huis bezorgd door de Deurwaarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwelend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst, Zierikzeeden 2 September 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende hekend dat de school dit jaar zal worden geopend op Maandag den 5 October 1846. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Handteekening en Pleisterbeelden, zullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdags-, en wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds, November 6'/2 8'/s December! g 8 January 1 Eebruarij 6'/a 8'/i Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde. Dat op Maandag den 28 September 1846, van 's morgens 10 tot 's middags 12 ure, aan het lokaal der Teekenschool zal worden ge vaceerd tot het erlangen van aangiften door hun welke wenschen tot de cursussen te worden toegelaten en bij diezelve gelegenheid aan de bekroonde Leerlingen door de Directie de belooningen en prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen be paald is op f 5,15 boven en behalve het benoodigde materieel door hun aan te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte alle de zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebben uit oin van deze nut tige en onkostbare instelling gebruik to maken eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzee, den 7 September 1846. De Directie van de Teekenschool voornoemd K. W. de JONGE vl. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. van dek HALEN. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE, den 5 September. Z. M. heeft, hij besluit van den 18 Aug. II., kwijtschelding verleend van de doodstrafwaartoe de 17jarige Daniël Kiepke, vroeger kolonist in de Ommerschnns thans gedetineerd te Assen, bij arrest van het hof in Drenthe, van den 23 Maart II. wegens moedwillige brandstichting is veroordeeld zijnde die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf van 15 jaren. Naar wij uit eene zeer geloofwaardige bron vernemen zoude er thans door eene zeer solide nedorlandsche associatie die over aan zienlijke buitenlandsche kapitalen beschikken kan ernstig aan gedacht worden om van de vele in ons vaderland aanwezige woeste gron den de ontginning op eene zeer uitgebreide schaal te ondernemen en door magt van gelei krachtdadig door te zetten. Wij kunnen niet anders dan deze zaak hoogst belangrijk noemen en den wensch hierbij voegen, dat zij met den meest mogelijken spoed lot uilvoering moge worden gebragtdaar hierdoor aar, de overbevolking van sotn- tnige streken in ons vaderland eene gewenschte alleiding zal worden bezorgd die het geluk en de welvaart van het algemeen krachtdadig bevorderen en aan de voor de belangen van den staat niet minder dan voor diegenen die zich hiertoe laten verleiden, zon hoogstverder- felijke landverhuizingdie zich meer én meer ook hier te lande be gint uit te breiden paal en perk stellen zal. Sloompost Nopens de onderneming tegen Bali verneemt men uit eene bijzondere correspondentie in het jongst uitgekomen nommer van den Moniteur des Jndeshet volgende.: «De expeditie zal het eerst worden gerigt tegen den vorst van Bleling. Hel landingspunt schijnt bepaald te zijn in de nabijheid van de Kampong Bleling op de noordkust van Bali ongeveer 3 mijlen van de hoofdplaats verwijderd. Do schepen kunnen hij de diepte van hot water op dit gedeelte der kusttot digt onder den wal komen en de landing des noods krachtig ondersteunen door het beschieten van de Kampong Bleling die onder het hereik der schepen ligt. De hoofdplaats Singa Badja wordt door sleenen muren van 8 voeten hoog verdedigd die de straten vormen en de woningen omgeven. De Kratonof 's vorsten paleisis mede van steen gebouwd. »Men wil dat de vorsten van Bleling en Karang Assam ver- eenigd 30,000 man onder de wapens kunnen brengen. Het schijnt zeker dot beido vorsten aanzienlijke aankoopen van geweren en am munitie te Singapore hebben gedaan en dat zij niets hebben ver zuimd om hunne troepen af te riglen. »De expeditionaire troepen tellen gezamenlijk omstreeks 1700 man te weten 400 Europeanen 700 Inboorlingen 100 Negers en 500 Madurezen. De artillerie bestaat uit 9 stukken positie geschut. Bovendien telt de landings-divisie 612 man en 39 stukken. Zij bestaat uit het stoomschip Broinode brikken Huzaar en Windhond de schooners Cameleon en Niobe12 kruisbooten en 6 praauwen-mayang. »Het auxiliair eskader, dat de landings-divisie vergezelt, bestaat uil het fregat Ceres, de stoomschepen Merapie en Vesuvius, de schoo ners Circe, Argo Sylphe en Zephyr, advies-brik Py ladeste zamen ophebbende 70 stukken geschut en 645 man. «De handelschepen tot het vervoer der troepen gehuurd, zijn: de Hugo Groliusde Waterloo, Johanna Maria, Louise, SooloKoop handel Willem II. »De landmagt wordt aangevoerd door den luitenant-kolonel G. Bak ker, die onder zijne bevelen heeft het 7ds ha tail Ion infanterie, dat gekomrnandeerd wordt door den majocr C. A. de Braauwen de helft van het 1 4dd bataillon onder de hevelen van den majoor L. A. Broers; de artillerie wordt gekomrnandeerd door den kapitein IF. K. H. Feuilleleau de Bruynen de marine door den schout-bij-nacht E. B. van den Bosch." GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De tijdingen van de kust van Afrika luiden allerdroevigstwat betreft den gezondheidstoestand op de vaartuigen welke in die streken kruisea om den slavenhandel te beletten. De bemanning lijdt vreesselijk door de aldaar heerschende koortsen welke voor Europeanen doodelijk zijn. De ziekte en de eentoonigheid van de dienst ontmoedigen geheel en al de officieren en de matrozen want geen van heiden wordt door dia plaag gespaard. Tegenover de jubel en de geestdrift met welke de bevolking der romeinsche provinciën den naam van Pius IX zegent staat ten scherpste over de verbittering der reactionnaire partij en de mannen der duisternis. De oppositie der duisterlingen komt al meer en meer voor den dag deze menschen hebiien een voorgevoeldat de straaL der zachtmoedigheid, welke met de aanvaarding der regering van Pius IX aan den duisteren hemel van Borne begon te gloren, spoedig tot een licht zal aangroeijen dat alle duisternis zal overstralen. De haden- sche tweede kamer heeft den 21 Augustus met 36 tpgen 18 stemmen ge stemd vnor ile emancipatie of staalkundige gelijkstelling der Joden en de regering uilgénoodigd tot het doen der daartoe noodige stappen. Op eene den 9 dezer te Londen gehoudene boekverkooping is een zeldzaam en met rijke, op perkament geschilderde, miniaturen versierd hand schrift uit de 15d' eeuw, hetwelk men zegt hel gebedenboek te zijn ge weest van Margaretlia van Anjou, gemalin van Hendrik IV, voor eene som van f 1356 verkocht. Naar men verneemt heeft de te Arnhem vergaderde commissie tot het afnemen van examen om tot de hoogescho- ler. toegelaten te worden hare werkzaamheden geëindigd en zijn van de 220 geëxamineerde jongelieden 145 toegelaten. De bekende en- gelsche reiziger, sir Ross, is met zijn' kleinen kotter Mary en één man equipage in 14 dagen na vrij stormachtig weder te hebben onder vonden uit Elseneur te Londen aangekomen. Den 28 Aug. is ten aanzien van het huis Coutts Comp. te Londen een stoutmoedig bedrog gepleegd. Een persoon houder van een wisselbrief van 5 p. st. ten laste van dal huis, heelt het schrift gealtereerd er: er 3 nullen bijgevoegd, waardoor de wissel lot 5000 p. st. werd gebragt. De wissel werd be taald en de bedrieger heeft zich gehaast aan de bank er banknoten voor in te wisselen. Men heeft het bedrog ontdekt maar de dader is nog onbekend. Bij den heer Borsboom, in het engelsche koilijhuisop de Kapelslirug. te 'sHage, is thans te bezigtigen eene pendule, welke een geschenk is van Napoleon aan den maire van den Haag. Deze pen dule is in alle opzigten de bezigtiging overwaardig. De eigenaar schijnt bereid te zijn dezelve te verkoopen. - Twee korenmolenaars te 's Hage beschuldigd van overtreding der zondagswetals hebbende zondag na middag hunne molens doen malen, zijn door den kantonregter vrijgespro ken omdat de onderwerpelijke arbeid binnen den molen geschiedt en dus geen openbare arbeid is. Men vreest dat prins Lodewijk Bona parte het groote vermogen hetwelk hij geërfd heeftzal aanwenden om op nieuw onrustige bewegingen te ondernemen, en was men er op be dacht, om hem onder curatele te brengen. Daar dit echter niet gelukt is heeft men zich bepaald om hem den locgang tot zekere staten te on'lzeggen. Te Konslantinopel beeft de moordaanslag doormiddel van een helsch werktuig, op den grijzen vorst van Samos, algemeene verontwaardiging en deelneming verwekt. Het is der ijverige nasporin gen van de policie gelukt, den dader in de haven te vatten. De sultan heeft aan de beambten onmiddelijk 120,000 piasters ter belooning doen uitreiken. Aan kermisvermaken schijnt bet dit jaar in Amsterdam niet te zullen ontbreken het getal der voornaamste tenten of spellen

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1