Besturen en Administration. bekendmaking. Nieuwstijdingen 1S4@. COURANT* I SEPTEMBER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIKZEË brengen ter kennis van het publiek dat do intrekking var. de DAALDERS of stukken van f 1.50 en van vijf Schellingen, die mil den 6 September aanstaande huiten omloop worden gesteld hij de Nederlandsche Bank, de Agenten van 's Rijks Schatkist en de On' vangers der Middelen zal plaats hebben van Dirtgsdag den 1 lot en met Zaturdag den 5 September aanstaande, en hij de Ontvangers der Middelen tot den 7 dier maand, op de gewone kantoor-uten al waar een iegelijk ahoo tot inwisseling dezer oude munt do gelegen heid wordt aangeboden. Zierikzee, den 29 Augustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. V. KROEP. Achtervolgens art. 13 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831, n." 68[Staatsblad n.° 2.) heeft Zijne Excellentie de h.eer Minister van Financien bij resolutie van den 27 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanlen.der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en'gedeelten van dien voor rit' vierde week der trekking van de laatste klasse der 199,le Loterij zullen mogen uitgeven te weten: Hij verknop Geheele loten f 82,00 Halve - 41,00 Vijfde n - 16,40 Tiende - 8,20 Twintigste - 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en deljitanlen gehouden zijn os» zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage troor het publiek beschikbaar Ie hebben. Zierikzeeden 29 Augustus 1846. Voor Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zieriltzee, l)E CRANE. F R A N K R IJ K. PARIJS den 28 Augustus. Het, hof der pairs heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van don jongsled aanslag tegen 's konings leven. Joseph Henry is schuldig verklaard wegens een' aanslag op het leven <1 es konings maar aangezien de straf geëvenredigd moet zijn naar den aard en bel gowigt der begane misdaad tot eeuwig- durenden dwangarbeid veroordeeld. Henry was bij de uitspraak van het vonnis niet tegenwoordig. Toen het hem in de gevangenis be- teekend werd heeft hij gezegd dat hij dit niet verwacht had dat hij eene veroordeeling ter dood had begeerd dat hij om den dood als een gunstbewijs eene weldaad smeekte. Men verzekert inlusschen heden morgen dat hij om gratie gevraagd heeft. Alen houdt het er voor dat zijne straf door den koning in levenslange gevangenis zal tvorden veranderd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 Augustus. Eergisteren middag ten 12 tite heeft 11. M. de koningin-weduwe van Groot-Britlanniën met H. K. H. mevrouw de prinses van PruiSsen en prins Éduard van Saksen-Weimar en hun gevolg, de residentie verlaten, zich naar Rotterdam begevendeom met de stoomboot the Black Engtedie aldaar in gereedheid lag, naar Londen te vertrekken. 11. K. il. mevrouw de prinses van Oranje vergezelde H. M. lot RotterJam. Alen verneemt dat z, exc. de minister van Engeland namens Hare Alajesleit de koningin-weduwe aan den heer burgemeester dezer residentie heeft doen toekomen eene sntn van zes honderd gul den ter uitreiking aan .de meest verdienstelijke en behoef'tigste der 154 personen welke zich gedurende hoogstderzelver kortstondig verblijf binnen deze slad schriftelijk lot Hare J\4ajesteit ter bekoining van eenigen onderstam! hebben aangemeld. Alen meent op vrij goede gronden te kunnen verzekeren dat thans door Z. Al. op voorstel van den minister van financiën hut beheer van 's rijks munt te Utrecht definitief is geregeld, en dat daarbij zeer belangrijke hesparingen en bezuinigingen voor de schatkist zijn tot stand gekomen. Tot muntmeester is door den koning bij die gelegenheid benoemd de heer II. A. Bakedie sedert eenigen tijd, zooals hekend is met de provisionele waarneming dezer belangrijke functie was' belast. De Noord-Brabander zegt van eeno goedo zijde en officieel on- derrigt te zijn dat uit Rome het besluit is aangekomen dat mgr. Grooff niet meer naar Oost-Indie zal terugkeeren. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN, Gedurende de zes eerste maanden van dit jaar is op de britsche ijzer- banen eene lengte van 62,000,000 uren gaans, door 13,800,000 reizi gers hereden. Gedurende déze logten heeft men op al deze banen 116 maal eenig onheil ondervonden waarbij 157 personen eenig letsel heb ben bekomen en van welke 73 zijn bezweken. Door da Nederlandsche Handel-Aiaatschappij zijn bevracht geworden 9 schepen, als: 4 voor Amsterdam en 5 voor Rotterdam. De branden die het oude Bour gogne leisteren hebben zich thans ook tot liet departement an de Nièvre uitgestrekt. Aan een kassierskantoor te Rotterdam is den 26 Augus tus voorgekomen een nederlandsoh tienguldenstuk, waarvan de kant was afgesnoeid en eenige bewijzen van lettersin plaats van de echte woor den God zij melons, als kantschrift waren ingevijld. Met stuk had door deze schending 55 honderdste gram of nagenoeg 82 cents verlo ren. Onder hel opschrift: monster-trein, maken de engelsche dag bladen gewag van een trein die li. vrijdag op den spoorweg van het station te Rugby vertrok. Hij bestond uit 84 rijtuigen en werd door 3 der krachtig werkende zeswiels-locomolieven van Stevenson gesleept. De lengte van den stoet was bijna een halve engelsche mijl en het gewigfc der koopwaren huiten de rijtuigen meer dan 210 ton. In verschei den fransche departementen hebben onlusten plaats, door de duurte der granen en de, dikwijls blinde woede des volks tegen de opkoopers ver oorzaakt. Te Antwerpen is het groote schip, de James Scottvan 994 tonnen, dat aldaar sedert 18 jaren, door schuldeischers in beslag genomen gelegen heeft, onverwachts gezonken, zonder dat men tot dusver weet waaraan dit toe te schrijven noch hoe het weder vlot te maken. In den nacht van vrijdag op zaturdag zijn uit de strafgevan genis te Leiden uilgebroken twee personen. Een hunneruit de gemeente Alphen afkomstig en onder beschuldiging van geldsnoeijerij in genoemd gesticht voorloopig in arrest geweest is door Sclireyel. bood- schaplooper op den Haag aangehouden en weder overgeleverd de ander is nog voortvlugtig. De bevolking der koloniën van weldadigheid die op den 1 Januarij 1815 bedroeg 9825 zielen was op den 31 Decem ber van dat jaar 10,331 zielen sterk. Uit verschillende oorden van Nederland worden veelvuldige klagten aangeheven over gebrek aan kleine munt. Het wordt moeijetijk met elkander te handelen omdat men niet kan wisselen. In de omstreken van Nancy (Frankrijk) heeft een man een ander vermoord o:n 5 centimes. Het waren twee bede laars; zich gozamentlijk tot éenen reiziger gerigt hebbende, gaf deze 5 centimes aan een van beiden. De ander wilde daar.au zijn deel eischen op de weigering van den eerste, wierp de tweede zich op dezen toen zij op eehe eenzame plaats waren gekomen en bragt hem verscheidene messteken toe ten gevolge waarvan hij is Overleden. Alen meldt uit Utrecht van den 28 Augustus: Mert verneemt dal gisteren avond de laatste spoortrein van Amsterdam herwaarts komende even voor de aankomst aan het station te Alaarssen tweo driejarige paarden die uit eene naburige weide losgebroken waren eti np den spoorweg liepen heeft overreden. Een derzelveti werd geheel verbrijzeld het andere was slechts len deele doch zoodanig gekwetst, dat hetzelve dadelijk heeft moeten Worden afgemaakt. Aan ophouden van den trein viel niet te denkeu ook dan niet wanneer do duisternis den machinist niet had belet de paarden te zién één derzelven zou hij op het oogenhlik zelve even bespeurd hebben. Da trein noch de reizigers hebben eenig letsel bekomen en schijnen zelfs geen deri minsten schok vernomen te hebben. Vóór eenigo dagen (zon men zegtzondag 9 Aug. jl.) zouden één of meerdere steenen np de hoogte vati de Nieuwersluislusseben de mijlpalen 19 en 20 geplaatst zijn geworden uit moedwil hinnenzijds tusschen de ril) en da rail; do trein, die ten 6,10 van Arnhem vertrokken wos, moet een hevigen schok ondervonden hebben doch zonder déraille ment of andere nndeelige gevolgen. De poging zou ten zelfden dage des avonds ten 8 ure nog een maal tér zeiver plaatse ongeveer, herhaald zijn; doch Werd zulks in tijrls door den Wachter bespeurd. Beide deze voorvallen mogen als bijdragen beschouwd worden, opzigtens hel wenschelijke van invoer van een polidie-reglement op de spoorwegen hier te lande^ Alen leest iii do Provinciale Groninger Courant het navolgende: e Het Handelsblad heeft onlangs in een berigt uit Leeuwarden ge meld dat zekere Roekoe, ten gevolge der aan hem geëxecuteerde straf van geeseling aldaar in de gevangenis overleden is. Dit berigt is geheel onwaar. Hij is wel voor eenige jaren dood voor de maat schappij i maar levend zoo als wij hopen om zich le vormen voor een heter gedrag in de burgerlijke wereld. Een onzer dagbladen heeft zelfs, ten gevolge van dit ongegrond berigt, verkozen te zeggen, dal (o Leeuwarden een man was doodgeqeeseldom het nog barbaar- scher te maken. Wij zijn volstrekt geen voorstanders van geeselpa- len maar erkennen moeten wij hel en elk onpartijdige zal het met ons doen datals de vreesselijke straf van geeseling moet worden uitgeoefend de ongelukkige» zoovor de wet dit toelaat in ons land worden ontzien en dat het in onze gevangenissen niet één misdadi ger ontbreekt aan goede behandeling, inenschlievende verpleging en zorgvuldige oppassing. In de Provinciale Ovcrijssclsche Contant leest men het volgende Z Alen verneemt uit Winterswijk dat onder andere oorzaken der land verhuizing de godsdienst wel eene eerste 'plaats bekleedt. De predikant hij de Afgesrln idetten Scholten, spoort hen die iri ïijoe gevoelens deelen aan om met hem een land op te zoeken

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1