dl dvertentiën. ïaatöp LeSteïiïtal WoS uilgeslorL Dit verschijnsel dat door de bui tengewone hitte en het schielijk overgaan tol bederf tier spijzen niet routier vroeger voorbeeld is, en zieh door de natuurkundige weten schap laat verklaren en ophelderen heeft intusschen aanleiding gege ven tot overdrevens vertellingen co geruchten waarbij aan de onge- rijmdstp hijgeïoovigheden voedsel werd gegeven. Men verwacht hier over uit een nader onderzoek meer wetenschappelijke mededeelingen. Men londenseh matigheids-genootschap zond onlangs eeno députatie naar prins Albert, om hem te verzoeken beschermheer van hare klub te worden. De prins zon juist met eenige gasten een collation ne men en deed de 2 matigheids-mannen binnen komen ben dadelijk voor zij hot doel hunner zending konden kenbaar maken een glas Xtrres-wijn aanbiedende. Hoewel dit contrabande voor hen was durf den zij het niet versmaden daar er eene toast op de koningin aan verbonden werd. Daarop stelde een adjudant met een glas cham pagne eene tweede conditie in en wel op den echtgenoot der konin gin prins Albert; waarop natuurlijk ook moest gedronken worden. Zoo raakten zij allengs door de zorg heen, ja werden zelfs zoo opge wonden dat een hunner een toast instelde op do gezondheid van de koningin en van prins Albert, terwijl de andere met geestdrift daarbij voegde moge die nakomelingschap te cenigcv tijd nog tienmaal tal rijker zijn!" «Mijnheer!" zeide daarop de prins, «gij kunt dat ge makkelijk zeggen (Hij vond dat vooruilzigt waarschijnlijk minder aanlokkelijk.) Toen zij eindelijk mooi de hoogte hadden deed do prins hen met een rijtuig naar de club terugbrengen waar elk ver baasd stond over de aanwaggelende broeders die geen enkel woord konden uitbrengen over den uitslag hunner zending. De prins in tusschen lachte regt hartelijk over de grap. MIDDELBURGden 19 Augustus. Naar men verneemt, heeft Z. M bij besluit van den 30 Julij II., aan den gewezen marinier M. ran Kalfort thans alhier gedetineerd, kwijtschelding verleend van de doodstraf mei den kogel waartoe hij hij vonnis van den krijgs raad te dezer stedeIer zake van misdaad tegen de dienst en de subordinatie, is veroordeeld, terwijl de straf is veranderd in "die van den kruiwagen, gedurende 10 jaren, mitsgaders vervallen-verklaring van den militairen stand. Wij zijn in staat gesteld te kunnen mededeelen dat bij het provinciaal gouvernement herigten zijn ingekomen omtrent de navol gende ongelukken welke ten gevolge van het in den namiddag van donderdag den 1 i dezer maand gewoed hebbende onweder hebben plaats gehad. Op den voormelden namiddag, ongeveer ten half zeven ure, is eene koe, loebehoorende aan den landman Adriann Jasperse onder Viissiiigen op eeno weide aldaar door het hemelvuur doodgeslagen. Omstreeks terzelfder tijd is eene schuur staande op de hofstede van den baron van der Linden d' Hoogvorstonder de gemeente Graauw en Langerulam door den bliksem getroffen met dat gevolg dat die schuur met de zich daarin bevindende tarwe rogge erwten hooi. stroo, wagens, karren, bouwgereedschappen enz., mitsgaders een slier drie varkens een veulen en ruim 200 schapen eeno prooi der vlammen i3 geworden. Door de spoedig ook uit Hulst iiangeliragte hulp is het woonhuis kunnen behouden worden. De schade door dit onheil veroorzaakt wordt op ruim f7000 begroot, terwijl niets tegen"brandschade was gewaarborgd. Ongeveer een half uur vroeger is een hoop hooi, staande op de hofstede van A. Flnuieensonder Sas-van-Gend door den bliksem in den brand gesloken. Het heeft der activiteit van het personeel der brandspuit dier stad mogen gelukken het in de nabijheid staande woonhuis Ie behouden zoo dat zich de brandschade tot het gemelde hooi heeft bepaald wordende die scha le op f 3D begroot. YLISSINGENden 18 Augustus. Met waar genoegen vernemen wij, dat onze verdienstelijke en kundige stadgenoot, den heer ,4. Kz. van Nappen, octrixn heeft verkregen voor acne door hem uitge dachte verbeterde samenstelling van zeer vermogend werkende vaste en vervoerhare slangbrandspuiten van verschillende grootte alsmede ook van eene zoogenaamde scheepsnoodpomp die men tevens als brandspuit zal kunnen bezigen. Als lens- of als spoelpomp gebruikt, zal men daarmede in eene minuut 733 kan per uur bijna 44,000 kan of 44 kul), el waters kunnen opvoeren terwijl deze als brandspuit aange wend per minuut 537 kan meer dan 32,000 kan per uur met zware stralen tot eene hoogte van 22,7 ned. el (80 amst. vt.) boven het vlak des zuigers zal kunnen opwerpen. Eene dergelijke van klei nere afmaling zal, als lenspomp gebruikt, 460 kan per minuut, en alz.oo 27,600 kan per uur opbrengen, eu als brandspuit, of als zuig en perspomp tevens gebezigd, 350 kan per minuut, 21,000 kan per uur lot eene hoogte van 28,4 el (100 amst. vt.) kunnen opvoeren. De toepassing op de door genoemden heer uitgedachte en verbeterde samenstelling dier werktuigen, is naar de naauwkeurigste berekenin gen gegrond of hydrostatische en hydraulische theoriën en waarne mingen. Naar hetgeen wij verder van goederhand hebben vernomen, twijfe len wij dan ook niet, of de onvermoeide ijver van onzen waardigen stadgenoot wiens bijzonder talent wij in deze ziino uitvinding als mede ook in zoo vele andere wetenschappelijke vakken den meesten lof moeten toezwaaijenzal met den gewenschten uitslag worden bekroond. ZIERIKZEE den 21 Augustus. De Staats-Courant van dingsdag behelst een koninklijk besluit van den 15 dezer betreffende de bui ten koersstelling en inwisseling der daalders of stukken van een gulden vijftig cents en van vijf schellingen, welke op den 6 September eerst komende worden buiten koers gesteld nadat van dingsdag den 1 lot en met zaturdag den 5 derzelve maand alsmede nog op maandag en dingsdag den 7 en 8 dier maand gelegenheid tot derzclver inwisseling zal zijn gegeven. Tot deze inwisseling zullen gebruikt worden voor- loopig in omloop blijvende oude of wel nieuwe zilveren muntspeciën of ook muntbiljetten. Bij koninklijk besluit van den 16 dozer, is, onder anderen be noemd tot surnumerair bij hot vak der posterijen de heer J. van Zandijkte Zierikzee. fen. ZIERIKZEE den 2! Augustus. Gisteren avond omstreeks 9 ure, zijn alhier, door schipper Frans Antoon Berwald, aangebragt 6 schip breukelingen afkomslig van het gisteren morgen op den Banjerd gestrande en daarna verbrijzelde engelsch schoenerschip Ilelen kapt. F. Orfeurkomende van Liverpool en bestemd naar Dordrecht geladen met wol en klipzout. Bovengenoemde schippervoerende de schok- ker-vischschuit de Jonge Frederik van Zierikzee, en welke bemand was met de navolgende personen alsTeuriis BakkerJacob Pret en Frederik Berwald, met meerderen in het Veërgat-leggendevan de van builen komende Yeersche loodsboot de waarschuwing gekregen hebbende, dat er op bovengenoemde plaats een schip was zittende, hetwelk zij niet koude naderen heeft onmiddelijk op deze waarschu wing met nog 7 andere vischschuiten gepoogd derwaarts te komen doch door den bevigen west-noordwesten wind en hooggaande zeeën op deze ondiepten zijn spoedig 3 schuiten moeten terugkeeren ter wijl ile overige 4 bij geene mogelijkheid het wrak konde naderen en dus onverrigter zake mede hebben moeten terugkeeren het was du^ nu alleen aan schipper Berwald met zijne manschappen overgelaten om de redding van de in doodsgevaar verkeerende schipbreukelingen te beproeven. Na vele moeite en met groot levensgevaar tot op een afstand van ongeveer 40 vademen van het wrak ten anker gekomen had men dan ook het onuitsprekelijk genoegen de geheelo equipage, be slaande uit den kapilein stuurman en 4 matrozen één voor één met eene lijn uit een der masten van het onder water zittende wrak te redden. Do vreugde en dankbaarheid der geredden was onbeschrij felijk, maar niet minder was het voor de redders eene ware zelfvol doening dat inen hij volharding en beleid vari hun niet de laalsta hoop op levensbehoud te vergeefs deed wachten. Heden is van deze stad naar zee gezeild het nederlandsch kof schip Marinus en Gertruidakapt. I. A. Spijkman op avontuur. 199"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, Vijfde Klasse. 9"° Lijst, n." 12082, 13459 en 18911 ieder f 1000. 10ds Geene. li4* Geene. 12d° n-° 17257 f 2500. 13d" n.» 6902 ,f 1000. 14d* Geena. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 19 Augustus 1846. Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/s pC. Haridel-Maatschappij 4'/, gebleven. 6ü5/« PC. 727,, 947, 1737, M1DBENPR1JZEN van de volsende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 20 Augustus 1846. O. Tarwe 1844 N. dito 1845 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Win ter-Gerst Zomer-dito Haver Paardehoonen Witte dito Bruine dito De Ned. f 10,00 - 9,50 - 0,00 - 8,50 - 8,25 - 5,00 - 4,50 - 3,20 - 6,50 - 0,00 - 12,00 M udde. a 10,25 a 10,00 a 0.00 9,00 8,75 5,20 4,60 3,40 7,00 0,00 a 12,50 Graauwe Erwten f Groene dito - Gele dito Koolzaad - Zaai-Lrjnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. 0,00 a 0.00 8,00 a 8,50 0,00 a 0,00 8,50 a 9,60 0,00 a 12,50 3,00 a 9,00 Raap-Ólie te Zierikzeef 33,00 pv„ Patent-Olie - 30,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks, Lijnkoeken -00,00 Heden verloste voorspoedig van eene welgeschapene Docuter Vrouwe M. S. de CRANE geb. van Yrijberghe. Zierikzee, den 15 Augustus 1816. Heden verloste voorspoedig van een' Zoon M. K. db GLOPPER geliefde Echtgenoot van zonnemaire F. van den BOUT. den 19 Augustus 1846. Heden beviel van een' welgeschapen Zoon P. van der MAAS geliefde Echtgenoot van Nieuwerkerk C. van den BOUT Cz. den 20 Augustus 1846. Degenen welke iets ta vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen ADRIAAN KANSE, op den 6 dezer maand alhier overleden, worden verzocht, daarvan binnen 14 dagen opgave of betaling te doen ten huizo van C. BAL Zierikzee, den 21 Augustus 1846. Executeur. VERKOOPINGop Maandag den 24 Augustus 1846, des morgens ten 9 ure bij de nieuw gebouwde Meestoof de Zwaan, onder Ellemeetvan eene partij TIMMERHOUT en GE REEDSCHAPPEN beslaande in Deelen Lallen Sparren Kolders, Ribben Touwen en zoo voorts. Bij Vonnis der Arrondissemenls Regtbank te Zierikzee. dato 14 Augustus 1846, behoorlijk geregistreerd en geteekend is tusschen ABRAM van de VELDE, M.' Kleedermaker, en WIL LEM IJNTJE van PUTTEN Particuliere Echtelieden beide wonende te BrouwershavenScheiding van Tafel Bed en Inwoning uitgesproken niet al de gevolgen welke daaraan, ingevolge de wet, verbonden zijn. Zierikzee, den 19-Augustus 1846. H. A. van IJSSELSTEIJN Procureur. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoün stadsdrukkers»

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2