IV.66. ZIERÏKZEESCHE DIN6SDAG COURANT. 18 AUGUSTUS. Ml»# Besturen en Administration* i/j BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 71BhlK7.EE verwittigen bij deze het publiek: dat de gewone KERMIS öf .JAAR MARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden nis van o>tds aanvangende op den laalsten Maandag in Augustus, gedurende twee weken, en alzoo van den 31 Augustus tot den 12 September aan staande. De kramers worden verzocht lol bel bekomen van plaatsen zich In tijds met vrachtvrije brieven bij den beer A. van meü Velde Cz. Stads Architect en Marktmeester alhier, aan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geeno rijfelaars horoskooplrekkers of bedelaars op de kermis zullen tvorden toegelaten. Zierikzee, den 8 Augustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. I>. KROKF. BEKENT) M J K I N G. Achtervolgnns art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 {Staatsblad n.° 2 heeft Zijno Excellentie de heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 13 dezer maand, bepaald de prijzen bel opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien, voorde tweede week der trekking van de laatste klasse der 199"' Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: liij verkoop: loten Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende de Hij verhuring:. 74.00 Geheele loten f 28.00 - 37,00 Halve 14,00 - 14,80 Vijfde - 5.60 - 7.40 Tiende - 2,80 - 3,70 Twintigste» 1,40 belanghebbenden hij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastge steld dal de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 15 Augustus 1846. Voor Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur van tie Provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. De AANBESTEDING van tie VOEDING en bel ONDERHOUD der GEVANGENEN in het HUIS van ARREST over de vier laatste maanden van dit jaar en geheel het volgend jaar zal don vier en twinligslen Augustus aanslaande, des middags, in het openbaar op bet Huis van Arrest te ZiefJkzee geschieden volgens (Ie voorwaarden die ter inzage liggen op hetzelve Huis en bij den Secretaris. Het Collegie van Regenten over bet Huis van Arrest Ie Zierikzee, DE CRANE Ter ordonnantie van hetzelve P. PAULUS, Lid en Secretaris. ten. G R O O T-B R I T T A N N E N- LONDEN, den 12 Augustus. De Times behelst bet volgende: «De invasie voor het eiland I'.ily door de Nederlanders wordt ais strijdig legen de traktaten met de Engelschen beschouwd welke ver dragen de uitbreiding dor nederlandsche koloniën in do oostersche zeeën verbieden. Dit onderwerp vereischl eenc ernstige overweging. De Nederlanders schijnen vast besloten te hebben bel eiland aan hen le onderwerpen een voornemen dal bij de britscho kooplieden te Singapore veel ontevredenheid wekt." B E L G I E. BRUSSEL, den 14 Augustus. De afgevaardigden hebben gisteren en de senaat heden bet traktaat lusscben Nederland en Belgie aan genomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 16 Augustus. Z. M. de koning is inden namiddag van gisteren van hoogstdeszclfs rais naar Luxemburg in deza residentie teruggekeerd. H. K. H. mevrouw de prinses Albert van Pruissèn (.Marianne der Nederlanden), vergezeld van hoogslderzelver dochter Charlolta is gisteren legen den avond alhier aangekomen. Volgens een brief uit Gibraltar van den 31 Julij was het nederlandscb eskader, onder bevel van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden daags le voren aldaar aangekomen. Men verneemt dat de heeren Ilomijn te Rotterdam van Hall te Haarlem en andere deelgenomen eene concessie aan Z. M. den koning hebben aangevraagd lot de droogmaking van ai de nog bestaande waterplassen tusschen de stad Rotterdam, de Rotlo en de droogmakerij de Zuidpias. Door de verwezenlijking van dit plan zoudeh niet minder dan 3000 bunders aan de kuituur worden her geven en de in Zuid-Holland nog bestaande bedreigends grootste Waterpoel voor altijd worden vernietigd. Door zijne exc. den minister van financiën is den 15 dezer vast gesteld de 200'" loterij, die bestaan za! uit 21,000 loten, 10.500 prijzen en 2 premiën. De collecte dier loterij zal geopend worden op maandag 14 September 1846, en worden gesloten op zalurdag 26 dier maand. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 12 October 1340: zullejida do laatste 19') nommers op zaturdag 2 Januarij 1847 worden getrokken. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. Op ééneh zondag zijn in Aken '28,500 bedevaartgangers aangekomen om de heilige reliquiën te vereeren. De gymnastische oefeningen zijn thans overal in Duitscbland ingevoerd en kunnen genoemd worden als een deel uit te maken van onze nationale opvoeding. liet is reeds lot eene algemeeno gewoonte geworden om openlijke spelen gymnastische feesten in te rigten aan welke duizende jongelingen deel nemen. Men verneemt, dat, ten gevolge van den zacliten winteren van de thans zoo buitengewone hitte, do voorraad van ijs bijna geheel is verbruikt, en dat deze waar eerlang zal beginnen te ontbreken Men rekent 4 dat in Parijs dagelijks bijna 30,000 bespannen rijtuigen 200,000 personen vervoeren en alzoo jaarlijks 73 millioenen. Vermits dit vervoer uit den aard der zaak moet plaats hebben in een aantal naauwe straten is bet inderdaad merkwaardig, dat het bedrag der personen welke daar door worden beieedigd jaarlijks niet meer beloopt dan gemiddeld 24 welke om het leven geraken en 356 die min of meer gewond wor den. Men rekentdat het aantal personen welke, ten gevolge van do buitengewone en aanhoudende hitte, zijn bezweken in de provincie Vriesland alleen op omtrent 20 moet worden gesebat. Nagenoeg het zelfde wordt ook uit de provinciën Groningen en Overijssel gemeld. In den avond van den 13 dezer heeft over de provincie Noord-Braband een verschrikkelijk onweder gewoed te Gewande is het buis van den landbouwer B. Pennings door den bliksem getroffen en afgebrand en onder Sprang en Besoyen zijn een paard en een koebeest doodgeslagen. Naar de fransche departementen die zoo verschrikkelijk door brand stichtingen geteisterd worden, zijn troepen afgezonden om de gendar merie in het waken daartegen behulpzaam te ziin. Zekere B te 's Hertogenboscb heeft den 13 (lezer beproefd in drift zichzeiven den bals af te snijden bet mes was echter te bot of het deed te veel pijn althans de opperhuid was alleen doorgesneden welke wonde de heer chirurgijn Beckers ortm id (lelijk beeft hersteld. Van verschillende goetl nnrierrigte zijden hebben wij do geruststellende tijding ontvangen dat de noodlottige aardappelziekte sedert eenige dagen geene vorderingen meer maakt, en de besmetting méerendeels ophoudt. Men meent dit aan hel langdurig droog weder te moeten toeschrijven. Het eerste nederlandsche handelsvaartuig Amsterdam en Weenen is den 9 dezer, na eene vaart van 51 dagen, van Amsterdam, langs rivieren en kanalen, le Weenen aangekomen en aldaar zeer feestelijk begroet. Op verschil lende plaatsen in Vriesland zijn in de laatsto weken reeds meer dan 7 boerderijen, ten gevolge van het hrneijen van liet hooi, afgebrand. <lp den 5 dezer is in de militaire zwemschool te Praag prins Benjamin Roban-Bochefort verdronken. Hij was in bet jaar 1MU4 geboren. Men zegt, dat dezer dogen door een engelseh ingenieur te Antwerpen !n't plan is voorgelegd om door middel van eene, half op vaste grond slagen le bouwen half hangende brug over de Schelde die stad met liet Vlaatnsclie Hoofd te vertiinden. Do daartoe vereijchle kosten worden op 2 milliooti franken begroot. Door de Maatschappij: Tot Nut van 'l Algemeen, is do navolgende nieuwe prijsvraag uitgeschreven «De verontrustende uitbreiding van bet pauperisme, ook in ons vaderland doet velen thans ijveriger dan vroeger omzien naar nieuwe middelen van beslaan voor de behoeftige volksklasse. Bij eenzijdig heid inlusschen in do keuze dier middelen loopt men iigt gevaar meer kwaads dan goeds le stichten. De fabrijltmaiige nijverheid die aan sommigen bet gereedste middel schijnt beeft ook hare nadeelen. Ontegenzeggelijk toch is het dat bi t doen vervaardigen Van voor werpen waarvan geen voldoende aftrek te voorzien is slechts kapi talen verslindt en de armoede verplaatst zonder ze weg te nemen. "Inmiddels ontsnapt het aan veler aandacht, dat een zeer groot deel van ons vaderland ttog onbebouwd ligten (lat die uitgestrekte gronden schatten gouds bevatten meer dan voldoende om al onzü arinen te voeden en de meeste tot welvaart le brengen. »Met bet oog op deze omstandigheden wordt gevraagd: Welke gronden voor ontginning geschikt, zijn in ons land nog voorhanden? (Ligging, omvang en aard van den grond.) »Op welke wijze zon de ontginning niet tie minst mogelijke op offeringen kunnen ondernomen worden ert welke landhuishoudkundige en administrative beginselen zijn daarbij in acht lo nemen? «Welke maatregelen zijn er le treffen om de behoeftige volksklasse, thans voornamelijk in de sleden zamengepakt allengs naar elders tö verplaatsen »Op welke wijze zouden diakoniën en liefdadige stichtingen tot zulk een plan kunnen medewerken Ook is geraadpleegd en besloten op een rapport omlrent den dienst- lodenstand. Met hoofdbestuur der maatschappij werd ge m tig tig cl i 1.° üm pogingen bij do hoogs regering in ts' steÜJfl ISS linéé

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1