ZIERKZEESGHE A.® 1846, COURANT» 14 AUGUSTUS. JVieuwstijding en N.o 65. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 8 Augustus. Het brilscbe gouvernement beeft besloten tot liet vestigen van een maritiem station op Poelo Laboan aan den mond der Borneo-rivier en heeft instruction uitgevaardigd om van dat eiland bezit te nemen en zoodanige toebereidselen te maken als noodig zouden zijn om dit voornemen ten uitvoer te leggen. Er schijnt geen plan te bestaan om er een etablissement op te rigten. Het eenige doel wat men beoogt is bescherming voor de vaart op China en een steenkolen-depót te vestigen voor de stoomschepen, varende op China en Australië langs Straat Torres, alsmede om den handel in den Tndischen Archipel uit te breiden. FR ANK RIJ K. PARIJS, den 10 Augustus. De geschiedenis der wereld, van de vroegst bekende tijden af, levert niet één voorbeeld op, van zoo dikwijls herhaalde en hardnekkige pogingen tegen het leven van een vorst gelijk degene waaraan de koning der Franschen is blootgesteld geweest in de nog niet lange reeks van jaren gedurende welke hij over Frankrijk geheefscht heeft. Andere koningen waren ook aan de aanslagen van moordenaars blootgesteld maar zij zijn of wel dadelijk de slagtoffers dier aanvallen geworden of wel de hardnekkigheid der moordenaars werd vermoeid en de vorsten konden met rust hunnen Vollen levensloop genieten. Met Lodewrjk Philips is het aldus niet geschied. Naauwelijks heeft een moordenaar zijne verdiende straf ondergaan of een ander schijnt uit zijne asch op te springen en hernieuwt de vroeger mislukte poging. Negen maal is de koning aldus aan eenen dreigenden dood ontsnapt en niemand weet of er niet weder een aanslag in het duister beraamd wordt en of hij er ditmaal het slagtoffer niet van zal wezen Met vreugde echter kan men van den lantsten aanslag zeggen dat hij niet de daad van een booswicht maar veeteer die van een krank zinnigen schijnt te wezen. De moordenaar heeft zijne misdaad niet berekend hij heeft zich niet van zulke wapens voorzien die zijne onderneming naar zijnen wensch konden doen uitvallen hij heeft zich niet op eene plaats gesteld waar er enne mogelijkheid bestond om lijn doel te bereiken. Neen alles bij Joseph Henry was een bewijs, dat hij van zijne zinnen beroofd was. Zoo stelde hij zich bij voorbeeld op een afstand waar de beste schutter gewapend met de tu'Ste pistolen onmogelijk den dood aan iemand zoude kunnen hebben veroorzaakt. Rn gelijk genoegzaam ge bleken is Joseph Henry had hij tin geene kennis van de wapens die hij in zijne handen had, hij loste ze zonder mikken in de-lucht en liet aan het lol over t aan de kogels eene rigling te geven. Wat de pistolen zeiven betreft die waren van zulke soort dal men ze iemand op de horst moest houden oir» zeker te zijn zijn doel niet te missen bet waren enkel kleine ank-pistooltjes met welke men op 15 schre den naauwelijks eene mnsch zou kunnen doodschieten indien men ze trof; Henry stond op meer don 100 schreden afstand van hem dien hij wilde dooden Dit was de handelwijze niet van eenen A li baudvan oenen Lecomfe Deze herekonden alle omstandigheden zij plaatsten zich op eene wijze dal hun slagtoffer onvermijdelijk moest bezwijken indien het niet zigtbaar door de Voorzienigheid beschermd ware geworden. Deze bescherming liet zich <lnn ook niet te vergeefs wachten en open- haarde zich in eene niets beduidende omstandigheid zonder welke de koning reeds niet meer zoude geleefd hebben. Zoo was hij voor beeld in het geval van Lecomleaan de toevallige verplaatsing van een mutsaard op denwelke deze moordenaar stond toen hij op den koning mikte de redding des konings toe te schrijven. Dit alles liet zich hij Joseph Henry missen en kan bewijzen dat deze ongelukkige door eene vlaag van krankzinnigheid en niet door opzettelijke boosheid aangeleid werd. Het is derhalve ook te denken dat men hem veeleer zal veroor- deelen om in een krankzinnigengesticht opgesloten te worden dan om hel leven op een schavot te verliezen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 11 Augustus. Z. M. de koning is den 7 dezer te Luxemburg aangekomen. Den 15 wordt hoogstdezelve terugverwacht. De onzekerheid omtrent het uur van 's konings aan komst veroorzaakte eenige verwarring aan welke het toe te schrijven is dat het geschut der plaats de voorgenomen saluutschoten niet kon doen. Wij vernemen dat lot aartspriester van Holland Zeeland en West-Vriesland benoemd is dc hoog eerw. beer E. S. van der Haagen pastoor te Soeterwoude. GEMENGDE BINNEN- EN BlUTENLANDSCHE BEB1GTEN. In 1845 hebben volgens de Gazelle des Trihunancc in Frankrijk plaats gehad 800 gedeclareerde faillissementen, 71 bankroeten 5 rehabili tatie». Op deze faillissementen worden er 108 gevonden die wijnkoopers en likeurstokers treffen, 46 aannemers en bouwmeesters, in de hoofiK Stad. De philadelphische vrouwen hebben een adres nan hare engel- sche zusters opgesteld fen einde haar geluk te wenschen met het be ëindigen van de Oregon-kwestie. Dit adres, door meer dan 3000 vrouwen onderteekend is op dit oogenblik op weg naar Engeland. De buitengewone hitte welke in Spanje heerschtbrengt talrijke ge vallen van krankzinnigheid teweeg. Sedert eenige dagen zijn er niet minder dan 17 krankzinnigen in het hospitaal van Valencia binuenge* bragfc. De feesten voor Simon Stevin zijn te Brugge nog lang niet afgeloopen. Elk dorpje maakt toebereidselen om nog bals of andere uitspanningen te geven met het overige van de opbrengst der aan de huizen gedane inschrijvingen. In de omstreken van SliensSweins Akkrum en Dokkum, in Vriesland, zijn dezer dagen eenige arbeiders onder het werken en naar men vermoedt, door de sterke hitte, op het land doodgebleven. Volgens een der fransche dagbladen bezit men in do beschaafde wereld een bedrag van 4000 millioenen gereed geld in metaal en levens eene waarde van 40,000 millioenen aan schuldbrieven en actiën en 20,000 millioenen papieren geld. Den 6 dezer overleed te Andijk, bij Zwaag Jacob E lier b roek in den ouderdom van ruim 90 jaren nalatende 7 kinderen en 7 aangehuwde kinderen 33 kleinkin deren 50 achter-kleinkinderen en 6 nchter-achter-kleinkinderen. Tot op het einde van zijn leven genoot hij het voorregt van eene volmaakte gezondheid en van eenen helderen geest. Het is in Frankrijk weder eene verschrikkelijke verwarring van verwijtingen bedreigingen twis ten en zelfs van tweegevechten geweest bij gelegenheid der jongste verkiezingen. De regtbanken zullen veelvuldig moeten lusschen beide komen. Sedert eenige dagen hoort men te Brussel veel van bankroeten spreken zoo onder anderen is iemand die ettelijke huizen in de voorsteden heeft doen bouwen verdwenen met achterlating van een passief, hetwelk door sommigen op 700.000 fr. door andere op 900,000 fr. wordt begroot. Een aantal kleine ondernemers werklieden smeden steenkoöpers enz. zien zich hierdoor in het verderf gestortwijders is ook nog verdwenen de chef van een der eerste mode-magazijnen ach terlatende een passief van 300,000 fr. waaronder voor 100,000 fr. aan hypothecaire inschrijvingen. De paus heeft gelast dat de arme Isra- eliten aan de aalmoezen zullen deel nemen die Z. II. aan de behoefiigen heeft laten uitdeelen. De Israëlitische bezending die dén paus was komen gelukwenschen met zijne verheffing is met bijzondere minzaam heid ontvangen. Sedert eenigen lijd heeft men in Frankrijk vele onheilen door brand te betreuren. In minder dan drie maanden zijn b'j do 80 gemeenten geheel of ten deele afgebrand met groot verlies van vee en ongst. Huizende lieden zijn daardoor lot den bedelstaf gebragt. Men wijt die ongelukken niot zelden aan kwaadwilligheid. De dagbladen dringen op een scherp onderzoek deswege aan. De meesle der bel— gisclie bladen laten zich gunstig over bet traktaat met Nederland uit dat zij in eenen zeer verzoenenden geest vinden. De kamers zullen zicb volgens hen daarmede vereenigen. Het sterven van zekeren enge!» schen soldaat White, ten gevolge der slagen die hijbij eene militaire strafoefening te Hounsloweenige dagen geleden ontvangen heeft, beeft sedert in Engeland de openbare aandacht bijzonder op deze soort van strafoefeningen gevestigd. Men meldt uil Madrid dat de minister van oorlog bevel beeft gegeven tot het met kracht najagen der naar Portugal uitgeweken Spanjaarden die een inval in Spanje wenschen la doen. Onder IJsbrecblum nabij Snoek, is den 6 dezer het grootste gedeelto eencr boerenplaats, toebehoorende aan D.J. Boschmadoor brand, door bet broeijen van hooi veroorzaakt, vernield geworden, welk lot dienzelfden avond ook eene andere boerenplaats te Boorn- zwaag getroffen beeft, insgelijks door het broeijen van hooiis den .5 dezer, de landhoeve van den heer M. Bol, op bet Brakkeveld aan deti Helder geheel in de ascb gelegd. Eene vreesselijke ziekte heerscht op dit oogenblik onder het hoornvee op de pachthoeven behoorende tot het kasteel vail Windsor, waar prins Albert zich bezig houdt met de aanfokking van kostbaar vee te besturen. Reeds een 30tal prachtigs ossen en koeijen zijn door de ziekte weggerukt. Om een denkbeeld te geven van het vreesselijke onweder hetwelk te Londen heeft ge woed kan dienen, dat een hloemkweeker alleen eene schade heeft ge leden van 2000 p. st., (f 24,000 ned.) Het plan om op het eiland Nonnenwerth hij Coblentz een klooster op te rigten heeft de bekrachti ging der pruissische regering niet kunnen verkrijgen. Een brief uit Getieve zegt dat de hitte in Zwitserland zoo groot en aanhoudend ge weest is, dat zij al de sneeuw heeft doen smelten welke den top <ier hergen doorgaans overdekt. Onder anderen vertoont de Mont-Blano zijn naakte graniet-spitshetgeen zelfs du oudste bewoners des lands zich niet herinneren ooit gezien te hebben. Men vreest evenweldat deze buitengewone dooi noodlottige gevolgen zal na zich slepen en dat eene aigemeene overstrooming hel onmiddelijke gevolg van deze groola sneeuwsmelling zijn zal. Een persoon die verontrustende geruchten in omloop bragt ten aanzien van den aardappelen-oogst, en scbelmsche ■middelen bezigde otn die geruchten geloofbaar te maken is den 10 dezer poor de pulicie van Antwerpen in hechtenis genomen geworden. Blijkens hot daartoe ingesteld scheikundig onderzoek is gebleken dat het zoogenaamd Vlieger,papier geschikt om vliegen te dooden Arsenicum (Rattenkruid) en alzoo eens den mensch vergiftigende zelfstandigheid hevat. Wij deelen hieronder naar eene geloofwaardige bron de Evange lische Kirchenzeitunggevolgd in het tijdschrift Waarheid in Liefde,'' eene vreesselijke geschiedenis mede, welke ter leering kan strekken, waartoe dweeperij vervoeren en andere verleiden kan. Zeker predikant Stephen, die weinig beschaving en eene slechte opleiding had gehad maakte te Dresden door 2ijno regtzinnigheid en zonderlingheid eenen groolen opgang. Zelfs in de kamer der Saksische slendeö werd dikwijls over bent gesproken. Spoedig vond men allerlei in hem te berispen, to belag- chen te beschuldigen. i>och langen tijd kwam meest alles voort uif de vijandschap der wereld legen het Evangelie, daar men in de verte niets in Stephan kon opmerken dan zonderlingheden hardheid vnft oordeelen gebrek aan beschaving, en voor eene efr.stigede ronds J Biet tergoelijkcniie prediking, He tegenstanddiets Stephan tond

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1