Sesturen en Administration. JYieu wst ij ding en 11 AUGUSTUS. i BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7.1 ER1KZEE verwittigen l>ij deze hot publiek: dat'de gewone KERMIS of JAAR MARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden nis van ouds aanvangende op den laalslen Maandag in Augustusgedurende twee weken, en alzoo van den 31 Augustus tot den 12 September aan staande. Do kramers worden verzocht lot bot bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer A. van her Velde, Cz. Stads Architect en Marktmeester alhier aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen •worden toegelaten. Zierikzecden 8 Augustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1. V. KROEF. AFKONDIGING. Met HOOFD van bet PLAATSELIJK BESTUUR te ZIERIKZEE brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat bet primitief kohier van bet Patentregt voor deze Stad en bet loopende dienstjaar op den 31 Julij jongstleden door Zijne Excellentie den heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in banden van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voette voldoen. Zierikzeeden 8 Augustus 1846. DE CRANE. DUITSCHLAND. BERLIJN don 3 /Vugustus. Ons re.gerihgsblad verkondigt eene ïtabinels-orde des konings gedagteekend 22 Julij waarin Z. M. zijn misnoegen betuigt over de adressen welke zooals bekend is de besturen van sommige sleden, onder anderen Maagdenburg Breslau Koningsbergen enz. aan de bier vergaderde algemeene Evangelische Synode hebben toegezonden. Z. M. verklaart dat de gemeente besturen zich tot de gemeentelijke belangen hunner plaats belmoren te bepalen dat zij hunne bevoegdheid te buiten gaan wanneer zij over algemeene kerkelijke aangelegenheden handelen dat boven dien in eenige van die adressen bet uitsluitend regt van den koning, aangaande de kerkelijke zaken, miskend is; - dal Z. M. dit een en ander slechts daarom kan verontschuldigen omdat bij meent bet er voor te kunnen houden dat de bewuste gemeente-besturen onwille keurig en uit dwaling bun misslag begaan hebben. Daarom (dus ïuidt verder bet slot van dit stuk) is liet echter noodzakelijk ben indachtig te maken aan dat regt op de uitoefening van kerkelijk oppergezag hetwelk niet ik aan mij zeiven gegeven heb maar het welk mijne voorouders door de reformatie zelve erlangd en aan mij nagelaten hebben en waarvan ik - ik heb zulks meermalen ver klaard - een zoodanig gebruik besloten heb te maken dat de Evan gelische kerk zich uit eigene levenskracht lot zelfstandigheid verheffen zal. Zij moei dit echter niet doen langs den weg der valsche maar langs dien der wettige vrijheid zij kan het niet op den grondslag van nieuwre willekeurig aangenomen leeringen maar alleen op den grond van het overoude geloof, waarop de Kerk van Christus ge bouwd en die eens voor al onveranderlijk gelegd is. Haar op dien weg le beschermen en te bevorderen is mijne roeping en mijn vast voornemen." Den 27 Ju'ij heeft de paus voor de eerste reize de kardinalen in geheim consistorie vereenigd. De aanspraak bij die gelegenheid gedaan is in algemeene bewoordingen vervat. De paus heeft de kardinalen vermaand om met de meeste onderlinge overeenstem ming met hem mede te werken ter bevordering van de welvaart en der Kerk - om door het betoonen van den vereisebten moed en volharding de waardigheid van den apostoHschen Stoel in hand te houden - om den vrede en de eendragt onder de Christenen te bewaren opdat deze van dog tot dag mogen toenemen in waarde en in aantal. De paus bad op de eerste openlijke audiëntie welke bij op den 23 Julij hield ook de scliuldeisehers doen ontbieden van een groot aantal om schulden gevangen zittende personen en maakte hun be kend dat hij hen uil zijne eigene kas zoude betalen len einde do vrijheid aan die ongelukkigen terug te geven. Hij heeft eene som van 54,000 scudi tot dit edele doel bepaald. Den 22 Julij is een aanzienlijk getal vrijgelatene gevangenen uit Civito-Vecchia le Rome aangekomen zich begevende naar hunne woonplaatsen. Deze lieden trokken zingende en juichende, vergezeld door eene overgroote volksmenigte, door de straten. Te Rome is reeds door eenige ingezetenen een plan ontworpen om daar een kolossaal standbeeld van den regerenden paus op te riglen tot een altijddurend blijk van de dankbaarheid en de liefde welke de bevolking dien bewindvoerder toedraagt. Volgens de lee- A.° 1846, CÖÜRAIT, kening, zou Z. H. daarbij slaande voorgesteld worden, den eenen' arm ten hemel opgeheven houdende en met den voet de ketenen der dwingelandij vertredende. NEDERLANDE N. 's GRAVENHAGE den 0 Augustus. Men verneemt, dat H. M. de koningin, benevens prins Alexander der Nederlanden, den 24 zich op reis naar Italië zullen begeven en dat terwijl II. M. eenigen tijd in Opper-Italie zal verblijven, de prins ook Napels, Rome en. andere voorname sleden zal bezoeken. Z. M. de koning die den- zeifden dag naar Silezie zal vertrekken zou boogstdeszelfs gemalin en zoon een eindwegs begeleiden. De Slaats-Couranl deelt thans mede bet tusschen Nederland era Belgie gesloten verdrag van handel en scheepvaart. Bij koninklijk besluit van 11 Julij jl. worden de besturen dei' sleden en gemeenten bij deze gemagtigd om zonder hoogere autori satie over te gaan tot den onderbandschen verkoop of afstand van onroerende goederen aan steden of gemeenten loobehoorendo wanneer die goederen benoodigd zijn lot het aanleggen of volbrengen van openbare werken alsmede om in die gevallen te beschikken op de verzoeken van administratie» van armen- gods- of weeshuizen diakonien eu andere dergelijke administratie» en gestichten van wel dadigheid om magtiging tot het onder de hand verkoopen of afstaan van onroerende goederen. Ter ampiiatie van bet koninklijk besluit van den 18 Mei 1827 9 betretfende het daarstellen door de plaatselijke besturen van vereeni- gingen van werklieden tot het lossen Iaden vervoeren verwerken meten en wegen van goederen is bij Z.r M.* besluit van den 15 Junij jl. verklaard dat de bepalingen welke ten deze mogten ge maakt zijn of worden omtrent het uilsluitend gebruik in de daarbij bedoelde gevallen van stedelijke werklieden in zoo verre de verplig- tingen betreft die bij genoemde bepalingen aan de ingezetenen worden opgelegd aan Z.r' M.8 goedkeuring zullen behooren te worden onderworpen voor zooveel daarop de koninklijke goedkeuring niefc reeds mogt verkregen zijn. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In Belgie heeft het genootschap ter kolonisatie van Guatemala weder eenig teeken van leven gegeven met het voorstel van een ontwerp van reorganisatie. Het zal echter moeijelijk vallen, om deze reeds zoo dik werf mislukte onderneming bij de menigteeenig krediet te ver schaffen. De aardbevingschokken welke men den 29 Julij in Belgie en Duitschland gevoeld beeft zijn ook in de oostelijke provinciën van Frankrijk waargenomen. Te Metz inzonderheid waren de slingeringent hevig genoeg, om eenige schouwen omver te werpen. LI. zaturdag namiddag is over Londen en omstreken een verschrikkelijk onweder los gebarsten. Gedurende bijna 3 uren viel de regen bij stroomen verge zeld van hagel en donder. Geheele wijken zijn overstroomd zoodat de communicatie gedurende eenigen tijd belemmerd was. De hagel heeft zeer aanzienlijke schade veroorzaakt. In den schouwburg S.'-James zijn, meer dan 700 glasruiten aan stukken geslagen. De openbare tuinen en parken zijn allerwege vernield. Men verneemt betrekkelijk de water leiding van Amsterdam dat er thans onderhandelingen met londenscbe bankiershuizen zijn aangeknoopt wegens de voor deze zaak benoodigd© kapitalen die reeds zoo verre gevorderd zijn dat men eerstdaags het geheel tot stand komen van deze zoo belangrijke onderneming voor d© hoofdstad le gemoet ziet. De sedert eenigen tijd bestaande geld-crisis schijnt mede ongunstig op het financiële van deze zaak gewerkt te hebben. In eene der voorsteden van Utrecht is de bliksem in dern nacht van dingsdag op woensdag in twee schoorstoenen geslagen em beeft hel electriok vuur, in een der twee getroffen huizen brand in eene ton met turf doen ontstaan. Door spoedig aangebragte hulp had die brand echter gelukkig geen verdere gevolgen. Rij Angermunde in Duitschland zijn twee knapen die voor een onweder onder eenen digt belommerden boom de wijk genomen hadden gedood een nieuw be wijs hoe gevaarlijk bij onweder het schuilen onder eenen boom is. Te Amslerdam zijn dezer dagen door de buitengewone hitte den bakkers knecht non Dielericheen ander die zeer verhit zijnde twee glazen bier in eene herberg gedronken had en een bakkerszoon subiet dood geble ven. Ook II. dingsdag is een ingezeten van Kampen die bezig was met hooijen door de hitte bezweken. De ijverige man laat vrouw en kinderen na. Uit eenen overgelegde» staat blijkt dat gedurende de eerste helft van dit jaar in Amerika uit vreemde havens zijn aangekomen 50,631 landverhuizers hetwelk bij bet bedrag van 1845 eene vermeer dering van 12,822 oplevert. Van 's rijks werf te Rotterdam is den 1 dezeY le water gelaten Z.r M.s schoenerbrik Ambon. Wanorde, on tevredenheid, geldschaarschle en duurte der levensmiddelen blijven bij voortduring in Portugal heerschen. Het marmeren gedenkleeken van Chrislophot^us Columbus is voleindigd en zal spoedig op de kade van de binnenhaven te Genua opgerigt worden de inwijding zal plaats hebben in den loop der maand September. Hel Journal de la li aye kondigè aan dat een geregtelijk onderzoek is ingesteld tegen hen die den schan delijken handel in posten drijven waarvan talloo/.e adverlentiën voor namelijk in een ainsterdamsch blad hel aanwezen doen vermoeden. De sterfte is laatstleden week te Londen weder toegenomen. Het cijfer der overledenen bedraagt 1086, en dus 83 meer dan de vorige week en bijna 200 meer dan den gemiddelden wekelijkscben slerfte-slaai der vijf laatste zomers. Hel getal sterfgevallen veroorzaakt door de (engel- sche) cholera belcopt23. Den 5 dezer ware op den holtandschen spoorweg door de onvoor- zigtigbeid eens reizigers, bijna een ongeluk voorgevallen. Deze rei-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1