Trotml 19,22? gsweerfaden aangebragldit is da eerste maaldal dit fevlikelhetwelk anders uit Belgie werd aangevoerd uit Nederland is aangebragt. Men meldt uit Groningen Met genoegen heeft men vernomen dat het aan onze ijverige policie gelukt isin verzekerde bewaring te kunnen nomen de personen van Maries Liesman DohenWatze Heringa en Arent L. Tromp, beschuldigd van opligling door middel van spel gepleegd op twee Oost-Vriesche hooijersbij welke gele genheid zij zich tevens zonden hebben voorgedaan als agenten van jroticie belast met de surveillance op liet hazard-spel. De beide eerstgenoemde!) zijn vroeger reeds in handen der justitie geweest terwijl thans wederom cene vervolging tegen hen was begonnen wegens gepleegde mishandeling jegens personen. Men hoopt, dat, door deze belangrijke arrestatie, een einde ge maakt is aan het spelen op de publieke straat met kaarten, waarbij, door allerhande kunstgrepen en listige streken menig voorbijganger werd uitgelokt om eene kans te wagen en zich weldra op eene schandelijke wijze bedrogen en afgezet zag. Uit Foix. in het fransche departement de l'Ariege, wordt het vol gende zonderlinge verhaal medegedeeld Onderdaags beeft de diligence van Carcassone op Foix in onze stad 2 geestelijke vrouwen zustor Rente en zuster Heloise, aangebragt. Zij namen haar intrek in bet Hótel des Voyogeursen na eenigo «ogenblikken van de vertnoenenis der reis uitgerust te hebben, gingen zij uit en lieten zij zich den weg wijzen naar een door geestelijke zusters van Nevers gehouden jufvrouwen-kostschool. Aldaar door de opziglster ontvangen zeiden zij te belmoren tot een kloosteraan den voet der Alpen gelegen en dat het doel barer zending bestond in hel 'gaan bijeenzamelen van liefdegiften ter voorziening in de kosten van herstellingen aan dat klooster, die een kortelings plaats gehad hebbende brand noodzakelijk bad gemaakt. Do opziglster be loofde ook de liefdadigheid barer kweekelingen te zullen inroepen en de opbrengst aan de heilige zusters ter hand te zullen stellen. De volgende dagen gingen zij altijd behoorlijk in het nonnengewa.ni gedoschl, hare ronde doen bij de ingezetenen der stad, die den naam hadden van meest edelmoedig te wezenen haar rondgang was ook niet vruchteloos. Zij bleven vooral niet in gebreke baar bezoek af te leggen bij den pastoor die van zijnen kant in hulpvaardigheid niet voor anderen wilde onderdoen maar die zijne leeken van den kansel aanmoedigde, hel hunne bij te dragen tot het heilige werk, ten wellis behoeve men zijne voorspraak had ingeroepen. Zij woon den de mis met naauwgezetbehl dagelijks hij en nagenoeg al den tijd dien zij niet lot haren rondgang besteedden, bragtou zij in de kerk door. Onder do bezoeken met welke zij de ingezetenen van Foix ver eerden is vooral opmerkelijk geweest dat hetwelk zij hragten aan mevrouw Jechtgenoot van een advokaat. Zij ondervroegen deze dame hoe veel kinderen zij had? Het antwoord was: vier, 2 zoons en 2 dochters; - Nu mevrouw, het beste, wat gij doen kunt. is van ons uwe oudste dochter toe te betrouwen, zij is, zegt gij, I" jaar, zij zal tot het doen van baren proeftijd in ons klooster opgenomen kunnen worden. - Mijne waarde zusters, zeidc de niet weinig verwonderde dame, ik dien er toch we! met mijnen man over te spreken. En wat uwe zoons betreft, mevrouw, laat ze zendelingen worden welke edeler zending toch zou een man kunnen wenschnn - Hiermede namen de heilige zusters haar afscheid. Mevrouw deelde het gehouden gesprek aan haren man mede; maar mijnheer de advokaat had geen trek om dit advijs te volgen. Twee dagen later verkondigden de heilige zusters dat zij weder pingen afreizen de pastoor wilde haar evenwel voor dien tijd eenige beleefdheid bewijzen en rigtte te barer eere eenen maaltijd aan, op welken hij ook al de geestelijken der stad noodigde. Daags daaraau voerde de diligence de beide heilige zusters naar Toulouse. Den eigen dog van haar vertrek werd evenwel door een priester, wien men over dezen maaltijd sprak, de opmerking gemaakt, dat alles daarbij zeer wel was geweest, maar dal eene zonderlinge beden king toch bij hem was opgekomen, te weten of die geestelijke zusters wel in de daad vrouwen waren; ik bel), zeide hij, naast eene van dezelve gezeten en die at verschrikkelijk en dronk ook nog al ta melijk wel. Die eerwaarde priesler had geen ongelijk. - Do heilige zusters zijn gearresteerd geworden te S.'-Gaudens, waar zij, na nog al aardig geld te Pamiers en te Saverdan bijeengezameld te hebben ook haren omgang deden. Zij waren niet anders dan uitgebroken galeiboeven uit hef bagno van Toulon. Eene meid te S.'-Gaudens had het eerst het geheim weten te ontdekken dat de zoogenaamde zusters geene zusters, maar broeders, en wel zeer ondeugende broeders waren. Zekere Jean Rouchon landbouwer oud 35 jaren uit de fransche gemeente Megrais was beschuldigd op den 10 Maart II. zijne twee kinderen omgebragt te hebben waarvan het eeno 4 jaren het andere naauwelijk 18 maanden oud was, en wel, zooals de akte van be schuldiging zegt om zich te wreken op zijne vrouw waarvan hij sinls cenigen tijd besloten had zich te scheiden. De debatten in deze srfgrijsselijke zaak waren den 28 Julij voor het hof van assises te Donlogne begonnen. Een van de gezworenen heeft het bloedige ver haal van de misdaad waarover hij moest oordeelen niet kunnen verdragen maar is (laauw gevallen onder de lezing van de akte van beschuldiging. Deze omstandigheid welke grooten indruk op de omstanders maakte beeft de zaak tot eene volgende zitting doen uitslelleu. De beroemde en geachte brilsehe zeeofficier kapt. John. Ross. overal bekend geworden door zijne ondernemingen lot ontdekking van eene noordwestelijke doorvaart boven Amerika om is den 22 Julij op zijnen kotter Mary van slechts 4 last inhoud uil Stok- bolm to Klseneur aangekomen. De gebeele manschap bestond buiten hem slechts uit één man. Hiermede denkt bij thans naar Engeland te zeilen. Vier jaren lang is hij consul van Groot-Brittannien te Stok- bolm geweest, welke betrekking bij thans heeft laten varen, om nog in zijn 70'" jaar eene nieuwe reis naar den Noordpool te onderne men. flij denkt deze reis laat in den zomer met een stoom- en 2 zeilschepen die opzettelijk daartoe gebouwd zijn te aanvaarden. MIDDELBURG, den 5 Augustus. Men leest in het engolsche dagblad the Railway Times van den 1 dezer: «Aan den heer George Rennie, ingenieur en chef van den Namen-Luikscben spoorwegis onlangs te Gend een toeval overkomen hetwelk ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. Wij liehhen echter met genoegen de tijding ontvangen van zijne behoudtme terugkomst te Londen "en tevens dat hij aan de betere hand is." Een berigt uit Londen meldt, dat, zoodra du hoer Rennie herstelri is, hij zich naar de Nederlanden zal begeven, om betrekkelijk ded Zeeuwsch-Duitschen spoorweg met ons gouvernement zich te verstaan en met den beer Themmeningenieur en chef van dezen weg, ver dere schikkingen te maken. De hooge verdiensten van den heer Rennie, wiens naam niet binnen de grenzen van het britsche rijk besloten is en in wien de zeeuwsche spoorweg een' zijner grootste bewonderaars heeft mogen erlangen doen ons het regtmatig vertrou wen koesteren dal eenige nog bestaande bezwaren weldra zullen uit den weg geruimd zijn. Inlusschen is men steeds met dén1' meesten ijver bezig aan de veldwerken van den weg, zoodat alles ee» spoedi- gen en geregelden gang der werkzaamheden belooft. De steeds aanhoudende warmte begint alhier op (ie gezondheid ongunstig te werken; zoo als gewoonlijk in drooge warme zomers, komen er, zoo in de steden als ten platten lande, vele koortslijders. De thermometer teekende zaturdag op den middag 91° en heden op den middag 83° Fahrenheit. Hetgeen uit Goes ten aanzien van den vroegen en voordeeligen oogst der onderscheidene veldvruchten in Zuid-Beveland is medege deeld kan men ook op bet eiland Walcheren grootelijks van toepas sing maken; alleenlijk meent men op eenige akkers sporen van zie kelijke aandoening der aardappel-planten waar te nemen waarvan echter nog geen genoegzaam zekere uitkomsten te voorspellen zijn. Dezer dagen overleed in het militair hospitaal te 's Bosch in eene woedende vlaag van razernij een soldaat die eenige weken geleden eenen hein toebehoorenden dollen hond had afgemaakt doch welk dier hem alvorens in den duim had gebeten zonder dat hij bierop acht bad geslagen of geneeskundige huip had ingeroepen. Bij deze gelegenheid vermeenen wij bet niet ongepast te vermelden dat men dezer dagen in sommige steden van ons vaderland den maat regel heeft genomen om op elke sloep een potje met water te zetten. Eenvoudiger en meer afdoend hulpmiddel ter voorkoming van honds dolheid kan wel niet bedacht worden Ware het niet wenscbelijk dat de ingezetenen dezer stad dit loffelijk voorbeeld navolgden Waarom zou men er mede wachten tot er een slagtoffer was? GOES den 3 Augustus. Het behoort onder de zeldzaamheden dat in de maand Julij de graanoogst hier te lande is ingezameld. Nagenoeg alle balmgewassen zijn in ons eiland van de velden; zelfs de paardeboonendie anders tot in het najaar te velde slaan, wor den reeds gesneden weldra zullen de akkers alleenlijk nog de wor- telvruchten bevatten. Wegens het schoone weder werd het werk in den laatster) tijd onafgebroken doorgezet. Hierdoor ontstaat mede het zeldzame verschijnsel dat er in de maand Augustus tot dat men aan het delven van meede en aardappelen begintgebrek aan veld arbeid kan zijn ten zij de landbouwers betgeen nuttig en noodig en waarvoor thans de gelegenheid uitmuntend is, veel laten slooten greppen enz. Men heeft alhier in eenen tuin reeds gave en rijpe winteraard appelen gedolven, die van zeer goeden smaak waren. Dezelve waren gepoot in Februarij. Men had gave poters van duingronden ui Noord-Holland gezet, waarin ten voorleden jare geen bederf was geweest. Dit kan alzoo ten bewijs strekken dat verandering van zetgocd ook hier is aan te bevelen en de zorg om bet gaaf te heb ben niet te vergeefs is. Overigens hoort men Lhans niets dan gun stigs van de te veld staande aardappelen. ZfERSKZEE den 7 Augustus. Tot veler waarschuwing, bij ge legenheid der buitengewone warmte in deze dagen kan misschiet! strekken de vermelding dat gisteren te Bergen-op-Zoom een jonge ling van 18 jaren is verdronken welke zich op de zoogenaamd® Vlakte bij die vesting met baden veilustigde. De plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigl te 's Gravenhage heeft zich verpligt geacht, het publiek te waarschuwen, dat het zoogenaamd algemeen verkrijgbaar Vliegenpapier of Vliegendood eene vergiftige en ook voor den inensch doodelijke zelfstandigheid bevat. De berigten over de aardappelen zijn uit onderscheidene pro vinciën zeer verschillend men meent hier en daar weder verschijn selen der ziekte waar te nemen anderen houden die weder meer voor het gevolg der buitengewone warmte en maken nog geene zwarigheid omtrent de zich hier en daar vertoonende ziekelijke ver schijnselen. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 5 Augustus 1846. Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat 3'/a pC. Haridel-Maatscbappij 4'/, gebleven. 60'/. pC. 72"7„ 957,. n 1757, MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE O. Tarwe 1844 N. dito 1845 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van De Ned. f 10,50 - 10,00 - 0,00 - 9,00 - 8.00 - 5,00 - 3,70 - 3,50 - 6,50 - 0,00 - 0,00 den 6 Mudde. 10,75 a 10,25 a 0,00 a. 9,50 a 8.25 5,20 4,50 h 3,60 a 7,00 it 11,00 a 15,00 Augustus 1846. Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0.00 - 8,00 a 8,50 - 0,00 a 0,00 - 9,00 k 9,20 -10,00a 11,00 - 0,00 a 0,00 Raap-Ölie te Zierihzee, f 32,00 p. v. Patent-Olie -35,00 Lijn-Oiie -00,00 Raapkoeken f 00,60 de 1040 stuks, Lijnkoeken -00,00 JÈdverteniiën. VERKOOPINGop Maandag den 24 Augustus 1846, des morgens ten 9 ure, bij de nieuw gebouwde Meestoof de Zwaan, onder Ellemeel van eene partij TIMMERHOUT en GE REEDSCHAPPEN, bestaande in Deelen Latten Sparren Kolders Ribben Touwen en zoo voorts 1 te zïeris.jee b!j de wbd. a. de vos en zoon stadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2