JU/ ZIERIEZEE8CHE G U E A I Tê ¥HIJDAG Nieuwstijdingen. V AUGUSTUS. Gemengde binNen- en buitenlandsche berigten. R O O T-B RITT ANNIEN- LONDEN den 1 Augustus. De minister Lansdówne heeft gistefert in het hoogerhnis eene geruststellende verklaring gegeven omtrent de loopende geruchten dat de zoö zeer gevreesde cholera zich weder in deze hoofdstad zou geopenbaard hebben. Hij heeft namelijk op grond van de daaromtrent bij de regering ingeliomene berigten verzekerd dat de bedoelde ziekte niet de eigenlijke azia'tische cholera is, liia&r eene daaraan verwante ongesteldheid of gewone buikloop ofschoon in sterker mate dan doorgaans die hier en elders meermalen voor komt. Aan deze ongesteldheid zijn hier in de laatste week 52 per sonen overleden. In het geheel was het aantal doodcn in de laatste week hier ruim 100 grooter dan gewoonlijk. FRANRRlJ K. PARIJSden 2 Augustus. Men verneemt niet veel meerdert bijzonderheden nopens den koningsmoordenaar Henry. Het blijkt meer en tneerdat hij aan verstandverbijstering lijdende is. Men verhaalt thans van hem onderscheidene trekken Welke dit moéten doen vooronderstellen. In de buurt waar hij woonde kende men hem als een man die moeijelïjk twee denkbeelden aan elkander kon hechten. Sprak hij over eene zaak te midden zijner rede begon hij Over iels anders te praten Hij was ook ziekelijk. In 1835 is hij bankroet geweest. Dienzelfden lijd scheidde hij van zijne vrouw die hij op overspel betrapt had. Een en ander schijnt van veel invloed op zijne verstandelijke vermogens geweest te zijn. Henry bemoeide zich overigens niet met staatkunde. Voor eenige jaren heeft hij ge weigerd deel te nemen aan banketten der hervormers. Ook heeft hij niet willen teekenen op verzoekschriften voor de hervormingen in het kiesregt. Dit alles doet meer en meer vooronderstellen dat zijne waanzinnige daad geheel vreemd aan de staatkunde is. Men meldt uit Livorno van den 25 Julij dat de graaf van St. LeuLode wijk Bonaparteeenmaal koning van Holland den dag te voren aldaar door eene beroerte is overvallen en dien Ochtend geheel huilen kennis is overleden. Hij had den ouderdom van 68 jaren bereiktleidde een zeer afgezonderd leven en moeide zich volstrekt met geene staatkundige aangelegenheden. Tijdens zijn over lijden had hij niemand anders bij zich dan een jong menScIt hetwelk hij had opgevoed en hetwelk hem nooit Verliet. Ten aanzien van zijne beschikkingen was niols bekend. Zijn vermogen werd niot hoo- ger geschat dan op eene jaarlijksche opbrengst van 50- a 60,000 franken. De prins van MontfoortJerome Bonaparte, is thans de eenige, welke van 's keizers broeders in leven is gebleven. Deze heeft den ouderdom van 62 jaren bereikt. De overleden graaf heeft gedurende zijn bewind in Holland menig blijk gegeven van hel goede te willen. Toen hij de overtuiging bekwam dal zijn broeder dal land niet anders dan als een wingewest en hem als een dienaar aanmerkte en behandelde heeft hij zich vrij willig aan het hoog gezag onttrokken. NEDERLANDEN. 's GRAVËNHAGE den 4 Augustus. Z. M. de koning is gislerön avond uit deze residentie naar Luxemburg vertrokken. Men verzekert dat H. M. de koningin tegen do helft dezer maand naar Italië vertrekken gedurende eenige maanden huilen !s lands blijven en tegen de maand November in de residentie terug- lteeren zal. Naaf men verneemt heeft Z. M. de koning aan den heer R. Lt. Man Someren. te Rotterdam, burgemeester van Kralingen en fabrijknnt van vcrwwaren een octrooi van 5 jaren Verleend wegens de uil vinding van êetl verbeterd en afdoend middel om de muren te be veiligen tegen vochtigen en foetigen doorslag, zoowel binnen- als buitenshuis. Dit middel beslaat in eene natte verwwelke meteenen gewonen verwkwast op de muren wordt aangewend en derhalve geen den minsten omslag in de bewerking Vereischt. Ruim 80 der voornaamste inwoners en kooplieden Ie Gorincbem hebben een adres aan Z. M. ingediend houdende verzoek dat de aangevraagde concessie moge worden verleend voor den aan te leggen spoorweg van Dordrecht over Gorincbem Tie] en Wageningen in Verband met den Rijnspoorweg. Aan 's rijks munt te Utrecht is, met de oude werktuigen en in de oude lokalen van hot begin van Julij 1845 tot half Junij 1846 t Voor f 11,700,000 aan nieuw zilvergeld geslagen; de munt is nu op dien voet gehragt dat zij 's weeks f 500,000 aan groote zilveren speciën kan afleveren. Gisteren hebben te ScheVcningeti op de daartoe voortreffelijk inge» rigte renbaan de van wege de sociëteit ter verbetering van het paardenras uitgeschreven wedrennen plaats gehad. Eene overgroote menigte toeschouwers zoo uil deze stad als uit meer verwijderde oorden waren daarbij tegenwoordig deels Ie voet of in rijtuigen gezelen deels geplaatst op de in grooten getale opgerigte tribunes en stellagies. Eenige oogenhlikken' nadat Z. M. cle koning, Vergezeld van HH. KK. UIL den prins van Oranje en prins Alexanderop de koninklijke tribune had plaats genomen namen de Wedrennen een aanvang. De eerste prijs, van f 500, door de stad 's Graver,hage uitgeloofd is behaald door den vos-hengst tJrbanavan Z. If. H. prins Alexander 1 do premie door de Uraniéva tl de Yelzef sociëteit. De *2?° prijs van f 500 door de sociëteit uitgeloofdVoor inlandsche paarden is behaald door den tos-ruin Generaal, tan K. H< prins Alexander fc.e 184®., de premie door de Sarah, van den baron de Mieiet van Co'ehborri' De prijs hij de harddraverij bestaande in een kostbaar stuk zilver werk door Z. K. H. prins Frederili gegeven is behaald door liet paard de Koninginvan deii heer A. nart der Hoop; de premie door de Tuppervan den heer A. Kipsqq. Do prijs van 600, voor inlandsche paarden geboren in 1842 of later, door de provincie uitgeloofd is behaald door de Pastillevan de Yeizer sociëteit de premie door den Géneraal, van Z. If. ij. prins Alexander. Do prijs van f 12Ö0, door Z. M. den koning uitgeloofd, is behaald door den Tory, van Z. K. H. prins Alexander. De prijs eindelijk vah 500, door een lid der sociëteit uitgeloofd, is behaald door de Turpinvati de Velzer socioteit. Ondanks den verbazend grooten toevloed van aanscbouwers is het feest hetwelk door fraai weder begunstigd werd ih goede orde en foor zoover bekend is zonder ongeluk afgeloopen. Het dagblad van Augsburg deelt uit brieven uit Canton bijzonderheden mede aangaande dé uitbreiding van het Christendom in het chinosfcliö K]k het Christendom schijnt niet alleen in de aan zee geiegene provin ciën maat ook ih hét binnenste des rijks groote vorderingen te maken. Intusschen zijn de Katboiijke zendelingen nog steeds veel talrijker dan de Evangelische. Uit IJsland verneemt men dat de mazelen daar op eene schrikbarende wijze zijn uitgebarsten en vele personen ten grave sleepten in een kerspel waren 41) menschert aan déze ziekte overleden. Men berekehl dat door cle tegenwoordige pauselijke amnestie ruim 60Ö0 ongeiukkigen aan liunne betrekkingen éh familiën zijn wedergegeven. Deze lieden kostten den staat dagelijks ruim 1200scudi. Alleen te Rome telt men ongeveer 900 zulke personen. In de brabandsche gemeente Ëssehene is eene boerenmeid die twee vechtende koeijen wilde scheiden het slagtoffer harei- vermetelheid geworden. De woedende hessten hebben haar met hunne horens derwijze verscheurd en mishandeld dat de onge lukkige na een iisselijk lijden is bezweken. Woensdag avond is ia Zutphen gevankelijk binhengebfagt de R. K. kapellaah van Groehlo Zoo uien zegt beschuldigd van poging tol moord op eene dienstbode met welke hij ih eene misdadige gemeenschap geleefd had. Den 19 hebben nen 4001aI jonge lieden de paarden Van het rijtuig waarin de paus Uit eene der kerken te Rome terugkeerde afgespannen én hetzelve onder een verdooVend vreugdegejuich der volksmenigte tot aan het Quirinaal voortgetrokken. Den 20 is vah wege den paus eene aankondiging gedaan waarbij verklaard wordtdat Z. 11. diep getroffeh is geworden door de menigvuldige blijken van liefde en gehechtheid die hem in de laatste dagen betoond Waren maar dat Z. H. onder innige dankbe tuiging daarvoor, nu wenscht dat die vreugdebelooningen zullen op houden. Aan dit verlangen is ook voldaan. Naar de school te Leid- schehdam solliciteren 63 Onderwijzers van den 2a"" en 3atn rang. De Wekker vraagt: waar moet dat naar toe? En dal voor eene school: die zeker niet meer dan f 600,00, behalve eene vrije bij uitstek fraaije wo- hingopbrengt. Volgens berigten uit Ifrakau heeft de militaire commissie van onderzoek aldaar, dézer dagen hare taak volhragt. Van de 1250 ihsurgenlen die naar Ifrakau opgezonden waren waren 200 aan Oostenrijk en Rusland uitgeleverd. Van de överblijvendcn waren 220 in hechtenis gebleven eh overgegeven aan de koninklijke commissie van onderzoekde overigen waren op vrije voeten gesteld; Den 27 der vorige maand kwam te Strsasbürg de stoomboot der Main aan met 2 ijzeren slecpvaartuigen van Rotterdam dit zijn de eerste booten welke regtstreeks van Holland tot aan Straashurg gesleept werden en gebruik gemaakt, hebben vah de hij dé nederlandsche wel van den 30 April inge willigde vrijstellingen van de scheepvaarts- en tl-ansiioreglen op den Rijn en iri de Nederlanden. Den 16 der vorige maand iieefl te Glogow, in Gallicie een verschrikkelijke brand gewoed. 103 woonhuizen, 2t schuren 71 stallingen 2 synagogen het hospitaal hel stedelijk raad huis enz. zijn eene prooi der vlammen geworden ook onderscheidene rnnnscbeu zijn daarbij omgekomen. Mon heeft in de belgiscbe pro vincie Luxemburg, gemeente Soy arrondissement Slarcho eene zink- rnijn ontdekt waarvan zeer fraaije proeven aan den ingenieur der mijnen zijn vertoond. Men is voornemens (ie mijn te ontginnen en concessie aan te vragen. Dit is weder eene nieuwe ontdekking van de onderaard- sche rijkdommen welke de bodem van Luxemburg beval. Berigten uit Noord-Amerika melden dat de beruchte dierentemmer van Ams- burg door eene zijner tijgerinnen verscheurd is. De feesten te Brugge t ter gelegenheid van de inwijding van het standbeeld van Simon Slevin zijn den 30 met eene algemeene illuminatie besloten. In den avnnd vail den 3 dezer zijn 2 jongelingen die in hel IJ Voor Amsterdam t Waren gaan zwemmen aldaar ongelukkig verdronken. Ook op andero plaatsen zijn dezer dogen eenige personen niettegenstaande de menig vuldige waarschuwingen met het baden ongelukkig omgekomen. De belgiscbe kamer der representanten is tegen dén 6 dezer hijeen ge roepen om over het verdrag met Nederland te beraadslagen. Ooi een denkbeeld te geven van de druktedie maandag op Scheveningcn heeft geheersehtkan men aanhalen dat met de diligences en omnibussen van den heer J. P. Koens bijna 3000 personen vice versa zijn vervoerd terwijl het getal particuliere rijtuigen die langs de heide wegen zijn gereden op 600 worden geschat. Aan den lol op den ouden Scheve- ningschen weg is voor rijtuigen ontvangen 300 gulden, Ten gevolge der zware hitte van zaturdag en zondag zijn nabij Dokkum 4 vette ossen en verscheidene andere koebeesten dood op hel land gebleven. Do massa der vrachtgoederen gedurende de voorleden maand langs de bel giscbe spoorwegen vervoerd Woog 64 millioen kilogrammen vormende de lading van omtrent 400 schepen. Ëeri Schipdezer dagen Ui? Rotterdam te Louden aangekomenbeeft roof het etigetèebe gonterne-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1