ZIEKUKZEE9CHE DINGSDAG A.° 1846. COURANT, 4 AUGUSTUS. SSesturen en Administration. Nieu irstijd mg en N.o 62. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE maken bekend Datovereenkomstig de bepalingen van de art. 76 en 78, van liet Reglement op de Buurtwegen en Voetpaden in deze Provincie goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838. n.° 106, veertien dagen na heden, wederom eene algemeene schouwing zal plaats hebben op al de wegen in het poortambacht of grondgebied dezer Stad tot onderzoek of al de vroeger ontdekte gebreken tot welker herstelling de wegpligtige gelanden schriftelijk zijn aangemaand se dert de vorige schouwing, behoorlijk zijn verbeterd, en of de wegen en voetpaden in het algemeen in eenen voldoenden staat zijn on derhouden geworden waaraan de eigenaren of gebruikers van landen en gronden langs dn wegen en voetpaden voor zoo veel noodig bij vernieuwing worden herinnerd en het voorschreven onderhoud ten ernstigste aanbevolen. Zierilïzee den 3 Augustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. FRAN K P. IJ K. PARIJS, den 30 .liilij. Er is wederom een nieuwe aanslag op he! leven des koninss gepleegd. Re Voorzienigheid heelt nogmaals den koning gered en Frankrijk beschermd. Dezen avond ten 7 ure op het oogenlilik waarop het concert in de Tuileriën een' aanvang ging nemen heeft Z. M. door de konink lijke familie omringd zieh op hel balkon vertoond en is met de luidste toejuichingen ontvangen. Terstond daarop heeft het orchest den marseilliaansehen marsch aangeheven. Op dat oogeriblik heeft een welgekleed mensch die nabij de gracht van den afgesloten tuin ter rogterzijde van het orchest had post gevateen pistool uit zijnen zak gehaald op den koning aangelegd en afgevuurd. De flag had zich naauwelijks doen hoorcn of de koning heeft np de plek gewezen van waar de ontploffing gekomen was en hart en hoofd mei de hand rakende heeft bij alzoo te kennen gegeven onge kwetst en onbevreesd te zijn. ünmiddclijk heeft de moordenaar eene tweede pistool gelost ook ditmaal is de koning niet getroffen geworden. Alstoen heeft de koningin zich in 's Ironings armen geworpen en heeft zij getracht hern te verwijderen; maar de koning is bedaard op het balkon gebleven en heeft bevolen dat bet concert zou voortgaan. Dit heeft de toejuichingen der menigte met de meeste geestdrift doen weêrgalmen. Intusschen hebben zij die den moordenaar omringden zich op hem geworpen en zonder do tusschcnkomst van eenige toegesnelde gardes zou hij verscheurd zijn geworden. Terstond naar den post du Guichet aan den kant van de gracht overgebragl is de moordenaar door den prefekl van policie in ver hoor genomen. Hij heeft verklaard genaamd te zijn Henry oud 51 jaren fahrijkant van geslepen staalwerkeri woonachtig in de straat Limoges n.° 8. Hij heeft zijne misdaad erkend en bovendien ver klaard het denkbeeld van zijn gruwelfeit reeds lang gekoesterd te hebben en willens geweest te zijn het te volvoeren op den 1 Julij II. als zijnde den dag waarop bij de wacht aan den post van liet vaandel moest betrekken. Men heeft bij hem 140 fr. in goud gevonden. Gedurende den ganschen avond hebben de luidste toejuichings- kreeten zich rondom het paleis doen hoorcn. De criminele instructie is onverwijld begonnen. Wij willen dit onderzoek niet vooruit lonpen. De raad der ministers is in den avond bijeengekomen. De zaak is aan het hof der pairs onderworpen. Den 31. Do Monileur behelst eene koninklijke ordonnantie, waarbij het bof der pairs bijeengeroepen wordt om oordeel te vellen nopens den aanslag op bet leven des Ironings. De heer Hébertpro cureur-generaal bij bet koninklijk hof, is met do waarneming van het openbaar ministerie belast. Men wil het er meer en meer voor doen houden dat de moorde naar Henry krankzinnig is. Het gedrag zijner vrouw moet een jaar gilleden daartoe veel aanleiding gegeven hebben. Reeds vroeger moet men bewijzen van waanzinnigheid bij hem opgemerkt hebben. Zoo had hij onder anderen gewild dat zijne menigvuldige werk lieden niet bij elkander mogten komen, leder moest in eene afzon derlijke cel werken. Wat eigenlijk thans nog meer op zijn' geest schijn! gewerkt te hebben iiij was op het punt zich failliet te verklaren. Hij moest den 31 voor 10.0Ü0 franken aan wissels beta len welke som hij niet bij elkander kon krijgen. Dat dit bijzonder op hem schijnt gewerkt te hebben blijkt uil het eerste verhoor, dat hij oudergaan heeft van den kanselier Pasquierdie heden morgen .alhier is aangekomen. Hij heeft geantwoord dat hij geene staal kundige meening heeft dat hijzich ongelukkig ziende en geen moed bezittende om zelf een einde aan zijn leven te maken op den koning had gescholen ten einde alzoo den dood te gemoet te gaan. Hij heeft ook gezegd dat hij liet nuttelooze der doodstraf heeft willen aan- toonen daar het voorbeeld van den laalsten ter dood gebragten koningsmoordenaar locli een' ander niet heeft afgeschrikt. Ilenry wordt heden naar de gevangenis van het Luxemburg overgebragt. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 31 Julij. De liooge raad, kamer van vacantie (strafzaken), heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den procureur-generaal bij het hof in Groningen legen li. Kuiper. De hooge raad heeft de beide ingediende middelen van den roquirant in cassatie verworpen en mitsdien daardoor bevestigd de beide vorige uitsprakenwaarbij de gerequireerde is ontslagen van alle regtsver- volging, als zijnde de daad van den IGjarigen knaap noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding. Men zal zich herinneren dat zoowel het hofals de reglbank te Winschoten hadden beslist dat de daad van het in een bewoond huis klimmen te midden van den day en in hel bijzijn van andere personen het wegnemen van eene flesch jenever hel uitdrinken derzelve en in de plaats daarvan vullen derzelve in casu met waterveeleer moest beschouwd worden als eene daad van ligtzinnigheid dan wel als diefstal, in den eigenlijken zin des woordsen hier het kenmerk van fraude, als vereïschlo tot den diefstal ontbrak. De raad heeft geoordeeld dat dit gevoelen van het hof eene feitelijke beslissing zijnde, daarop in cassatie niet kan worden terug gekomen. Op dezen grond is do staat in du kosten van de 3 inslantiën veroordeeld. Men leest in het Journal de Ia IJ aye«Daar het handels verdrag dat gisteren (29) tusschen Nederland en Belgie door de wederzijdsche gevolmagtigden gesloten is aan de bekrachtiging van de beide regeringen moet onderworpen worden zal de nederlandsche regering waarschijnlijk niet lot de bekendmaking van den tekst van het verdrag overgaan voor en aleer de officiële mededeeling geschied zij welke de belgische regering verpligt is daarvan aan de kamers te doen welke tot de bekrachtiging moeten medewerken. Wij gelooven echter onzen lezers eene dienst (e bewijzen met hun eene inlichting !e geven die wij uit goede bronnen ontvangen; namelijk dot de bekrachtigingen van liet traktaat binnen eene maand na de sluiting van bet verdrag, zullen moeten worden uitgewisseld, of eerder zoo het mogelijk is en dat het verdrag kracht zal erlan gen vijf dagen na de uitwisseling van de bekrachtigingen." Den 2 Augustus. Eergisteren avond omstreeks half 8 ure, is Z. M. de koning van hoogstdeszelfs logt naar Schiedam in de hofstad teruggekeerd. Gisteren namiddag is Z. M. naar Soestdijk vertrokken. Ten einde ieder in de gelegenheid te stellen de straf te kennen waarmede zij bedreigd worden die er hun werk van maken om valsche geruchten omlrent den oogst te verspreiden als anderzins laten wij hier woordelijk art. 419 van het Wetboek van Strafregt volgen: «Al wie door bet opzettelijk uitslrooijen van valsche of laster 1 ij ka geruchten door meer ie bieden dan de verkoopers zelve vorderden door vereenigingen verbindingen of zamenspanningen van de voor naamste inhebhers van dezelve waar of koopmanschapten eindo dezelve op zekeren prijs te houden of wel door eeiiigerhande be- driegelijke wegen of middelen het stijgen of vallen der waren of koopmanschappen of openbare papieren en effecten boven of beneden den prijs, waarop de natuurlijke en vrije mededinging van den koop handel dezelve gebragt zou hebben bewerkt of veroorzaakt heeft zal gestraft worden met eene gevangenzetting van teil minste ééna maand en ten hoogste ëén jaar en eene geldboete van 500 tot 10,000 franken. De schuldigen zullen bij liet vonnis, voor ten minste 2 en ten hoogste 5 jaren onder het toezigt van de hooga policie gesteld mogen worden." GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Den 27 Julij is de vrouw van den koemelker llos, in de Nieuwe Kijk- in-'t Jatstraat te Groningen, met behulp van d.r li. J. Teilegen, van vier levende kinderen verlost twee jongens en twee meisjes. Ofschoon niet geheel voldragen, waren deze kinderen overigens welgevormd; dezelve zijn echter, na eenige oogeubliliken levens alle overleden. Da kraamvrouw, die gewoonlijk zwak en sukkelend is, bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Volgens eene ordonnantie van den koning van Frankrijk zijn 126 slaven vrij verklaard met bepaling dal zij in dia hoedanigheid zullen worden ingeschreven onder de namen en voornamen welke bun door de gouverneurs zullen worden gegeven op de registers van den burgerlijken stand. Den 29 Julij des avonds ten 9 ure 20 minuten heeft men op een aantal plaatsen aan den Rhijn en aan de Maas, zoo als te Keulen, Bonn en Cohlcnz alsmede te Luik en te Argenleau, schokken van aardbeving gevoeld die echter nergens schade hebben ge daan. Bij gelegenheid der 11. vrijdag plaats gehad hebbende exercitiën in bet vuur door de artillerie op de ooslerhoutsche heide nabij Breda, had een kanonnier de onvoorzigligheid langs een stuk geschut te passe ren op het oogenlilik dat het werd afgeschoten, met dat noodlottig gevolg, dal de ongelukkige door de geheele lading getroffen werd zoo- dat hij oogenblikkelijk op de plaats, en op de deerniswaardigste wijs gekwetst, dood bleef. Vier leeraars der hollandscbe Gereformeerde kerk in de Vereenigde-Staten zijn van New-York alhier aangekomen ten einde in betrekking te komen met hunne geloofsgenooten hier te lande. In het brandenburgsclie heeft op den 20 Julij een allervrees-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1