M-/ ZIERIKZEESGHE VRIJDAG A.° 1846. C O U R A IV To 31 JULI J. Nieuwslij ding en IV.o 61. D U I T S C, II L A N D. FRANKFORT, rlen 26 Julij. De sedert larig gewachte amnestie is eindelijk den 17 le Rome afgekondigd. Bij deze worden al de staatkundige misdadigers vrijgesproken en is aan al de uitgewekenen de terugkeer naar huri vaderland veroorloofd met uitzondering van de geestelijken de militaire officieren de ambtenaren van liet bewind en van al diegenen die zich behalve aan oproerigheid ook nog aan andere misdaden hebben schuldig gemaakt. Het was in den avond dat het stuk bekend werd. Onbeschrijfelijk was de indruk die het op de romeinsche bevolking maakte. In massa begaf zich deze naar liet paleis des Pausen en toonde, door de uitgelatenste vreugde, hare dankbaarheid voor de door Pius IX betoonde langmoedigheid. Tot vier keeren voelde zich deze genoopt zich aan het volk te ver- loonen en deelde hij het zijnen zegen uit. Nog na middernacht was oene groote menigte op het plein voor het paleis bijeen. Zonder het minste ongeval was die avond afgeloopen. Een dagblad meldt, dat de H. Vader voornemens is, een groot aantal klooslers tot wereldlijk goed te verklaren. Elke geestelijke orde zou slechts één klooster behouden en de overige gebezigd wor den voor openbare administration of tot wijkplaatsen van het groot aantal armen. De II. Vader heeft slechts 8 van de 136 honoraire kamerheeren van den vorigen paus behouden. Phis IX zou verklaard hebben dat dp staat in 6 of 8 jaren door het goed gebruik zijner tegenwoordige middelen van ai zijne schulden ontlast kan zijn Latere brieven uit Rome, van den 19, drukken de hoop uit dat de kardinaal Grizi bepaaldelijk tot secretaris van staat zou benoemd worden. De vreugdebetooningen over de kwijtschelding duurden te Rome en in de provinciën voort. Men zeide dat ten gevolge van dit besluit meer dan 1500 personen in vrijheid zoude gesteld wor den. Het getal der uitgeslotenen beliep een 40tal. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE, den 28 Julij. Z. M. de koning is lieden morgen ten 7 ure'uit deze residentie naar Soest dijk vertrokken en wordt heden avond ten over 11 ure alhier terugverwacht. De togt naar Schiedam is uitgesteld tol aanstaande vrijdag. De brieven uit Java in dato 27 Mei bevestigen liet berigt van het vertrek der expeditie naar Bali, waarhij zich ook bevindt het 7d® bataillon infanterie. De expeditie zal te Bezoekie zich vereenigen met dat gedeelte, hetwelk van Sourabaya zal worden gezonden, en half Jnnij zal de geheele expeditie ter eerstgemelde plaatse bijeen zijn. Gelijk reeds gemeld is, zal z. exc. de gouverneur-generaal zich naar Sourabaya begeven, en zal ook de generaal majoor Cochins, opper bevelhebber van het leger in Oost-Indie reeds den 29 Mei derwaarts vertrekken. De koning van Salaparang (Lombok) benevens hoogstdeszelfs zoon vernomen hebbende dat de regering voornemens is epne militaire expeditie naar Bali le zenden om de koningen van Boliling en van Karang Assem te bestraffen wegens liet niet naleven der door hen onderteekende verdragen en hel honen der nederlandsche vlag hebben vijf rijks grooten met een talrijk gevolg, in gezantschap naar Batavia gezonden ter overbrenging van brieven van hunne vorsten waarin deze zakelijk verklaren dat de voorgenomen bestraffing wel verdiend is, want dat de vorsten van Boliling en Karang Assem zich onopregt en vijandig jegens de nederlandsch-indische regering hébben gedragen en waarbij zij hulp en medewerking aanbieden. De plegtige ontvangst had den 26 Mei des morgens ten 9 ure aan het hölel van den minister van staat gouverneur-generaal plaats. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yaclilclub zal dit jaar te Amsterdam plaats hebben op donderdag den 10 September 1846 en daarbij zullen wederom prijzen worden uitgeloofd voor de vaartuigen in Nederland gebouwd en door Nederlanders bemand. Omtrent de per sonen betrokken in den moord te Tjikandoe Oediek op Java in de maand December II. gepleegd aan den lieer, Kamphuis en andere personen (zie ons nommcr van den 3 Maart jlwas volgens de jongste berigten uit Batavia uilsprank gedaan. Van de 384 opgevatte personen zijn 25 tot de straf des doods en 134 tot min of meer zware lijfstraffen en dwang arbeid met en zonder bannissement veroordeeld geworden. Over liet algemeen is op Java de rijsl-oogst dit jaar gunstig geweest. Blijkens het verslag van den russischen minister van financiën bedroeg de rus- sische staatsschuld met den aanvang van het jaar 1846, 315,712,500 roebels zilver. Men zal zich herinneren dat een Fransohman opge geven hebbende Guilmot genaamd le zijn onlangs den kok van den Engelschen minister heeft opgeligt. Die persoon die zich ook aan andere diefstallen heeft schuldig gemaakt, is thans te Baden-Baden in hechtenis genomen. Men vermoedt, dat die persoon een groot jaar geleden, uit de gevangenissen te Parijs ontsnapt is. Dc Friend of China deelt mede hel bestaan van een groot aantal zeeroovers in de wa teren van China. Deze roovers bezitten zeer goede vaartuigen met 100 ia 120 koppen bemand. Reeds zijn onderscheidene koopvaar tuigen de -slagtoffers hunner roofzucht geworden. De sprekende automaat van professor Faber uil Weenen die thans te Londen te zien is, wel4 de algemeene bewondering, uit hoofde der duidelijkheid waarmede dit kunstgewrocht de menschel ij ke taal nabootst. De uitgebreide stoom- houtzagerij buiten do Vlaamsche poort te Brussel is in brand geraakt en tot don grond in do asch gelegd, Onder de dieren welke dc iman van Mascate aan den koning der Franschen heeft gezonden hevondeu zich twee merries van eene uitstekende schoonheid welke in regte linie afstammen van beroemde Borah, de geliefkoosde merrie van den profeet. Aan hare halzen hangen twee looden doosjes met de opgaven barer af stamming en met de gebruikelijke getuigschriften voor de echtheid vars haar ras. Het onweder van jl. zondag heeft in Noord-Holland treu rige gevolgen gehad. Zoo wij vernemen is tusschen Krommenie en Assendelft, des namiddags ten half 2 ure, de bliksem in twee boeren woningen geslagen. De eene die van IF. Schape is door ijverige hulp der brandspuiten nog voor de helft gered de mderc aan de Buscli gelegen en door S. Wagemeesler bewoond is geheel in de nscli gelegd. Krakau is den 13 dezer door de pruissische en russische troepen verlaten en zal nu sommigen meenen gedurende 3 jaren anderen langer, uit sluitend door oostenrijksche troepen worden bezet. De arrondisse- ments regtbank te Amsterdam vac.-kamer beeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van Everl Jan van Loenen tegenwoordige uitgever der zoogenaamde waarachtige Physiologie van Amsterdamen denzelven ter zake van lasterlijke artikelen in dal geschrift geplaatstveroordeeld tot 6 maanden gevangenis, f 1250 boete en lOjarige ontzegging na expiratie der gevangenisstraf, van de region vermeld in art. 42, weth. van strafregt. Laatstl. donderdag ochtend zijn in eene der achter buurten van Londen drie huizen ingestort, waarbij eene oude vrouw en een kind verpletterd en eene andere vrouw benevens nog twee kinderen met beenbreuken gered werden. Men schrijft uit Kamerijk dat den 13 in de gemeente Mazinghien 12 huizen 16 stallen en 9 schuren door een brand verwoest zijn. Zonder den ijver en de spoedig aangebragte hulp der bewoners konde ligtelijk het geheele dorp verbrand zijn. Dit ongeluk werd veroorzaakt door de onvoorzigligheid van kinderen die met lucifers speelden in de nabijheid der met rielen daken overdekte woningen. Al de machinerie van de stoomboot Brilish-Queen ligt op dit oogenblik op den wal te Antwerpen. Dingsdag zal de romp van dit prachtige schip uil de bassins gaan om naar Tamise vervoerd te worden waar het zal gesloopt worden. Op dit oogenblik bevindt zich le Ant werpen in het huis van arrest niet een gevangene om schulden. Dit is eene belangrijke bijzonderheid voor eene stad die even aanzienlijk is wegens hare volkrijkheid als wegens de vele zaken die er omgaan. De vrijdag jl. Ie Zandvoort nog levend aangebragte visch behoort tot de Dolfijnen en wordt voor een Botskop gehouden. Dezelve is 26 voeten lang en om hel lijf 15 a 16 voelen dik. Door de Nederlandsche Han- del-Mnatschappij zijn 13 schepen bevracht geworden, als: voor Amster dam 7, voor Rotterdam 5 en voor Dordrecht 1. Zondag II. heeft een meisje den heer Missiaen onderchef van policie te Gend behendig eene beurs met omslreeks 100 ontstolen. Thans wordt uit Breda het berigt tegengesproken als zouden er aldaar 2 manspersonen zijn opgebragtdie het aardappelen-loof met vitriool-olie hadden bestreken- Bij de justitie en policie was hiervan volstrekt niets hekend. Men verneemt dat de zich noemende firma G Comp.te 's Hage met al de gedeponeerde gelden die moesten strekken om posten te bezorgen met de noorderzon vertrokken is, de wijk naar Frankrijk nemende. Den 16 dezer heeft hij het provinciaal geregtshof te Groningen de openbare criminele teregtslelling plaats gehad van Jantje Kief, oud 16 jaren, geboren te Kleinemeer gemeente Sappemeerlaatstelijk dienstmeid bij den boekhouder Jannes B an sinkte Martenshoek gemeente Hoogezund. Deze tereglstelling welk, des voormiddags to 10 ure aangevangen, lot des namiddags omstreeks 4 ure onafgebro ken heeft voortgeduurd, maakte op het buitengewoon talrijk publiek, hetwelk dezelve bijwoonde eenen opvallenden indruk en geen won der! immers het was hier de rede van eene ijzingwekkende misdaad,- van eene misdaad welke uit haren aard de schromelijksle gevolgen het verlies niet slechts van bezittingen, maar ook van menschenlevens na zich had kunnen slepen en ligtelijk een aantal huisgezinnen in do diepste ellende had kunnen storten - en het was een meisje van slechts 16 jaren, hetwelk wegens zoodanige gruwzame misdaad thans voor hare rechters stond Het was hier de rede van moedwillige brandstichting in een gebouwl Haar meester had haar, in den namid dag van den 6 Februari] II. gelast nog dienzelfden dag uit de dienst te moeten vertrekken omdat zij snoepachtig was, zich telkens met leugens ophield haar werk niet naar behooren kon verriglen en daarenboven door hem verdacht werd gehouden van liet ontvreemden van kleinigheden. Bij hel openhaar onderzoek kwam een brief ter sprake, dien zij kort le voren van baren vader had ontvangen, cn waarbij deze liaar op eene nadrukkelijke wijze haren pligt voor oogen had gestéld. Het is te bejammeren dat men den wezenlijken inhoud van dien brief niet heeft kunnen le weten komen enkele uitdruk kingen door dezen en genen der getuigen gebezigd doen vooron derstellen dat dezelve in streng berispende, dreigende en min om- zigtig gekozene bewoordingen moet zijn gesteld geweest; althans do schijn pleit er voor, dat de herinnering aan den inhoud van dien brief op het kinderlijk gemoed van de beschuldigde een' beangstigden indruk zal hebben gemaakt, nu zij, door het onverzettelijk beslui*: van haren meester en hare meesteresse genoodzaakt werd, om hui ten tijds, als eene uit de dienst verjaagde, naar het ouderlijk huis terug te keeren zich aldaar door eenen vergramden vader met do grievendste verwijlingen le zullen zien overladen, bij aanhoudendheid, aan harde bejegingen te zullen zijn blootgesteld of misschien wel als eene nietswaardige, door hare ouders te zullen worden verstooten - dit alles schijnt haren angst ten top te hebben gevoerd In dezen staat van vertwijfeling ziet, zij daarin de personen van haren meester en hare meesteresse de bewerkers van haar ongeluk voor zich staan onverzettelijk in hun besluit, ongevoelig voor hare .gebeden en smee-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1