Zeetijdingen. dvertentiën. goeJ uitgevallen.; en winnen zij bijna in kwaliteit, wat zij in kwan titeit verliezen. De berigten uit Noord-Braband Gelderland Zeeland Limburg, zijn genoegzaam eensluidend daaromtrent. De tijdingen ziit Groningen en Vriesland verschillen over het algemeen weinig van die der andere provinciën zij zijn nog iets gunstiger. Intusschen bij het naderend tijdstip, waarop 11. jaar de ziekte in de aardappelen ontstond is bet oog van den landman nog scherper gevestigd op de veldgewassen. Dan de warmte van dezen zomer heeft den groei en de rijping bespoedigd en dewijl zich tot nu too weinig sporen dier ziekte hebben vertoond is hel te hopen dat de Goddelijke Voor zienigheid tfen oogst dit jaar zal sparen In alle geval er beslaan op dit oogenbiik geerte redenen om zich te verontrusten. AH.) Uit Breda meldt men van den 22 dezer: Gisleren werd onder geleide der koninklijke marechaussees in het huis van arrest alhier birmengebragt een naar liet ons toescheen deftig gekleed beer. Naar inen verneemt, zou het de persoon van A, van Delft zijn, laatstelijk koopman in tabak sigaren enz. gewoond hebbende op den Schie- damschen Dijk te Rotterdam die aldaar in staat van faillissement gesteld zijnde, aanleiding tol vermoedens van fraude moet hebben gegeven, en tot beschuldigingen van frauduleus bankroet, ten gevolge "waarvan hij bij de belgisclre regering moet opgeëischt zijn, die hem door hare marechaussées tol aan onze grenzen liet brengen alwaar bij aan onze is uitgeleverd. Tijdens zijne gevangenneming bevond hij zich te Antwerpen waar hij een grooten winkel in tabak en si garen had opgezet. Den 26 dezer zal hij onder behoorlijk geleide naar Rotterdam worden vervoerd. Het is te hopen dat dit voorbeeld aanleiding moge geven dat dergelijke praktijken voortaan minder zullen voorkomen. Men verneemt van een' ooggetuige, dat den 21 dezer gevankelijk te Breda zijn hinnengehragl twee manspersonen die zich hadden" onledig gehouden, op het platte land het aarilappelentonfof groene struiken met vitriool-olie of sterkwater te bestrijken om welligt daardoor de landlieden door de verwekte zwarte vlekken Ie doen denken, dat de ziekte in hunne aardvruchten heerschl, en misschien nog om andere redenen ook verhaalt men dat de gevatte lieden slechts de werktuigen zouden zijn. Men meldt uit Edscllèdé (Overijssel) van den 13 dezer In den avond van gisteren hadden wij in de nabijheid dezer stad weSerom een droevig en afgrijsselijk voorval Ie betreuren. Op een boeren feestmaal een zoogenaamd ganzentrekken was tussehen eenige per sonen ruste ontstaan welke eerst geene verdere gevolgen had doch later des te erger afliep. Tegen den avond toen het reeds donker was en ieder aan vertrekken begon te denken hadden zich eenigen der personen waaronder dien middag de twist was ontstaan in de nabijheid der Glanebrugge geposteerd om den persoon op wien zij het gemunt hadden, zekeren G. J. Voogd, aldaar woonachtig, op te wachten De zuster van dezen laatsten inmiddels te huis gekomen zijnde vroeg dadelijk aan haren vader of haar broeder reeds te huis was, en deelde, toen dit ontkennend beantwoord werd, de vermoe delijke redenen van dit uitblijven mede; waarop de vader met name Hendrik Voogd, terstond het huis verliet om zijnen zoon op te zoeken en hij te staan eenen ijzeren spil of staaf ter verdediging medene mende en door zijne vrouw en dochter gevolgd wordende. Naauwe- lijks eenige schreden van huis verwijderd bemerkt hij eenige per sonen welke hij toeriep: Gerrit Jon zijl gij dull In plaats van antwoord werd hij oogenhlikkelijk aangevallen hem het ijzeren werk tuig ontweldigd en daarmede het hoofd verbrijzeld ten gevolge waarvan bij kort daarna is overleden. Later ontwaarde men dat zijn zoon in een nabij gelegen huis was gevlugt om den aanslag te ontkomen. Drie personen zijn reeds in hechtenis. Bij het geregtelijk onderzoek ten huize der te Steenwijk vermoordde Hilligje Koning is in hare bedstede in aarden potten gevonden voor f 2000 aan zilvergeld (waaronder veel reeds ter inwisseling opgevraagd geld) en papieren van waarde er zal hij nader onderzoek nog wel meer te voorschijn komen hare nalatenschap bedraagt zegt men p. m. f 6000. Zij leefde in de slordigste armoede was steeds in lompen gekleed morsig op lijf en woning hits en ongezellig van karakter en gebruikte veeltijds afval van groenten en ander slechts ■voor dieren geschikt voedsel dat zij op de mesthoopen bijeenzocht. Een treurig ongeluk is dezer dagen op den oostelijken spoorweg gebeurd die van den mond van den Teems naar Londen loopt. Door het legen elkander botsen van twee treinen is een rijtuig van de tweede klasse geheel verbrijzeld en zijn anderen zwaar beschadigd. Van ongeveer 40 personen die daarin zalen zijn 13 hevig gekwetst en verscheiden anderen in mindere mate beleedigd. Van sommigen der eersten zullen de voeten indien niet de geheele beenen afgezet moeten worden. VLISSINGEN den 25 Jutij. Den 22 dezer arriveerde alhier de vischsloep Prins Hendrik, gevoerd door schipper 11. Meuldyh en toehehoorendo aan de vlissiugsche visch-reederij met p. m. 180 ionnen gezouten visch en eenige tonnen levertraan waarvan den afslag zal plaals hebben op maandag aanstaande. [Ingezonden.) Vervolg van n.° 52.) Dat het niet goed isden gemeenen man ook tot eene kleine belooningeen' borrel te geven zal ieder wel toestemmen. Mij leert er aldus eenige behoefte aan gevoelen; hij krijgt er, gelijk men het noemt, den smaak van weg. Dat ik hem bij zware inspanning, vefmoeijenden arbeid overmatige verhitting gaarne eene opwekkende teug gun die wat meer is dan koud water is uit mijnen vorigen voorslag reeds gebleken. Maar dat is daar niet zoo noodigwaar men eene kleine dienst beloonen wil. Iemand b. v. heeft een pakje voor mij medegebragteene boodschap gedaaneen brief bezorgd of honderd dingen var» dien aard. Wat zal men hem geven? Een vijfje of dubbeltje is wat veel - een cent twee drie zou karig schij nen ik bied hem eeti slokje" aan. Verkeerd maar wal daarvoor in de plaals? Naar mijne gedaclilen kanwaarvan geen zweet of vermoeijenis sprake is daarvoor iets worden bedacht dal hier en daar in groote sleden wordt gedaan maar ten platten lande op een eiland minstens even gemakkelijk is uit te voeren. Ik bedoel winkel- kaartjes, die men in de winkels voor eetwaren of huisselijke noodwen digheden kan in betaling geven. Deze kaartjes bereiken hun doel, als zij algemeen verkrijgbaar en voor het geheele eiland van waarde zijn. Ik wil dezen voorslag in ruwe omtrekken uiteen zetten. Er vormt zich onderstel ik eene commissie van vier personen één uil Zierikzeeéén uit Brouwershaven, één uit Schouwen en één uit Duiveland, die een zeker aantal kaartjes, door onderteekening of door eenen kenbaren stempel gewaarmerktbeschikbaar stelt. Deze commissie brengt eene kleine geldsom bijeen waartoe f 50 genoeg zaam is. Daarvoor worden de kaartjes gedrukten het overige ho- schikhaar gehouden. De commissie nootiigt op elkevplaats een of meerderen uit, aan wien zij, legen regueen genoegzaam aantal kaartjes ter hand stelt. Ik wil deze laatsten gemakshalve agenten noe men. Bij hen kan ieder de kaartjes hekomen voor 5 cents het stuk. Éénmaal in de maand kan elk winkelier hij den agent zijner woon plaats de hem in betaling gegeven kaartjes tegen geld opwisselen. Is door het circuleren van de kaartjes op onderscheidene plaatsen daartoe het geld bij eiken agent niet voldoende dan helpt hom de zoo even genoemde hoofd kas, in welke hij om de drie maanden overstort, wat hij in kas overhoudt. Hij heeft dus niets te doen dan een bak of lade, of wat ook, te houden waarin hij zijne kaartjes en het voor da. verkochte ontvangen geld hijeen legt. Zie daar de geheele moeite. En nu de kaartjes? Zij stellen ieder eene betaa.lswaarde voor van 5 cents, en zijn voor die som tons voor levensnoodwendigheden, die de gemoene man gedurig noodig heeft, en gewoonlijk in het klein koopt: zout, lamp-olie, grutten; anders ook niet, tot voor koming van noodeloozen omslag. Nu onderstel ikdat iemand die van lijd tot tijd zulke kleine st ui verfooi tjes te geven heeft, of daarvoor wel eens een borrel geeft, het verkeerde van het laatste inziethij voorziet zich van eenige kaartjes. Gij geeft er nu een, hetzelfde waarvan, want alles, wat op da kaartjes staat heeft ieder huisgezin gedurig noodig. De winkelier heeft geene reden, om den bon niet in betaling te nemen, wan£ hoogstens na eene maand is hij van zijne betaling zeker, en hij zal zich daarvan verzekerd houden wanneer de commissie menschen van bekende soliditeithem daarvan bij openbare aankondiging zeker gesteld hebben. Zoo gaat men nu een kwaad tegenmen beperkt het misbruik van sterken drank. Maar men doet meer: men noodzaakt aankomende knapen de kleine fooi Ie huis te brengen die zij heb ben opgedaan, en die, in centen gegeven, ligtelijk versnoept of ver dobbeld wordt, en de man, die, wanneer ik hem centen gegeven had, misschien gemeend zou hebben, dat die goed voor een slokje warenmoet nu het kleine extra'tje wel in het huishouden in brengen. Hoe geschikt ook voor nieuwjaarsfooitjes! De commissie heeft nu verder geen geld noodig want de primitive som is alleen tot behulp bij het ongelijk circuleren der kaartjes hetwelk zichzel- ven herstelt, en voor de uitgegeven kaartjes hebben de plaatselijke agenten geld in kas. Dat de in winkels ingewisselde op nieuw kun nen worden uitgegeven behoeft geene herinnering. Worden er on bruikbaar of onleesbaarde commissie trekt ze in tegen nieuwe. Ik zie niet in dat tegen dezen voorslag iels wezenlijks kan wor den in het midden gebragt. De moeite is gering uitschot van gelA on noodig de administratie eenvoudig, het nut groot. De oplossing van eenige mogelijk oprijzende bedenkingen in ons volgend artikel. O. O. ZIERIKZEE den 24 Julij. Heden is alhier binnengekomen hel engelsch brikschip Stanton, kapt. G. Simpson, van Newcastle met kolen voor deze stad. Ondertrouwd.' S. W. VIS Lz. Noordcouwe en den 24 Julij 1846. J. BATENBURG. VIT DE HAND TE KOOP. 3 baatgevende MELK- KOEIJEN en 2 PAARDENadres bij J.s van der HAVE te Ouwerkerk. De Notaris J. de KATER Nz. zal ten verzoeke van do Erfgenamen van ADBIAANTJE BAKKER, op Vrijdag den 7 Augustus 1846 veilen en verkoopen Des namiddags ten 2 ure, aan bet Boedelhuis hij Burghshtis Eene aanzienlijke partij MEUBELA1BE GOEDEREN en Des namiddags ten 5 ure, in het Kegthuis te Burg ft Een WOONHUIS, ERF en TUIN, staande en gelegen aan do Meeldijk, nabij Burghshtis, sectie C, n." 74 en 75, ter inhouds- grootle van 6 roed. 60 ellen. Ter voldoening aan art, 807 van het Wetb. van B. Rcglsv. in verhand met art. 242 van het B. Welt). wordt, hij deze aangekondigd dat bij exploit gedaan door JOH.' COSTERUS Deurwaarder hij do Arr. Regtb. te Zierikzeeop den 24 Julij van het jaar 1846. zijnde geregistreerd den 27 Julij daaraanvolgende, en geteekend door den Ontvanger K. W. de Jonge door Mejufvrouw MARIA CORNELIA de RIJKE Huisvrouw van JABOB HOOGEN- BOOM van beroep Winkelier, wonende te Haamstede provisioneel haar verblijf houdende te Zierikzee, ten huize van L. van den Ende, uit kracht eener door den E. A. Heer Voorzitter der Arr. Reglbank te Zierikzee, op den 14 Julij 1846 aan haar verleende autorisatie, zijnde behoorlijk geregistreerd den 15 Julij van hetzelfde jaar tegen voornoemden JACOB- HOOGENBOO.VI een eisch lot Scheiding van Goederen is ingesteld met verklaring dat M.' II. A. van IJSSEL- STËIJN daarbij voor haar als Procureur zal occuperen. H. A. van 1JSSËLSTËUN, Procureur. te zierikzee bi.1 de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2