Besturen en J&dministratiën HERIJK per MATEN en GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIElitKZËÉ. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissements-Uker alhier Van den 6 dezer maand n.° 76. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpligtige In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht dat in het locaal van het voor malige Kazerne-gebouw in de Manhuisslraat alhier met den herijk van maten en gewigten zal worden aangevangen op Dingsdag den 14 Julij tot en met Vrijdag den 31 Jul ij aanslaandedes voormiddags w'8 lot 1 ure, waarhij de volgende orde zal worden in acht ge nomen te weten Voor wijk A ran Dingsdag den 14 tot en m,et Donderdag den 16 Juli)J Voor wijk B: van Vrijdag den 17 tol en met Dingsdag den 21 Juli) Voor wijk G van Woensdag den 22 tot en met Vrijdag den 24 Juli) Voor wijk D van Maandag den 27 tot en met Vrijdag den 31 Juli] zullende op Zaturdag den 18 Juli] speciaal gevaceerd worden Ier verificatie van het medicinaal goud en zilver gewigt. En wordt al verder opgemerkt dat alle maten en gewigten behoor lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- on winkeldocnde In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot, uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van malen en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zichzMven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onweiend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Z ie rik zeeden 1 Jnlij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vi. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. V. KROEF. AANKONDIGING. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburggevestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden t Vooreerst: Dat de zoodanigen die verlangen met den eerstvalgenden Cursus, in de maand Augustus 1846, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in persoon of met vrachtvrije brieven van benzelven of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Hoogleeraar Jh.f B. de Jonge en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpliglingen de noodige leregtwijzingen zullen worden gegeven. Tm tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerst volgenden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 11 Augustus 1846, na dat op Maandag den 10 Augustus, des middags ten één ure. in het gewoon lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En ten derde: Dat, onder goedkeuring der Commissie*, bij onder ling overleg van heeren Professor en Lectoren en van den heer Docent in de Latijnsche Taal is vastgesteld dat de lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de aankondiging welke aan de voorpoort van het lokaal der school zal zijn aangeplakt. Middelburg den 8 Julij 1846. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. Ni euwst ij di ng en. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 25 Julij. Z. M. de koning is gisleren avond, omstreeks 11 ure, van hougstdeszelfs reis naar de provinciën Vriesland Groningen en Overijssel in deze residentie teruggekeerd en heeft den weg van Amsterdam naar 's Hage in één uur eti tien minuten afgelegd. Van wege den minister van financiën is hekend gemaakt, dat de midilelprijzen der inlandsche granen voor het gelieele rijk over het tijdvak van den 20 Junij 1846 tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest als volgt: tarwe 9.671/, rogge ƒ7,77, boekweit 7,19Va i St!r3t f T,37 haver f 3,51'/, en ongepelde spelt f 3,39 en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Augustus eerst komende zijn gesteld per mud als volgttarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 e.boekweit 15 e. en 30 c. gerst en mout 10 c. en vrij haver 5 c. en vrij en ongepelde spelt 5 c. en vrij, Door het departement van oorlog zijn de noodige hevelen ge geven ten einde de miliciens der ligling van 1845 die in de maand Mei jl. uit de reserve in werkelijko dienst zijn opgekomen voor zoo- Veel zij in de termen vallen om op den 15 Augustus aanstaande met groot verlof te vertrekken in stede van op dien dalutn vijf dagen vroeger en dus op den 10 dier maand in het genot van dat verlof te stellen en om zoodanige der hier bedoelde thans onder de wa penen zijnde miliciens die hijzonder door gedrag en geoefendheid uitmunten zelfs nog eenige dagen vroeger naar hunne haardsteden te zenden. De miliciens, die gedurende de maand September de najaars exercitiën hijwonen zijn van de inspectiën vrijgesteld die in October zullen piaats hebben. Den 26. Men verzekert dat Z. M. de koning voornemens is in den loop dezer week (waarschijnlijk dingsdag) de stad Schiedam met een bezoek te vereeren welke stad Z. M. na hoogstdeszelfs troons beklimming nog niet heeft bezocht. Een piket kavallorie heeft order bekomen om in deze week naar Schiedam te vertrekken. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, de hoer J. W. Ermerinshoog leeraar aan de hooge school te Groningen. Uit Batavia wordt van den 26 Mei jl. het volgende gemeld «Nadat reeds in de vorige maand de schepen Waterloo en Hugo Grolius ten dienste der expeditie naar Balie waren gehuurd wildo rle regering nog wachten op de FlevoEuropa en Middelburgdaar deze schepen echter niet arriveerden, besloot men in de vorige week om de expeditie zonder deze bodems te doen doorgaan en daartoe to huren de schepen Koophandel, Louisa, Johanna Maria en de te Sou» rabaya liggende Koning Willem II. De expeditie bestaat uit 2000 man en eene batterij 1-400 man en de batterij welke van hier ge zonden worden, zijn gisteren ingescheept. De Hugo Grolius, Johanna Maria en Waterloo nemen de troepen aan boord de Koophandel zal tot proviandschip dienen en de Louisa zal de batterij overbrengen de schepen vertrekken heden onder geleide van een schooner naar Sourabaya waar de Koning Willem II, het fregat Ceres, eenige schooners e,n een paar stoombooten zich bij dezelven zullen aansluiten. De geheele expeditie slaat onder bevel van den luitenant-kolonel Bakker. Men zegt ook dat z, exc. de gouverneur-generaal zich naar Sourabaya zal hegeven ten einde meer in de nabijheid te zijn. «Nopens het resultaat der expeditie zijn de meeningen zeer verschil lend. Sommigen vreezen dat de Balinezen in het gebergte terug zullen trekken en de onzen zich zullen laten aftobben daar zij genoeg tijd hebben gehad om zich sedert de aankondiging der expeditie te versterken en aan de Engelschen gelegenheid is gelaten om hen van Wapenen te voorzien. Anderen daarentegen zijn van meening, dat het hij eene demonstratie blijven zal en de Balinezen spoedig zullen, toegeven. Dit echter is zeker dat het dralen met het ten uitvoer leggen der expeditie het gevolg is geweest van het gebrek aan sche pen uit Europa tot het overbrengen der troepen en een mogelijka ongunstige uitslag eenen zeer nadeeligen invloed op de indischo bevolking kan hebben." GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. Te Waspik in Noord-Braband is in den ochtend van den 18 dezer een hevige brand in de schuur van een landbouwer ontstaan waardoor in minder dan 2 uren tijds 3 huizen in de asch zijn gelegd. Een groot gedeelte der meubelen heeft gered kunnen worden. De gebouwen waren verzekerd en de oorzaak van den brand werd nagespoord. De bekende egyptische generaal Soliman-bassa (van geboorte een Franschman met name Selvesis den 22 dezermet den beroemden franschcn schilder Horace Vernel te 's Hage aangekomen. Den 24 dezer is door eene der vischscbuiten te Zandvoort uit zee aangebragl eene groole viscli (naar men meldt een cachelot) Ier lengte van 9 a 10 ned. ellen. Dezelve ligt nu op hol strand. Tusschen Ipswich en Botterdam zal een nieuwa stoonibootdienst ingerigl norden. Door die dienst, in verhand met den spoorweg der Oostelijke Graafschappen zal de overtogl van Londen naar Rotterdam in minder dan 12 uren geschieden kunnen. De jongste brieven uit Madrid van den 19 dezer melden dat sedert drie dagen in het gebergte op 3 uren van de hoofdstad men weet niet hoe een brand is ontstaan welke op genoemden dag nog niet geëindigd was. De brand was in de drooge gewassen begonnen. Men rekende nu reeds het verlies aan planten wild enz. op meer dan 3 miilioen. Voor do wedloope» welke den 3 Augustus aanstaande te 's Hage zullen plaats hebben zijn reeds 21 renpaarden en 7 harddravers ingeschreven. De bekende luchtreiziger Green te Londen heeft in den avond van den 20 in gezelschap van 12 dames en 1 heer met zijne reusaebtigen ballon eene luchtreize ondernomen dwars over de hoofdstad. Na een logt van 52 minuten is hij goed en wel in het graafschap Essex op eene weide neder» gekomen. Overal is de aandacht gevestigd op den oogst van dit jaar. Me{ angstvallige bezorgdheid worden de landerijen nagezien uit vrees voor eene herb ling der ziekte, welke zich verleden jaar zoo plotseling in de aardappelen heeft geopenbaard. Aanvankelijk zijn eenige veront rustende berigten uil de provinciën door de dagbladen openbaar ge maakt. Zij hebben zich later gelukkig niet bevestigd wei is waar op sommige plaatsen is de oogst niet zoo groot als in andere jaren üiaar lof dusverre is de deugdelijkheid der tfeiduuchlstl bijzonder

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1