ZIERIRZEESCHE COURANT, N.o 59. VRIJDAG A.° 1846. 24 JULI J. Besturen en Administratiën. JYieu ws t ij ding e n NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze Ier kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den beer Opperhoutvester, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald dal de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen in dez.e provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, wal de publieke Jagt aanbelangt, alteen op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de. hosschen alsmede op bouw- en weilanden lot het gewone Jaglveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaalblad worden geplaatst mits gaders de noodige exemplaren daarvan aan dc Stedelijke en Gemeenlc- Besturen ter afifixie worden gezonden. Middelburg den 10 Juiij 1S46. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREHENBURCH. HERIJK oer MATEN en GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEPxlIlZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissements-IJker alhier van den 0 dezer maand n.° 76. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpligtige In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poorlainbacht dat in het locaal van het voor malige Kazerne-gebouw in de Manhuisstraat alhier met den herijk van maten en gewiglen zal' worden aangevangen op Dingsdag den 14 Juli] tot en met Vrijdag den 31 Juiij aanslaandedes voormiddags van 8 lot 1 ure. waarbij de volgende orde zal worden in acht ge nomen te weten Voor wijk A van Dingsdag den 11 lot en met Donderdag den 10 Juiij; Voor wijk B; van Vrijdag den 17 lot en met Dingsdag den 21 Juiij Voor wijle C van Woensdag den 22 lot en met Vrijdag den 24 Juiij; Voor wijk D: van Maandag den 27 tot en met Vrijdag den 31 Juiij zullende op Zaturdag den 18 Juiij speciaal gevaceerd worden ter verificatie van het medicinaal goud en zilver gewigl. En wordt al verder opgemerkt dat alle maten en gewigten behoor lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dal er geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare administratiën die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijks! aangemaand om den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende do nalatigen zichzelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zier ik zeeden 1 Juiij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vi. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. NEDERLANDS N. 's GRAVENHAGE den 22 Juiij. Op den 1 Januarij 1846 bedroeg de bevolking van het koningrijk der Nederlanden 3,019,748 zielen. Het vorige jaar was de telling 2,987,570 zielen. Wij vernemen dat. na verkregene autorisatie dos konings dezer dagen door den waarnemenden minister van binnenlandscbe zaken van de hand is gewezen ecne aanvrage om concessie van van Brons en Kalkman te Dordrecht Houtzagers en Sclionewald te Tiel en v. Boesgen v. Floss te 's Gravenhage tot aanleg en exploitatie van een ijzeren spoorweg van Dordrecht over Gorinchem Tiel en Wa- geningen tot den Rijn spoorweg. Hel verslag nopens den staat van het armwezen over 1844 den 27 April II. hij de tweede kamer der slaten-generaal ingezonden en hetwelk met bijvoeging van uitgebreide staten in de Staats-Courant van den 18 dezer voorkomt verdeelt de instellingen van weldadig heid in drie soorten: 1.°', die welke onderstand verleenen 2.°, dio strekken om het getal der armen te verminderen, en 3', die ten doel hebben om (Je armoede voor te komen. Voorts blijkt hoofd zakelijk dat van de geheele bevolking van ruim 3 millioen hij de verschillende instellingen van de eerste soortten getale van 3679 ruim 383.000 armen hedeeling hebben ontvangen ten bedrage van ruim 6 millioen gulden. Zaturdag den 18 Juiij is de hoog cerw. heer Groojj, vicarus apostoiieus van Nrörlandsch-lndiehij Z. M. den koning ter audiënlio toegelaten en minzaam ontvangen. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSC1IE BERIGTEN. Het Antwerpsch Handelsblad deelt een vergelijkend overzigt nopens den uitvoer naar Holland, gedurende de vijf eerste maanden van dit jaar en gedurende 1845. Daaruit blijkt dat het gewigt der vervoerde arti kelen in 1845 heeft bedragen 10,334,265 kilos, in 1846 slechts 5,457,335, hetgeen alzoo eene vermindering van 4 876.930 kilos op levert, Uit Tiel 15 Juiij wordt gemeld als een bewijs van den ge- zegenden oogst in die omstreken dat aldaar op den laatst gchoudeneri marktdag 30,000 mudden koolzaad op monsters zijn aangeboden terwijl daarvan ongeveer 8000 mudden zijn verkocht geworden. Te Bergen in Henegouwen wijst de burgerlijke stand in de week van 6 lol 12 Juiij eene buitengewone sterfte aan er waren 7 geboorten en 26 sterfgevallen reweest. In het gansche jaar 1845 waren in het bedelaarsgeslicht 57 overledenen in dit halfjaar lot 1 Juiij reeds 150. Tc Antwerpen is aangekomen het amerikaanscli schip Flora mei uitzondering der offi cieren geheel door zwarten bemand. Door de zorg der policieom de opkooping te beletten is te Luik op den jongstcn marktdag de prijs der aardappelen met de hen een frank verminderd. Zij worden te Brussel nog in het klein tot 20 centimes het kilogram of nederlandscho pond verkocht. Te MScon zijn drie vol wassenen en een kind vergif tigd geworden door het gebruik van wafels, die zegt men wel van zuiver meel bereid geworden waren, maar tot welke, terwijl men ze bewaarde muizen toegang moeten gehad hebben die zich in meel ge wenteld hadden waaronder men arsenicum gemengd had om dit onge dierte te dooden. De amerikaansche armee beeft weder twee verove ringen op bet inexikaansche grondgebied behaald. Do stad Reijnosa heeft zich zegt men zonder wederstand overgegeventpan de troepen die ha^r zijn komen bezetten, en eene andere Gamargoheeft reeds vooruir.Jinro kapitulatie ingezonden. Den 17 dezer is door hot pro vinciaal hof van Groningen een meisje van 16 jaren ter zake van moed willige brandstichting ter dood veroordeeld. Don 20 is te Vlaar- dingen gearriveerd de eerste haringhuis, aanbrengende 41 ton, en den volgenden dag is to Amsterdam eene huis voor de stad gekomen met 87 ton. De heriglen omtrent de vangst luiden zeer ongunstig. De prijs van de volle is f 65, en die van de maatjes [70 Men verneemt, dat op nieuw met hel uilbakenen van den Rijn-spoorweg begonnen, en reeds van Utrecht tot Gouda daarmede gevorderd is. Sedert ceniga weken is het paleis van justitie te Darijs de plaats, die de zakkenrollers zich, tot het uitoefenen van hun beroep, hijzonder uitgekozen hebben. Er gaat bijna geen dag om dat niet eenig pleiter of aandachtig toehoor der hij de pleidooijen zich het een of onder voorwerp ziet ontvreemden. Sommige dagbladen, in welker kolommen, bij voortduring, be- riglen van correspondenten worden opgenomen aangaande "den tegen- wnordigen toestand der aardappelen geven aanleiding tot gerustheid cn ongerustheid beide. Zou meldt men b. v. van hier dat bij da aardappelen geen zweem van ziekte is te vinden terwijl men van elders integendeel verzekert dat zich onder de aardappelen dezelfde ziekte als in 1845 vertoont. Wij zullen ons wel wachten, om al de geruchten die melding van deze ziekte maken zonder uitzondering voor logenachlig te vor klaren maar wij gelooven toch dat sommige dcrzelve op verkeerde inzigten steunen of met een zeker baatzuchtig oogmerk verspreid worden. Ten bewijze hiervan deelen wij mede wat iemand uit Dragten ons dezer dagen berigtte. Van daar verzekert hij ons name lijk dat de onlangs te Leeuwarden vertoonde zieke aardappelen zijn aangebragt door eenen geldgicrigen landman die het er op scheen toe te leggen om het gerucht daarvan te verspreiden deze aardap pelen echter waren afkomstig van een stuk land waarop onpartijdigs deskundigen beweren dat zoo de grond thans is nimmer goede aardappelen kunnen groeijen De bedoeling zijner daad wordt nog minder twijfelachtig wanneer men hierbij in aanmerking neemtdat deze hoer zeer vele aardappelen en andere vruchten heeft Ic wachten van zijn overig goed land waar alles uiterst voordeelig staat. Te Delfshavcn had jl. zondag eene zeldzaam voorkomende plegtig- heid plaats. De wel eerwaarde heer I). J. van Brandenburgh vierde, namelijk gedachtenis van zijn SOjarig dienstwerk als leeraar der Hervormde gemeente aldaar. Naar aanleiding van Ephesen IIIvers 20 en 21, hield hij eene tiaar do gelegenheid des lijds toepasselijke leerrede, die van de nog onverzwakte geestkracht des Sljarigen grijs aards getuigde. Na den feestvierenden leeraar betrad zijn ambtgenoot, de we! eerwaarde heer II. G reevenden kansel, en rig l le zoowel lot zijnen ambtsbroeder als tot de gemeente hartelijke en indrukwek kende toespraken. Allertreffendst waren inzonderheid daarna de oogen ken toen de geheele vergadering, na de beide eerste verzen van Psalm 134 in koren le hebben gezongen, in 'staande en naar den grijzen, leeraar gekeerde houding, bet laatste vers van dien Psulm aanhief. Hoewel bet standbeeld van Simon Stevin niet gereed zal zijn zul len vele feesten welke bij de onthulling van dat beeld te Brugge hadden moeten plaats grijpen niet te min doorgaan. Behalve een aantal bals, welke van den 26 dezer tot den 2 Augustus zullen wor den gegeven, moeten in de onderscheiden gedeelten der stad allerlei vermakelijkheden voor het volk plaats hebben. Ook worden prach tige illumination in gereedheid gehragter is eene premie uitgeloofd voor de fraaiste illuminatiehetwelk voorzeker veel tot opluistering der stad zal bijbrengen. Aan den wedstrijd tusschen de verschillende zangverenigingen zullen 5 vereenigingen uit gemeenten 2 uit steden van den 2i"1 rang en 7 uit steden van den 1""° rang deel nemen. De Allg. Preus. Zeitung behelst in een artikel, den 14 dezer uit Stettin gedagteekend een nieuw voorbeeld, hoe gevaarlijk het is, zelfs die dieren welker beet anders onschadelijk is, te tergen en in

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1