Advertentie n. Ueleei Leeft vernield. Op den 6 Julij kwam liet onweêr op in Weinige oogenblikkon was alles verwoest en zelfs boomen en huizen Werden zeer beschadigd. Ongeveer 15,000 menschen zijn geheel en al van hunnen oogst beroofd voor de stad Tirschenreuth moet de schade alleen verre over de f 100,000 bedragen. Uit Bristol meldt men. dat te Wraxall 3 personen, Green, Gray en Ga zeil genaamd in hechtenis zijn genomen als beschuldigd van het boosaardig oogmerk om den spoortrein die dingsdag morgen van Bristol naar Exeter gereden was, te doen omstorten. Eene vrouw, die aan den ingang van haren tuin stond had opgemerkt dat deze mannen eenigen tijd voor het aankomen van den trein het eiken houten hek eener weide hadden afgenomen en naar eene brug ge- bragl die den spoorweg doorsnijdtwaarna zij deze deur over de rails gelegd moeten hebben. De trein ondervond bij zijne komst op dat punt, wel een, hevigen schok, maar werd, gelukkig, nog tijdig genoeg opgehouden om onheilen voor te komen en het helsch oog merk der onverlaten te verijdelen. In hel jongste verslag van de gedeputeerde staten aan de staten der pro vincie Zeeland leest men onder anderen hel volgende Staal van bevolking. Volgens de daarvan ingekompno opgaven was de uitkomst der beweging van de bevolking in dit gewestin het jaar 1815, 7561 zielen aanwinst door geboorten en aangekomenen en 5648 zielen verlies, door overlijden en vertrokkenen, alzoo een verschil in aanwinst van 1913 zielen, hetwelk hel cijfer der bevolking, in verhou ding lol dat der laatst medegedeelde, den 1 Januarij 1846 heeft gehragt op 157,062 zielen te welen -46,369 in de n'-gen steden en 110,693 in de steden en gemeenten ten platten'lande. Deze bevolking bestaat uit 76,063 inwoners van het mannelijke en 83.999 van het vrouwelijke ge slacht welke, nader verdeeld de volgende uitkomsten oplevert: ïn de stedenmannelijke: ongehuwden heneden de 18 jaren 9225 idem hoven de 18 jaren 3929, gehuwden 727! weduwenaars 934 te zarnen 21,359; vrouwelijke, ongehuwden heneden de 15 jaren 8135, idem hoven de 15 jaren 7182, gehuwden 7387, weduwen 2306, te zamen 25,010. Ten platten lande: mannelijke, ongehuwden beneden de 18 jaren 23.460, idem boven de 18 jaren 11.837, gehuwden 17,516, we/1 uwenaars 1891 Ie z;> oen 54.704 vrouwelijke ongehuwden bene den de 15 jaren 21.405 idem boven de 15 jaren 13,162, gehuwden 17,533, weduwen 3889 tezamen 55,989. Vergeleken met die van het jaar 1844 leveren deze getallen eene vermeerdering op van 398 zie len in de steilen en van 1524 zielen op het platte land. - Met betrek king tot de verdeeling /Ier bevolking van het verleden jaar in de verschil lende godsdienstige gezindheden zijn de uitkomsten als volgt 112 107 Hervormden, 40.-448 Boomsch-Kalholijken4 Jansenisten 1092 Lu- tbersehen (Evangelische), 4 Remonstranten, 240 Doopsgezinden, 676 Israëlieten (Hoogduitsche) 1486 Christelijke Afgescheidenen (erkende) 1005 niet genoemde gezindheden, waaronder Christelijke Afgescheide nen, die lol geene erkende gemeenten behooren. In bet jaar 1845 hebben 6817 geboorten plaats gehad zijnde 592 meer dan in 18-44 waaronder 409 onechtete weten 175 in de sleden en 234 in de steden en gemeenten, ten platten lande: de sterfgevallen beliepen 4421 zijnde 631 minder dan in 1814. Voorts zijn ten verleden jare 1365 huwelijken aangegaan en 6 echtscheidingen uitgesproken. De geboorten stonden in verhouding lol de bevolking als I lot 23; de sterfgevallen als 1 tot 36 en de huwelijken als 1 lol 1 15. - Onder degenen welke ons gewest met der woon hebben verlaten bevonden zich wederom eenige personen welke in een ander werelddeel eene betere toekomst begieren op te zoe ken. De zucht tol landverhuizing schijnt in deze provincie veld le win nen de herigten van de teleurstellingen en ontberingen bij anderen ondervonden schrikken de belanghebbenden niet af, zich bloot te stel len aan de kans van niet te zullen slagen. Wenschelijk zou het ons toe schijnen dat aan de neiging tol landverhuizing, hetzij door een maatre- ged der regering, hetzij door het (Jaarstellen van maatschappijen zooveel •mogelijk eene andere en hetere rigting mogt kunnen worden gegeven. Thans gaan zij welke den geboortegrond verlaten naar den vreemde en zijn zij verder voor Nederland verloren terwijl onze eigene overzee- sche bezittingen zooveel aanbieden om door vestiging en ontginning onder doelmatige leiding, bun die zulks zouden ondernemen voordee- lig en het moederland nuttig te zijn. Waterstaat en Wegen. De omknding der lage landen, in het bin nenste gedeelte van het eiland Schouwen met het graven der noodige waterleidingen langs hare buitenzijde ter beveiliging dier landen voor het van hoogcr afkomende water en lot regeling der uitlozing daarvan is volbragt en lot het ontwerpen van den in het plan dier werken mede begrepen watermolen zal alsnu kunnen worden overgegaan daar thans in verhand met de bereids verkregene resultaten de meest geschikte plaats daarvoor kan worden aangewezen. - Sedert uwe vorige bijeen komst zijn verschillende bedijkingen van schorren in deze provincie door Zijne Majesteit toegestaan, of, na vroeger verkregene vergunning, ge heel of gedeeltelijk bewerkstelligd. Dezelve bestaan in do volgende: in hel eerste district het achterste gedeelte van het zoogenaamde kanaal van Wel zinge in bet tweede district eenige schorren aan de noord-oostelijke zijde van het eiland S.'-Philipsland in het derde district eenige schorren in het achterste gedeelte der Schenge alsmede aan de zuidzijde van het eiland Noord-Beveland vóór den Jacoha-poldcren in het vijfde district eenige schorren in de achterste gedeelten der zee-armen genaamd liet Helle- en het Sassche gat. Voorts zijn nog verschillende verzoekschriften om vergunning tot bedijking van schorren aanhangigwaaromtrent de vereischte onderzoekingen nog niot zijn afgeloopen of waarop de be schikking des konings wordt afgewacht. Bereids zijn alzoo aanzienlijke uitgestrektheden voor den landbouw en deszelfs neven-belangen aange wonnen en wordt zulks in de toekomst van nog meerdere te gnmoet gezien weldadig is hierdoor ook in den afgeloopen winter medegewerkt om door arbeid in veler levensonderhoud te voorzien en hij hel door deze inpolderingen aangebragle of nog aan te brengen veelzijdige goeds mag ook niet worden voorbijgezien bet nut hetwelk voor de gemeenschap tusschen de deelen van het gewest uil haar kan ontspruiten. Itegthuizen. Ons verslag ontvangt eene uitbreiding door deze af- deeling omdat de gelegenheid zich daartoe thans voordoet. De lokalen der arrondissements regtbank te Zierikzee zijn onvoldoonde om op eene voegzame wijze in de behoeften van het regtswezen aldaar te voorzien. Vroeger door het departement van justitie opmerkzaam gemaakt om dat belang uit de provinciale fondsen welke daarvoor, naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 7 April 1823, n.° 97, zijn aangewezen te bekostigen, is daarvan door den hoofd-ingenieur van den waterstaat in dit gewest een plan en eene beraming van kosten opgemaakt welke dezer dagen aan or.s zijn medegedeeld. Wij zouden ons bevlijtigd hebben edel groot achtb. voor le stellen om reeds op de algemeene provinciale begrooting voor 1847 voor deze behoefte geraamd op f 13,(500, eene som in uitgaaf toe te slaan dan aangezien deze aangelegenheid met andere nog nader te regelen belangen in aanraking komt en het ons daarenboven welvoegelijk is toegeschenen dat de bij de zaak betrokkene autoriteiten in de gelegenheid worden gesteld zich omtrent het plan te kunnen verklaren worden wij daarvan voor alsnog teruggehouden. Intusschen is dit plan reeds door ons aan die autoriteiten toegezonden en gelijktijdig, behoudens nadere bepaling van u edel groot achtb. in- formatiën ingewonnen omtrent het aandeel, hetwelk in de gevorderde kosten door de stad Zierikzee in het bijzonder zoude worden genomen. Het plan toch strekt niet alleen tot het verschaffen der vereischte lokalen ten dienste der arrondissements regtbank maar tevens tot eene verbete ring en uitbreiding van het raadhuis van genoemde stad alsmede tot het bezorgen van meerdere lokalen voor de stedelijke administratie en voor het kantongeregt. Hel is dus naar ons inzien niet meer dan billijk, dal de stad als eigenares van het raadhuis de voorgestelde verbetering bekostigebehoudens de ondersteuning der provincie terwijl zulks voor de hoofdplaats van het kanion voor zooveel de lokalen van het kanton geregt aangaat naar aanleiding van de door de regering in dergelijke gevallen genomene beschikkingen eene verpligting is. Nijwrheid ens. De welvaart is sedert ons laatst verslag in het al gemeen niet toegenomen. Te Middelburg beslaat hij voortduring eenige vaart op Oost-Indie, voor rekening van de Handel-Maatschoppij. In Vlissingen bespeurt men eenig meerder leven in huilenlandschen handel en scheepvaart. Verzendingen van vee en inzonderheid van wolvee ge schieden thans van daar naar Frankrijk; ook de handel in steenkolen breidt zich in die stad uit. Te Zierikzee is eene onderneming lot den aanbouw van kofschepen aangevangen. De slad Brouwers haven blijft als eerste aanlegplaats van de voor Zuid-Holland bestemde schepen uit Oosl-Indie leekenen van vooruitgang geven. Het handelsverkeer lus- schcn Belgie en dit gewest is van geen beduidend belang. De hinnen- landsche handel houdt den gewonen tred. De mislukte aardappelen-oogst heeft onder de handelaren en winkeliers in levensbehoeften lijdelijk eene meer dan gewone bedrijvigheid van in- en uitslag teweeg gehragt. Door den ruimen aanvoer van elders, en de daardoor veroorzaakte daling der prijzen hebben vele speculatiën gemist. Vertoont zich de tegenwoor dige gesteldheid van zaken betrekkelijk den handel de scheepvaart en nijverheid niet onder een gunstig aanzien wij koesteren de hoop op eencn gelukkigen keer van zaken wanneer de aanleg van spoorbaan en kanaal waarvan wij hiervoren spraken zal zijn verwezenlijkt. - De fahrijken en trafijken schijnen zich slaande te houden en zelfs hier en daar eenige uitbreiding te erlangen. Wij hebben echter de vernieling door brand ie betreuren van de te Sas van Gent gevestigde stoom-kurkensnijderij. Die brand schijnt aan een onvoorzien toeval toe le schrijven te zijn. De katoenweverijen werken steeds voort en leveren sloffen van uitmuntende hoedanigheid op. Sedert uwe laatste vergadering zijn de noodige mag- ligingcn verleend geworden tot oprigting van eene azijnmakerij (e Zie rikzee eene dergelijke met bierbrouwerij te Sluis eene grutterij te Scherpenisse en eene meestoof le Elleineel zijnde wijders te Middel burg hel plaatsen onder bepalingen van een stoomwerktuig, als be weegkracht in eenen grut- en pelmolen toegestaan. De meesloveti bloeijen niet, In dezelve zijn gedurende het werksaizoen van 1845 lot 1816, slechts bereid 5217 vaten meekrappen en 2345 ponden racin. In 1844 tot 1845 bedroeg dit 5989 vaten meekrappen en muilen en 29,497 ponden racin. Hij het koninklijk besluit van den 15 Mei 1816 Staatsblad n.° 42) is het verboden om de vaten meekrappen en muilen te voorzien van de keurmerken hij dat van den 21 Januarij 1845 [Staats blad n.' 5) afgeschaft. Wij zijn aan de uitvaardiging dier beschikking niet vreemd daar wijhet onvoegzaam oordeclende dat de keurleeke- nen van hel gezag nog na de afschaffing hij voortduring hij de stoven tot hel merken van de vaten afgewerkte meekrappen en muilen werden gebezigd deswege onze vertoogen tot voorziening hij de regering hebben ingehragt. Thans zijn in dit gewest al deze keurleekenen vernietigd en de vroeger als zoodanig gediend hebbende keurijzers aan de belangheb benden teruggegeven of bij de plaatselijke besturen ter hunner beschik king gelaten. De voorkeur die de in Frankrijk bereide meekrap hij den buitenlander, in hel algemeen ten nadeele van de onze, geniet, heeft de belangstelling van eenige voorstanders van handel nijverheid en land bouw in dit gewest opgewekt ondersteund door de hemoeijingen der maatschappij van landbouw en veeteelt om daarin eene verbetering te brengen. Wij hopen later in staal gesteld te worden aan u edel groot achtb. deswege eenige mededeelingen te kunnen doen. VMSS1NGEN den 17 Julij. De beer Hen ievergezeld van twee engelsche ingenieurs, is heden morgen alhier aangekomen. Dereden van die komst zijn ons onbekend doch wij vermoeden dat dezelve in verhand staan met het regelen der opmetingen welke voor onzen spoor weg zijn aangevangen. ZIERIKZEE den 21 Julij. Omtrent de aardappelen kunnen wij niets bepaalds mededeelen. De uitkomst zal misschien gunstiger zijn dan men hier en daar schijnt te verwachten. Althans de jongste herigten zoo uil deze omstreken als van elders spreken van geene ziekte maar wel van den voordeeligen wasdom derzelve. Op den 15 Julij 1846 is te Leiden na een langdurig lijden in den ouderdom van 57 jaren overleden den Hoog Edelen Gestrengen Heer JACOB voor oen DAG in leven gepensioneerd Majoor bij de Infanterie en Ridder van de Eiken Kroon. De ondergeteekenden maken bekend dat zij eerstdaags ver- wachten, eene lading NEW-CaSTELSCHE STEENKOLEN, per het Brikschip Stanton, Kapitein G. Simpson. Tot levering bevelen zij zich aan hunne Stad- en Landgenoolen beleefdelijk aan terwijl zij de verzekering gevendat de verwacht wordende lading weder van dezelfde uitmuntende kwaliteit zijn zal als die welke zij het genoegen hadden ten voorleden jare te leveren Zierikzee, den 21 Julij 1846. J. C. BAL C.° De Notaris C. J. van oer HALEN zal op Woensdag den 22 Julij 1846, des namiddags ten 4 ure, in de Herberg te Zonnemaireten verzoeke van den Heer LEENDERT ZEEMAN publiek veilen en verkoopen 0 B. 39 R. 11 E. driejarige MEEDE. 3 90 32 tweejarige DITO. 3 24 52 jonge DITO. te zierikzee bij be wed. a. be vos en zoon STADSDRUKKERS-

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2