ZIEïtl&ZEESGHE C O U RAN T* DINGSDAG A.0 1846. 21 JULIJ. Besturen en v4dministratiën. IV i e u test ij d i ny en. Nio 58, HERUK DER MATEN EN GEWIGTEN- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIBRIKZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissemenls-IJker alhier van den 6 d^zor maand n.° 76. Brengen hij deze (er kennis van alle IJkpligtige In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht dat in het locaal van het voor malige Kazerno-gehouw in de Manhuisstraat alhier met den herijk van maten en gewigten zal worden aangevangen op Dingdag den 14 Julij tot en met Vrijdag den 31 Julij aanstaandedes voor middags van 8 tot 1 ure, waarbij de volgende orde zal worden in acht ge nomen te weten Voor wijk A van Dingsdag den 14 tot en mei Donderdag den 16 Juli] Voor wijk B van Vrijdag den 17 tol en met Dingsdag den 2! Julij Voor wijk C van Woensdag den 22 tot en met Vrijdag den 24 Julij i Voor wijk Dvan Maandag den 27 tot en met Vrijdag den 31 Julij zullende op Zaturdag den 18 Julij speciaal gevaceerd worden ter verificatie van het medicinaal goud en zilver gewigt. En wordt al verder opgemerkt dat alle maten en gewigten behoor lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten'en gewigten deze op het nadrukkelijks! aangemaand om den opengeslelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatsgen zïchzelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 1 dulij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 17 Juli]. Men wil dat ten gevolge der beslissing gisteren in de vergadering der provinciale stalen van Zuid- Holland genomen de daarslelling van een gesticht voor krankzinnigen in de nabijheid dezer residentie voorshands althans geen plaats zal hehhen zijnde het daartoe gedane voorstel met eene groole meerder heid (men zegt met 50 stemmen) afgestemd. Den 19. Z. M. tie koning is heden namiddag ten vier en een kwart uur, por extra spoortrein van hier vertrokken, om over Leeu warden naar Groningen te reizen. Men verneemt, dat Z M. daarna de tentoonstelling te Kampen zal gaan hezigtigen en dat Z. M. vervolgens, in de residentie weder gekeerd na den wedren te Scheveningen te hehhen bijgewoond de reis naar Luxemburg zal aannemen. Uit eenen van regeringswege bekend gemaakten staat van de opbrengst der middelen in de eerste zes maanden van 18-56, tegen over de opbrengst van de eerste zes maanden van 1845, blijkt dat dezelve hebben opgeleverd in 1846 f "25,653,432,74en in 1845 f 25,705,065,30'/,. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Het gerurht was te Gend in omloop dat drie opkoopers dezer dagen in de omstreken van Dendermonde zijn aangehouden als zijnde beschul digd van over een veld aardappelen een bijtend nat te hebben gesproeid met inzigl om de plantte doen versterven. Deze misdadige aanslag in dien hij werkelijk bestaat, zoude strengelijk moeten getraft worden,. In den avond van laatstleden zaturdag en den daarop gevolgden nacht zijn in Londen niet minder dan vijf branden uitgebroken welke echter allen na meerder of minder schade Ie hehhen aangerigtvrij spoedig ge- bluseht zijn. Uit Aken meldt men dat de tentoonstelling der reli- qoicn op verre na zoo vele menschen niet derwaartsloktals hij vorige der gelijke gelegenheden en vooral niet zooveel alsinl839. Hetschijnt, dat de geestelijkheid ditmaal de pelgrimstogteo der landlieden niet aanmoe digt, die anders gewoon waren in processie naar Aken te trekken. Mej. Coutts te Londen heeft f 41)0,000 geschonken otn 2 Protestanlsche bis dommen aan de Kaap-de-Goede-lloopen in Australië te stichten. Het getal landverhuizers van Rotterdam vertrokken bedroeg in 1845 4549 (d. i. 2C77 meer dan in 1844); waaronder 526 Nederlanders. Uit eene officiële opgave blijktdat het aantal schepen gebezigd tot den hout handel met Noord-Atrierike in 1841 1643 bedroeg metende 681,147 ton en bemand met 22,894 koppen. In 1845 was dat aantal 2086 sche pen metende 771,370 tonnen bemand met 29,191 koppen, loonende dit alzoo eene aanzienlijke vermeerdering aan. Den 17 dezer heeft de weduwe Zinkveil, oud 93 jaren wonende te Leiden het bijzonder voor- regt beleefd van geluige le zijn der 50jarige echlvereeniging harer doch ter gehuwd met Leenden Kooientimmermansknechtwelke dochter reeds 71 en haar man 75 jaren bereikt heeft. Voornoemde weduwe is thans nog moeder van '2, grootmoeder van 17 en over-grootmoeder van 28 kinderen De tonghlaar. onder de koebeesten in de omstreken van Delft neemt hand over hand toe, en veroorzaakt dat de hoeren gedurende 14 dagen daarvan geen zuivel trekken overigens is de ziekle merkelijk goedaardiger dan over 7 jaren en laat gelukkig geene nadeelige gevolgen achter. Dingsdag is te Dordrecht te water gelaten het barkschip Sphynx, bestemd voor de vaart op Indie onmiddelijk daarna is de kiel gelegd van de bark Anna. Donderdag is te Alblasserdam van de werf van den scheepsbouwmeester C. Smit, te water gelaten, het gekoperd barkschip A. It. Falck, bestemd voor de vaart op den Groolen Oceaan. Door de heeren M. Vermaas Comp. aannemers te Hellevoetsluis die vroe ger de fondering van het stationsgebouw voor den ijzeren spoorweg la Botterdam aangenomen hehhen is den 16 dezer ook dat gebouw zelf aan genomen voor de som van 66,750. De bey van Tunis heeft een rijk geschenk van keurige ververschingon aan het fransche eskader onder be vel van den prins de Joinville, voor la Goulette ten anker liggende, doen geworden, als: 4000 broodjes, 360 kippen, 200 duiven, 30 scha pen 17 ossen 6000 dozijn eijeren 2 okshoofden olie 1000 kilogram men dadels en ettelijke schuilen met vruchten tot bet overbrengen van deze provicie zijn niet minder dan 60 vaartuigen benoodigd geweest. - Volgens de Gazette de Flandres et d'Artois is do fransche minister voor de publieke werken den 11 dezer le Arras aangekomen en heeft hij do plaats des ongeluks te Fampoux bezochtin de stad teruggekeerd heeft hij verklaard het droogmaken der moerassen voor noudig te houden en zouden er maatregelen genomen worden om onverwijld een aanvang met dit belangrijk werk te maken. Te Paramatta in Australiëis in de laatste helft van Februarij dezes jaars de hitte zoo geweldig geweest, dat herhaalde malen op verscheiden plaatsen de bosschen van zeiven in brand geraakt zijn waardoor vrij aanzienlijke schade veroorzaakt is. De besmettelijke longziekte blijft in den polder van Mastenbroek in Overijssel bij voortduring nog bestaan op onderscheidene stallen waren reeds van afliet begin dezes jaars 55 stuks koeijen pinken en kalveren gedeeltelijk afgemaakt en gedeeltelijk gestorven. In Belgie is de uit voer van rogge van den 22 dezer af aan wederom vergund. De IS'ederlandsche Sloompost deelt uit de fransche en belgische dag bladen de berigten medenopens het vreesselijke ongelukdat den 8 dezer op den zoogenaamden Noorder-Spoorweg, in Frankrijk is voorgevallen. Hij rnaakt echter te regt zijne lezers opmerkzaam op de niet minder bewezene daadzaak dat in Nederland lot nog toe (en de spoorwegen bestaan toch reeds bij ons verscheidene jaren) niet één reiziger op den spoorweg is omgekomen noch zelfs eenig leisel heeft bekomen. Te meer omdat men het minste oponthoud, of het niet op den daartoe bepaalden lijd aankomen van den een of anderen trein, niet zelden met veel ophef, in de dagbladen vindt aangekon digd. «Wij herhalen hel," zegt dat blad; «bij ons was bij het verne men van het ongeluk, op den franschen spoorweg voorgevallen, da eerste indruk medelijden met de slagtoffereinaar ook tevens, waarom zouden wij het onlkennen onder dankbaar opzien tot eene boogere magterkenning der wezenlijke verdiensten van hendie bij ons het spoorweg-stelsel voorbereiden, besturen en uitvoeren. Hier namen ta noemen zoude onzes inziens onkiesch en daarenboven onnoodig zijn. Bevredigend is intusschen deze gedachte voor het tegenwoordige, maar zij is niet minder bevredigend en geruststellend voor het toekomende." Naar wij vernemen, zijn dezer dagen ook te 's Hage eenige valsche (koperen) guldens en daalders in omloop bevonden vermoedelijk af komstig van den persoon van Joh. Ad. Haseonder den naam van Heeswijk kort te voren te Katwijk gearresteerd en die sedert ge bleken is te Leiden op kamers gewoond te hehhen Het plaatselijk onderzoek aldaar heeft, naar men zegt, de justitie in het bezit gesteld van voorwerpen die genoegzaam aantoonden dat de gearre steerde do te Katwijk door hem uilgegevene valsche munt zelf ver vaardigd heeft Vermoedelijk slaat deze valsche munter in verband met de personen die wegens de uitgifte van valsche daalders eenige weken geleden te Dordrecht zijn aangehouden. Daar zeer vele dezer guldens en daalders even steik gesnoeid zijn als de meest echte stuk ken die hier thans in de wandeling zijn zoo wachte een ieder zich voor schade. Men schrijft uit Arnhem van den 15 dezer: De vroeger aangekondigde wedrennen hebben gisteren plaats gehad. Dezelve zijn door HU. KK. HH. de kroonprins kroonprinses en prins Alexander bijgewoond. De toevloed van aanschonwerszoo uit de slad als van elders was builengewoon talrijk en het aantal rijtuigen bijna ontelbaar. De feestelijkheden welke door het beste weder be gunstigd werden zijn zeer geregeld afgeloopen en met een luisterrijk hal besloten, hetwelk tot laat inden nacht heeft geduurd. Uit 's Hertogenbosch mehlt men van den 17 dezer: Niettegen staande de roggevelden ruim gewonen oogst zullen opleveren en dat de tijdingen alhier zijn dat ruim 6000 last van dat graan uit de Oost-Zee in aanvoer is is sedert 8 dagen de prijsverhooging zoo aanmerkelijk geweest, dat ongelukkig voor den minderen ingezetenen, het roggebrood in eens 47, cent per 3 pond is opgeslagen. De oor zaak vari deze prijsverhooging moet voornamelijk daarin gezocht wor den dat de landlieden niet dan spaarzaam met hun graan aan de markt komen in de hoop dat een misgewas elders zal bewaarheid worden en zij alsdan hun goed tegen goud zullen kunnen verruilen. Het zal hun echter gaan als den bewaarders van oude aardappelen in deze provincie die duizende mudden uit hebzucht bewaard hebben en die later aan de varkens lot spijs hebben moeten geven. Berigten uit Tirschenreulh in het neurenburgsche melden dat een hagelslag daar de bloeijend en weelderig staande veldgewassen

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1