Zeetijdingen. dvertentiën. Voör heden kunnen lenigen ir.aar die de oorzaken van het kwaad in volle kracht en leven laten dat men dit doel bereiken zal men moet het pauperismus met kracht en ernst bestrijden met tak en wortel uit- roeïjen. De beste middelen hiertoe zijn onderwijs voor de jeugd godsdienstig maatschappelijk zedelijk onderwijs arbeid voor den volwassene, werk voor de eerlijke armoede; de arme man, die werk vindt voor zijne handen, bedelt of steelt niet, en zoek niet langer zijn tijdverdrijf in kroegen en herbergen of andere kwade gezelschap pen. Geef hem te werken, en gij zult te gelijker tijd het misdrijf, de bedelarij de luiheid de dronkenschap van lieverlede uit uwe grenzen bannen. Dit is de inhoud kortelijk medegedeeld van een geschrift, hetwelk ïn meer dan een opzigttegenwoordig vooral, der lezing en overden king waardig is, waarom wij dan ook niet ongepast oordeelden, om er dooV middel van ons blad de aandacht meer bijzonder op te mogen bepalen. Het verslag van de gedeputeerde staten van Zeeland aan de staten dier provincie, gedaan in derzelver algeineene vergadering van den 7 Julij 18'töbegint met de volgende inleiding: Edel Groot Achtbare Hoeren - Een jaar ligt er wederom in het vorledepe, sedert wij aan u ed. gr. achtb. in uwe laatste gewone bijeenkomst verslag gaven van hetgeen in zaken en belangen, dit ge west betreffende, bijzonders was voorgevallen. »ln dat tijdvak ontstonden twee belangrijke gebeurtenissen waar van de enne booge bekommering verwektede andere de grootste verwachtingen voor de toekomst opende. aDe eerste., het misgewas der aardappelen, welke aan de min dere volksklasse een voornaam voedingsmiddel ontnam, deed ons, bij heistijgen van den prijs der levensbehoeften den winter, wanneer de arbeid veelal stilstaat en de verdiensten ophouden met angstval ligheid te gemoet zien. liet besef, dat duizenden van lieden in dat jaargetijde zonder werk en leeftogt zouden wezen was voor bot gevoel pijnlijk, voor het hart bedroeven IVerslagenheiden geklag rezen op: dan die baatten niet; met ire! uiten van wee en ach kangeene ramp worden geheeld. Bedrijvigheid krachtontwikkeling tot voorziening werden daartoe gevorderd en aan dezelve heeft het niet ontbroken. Met ons overleg en onze bewilliging zijn op voorstel van den heer staatsraail gouverneur der provincie, geschikte maatregelen tol leni ging genomen bovenal door het verschaffen van voortdurenden arbeid aan de mindere volksklasse en het verkrijgbaar stellen voor haar van eetwaren tot verminderde prijzen. Hierin ismen, bijgestaan door de welwillende bcmoeijingen der plaatselijke besturen en aanhoorige ad ministration, der dijksdirectiën en der vermogende ingezetenen, welke alle deswege grooten dank verdienen volkomen geslaagd. Gene bij uitne mendheid zachte weêrsgesteldlieid welke aan den behoeftige de onge makken en ontberingen van den winter spaarde was ook eene ver mogende helpster. De aanzienlijke aanvoer van levensmiddelen en de daardoor veroorzaakte daling iter prijzen bragt mede het zijne toe. Tn.dnd.aad het schijnbaar kwade verkeerde voor de armen en behoef- Jigen in een wezenlijk goed. Wie erkent hier niet de hand eener steeds zorgdragende Voorzienigheid «De andere gebeurtenis: tl ed. gr. achtb. zijn hierin vermoedelijk reeds in de gedachten onze woorden voorbijgesneldis de zoo zeer begeerde consessio voor den aanleg en exploitatie van een ijzeren spoor weg uitgaan Ie van Middelburg, met eenen zijtak tot Vlissingen door de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland de provincie Noord—Brabant! en het hertogdom Limburg tot Maastrichtmet de daarmede in verband staande haven- en kanaalwerken op het eiland Walcheren van die tot afdamming van het Sloe. aDe koning verleende die hij hoogstdeszelfs besluit van den 13 Fe bruari] 1846, n.° 83, aan den heer Dirk Dronkers te Middelburg, voor zijne, firma van Dronkers Comp. eOp den 11 Maart daaraanvolgende werd de daartoe betrekke lijke overeenkomst door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën en den concessionaris aangegaan en nog denzelfden dag, met nadere bepaalde toewijzing der concessie door Z. M. bekrachtigd. »De gegronde hoop bestaat, dat de onderneming verwezenlijkt zal worden on do werken spoedig zullen kunnen aanvangen. »De daartoe door u ed. gr. achtb., in derzelver laatst gehoudene gewone bijeenkomst, uitgedrukte, en met zoo vele belangstelling aan den koning voorgestelde wensch is dan vervuld. Een nieuw uitzigt op welvaart en geluk heeft zich dan daardoor, voor de ingezetenen van dit gewest, ontsloten. De Alinagtige gehiede over de middelen en gevolgen welke die moeien duarstellen Zijnen zegen «Het vernemen der heugelijke lijding, dat de concessie was ver leend heeft vooral in de hoofdplaats van dit gewest en in de stad Vlissingen bij de ingezetenen groote vreugde verwekt. En kon dit -we! anders? daar zij in spoorbaan en kanaal het middel meenen te zullen vinden ter wederverkrijging van den vroeger genoten voor spoed, vaneen voorspoed welken zij zoo lang hebben gemisten waar van de kennis bij het meerendeel van het thans levend geslacht slechts in de overlevering der vaderen bestaat. «Maar zullen de verwachtingen daaromtrent niet falen? wij gelooven zulks niet. Wanneer men toch het oog vestigt op de strekking der spoorbaan, genoegzaam in het midden van Europa, en in verbinding met andere, reeds daargestelde of ontworpeneijzeren wegen, die tot in het hart en naar alle zijden van dit werelddeel benen leiden op de ligging van het punt van uitgang aan eene schoone en breede rivier veiligheid en berging voor de scheepvaart aanbiedende; op de koloni ale voortbrengselen welke Duilscbland in eene aanzienlijke hoeveel heid jaarlijks verbruikt, dan is de Zeeuwsch-Limburgsche spoorweg voor den groothandel boven anderen verkieslijk en moet zij bij de onschatbare voordeelen welke zij oplevert, voor de handels-onderne mingen veelvuldig worden gebezigd. «Vergissen wij ons, wanneer wij bierbij voegen het nut, hetwelk daarvan voor onze gewestelijke industrie voor onzen landbouw voor onze veeteelt, voor onze scheepvaart en visscherij ter bevordering der algemeene welvaart zal kunnen worden getrokken immers kan daar uit ontslaan een nieuwe uitweg voor de voortbrengselen van akker, boomgaard en stal; een beter vertier voor de gaven der wateren, welke ons gewest omarmen, en voorde geschenken der zee, in wel ker onmiddelijke nabijheid wij wonen; leven en uitbreiding bij al de, aan die takken der nijverheid verwante beroepen en bedrijven wording van meerdere bronnen van kostwinning en bestaanhet gevolg van nieuwe behoeften. «Misschien zijn deze verwachtingen te hoog gespannen doch een deel zal daarvan aan onze ingezetenen we! toevallen, en zulks is bij het algemeen gemis van welvaart reeds veel. «Bij het aanzijn der hulpmiddelen, welke spoorbaan en kanaal, in het bijzonder voor handel en scheepvaart zullen aanbieden hopen wij dat het aan de bewoners van dit gewest niet aan lust en moed zal ontbreken, om aan hetgeen die takken van nijverheid zal kunnen bevorderen een werkelijk deel te nemen want jammeren zoude het onsindien zij daarin door den vreemdeling werden voorgegaan of voorgekomen." MIDDELBURG den 15 Julij. Met genoegen kunnen wij melden dat men een aanvang heeft gemaakt met de veldwerken van den Middelburg-Maastrichtschen spoorweg. Men is bezig niet het uil bakenen der voornaamste punten van de lijn in onze provincie; gisteren zijn de bakens geplaatst aan den overgang van het Sloe en wij vernemen dat hetzelfde geschiedt aan de Ooster-Schelde bij Belli. De verwezenlijking van de zoo levendig gewenschle onderneming beeft derhalve een begin genomen. VLISSINGEN, den 13 Julij. Het is ons hoogst aangenaam te kunnen vermelden dat de heer J. P. Smith, scheepsmakelaar alhier, welke onlangs hij den wedstrijd uitgeschreven door de Koninklijke Jachtclub te [{otterdam den tweeden prijsvoor do snelheid in het roeijen met vier-riems gieken heeft gewonnen op den 8 Julij jl. hij den wedstrijd van de Koninklijke Jachtclub van Belgie te Ostende, opeen groot getal engelsche en belgische mededingers en als de eenigste Nederlanderwelke zich te midden van zoo vele hoogst geoefende roeijers bevond, met zijne gel I y van vier riemen, genaamd de Zeeuw ook daar den tweeden prijs heeft behaald. Het verdient opmerking dat genoemde heer Smith, met dit verwonderlijk ligle vaartuig, het welk door twee man kan worden gedragen en welks schoone en ele gante constructie deszelfs buitengewone snelheid aanduidende echter volstrekt geene geschiktheid schijnt te bezitten om zich in eenigzins hof water met hetzelve te wagen evenwel op gisteren met vier roeijers van Ostende herwaarts is komen roeijen iets hetwelk bij de beschouwing van het ranke sloepje, velen verbaasd doet staan. ZIERIKZËE den 17 Julij. Men wil in deze eilanden wederom sporen van aardappelziekte ontdekt hebben wat hiervan zij zal de tijd moeten leeren. De herigten uit vele gewesten van ons vaderland nopens de aardappelen zijn uiteenloopendo. Op vele plaatsen slaat dit gewas goed terwijl het thans niet meer schijnt te kunnen worden ontkend dat de ziekte zich op andere punten heeft geopenbaard. BROUWERSHAVEN, den li Julij. Binnengekomen: Diadem. kapt. 11. Carr van S.'-Domingo naar Rotterdam. 199"' KONINKLIJKE NEDERL.ANDSCHE LOTERIJ. Derde Klasse. I"1 Lijst, Geene. 2" n." 236, 512, 6804 en 17798, ieder 1000. 3d* n.° 15363 f 1250. 44" n.» 2272, f 25.000; - n." 15314, 14091 en 10328, ieder f 1000. 54' n.' 15150, f 1250; n.oï 1356 en 11313, ieder/1 1000. 6d* n." 5353 f 2500 - n.° 2347, f 1000. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 15 Julij 1846. Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 3 4 Amort. Syndikaat Haridel-Maatschappij Oost-Indiën Bijn-Spoorweg Holl. IJzer. Spoorw-M. Hope en Comp. Negot. 1834 bij Ardoin Bij Goll. en Comp. Negot. Metaliek 3pC 47, 4 47, Rdsland Spanje Oostenrijk Portugal gebleven. 617. pC. 73 95'/.. 89'/, 1797, 947. 114 1067, 197. - 507, MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te Z1ERIKZEE, O. Tarwe 1814 N. dito 1845 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver Paardebootien Witte dito Bruine dito van den 16 De Ned. M udde. /10,50 a 11,00 -10,00 a 10,25 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a - 7,00 a - 4,50h - 3,40 a - 3,25 a - 5,80 a - 0,00 a 11,00 - 0,00 a 0,00 Julij 1846. 9,00 7,75 4,70 3,50 3,50 6,00 De Ned. Mudde. Graau-we Erwten f 0,00 a 0,00 Groenedito. - 7,50a 8,00 Gele dito - 0,00 a 0,00 Koolzaad - 8,50 i 9,00 Zaai-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Slag-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 34,00 p. v. Patent-Olie - 37,00 Lijn-Olie -00,00 Raapkoeken f 00,60 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Bij Burgerlieden to Zierikzeevan de Protestantsche Gods- dienst wordt aan een ordentelijk BURGER of AMBACHTS MAN gelegenheid aangeboden tot KOST INWONING en BEWAS- SCH1NGvoor een matig weekgeld. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. De Notaris C. J. van der HALEN zal, op Woensdag den 22 Julij 1846 des namiddags ten 4 ure in de Herberg te Zonnemaireten verzoeke van den Heer IjEENDERT ZEEMAN publiek veilen en verkoopen 0 B. 39 R. 11 E. driejarige MEEDE. 3 90 32 tweejarige DITO. 3 24 52 jonge DITO. tb zierikzee bij de wed. A. du vos en zoon stadsdrukkers»

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2