iV.o 5T« ZIERKZGESGHE VRIJDAG A.° 1840. COURANT, 17 JULI J. Nieuwslij ding en GEMENGDE BINNEN- EN BUlTENLANDSCHE BERIGTEN. Men schat liel getal der staalltiiiidigo gevangenen in den Kerkelijkert Staat op omstreeks 2000 wat liij eene bevolking Van 21/, millioen waar lijk niet onbeduidend is. En daarbij moeien nog gerekend worden de talrijke vlugtelingen welke uil staalkundige oorzaken de Pauselijke Sta ten verlaten moeslenUit de opga ven van vrijlatingenwelke liet fransche 'departement van marine heeft ontvangen.- blijkt- dat ervan I Jan. lot BI Deo. 1845, in de fransche koloniën 1505 slaven zijn Vrijgelaten. De vroegere vrijlatingen in de vier koloniën te rekenen van 18.10bedroe gen 43,742, waardoor nu bet gebeide getal van 1830 tol 1845 45,247 bedraagt. In Brest is een sardinisch vaartuig opgebragthetwelk ter sake van slavenhandel door fransche kruissers, op de afrikaansche kust is aangehouden. De bevelhebber en de manschap der bezetting zijn ge vangen en zullen als zeeroovers, voor een zeekrijgsraad wórden teregt- 'gësteld. De epidemische zenuwkoorts welke sedert het voorjaar op de Smilde heeft geheerschten ruim 90 personen aangetast lieert, waarvan 9 overleden zijn is thans bijna geheel opgehouden. De staat der ziekte Ie Wierden doet eene spoedige bevrijding van dezelve tegemoet zien. It! de laatste dagen zijn er tien lijders hersteld, tegen vijf nieuwe patiënten terwijl geen personen aan de ziekte zijn overleden. Slechts enkele zieken be vinden zicli nog in zorgelijke omstandigheden. Van de 22? patiënten zijn er nu 184 hersteld 29 overleden en er genieten slechts 14 medicinale hulp. !n de nabijheid van Keulen had men dezer dagen hel zeldzame schouwspel van een heidebrand veroorzaakt door eeti weggeworpene brandende eigaar. Bij gebrek aan water kwamen de landlieden op den originelen inval den brand met dorschvlegels te dempen hetwelk ge lukte. De som voor welke de beroemde verzameling schilderijen van wijlen den baron Verslnlle van Soeien door een engelsch particulier, te Londen woonachtig, gekocht is, bedraagt 24,000 p. st. (f288,000). In den nacht van den 12 Junij heeft andermaal een vreesseiijke ramp de stad Quebec getroffen. In een gebouw, waar zekere heer //armondio rama's vertoond e, is plotseling brand ontstaan, en heeft zich zoo snel uitgebreid dat de meeste aanschouwers zich niet redden konden zoo dat minstens 46 inenschen in de vlammen of bet gedrang omgekomen zijn. Te Leijden is den 13 dezer gevankelijk uit de gemeente Katwijk aangebragtde persoon van Johan Adolf Maze .die aldaar onderscheidene valsche guldens zoude hebben uitgegeven. De dienst langs den spoor weg van Parijs naar Brussel is uit hoofde van het onheil bij Arras niet geslaakt; velen verkiezen nu echter weder met postpaarden te reizen zoodot er tegenwoordig geen genoegzaam aantal postpaarden voorhanden is, om aan al de aanzoeken der reizigers te voldoen. Voor zoover reeds bekend is zijn er 14 dooden 5 zwaar gewonden en 20 ligt gekwetsten. Te Voorst heeft een wedstrijd van grasmaaijers plaats gehad op eet) gedeelte van de Rammelwaard, toebehoorende aan z. exc. den lieer Schimmel'penninck. Elf maaijers regtvaardigden den goeden dunk dieb men van hunne bekwaamheden reeds bij den aanvang had opgevat j 150 ellen werden gemaaid in 19 en een halve minuut door den vlugste en in 29 minuten door den minst vlugge het gemaaide had eene breedte van 5 ellen 6 palmen. Behalve de twee prijzen van f 10 en f 5 door de afdeeling IJsseloever der Geldersche Maatschappij van Landbouw uitgeloofd en welke eerste een' bejaarden daghuurder, Wissinkten deel viel zijn er nog twee elk van f 2,50 uitgereikt, uit de private beurs van mevrouw Schimmetpenninckaan 2 maaijers die in vlugheid doch minder in sierlijkheid van snede hebben uit gemunt. In het jongste verslag der gedeputeerde staten van Zuid-Holland wordt omtrent de meekrap het volgende gezegd «De aftrek van dit artikel is steeds gering en de handel in het zelve blijft lusteloos. Het is dus wensshelijk ten. einde bet geheel verval van dezen belangrijken tak van onzen vaderlandschen landbouw te voorkomen dat mannen van beproefde kunde in bet vak der mee krap zich vereenigen mogen, om ook hier to lande in de gebrekkige wijze van bereiding die verbeteringen in te voeren waarvoor die vat baar is, om de vreemde mededinging bet hoofd te kunnen bieden; zijnde het ons aangenaam hierbij to kunnen voegen dat een handel NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 July. Z. M. de koning is teh 1 ure van hier per extra spoortrein vertrokken om morgen ochtend ten Ï0 ure van Soesldijk teretourneren. Z. M. zou bereids gisteren of eer gisteren derwaarts vertrokken zijn doch beeft lioogstdeszelfs uitstap uitgesteld ten gevolge van het houden van een ministers-raad. Welke, naar men verzekert, tot het ontwerp-verdrag met België betrekking moet hebben gehad. Eerst later zal Z. M. zich naar Groningen be geven en de voorgenomen reis naar andere provinciën vervolgen. Men verneemt, dat de inspectie over de zich met verlof be vindende miliciens wederom dit jaar slechts eenmaal en wel in de maand October aanslaande, zal gehouden worden. De tweede proefneming van den heer IVnrdenhurg tot vrucht- haarmaking van woeste gronden met eene kunstmest uit gebtanden leem vervaardigd, geheel mislukt zijnde, hee.ft hij op nieuw onder steuning uit 's rijks kas verzocht en verkregen lol hel doen van na dere proeven mei die mpst op reeds ontgonnen gronden nabij Steen- wijk onder toezigt der Overijsselsche Commissie van Landbouw. huis te Rotterdam reeds öp middelen bedacht is om dit doel te hé» reiken en aan ons een verzoek heeft ingediend om een stoomwerk tuig van 10 paardenkracht en van lage drukking in deszei fs fabrijk te mogen plaalsen." Omtrent de krooning Van den nieuwen paus, op den 21 Junij, Verneemt men eenige nadere bijzonderliedéh. Vroeg in don morgeh verkondigde het geschut van den Engelenburg 6n het gelui der klok ken den aanvang dier plegligheid. Ten acht Uré reed de II. Vader, met een talrijk gevolg, van bel quirinaal naar het valicaal). In de groote en prachtige staatsiekoets Waren de kardinaal Mofttcópatriarch van Venetie, en de kardinaal PigmiieÜiaartsbisschop van Palermo, welke beide eerst na den afloop van het conclave te Rome aahgekometi zijn met hem gezeten. Bij zijne aankomst in het valkaan werd. Z. H. door de aldaar verzamelde kardinalen begroet doör de kardi nalen S'forza en GdZz'oti met bet pauselijk gewaad bekleed en do bisschopsmuts hem opgezet. Daarop werd hij op den pauselijke» draagzetel, onder een troonhemel van zilverslof, den zoogenaamde» koninklijken trap afgedragen waarna de processie aahving. De paus Was omringd door de lijfwacht van edelen de wereldlijke kamerlingen, met mantel en degen en da zwitsergarde. Bij de aankomst in het voorportaal van S.'-Petrus, waar, tegenover de heilige poort, oen troon Was opgerigtplaatste de paus zich op dien troon, de kardi nalen omrihgden llem en de zangers hieven bel 7'u es Petrus etc. aan, Welke heerlijke compositie een plegligen indruk op alle aanwe zigen maakte, on Z. H. zeiven ten sterkste ontroerde. De amnestie, Welke sommigen terstond bij de troonbeklimming verwachten was nog niet verschenen. Ook Was nog geen slaats-secrelaris benoemd, en alle ambtenaren waren vooreerst in hunne posten bevestigd. Hot gerucht wilde dat Pius IX wekelijks eene openbare audiëntie geven, zou opdat ieder onderdaan zijne kiaglen aan den voet van deti troon zou kunnen brengen. D.r Wolff, zoo bekend door zijne met eèn menschlieVettd doel ondernomen reizen in het Oosten en door zijne daarbij onderganO lotgevallen laat Zich in een brief, dezer dagen aan een vriend ge- rigl over paus Pitts JX dus uit t «Het is opmerkelijk dat do tegenwoordige paus, toen hog slechts graaf Firreltimijn medeleer ling in het romeinsfih eollegie te Rome was, van het jaar 1816 tot 1817, toen ik tot de propaganda overging. Hij is een beminnelijk, ijverig talentvol schrander vroom en vrijgevig man en het is dus te hopen dat hij deze eigenschappen van den graaf Ferretli op den troon van Bttnetiictus IX heeft overgebragt enz." De door de hh. Boeca eh Eug. Flandin in de ruïnen van Nihivï) gemaakte ontdekkingen houden de wijsbegeerte der geleerden voort durend in booge mate geboeid. Ue overblijfselen van een uitgestrekt paleis hetwelk 15 aan elkander grenzende kamers bevat zijn nadat zij 2500 jaren lang onder de aarde bedolven in vergetelheid Wareil gedompeld, wederom aan het daglicht gebragt door vlijtig voortge- zetten arbeid gedurende 2 jaren. Van de 15 zalen des gebouws zijn 9 in volmaakten staat bewaard gebleven. Zondag den 5 dezef zal niet alleen door de builengemeene hilte, maar ook door de sterke afwisseling der temperatuur, opmerkelijk in de jaarboeken der meteorologie blijven. Daar toch de thermome ter van Fahrenheit den vorigen dag tot niet iiooger dan 79 grade» steeg, en zondag ten twee ure 87 graden teekende daalde hij nog dienzelfden avond op 56 graden, en leverde dusbinnen den tijd van naauwelijks zeven uren een verschil van 31 graden op. WBTÖEVINO EN ARMOEDE BESCHOUWD lN BETREKKING TOT HET MiSDRIJF. Eene belangrijke redevoering over het hierboven genoemd onderwerp is, in Eebruarij vah dit jaar, uilgesprokeh in de openbare vergade ring van de afdeeling Zwolle Van bet nederlandsch genootschap: Tot zedelijke Verbetering der Gevangenen, door m.' J. A. van Koijenen welke van wege het genoemd genootschap aan de ledeii van hetzelve is uitgereikt en ook in de bibliotheek van het departement der maat schappijTot Nul van 't Algemeen, ter lezing verkrijgbaar gesteld. Het doel dat de spreker zich hier heeit voorgesteld is de voorname oorzaak te ohderzoeken van de meer en meer toenemende bevolking onzer gevangenissen. De redenaar noemt als zoodanig bet veranderde strafstelsel en da toenemende armoede. Wanneer onder vroegere wetgevingen de ge vangenisstraf slechts vah zeer zeldzame toepassing was is zij thans de gewone straf geworden van bijna alle misdrijven. Wanneer het oudere regt enkele daden strafte die men nu oordeelt te behooren tot bet gebied der zedelijkheid niet lot dat van bet sttafTegton eindig meer nieuwe misdrijven hebben onze nieuwere instellingen onze tegenwoordige behoeften en gebruiken doen geboren Worden die men oiider het oude regt of niet kende öf Ongemoeid liet. Het grootste gedeelte echter der redevoering is gewijd aan het pauperismus dien kanker die tering Zooals de heef van 11, hel noemt onzer tegenwoordige maatschappijen. En dat inderdaad de armoede brengt tot zedeloosheid, ondeugd en misdrijf; dat bet de armoede in de» gewonen regel is, die zich Vergrijpt tegen onze maatschappelijke wetten het moge treurig zijn het te belijden maar het is niet ta min eene erkende en onbetwistbare waarheiddoor de dagelijksche ondervinding bewezen en bevestigd. Wil men dus het misdrijf ver minderen het is niet doof gceselefi en hangen het is niet door dikwijls slecht geplaatste liefdegiften of aalmoezen die Wei de Rood

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1