ZIERIRZEESCÏIE OCRAÏT. jV.° 55. VRIJDAG JA A.° 1846. 10 JULIJ. Besturen en Administration. PUBLIEKE BESTEDING. IVieu wst ij din yen. S<1 HERIJK dek MATEN kn GEWIGTEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS Her Stad ZIERJKZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissemenls-IJker al hier van den 6 dezer maand n.° 76. Brengen hij deze Ier kennis van alle IJkpliglige fn- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortamhacht dat in liet locaal van het voor malige Kazerne-gehouw in de Manhuisstraat alhier met den herijk van maten en gewigter, zal worden aangevangen op Dingsdag den 14 Julij tot en met Vrijdag den 31 Julij aanstaandedes voormiddags van 8 tot 1 ure waarbij de volgende orde zal worden in acht ge nomen te welen-: Voor wijk A van Dingsdag dm 14 toten met Donderdag den 16 Juli] Voor wijk B: van Vrijdag den 17 tol en met Dingsdag dén 2! Juli] Voor wijk C: van Woensdag den "22 tot en met Vrijdag den 24 Juli] Voor wijk D: van Maandag den 27 lol en met Vrijdag den 31 Julij zullende op Zaturdag den 18 Julij speciaal gevaceerd worden ter verificatie van het medicinaal goud en zilver gewigt. Kn wordt al verder opgemerkt, dat alle maten en gewigten behoor- lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dal er geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoonde In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijfzoowel als Ambtenaren en openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengeslelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalaligen ziehzelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. Kn opdat niemand hiervan onwelend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zier ik zeeden 1 .fn lij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR ANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. 1>, KRO Cl'. Op Zalurdag den '18 Julij 1846, des middags ten twaalf ure, zullen Burgemeester en Wethouders der Stad Goesten Sladhuize aldaar, publiek en aan den minstaannenenden trachten te besteden: l)e KRU1NS-VERHOOG ING van rlen noordelijken BU1TEN- IIAVENDAM benevens het VERNIEUWEN en REPAREREN ran liel R1JSBESLAG met dc Leverantie van zeventig Lasten VILVOOR DSC HE STEEN en eenige P.EUKOËN-PAUEN aan het SAS van GOES. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden Vrijdag den 17 derzelfde maand des namiddags ten drie ure. Zullende het Bestek en de Conditiën de/er Aanbesteding Ier dezer Stads GrilTii: ter lozing liggen van hfideri afiederen werkdag van des morgens tien ure tot des namiddags een ure; terwijl nadere inlichtingen te bekomen lijn hij tien Stads Architect den Heer L. P. de Lannée de Bktrancoert. Gedaan ton Stadhuize van Goes, den 29 Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van tlezelven De Stads Secretaris L. de FOUW Je. BANK VAN LEENING. VERKOOPING aan do Bank van Leening te Zierikzee op Woens dag den 15 Julij 1846, des namiddags ten 2 ure, van de open staande PANDEN verpand tot ultimo April 1815. Dingsdag namiddag van vijf tot zes ure te hezien. NEDERLANDEN. 's GR A VEN H AGE den 7 Julij. Z. M. de koning is gisteren na middag ton half drie ure, langs den ijzeren spoorweg naar Amster dam vertrokken. Omstreeks half 5 aldaar aangekomen is hoogst- dezelve ten 5 nre, aan boord van het stoomjagt de Leeuw, naar Vriesland vertrokken. Z. M. wordt legen den 15 in deze residentie terug verwacht. Rij eene beschikking van den 27 Jung, jl. is van regerings wege. afgewezen een verzoek om gratie van Grietje Visser, huisvrouw van A. Beis, wonende op de Streek, onder Aalstim hij vonnis der arrondissemenls-regthaiik te Leeuwarden van den 4 April 1816, ver oordeeld lot acht dagen gevangenisstraf, ter zake van het opzettelijk in lading leggen van een schip, ten einde zich aanbiedende personen in Ie nemen, en zulks ter benadeeling der bestaande markt-, beur.l- eh veerschepen. Den 8. Heden is lot bevreemding van velen do zaak betrek kelijk de weigering lot aanneming der zwaar gesnoeide muntspeciën welke hij het kanlongeregt ter dezer stede aanhangig was en waarin heden do uitspraak verwacht werd op verzoek van partijen van de rol geroijeerd zoodut de beslissing achterwege gebleven is. Naar men verneemt moet de aan.'eidende oorzaak tot het vragen' van dat roijement zoowel hij den eiscber als hij zijn gemagtigde gevonden worden daarin dat al de dagbladen die zich over dit vraagstuk hebben uitgelaten van oordeel geweest zijn dat de be wering der eischers niet was vol te houden en dat in allen geval indien de uitspraak ten hunnen voordeele ware geweesthetwelk nogtans hoogst twijfelachtig was daaruit groote onaangenaamheden en stremming waren te verwachten. Gisteren morgen heeft Z. M. den koning op reis naar Vries land den nieuw ingedijkten Anna-Paulowna-polderin Noord-Holland en daarna het Nieuwe-Diep en Willemsoord bezocht, van waar hoogstdezelve de reis naar Harlingen heeft vervolgd. Men verzekert dat Z. M. in de volgende week naar Overijssel en later zich naar Limburg cn Luxemburg begeven zal. Binnen weinige dagen verwacht men de teekening van hot handelstraktaat tusschen Nederland en Belgie bereids is daarvan een concept-traktaat aan de beide vorsten aangeboden. GEMENGDE BINNEN- EN BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. De S.'-Jansdag is te Stokholm gekenmerkt geworden door eene zeld zame koude; rnen had zelfs des morgens vroeg op het water bij de bron in den diergaarde ijs gevonden. Gedurende de reis van den sultan Abdul-Medjid zegt een tirief uit Konstantinopel zijn 15,000 kinderen zoo Christenen als Muzelmannen door geneesheeren uit het gevolg des sullans gevacineerd geworden. Twee broedersoud 15 en 16 jaren zich jl. zaturdag namiddag in de rivier den IJssel hij Oudewater gaando baden zonder dien te kunnen bediepen zijn do eerste al dadelijk nog levend maar de tweede een uur daarna dood uit het water opgehaald. In den avond van denzelfden dag zijn ook in de rivier de Rijn hij Arn hem een jongeling en een bejaarde schipper welke heide aldaar aan het baden waren verdronken. Deze laatste de jongeling op zijn hulp geroep willende redden en hem tot dat einde reeds in handen hebbende, kon dcnzelven nogtans niet aan den kant brengen ten gevolge waarvan ook hij het slagtoffer werd van zijne monschlievende daad. Dit zijn in zeer korten tijd reeds 5 slagtoffers, die onder het baden aldaar hunnen dood hebben gevonden. Nog heeft bet zwemmen den 5 dezer bij Maastricht 2 slagtoffers gemaakt. Een jongeling is in de Maas verdron ken een andere knecht die hem vergezelde en den drenkeling trachtte ta redden werd het offer zijner menschlievendheid en is daarbij insgelijks omgekomen. De heide lijkeu zijn korten tijd daarna opgevischtelkan der vasthoudende In Engeland is weder een nieuw ministerie opge treden. De hoeveelheid kaas in 1845 in Noord-Holland ter markt gebragt of dadelijk van de pakhuizen afgeleverd heeft bedragen als volyt Alkmaar 4,401,774 n. pond.; Hoorn 2,565,855; Purmerend 1,301,266 Medcmhlik 1,002,387 Enkhuizen 618,236 Edam 444,381 Hoogcarspel 269,450; Monniekendam 211,439 Leijmuiden 70,000. Gedurende het jaar 1845 werden met de geregelde stoombootdiensten uit Nederland op Londen en Huil uitgevoerd 7912 stuks rundvee (5534 meer dan in 1844.) 12,890 stuks schapen (10,342 meer dan in 1844,) en 660 stuks varkeus. Den 1 dezer heeft te Oldetreine in Vries land een 82jarige grijsaard zich door ophanging van het leven beroofd- Men schrijft zulks toe aan armoedige omstandigheden. In den nacht tusschen zondag en maandag is aan de Zaan door het onweder een. molen in brand geraakt en afgebrand toehehoorende aan den heer A. Mul. Den 6 dezer waren reeds te Rotterdam ter markt aangevoerd, eenige partijtjes nieuwe zeeuwscho en llakkésche winler-gerstte zamen 10 h 12 last, welke, redelijk blank tamelijk van stuk doch ongelijk van droogte was en om het nieuwtje dooreen tot f 4,50 zakmaat werd verkocht. Van nieuw koolzaad was circa 200 lasten aangevoerd. Aan de kust westwaarts van Oran in Algerie heeft de generaal-majoor Cavaignnc epno treffende wraak geoefend op de stammen die langen tijd geleden het garnizoen van Djema-Ghazouat in hinderlaag gelokt en bijna geheel vernietigd hadden. Meer dan 500 Arabieren zonder uitkomst door de Franschen naar oenen uithoek aan den zeeoever gedreven en da wapenen niet w illende nederlegeen zijn er deels gesneuveld deels ver dronken. M."* Kachel is te Rijssel door eene ernstige ziekte aangetast do sporadische cholera géheeten dia wel is waar, zeer te onderscheiden van .'de god neb te astatische cholera, doch waarvan nogtans de herstolling altijil hagchelijk is en ten beste eeii tijdsverloop van acht dagen ver- eischt. Berigten uit Athene, van den 20 Junij, gewagen van her haalde schokken van aardbeving, en van daardoor, inzonderheid in da grieksche provincie Messenie aangerigle schade. Onder anderen wa>- ren de stad Micromanie en drie omliggende dorpen geheel verwoest. Tot den 16 wist men gelukkig nog van slechts weinig daarbij omgekomen personen. De regering deed van haren kant het mogelijke, om den nood der slagoffers te lenigen. Gedurende dc zes eerste maanden dezes jaars hebben de ontvangsten der spoorwegen in Frankrijk 11,740,900 francs bedragen, hetwelk 1585,156 francs meer is dan in het eerste halfjaar van 1845. Het algerijnsche leger telt thans 99,699 man met 18,18S paarden ongerekend nog 6587 man inlandsche troepen met 4061 paar den. Hetzelve is nagenoeg aldus verdeeld 35,000 man in de provincio van Oran 38,000 in de provincie van Algiers en 20,000 in de provin cie van Constantino; het overige op weg of verdeeld hij de administra tie. Men verzekertdal prins Lodeioyk Bonaparlqdie zich steeds te Londen bevindt, bepaald berigl heeft ontvangen, dat hij zich niet naar Florence hij zijn' grijzen vader kan hegeven. Dit besluit zou genomen zijn op aandrang van Oostenrijk welks regering de tegenwoordigheid des prinsen in Italië zou vreezen. Men verneemt, dat zekere P. Jansen te's Hage in de gijzeling is gebragthet bedrag der door hem zoowel aldaar, als te Delft en te Rotterdam gemaakte schulden moet belangrijk zijn om crediet te hebben deed hij zich vergezellen van een' knecht in

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1