ZIEUIKZEESCflE VRIJDAG A.° 1Ö46. COURANT. 26 JUNIJ. Besturen en Administration. Ni euirst ij d i ny e n A.o 51. >17 Het C0LLEG1E van CURATORKN der LATIJNSCHE SCHOLEN dezor Stad mnakt hunner!»» huk^nd dat dn jaarlijksche PROMO TIE en PR1JSUITDRRL1NG aan de Lenrlinpen dier Scholen eerstkomenden Zal lining, den 27 dezer, voormiddags ten II ure, ir» de Luthersche Kerk alhier zal plaats hebben, hij welke gelegenheid door den ver dienstelijken Leerling J. Moolenburgh die de Scholen verlaat, eene Latijnsche Oratie zal gehouden worden. Zij noodigl hiermede tevertb' allen, die in wetenschap en taalkunde belang stellen, uit, om ge noemde plcgtigheid wel met hunne tegenwoordigheid te willen ver eeren. Zierikzee, den 24 Junij 1816. Het Collegie van Curatoren voornoemd P. J. ANDREA), Secretaris. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE tien 23 Junij. Men verneemt, dat dezor dagen door Z. M. is bepaald dat een gedeetle van liet te Vlissingen vergaderde eskader zich naar AleXandrie zal begeven een tweede gedeelte naar de Vereenigile-Stalen en des noods naar Mexico zal stevenen en eindelijk dat een derde gedeelte zich naar Zuid-Amerika en van daar naar Batavia zal begeven. Alle schepen zouden gelijk tijdig op den 1 Jtitij de reetle van Vlissingen verlaten. Z. K. H. prins Hendrik voert liet kommando over bet eerste eskader. Tegen November wordt hoogst dezelve in hel vaderland tPrngverwachl. Z. M. de koning vergezeld van z. exc. den minister van marine zal al de schepen voor hun vertrek in oogeiisciinuw nemen. Door Z. M. tien koning is aan den heer R. van Beuren onder wijzer te Scheveningen voor den tijd van 5 jaren octrooi verleend op de uitvinding van een stranil-sponrwagcn geschikt om vaartuigen het strand op- en afwaarts te vervoeren. Van wege tien minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzrn der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Mei 1846 t"t en met den 19 dezer, per tntnl zijn geweest als volgt: tarwe f 9.77'/, rogge f8,11 boekweit f 8.07, gerst f 4,50, haver f3.47 en ongepelde spelt f 3,37, en dat de regten op den in- i'n uitvoer voor de maand Julij eerst komende zijn gesteld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 10 c. en vrijhaver 5 c en vrij en ongepelde spelt 5 c. en vrij. Wij kunnen beriglen zegt de Nederl. Slnomposldat de heer J. P. Koens alhier hel voornemen heeft opgevat om onder de ver- eischle goedkeuring eenen spoorweg aan te leggen regtstreeks van Amsterdam naar Botterdam, hoofdzakelijk moetende dienen otn aan den groothandel de snelste en goedkoopste spoorweg-gemeenschap lusschen de beide voornaamste koopsteden des rijks Ie verzekeren. Z. H. mgr. Grooff heeft zich eenige dagen alhier opgehouden en gelogeerd hij den hoogeerw. heer deken Siegfried. Doidi Z. H. is thans weder vertrokken men zegt naar Luik alwaar het ÖOOjarig jubilé wordt gevierd. Eenige afgevaardigden der Katholijktm van Zuid en Noord-Holland hebben aldaar als een bewijs van godsdienstige deelneming een prachtig vaandel tnel goud geborduurd overgebragt. Dit vaandel is bij de heeren Rietslap &i Comp. in deze residentie vervaardigd. Men meldt uit Apeldoorn, dat de valkenjagtden 17 dezer aldaar gehouden zeer luisterrijk is geweesten onder anderen met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning, HH. KK. HH. den prins en prinses van Oranje, prins Alexander en hunne exc. den minister van staat, harnn Schimmelpenninck van der Otjeen den gouverneur van Overijssel is vereerd. Alen meldt uil Berlijn dd. 19 Junij Eene proef, om eepp verzoening lusschen prins Albert van Pruissen en zijne gemalin (prinses Mariannete bewerkstelligen is naar men meent vruch teloos gebleven. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De berigten uit West-fndie behelzen, dat de droogte op het eiland Jamaica nog altijd in eene verontrustende mate voortduurde. Op som mige eilanden was wel eenige regen gevallen doch in zeer geringe hoe veelheid en daarbij teckende do thermometer, in de schaduw, op Kingston 96 graden. (Te Amsterdam leekende de thermometer jl. maandag middag ten één ure 81 graden.) Het groole zangersfeest Ie Beulen is den 1,5 dezer gesloten en heeft algemeen zeer goed voldaan den eersten dag traden al de zangers, ten getale van 3000, gezamenlijk op den tweeden wedijverden de verschillende gezelschappen met el kander. l!il RtislSchuk meldt men dat de sultan'daar met een gevolg van omtrent 6000 personen aangekomen is. De spoorweg lusschen Brussel en Parijs heeft 180 millioen gekost, en 4 jaren geleden was nog gecne spade in den grond gestoken om hel werk aan te vangen In Engeland staan nok de granen zoo voorspoedig, als men hij geen inen- Solien geheugen zich herinneren kan. Voor Antwerpen bestemd zijn onder anderen, volgens do zeelijstin twee dagen, Ie Vlissingen gepas seerd 13 schepen met tarwe en 9 met rogge. Volgens de jmigsle berigten van Nieuw-Zeelaml is de oorlog met de inboorlingen aldaar geëindigd. - Bij hel baden in den Rijn op de hoogte van de Klingel- heek in Gelderland is jl. zondag weder een jong uienseh vérdruriKnft. Een makker, die den drenkeling trachtte Ie redden is bet offer zijner menscblievendhcitj geworden en insgelijks omgekomen. De nieuw benoemde paus neemt den titel aan van Pius IX. Hij is den 13 Mei 1792 Ie Sinigaglia in den Kerkdijken Slaat, geboren. Hij was aarts bisschop van Imnla den 23 December 1839 was hij tot kardinaal in petto aangewezen en den 14 December 1840 tot kardinaal geproclameerd ge worden. Hij is een der jongste pausen die immer verkozen zijn ge worden. Te Veenwouden (Vriesland) is de vrouw van eenen arbeider voor eenige dagpn gelukkig bevallen van 3 gezonde en welgeschapen kin deren zijnde 2 meisjes en 1 jongentje die alle 3 door de moeder gezoogd worden. Het is opmerkelijk dat dezelfde vrouw voor 9 jaren van twee lingen en voor 4jaar ook van tweelingen bevallen is, die. allen nog itt leven zijn en huilen deze gecne andere kinderen gehad heeft. Het Weekblad van het Regl lierigt dat de twee veroordeelde hoofdlieden der nachtwacht Ie Leiden zich in honger beroep hebben voorzien tegen het vonnis van de arrnndissements regtbank dier stad van 18 dezer, waarbij zij veroordeeld zijn tot eene gevangenis van 4 maanden f 25 boele en in de koslen van het proces. De Franschen hebben weder in Algeria niet minder dan 12,000 schapen 400 runderen 70 kameelen en eene groole menigte wapenen buit gemaakt na een zeer levendig gevecht in hetwelk de Arabieren veel volk moeten verloren hebben. Uit Bam berg wordt gemeld dat een nederlandsch schip met eene lading van 1800 centenaars, eerlang een proeftogt zal doen van Amsterdam naar Weenen daarbij gebruik makende van het Lodewijks-Kanaal in Beijeren. Men meldt uit Maastricht Aan m."e Rachelwelke zich thans te Luik bevindt is f 1000 aangeboden om zich ook éénmaal te Maastricht te doen hooren doch de beroemde tragédienne wilde van haren eisch van 5000 franken niet afstappen en wij zullen dus, om haar te hooren naar Luik moeten reizen. M."" Rachel speelt zeer goed maar zij telt nog heter. Zondag avond omstreeks 8 ure ontstond brand in den watermolen nabij de Hillesluis, een half uur van Katendrecht gelegen in korten lijd was de geheele molen afgebrand. Van Har derwijk zullen eerlang weder 130 onder-officieren en manschappen naar Java vertrekken. Met de buitengewone warmte, welke wij gehad hebben is het gebruik van koude zuurachtige dranken hoogst gevaarlijk. Een werkman te Jutphaas, die zeer bezweet was dronk deler dagen zure wei of gekarnde melk en bleef onmiddellijk dood. Den 22 it Ie Maassluis de 2" jager aangekomen met 89'/i tonnen en den 23 te Vlaardingen de 3d' jager met 149'/g tonnen nieuwen haring. De eerst genoemde was den 15 de tweede den 17 uit de vloot naar huis gezeild. Do prijs van den haring is thans f350 per ton. De vangst blijft hij voortduring gunstig. Volgens officiële opgaven bedroeg de bevolking van Engeland Wales en Schotland op het einde van 1845, 19,572,574 zielen. In het jaar 1801 lelde men slechts 10,942,646 inwoners. Een bewijs, welke gevolgen hevige drift kan hebben heeft men te Leeuwar den jl. zondag weder gezien., in een gehuwd persoon in de Bagijneslraat woonachtig die, in woédende drift ontstoken plotseling is overleden. Zondag heeft er op de volkschuit, varende lusschen 's Gravenhago en Delft, het volgende droevig voorval plaats gehad Toen deze schuit in de vliet lusschen de Geest- en Hoornbrug gekomen was, ontstond er tusschen eenige meisjes die in het ruirn zaten en jongelingen die zich op het dek bevonden een gesprek dat van scherts weldra tot ernst overging, zoodat een der jongelieden, in drift met zijn' slok, in het open staande luik van het ruim sloeg; ongelukkiglijk warende meisjes die hem geplaagd hadden van plaats veranderd waar door hij eene jufvrouw, die hem niets in den weg had gelegd op bel linkeroog trof, en wel zondanig, dat zij oogenblikkeüjk het ge- zigt verloor en een aanmerkelijk bloedverlies uit de holte van het oog onderging. Uit 's Heerenherg weinige uren van Nijmegen nabij de pruissischa grenzen gelegen schrijft men den 19 dezer «Eene vreesselijke ramp heeft dit dorp geteisterd, waardoor vele huisgezinnen in de grootste behoefte verkeeren en van al het noodige beroofd zijn. De brand welke deze zoo groOte verwoesting aanrigtte barstte gisteren avond ten half zeven ure in eene schuur van een slagter Frank genaamd, toehehoorendc los en woeddo in weêrwil der van Ellen en Emmerick toegesnelde hulp zoo hevig voort, dat Weldra 17 huizen en 5 of 0 schuren vernield waren. Men had zoodra de brand uitbarstte, vele goederen in veiligheid pogen to brengen, maar, toen later de brand van oogenblik tot oogenblik in hevigheid toenam werd alles wat men reeds in veiligheid waande eene prooi der voortwoedende vlammen. Eerst heden morgen gelukte het den brand meester te worden de aanwezige spuiten zijn echter den ganschen dag nog in werking gebleven." Van de Smildein Drenthe, wordt, van den 22 dezer, het vol gende nader geméld omtrent het daar voorgevallene met een dienst meisje [tie ons vorig nummerI «Donderdag jl. is hier een treffend ongeluk gebeurd; naar bet des wege gedaan onderzoek heeft het zich op de volgende wijze toegedra gen Zekere Aaltje Bennink, een meisjo van bijna 16 jaren diende als meid bij Klaas Post, arbeider alhier, men wil dal zij, die een wejnigje onnoozel scheen te zijn door diens vrouw soms niet al te wel behandeld werd en dat zij hierover aan hare ouders die be hoeftig zijn en een talrijk gezin hebben klagende, door deze ingeval zij uit de dienst Itèp mét Straffen werd bedreigd schoon het niet gebleken is dat hare ouders haar verkeerd behandelden. Twee barer zusters lagen ziek aan de hier heerschende besmettelijke koortsen; zij, hij geruchte huorendedat eene de'rzelve overleden was, begaf zich .den 17 naar de ouderlijke woningbevond dal heide zusters nog leefden dronk met bare moeder koffij en ging schr'eijende been dit geschiedde omstreeks den middag, Des avonds moet de vrouwbij wie zij diende haar weggejaagd hebben zij ging naar de ouderlijke

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1