ZIERKZEESCHE COURANT, DINGSÖAG 23 JUNIJ. Besturen en Administration. IV,O 50. A.° 1846. w PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen bij deze ter kennis van landbouwers, grondeigenaars en pachters van landen dat even als in vorige jaren thans weder aan ieder hunner een biljet zal worden bezorgd waarop dezelve gelieven ;u te vullen ~öe bünderiaiien mei onderscheidene veldgewassen én voortbrengselen bezaaid voor zooveel ieders eigendom of pacht-bezit binnen deze Stad en het Poort ambacht betreft met vriendelijk verzoek deze biljetten met de vereischte «nauwkeurigheid ingevuld en onder teekend in den loop dezer maand ter Stedelijke Secretarie te willen terugbezorgen ten einde het Bestuur in staat te stellen aan de opgave welke daarvan door de Hooge Begering jaarlijks wordt ver langd te kunnen voldoen rekenende men hierbij op dezelfde bereid willigheid waarmede ten voorleden jare gelijke opvrage door een ieder is beantwoord geworden. Zierikzeeden 17 Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. tem in (jen. FRANKRIJK. PARIJS den 20 Junij. tiet gouvernement heeft per telegraaf uit Rome het berigt ontvangen dat de kardinaal Ferrolti tot paus is verkozen. De nieuw verkozene is geboren in het jaar 1792. BELGIE. BRUSSEL den 20 Junij. Als algemeenen regel is thans vastge steld dat er aan onze landgrenzen geen paspoorten meer zullen worden gevraagd en dat de policie zich bepalen zal tot het weren van lieden die blijkbaar de openbare veiligheid moglen bedreigen. N E I) BK LA N E N. 'sGRAVENHAGE den 21 Junij. Men verneemt, dal Z. K. H. prins Hendrik der NederlandenII. zalurdag, zijnde zijn verjaardag van Z. M. den koning ten geschenke heeft ontvangen het prachtig gebouw aan het einde van het Voorhout toebehoord hebbende aan wijlen zijne exc. den heer Verstolk van Soelen. Tevens deelt men als vrij zeker mede dal Z. K. H. die zich woensdag naar Vlissingen begeven heeftspoedig van daar weder ver trekken en naar het Loo reizen zal; waarna hoogstdezelve zich ander maal naar Vlissingen zal hegeven. om van daar, in hot begin van Julij de voorgenomen reis naar de Middellandsche-Zee te ondernemen. De regering wil het rantsoen sterken drank dat twee malen daags op de oorlogschepen wordt rondgedeeld eerlang op de helft verminderen en kollij in de plaats daarvan geven. GEMENGDE BINNEN- EN RUIT EN L A N DSCH E DER IG TEN. In 1845 zijn 160 schepen door de Nederlanilsche Mandei-Maatschappij bevracht in Nederland aangekomen. Het geheele bedrag der door die maatschappij in 1845 verkochte producten is nagenoeg f 5! .6*25,000 hetwelk de opbrengst van 1844 met ruim f 6,760,000 overtreft. Een bedrag van f 10,721,000 werd door haar in 1845 aan de gezamenlijke reederijen wegens verdiende retourvrachten, uitbetaald.- ln 1814 bezat het britsche rijk slechts oene stoomboot. Gedurende de 30 daar op gevolgde jaren is het getal britsche stoombooten tol bijna 1000 aange groeid die thans alle zeeën der wereld bevaren. De dagbladen van Terre-Neuve beriglen dat dit eiland van langzamerhand zich op eene zigtbare wijze verheft boven het vlak der zee. Dit natuurverschijnsel dreigt de beste havens des eilands binnen een kortoren of langere» tijd onbruikbaar te maken. De liefhebbers van hel stierengevecht zullen een groot verlies ondergaan. Francisco Montes de beroemde matador, de bloem der Torreros is den 2 Junij in den circus van Xeres overwon nen geworden. Een stier heeft op zijn degensleek met een hoornstoni geantwoord. Montes kreeg eene zware wonde en heeft in het strijdperk zelf het laadsle oliesel ontvangen De voornaamste handelaars en win keliers te Maasricht hebben ten einde het groot aantal belgische centime- stukken welke zoo uit Holland als uit Belgin in groote hoeveelheid aan- gebragl werden te weren zich onderling verbonden om dezelve niet hooger dan 50 stuks tegen 46 centen te ontvangen en naar die bereke ning een tarief daargesteld hetwelk algemeen opgevolgd wordt. Den 6 dezer was de luchtgesteldheid te Petersburg nadat men reeds goed zomerweder had gehad zoo stormachtig en guur geworden dat de winterkleederen wederom zijn voor den dag gehaald. Den 16 en 17 dezer zijnde de academische feestdagen te Utrecht, zijn langs den Rijn-spoorweg vervoerd 5690 personen opleverende eene ontvangst van ƒ7010. De stad 's Heerenhergbij Emmerik, welke 1.90 huizen en 2000 inwonerstelt is den 19 dezer voor een goed gedeelte in de asch gelegd. Bij het 2d' regement infanterie in garnizoen te Maas tricht hebben sedert korten tijd drie zelfmoorden plaats gevonden. De opstand in de meeste provinciën van Portugal is aan het afnemen na dat het volk bijna alles verkregen had wat het verlangde. De berig len uil Italië en vooral uit de roomsche staten hebben veel verloren van het ongerustheid-wekkende, hetwelk zij sedert eetiige dagen hadden gehad.Men heeft in een winkel te 's Hage opgemerkt dat men zich thans schijnUschuldig te maken niet alleen voortdurend aan het suoeijen van stukken van f 1,50 en 1 maar ook van die van 1,30 (zes-en- twintigen). De arrondissements reglhank te Leiden heeft den 18 dezer uitspraak gedaan in de bekende zaak der nachtwacbts enz. en de beschuldigden lioberl en Bolstier veroordeeld tol 4 maanden gevangenis straf en f 25 boete terwijl de 9 agenten van policie zijn vrijgesproken. In de verloopene week heeft het zwemmen of baden weder aan 4 per sonen het leven gekost, als: twee te Amsterdam een te Arnhem en een te Ubhergen. Men meldt uil Cohurg van den 13 dezer: «Heden zijn op onze graanmarkt de tarwe 2 en ander graan f 1 per simmern (bijna een mud) gedaald terwijl meer dan 10OO sirr/merri onverkocht bleven. Eene verdere daling kan bij het vooruilzigt op een' goederOuogsk niet uitblijven aangezien de aardappelen door den inlusschen gevallen regen nu ook behouden zijn en een rijkelijke hooi-hoogst reeds begon nen is." De hitte is te Londen in de laatste dagen zoo groot geweest dat de werkzaamheden in de ijzersmelterijen zijn geschorstdaar de ar beiders niet in slaat waren bij hunnen zwaren arbeid zulk eene felle hitte te verdragen. Zondag den 14 ten 4 ure des achtermiddags, is een zwaar onweder over de stad Falaise in het fransche departement Calvados (een deel van het oude Normandije) losgebarsten. De bliksem beeft 8 huizen beschadigd en een negende geheel overhoop geworpen. Zoo men verzekert hebben 10 menschen het leven verloren. Men schrijft uit Utrecht van den 18 dezer: «Nadat reeds in den aanvang dezer week een begin was gemankt met bet uitsteken van vlaggen er» maandag en dingsdag verscheiden reunien van studenten en oud-studenten waren gehouden welke druk bezocht werden en ook op laatstgenoemden dag in den tuin der zoölogische sociëteit een studenten-concert was gegeven hetwelk zoo druk bezocht werd dat velen zich met eene staanplaats moesten vergenoegen en in den ochtend een zwemstrijd aan de Kruisvaart had plaats gehad waartoe kostbare prijzen waren uitgeloofd waarbij 5 heeren welke naar den lsten prijs dongen een bepaalden afstand van 300 ellen zes malen hebben afgezwommen na bijna een uur te water te zijn geweest, brak op gisteren de groote dag van hel feest aan. Reeds verscheiden dagen vroeger waren vele vreemdelingen herwaarts gereisd om de festiviteiten bij te wonen en in den morgen van gisteren stroomden nog duizenden van wijd en zijd toe de vervoer langs den spoorweg was zeer groot en des morgens ten half twaalf ure kwamen twee groote treinen achtereen van Amsterdam aan. Inmiddels had de stad een zeer feestelijk aanzien gekregen en was als met vlaggen overdekt bijna alle inwoners gaven hunne belang stelling in de viering van het 2l0jarig bestaan der akademie te kennen door het uitsteken van vlaggen ook zag men vele toebe reidselen tot illuminatie maken terwijl hel schoone weder de alge- rrteëne vreugde nog verhoogde. Wie nu in de gelegenheid was tegen 5 ure in den namiddag het Muftsterkerkhof te bereiken bad daar een verrukkelijk schouwspel en' ruimschoots gelegenheid om de deelnemers aan den optogt naauw- keurig in «ogenschouw te nemen. De juistheid pracht sierlijkheid en netheid der costumes lieten niets te wenschen over en deden ook den vervaardiger den heer Morrien te Rotterdam, eer aan. Om streeks 6 ure was de optogt geregeld en zette zich in beweging f door kavallcrie en een korps muzijkanten voorafgegaan en gesloten terwijl infanterie den oplegt aan beide zijden steeds begeleidde. Aan hel hoofd van den optogt, welke den inlogt van Filips 1/prins van Spanje, in Utrecht, op den 3 October 1549, voorstelde, trokken, na de ulrechvsrhe schutterij vele nederlandsche ridders en edelen alsmede de regering der oude bisschopstad hierop volgde Maria van Oostenrijk met eene staatsdame in eene met vier paarden bespannen staatsiekoets gezeten omringd door vele Spanjaarden daarna ver scheiden ingezetenen uit Utrecht en aanzienlijken uit de provincie een aantal geestelijken twee bedevaartgangers en eindelijk Filips II met een aanzienlijk gevolg. Filips reed steeds op cenigen afstand van degenen welke hem voorafgingen en van hen die hem volgden zoodat men in de gelegenheid was zijn prachtig gewaad en de rijke versierselen van zijn paard naauwkeurig te beschouwen. De acht commissarissen van den optogt waren mede zeer deftig in het costuuin der 16Su eeuw gekleed en beijverden zich steeds om overal de beste orde te doen beerschen. De optogt trok van zes tot half tien ure de straten van Utrecht door en vertoefde toen eenigen tijd op het Vreeburg en in de zaal naast den schouwburg. Kort vóór elf ure des avonds trok men op nieuw voort maar nu was de optogt door honderde fakkels verlicht; ten half twee ure in den morgen kwam men aan het gebouw der akademie terug. De directie van den Rijn-spoorweg had gezorgd dat mor» gisteren avond nog langs den spoorweg met ee.n extra trein kon vertrekken hetwelk zeer noodig was, daar men in geen der logementen alhier meer huisvesting kon erlangen. Zaturdag avond is de feestviering besloten met eene illuminatie muzijk en vuurwerk in de zoölogische tuinen. Wij vernemen dat dezer dagen door den heer Keyzeradministre rend directeur eener Begrafenis- en Zieken-Societeil te 'sGravenbage eene uitnoodiging gedaan is aan alle besturen van dusdanige scoielei- ten of fondsen om in gemeenschappelijk overleg plannen te bera men en gepaste middelen aan te wenden die zouden kunnen bewer ken dot bet eigenlijke doel (lier instellingen weder ais vroeger kon uitkomen daar hetzelve nu zoowel door de besturen als door de beambten het publiek en de belanghebbenden wordt miskend door hetzelve uilsluitend aan eigenbelang le doen dienstbaar zijn. Men meldt uit Assen van den 19 dezer: Gisteren avond heeft op de Smiltfe een treurig ongeval plaats gehad. De zaak moet zich op de volgende wijze hebben toegedragen. Een meisje van ongeveer 16

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1