3JL° 48, ZIE RIRZ EE SCÏIE DINGSDAG A.° 1846. C O U R A IV T. 16 JUNIJ. Besturen en Administration. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEMKZEE. Gezien art. 33 van bet bestaande Reglement van I'olicie voor deze Stad Verbieden, voor zoo veel noodig gedurende de heerschende droogte het Schuren, op verbenr'1 eeoer boete van drie guidon of één da.g gevangenis, tegen de overtreders verordend. De handhaving van dit verbod wordt den Commissaris vau Policie aanbevolen. Zierikxecden la Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie l)e Stads Secretaris W. J. P. KROEF. iVie u ie s t ij din «i e n N F, D ERLANBEK. *sGRAVENHAGEden 13 Junij. Z. M. de honing is gister^n avond in goede,n welstand van hoogstdes'zolfs reize naar Weimar in deze residentie teruggekeerd. Do Soirée Dmmitiqmeergisteren avonddoor madameselle Rachell in de zaal Diligentia gegeven en welke HL M. de koningin met hoogstderzelver tegenwoordigheid heeft gelieven te vereeren ter wijl voorts een talrijk publiek lol het bijwonen daarvan was zaarn- gevloeid heeft ten volle aan de hooggespannen verwachting beant woord de voorgedragen fragmenten zijn geweest uit de rollen van Esther, van Emilia, uil Cinnavan Hermionc, uit Andromache, en eindelijk nog van Camilla, uit floratius. Na den afloop beeft H. M. baar door een kamerheer bij zich doen uoodigen en haar vereerd met eenen armband prachtig met bril janten omzet. Ook het publiek heeft het haar niet aan toejuichingen houcquet- len en geschenken laten ontbreken. De Stan is-Courant beval een koninklijk besluit van den 6 dezer boudende aflosbnarstelling van het restant-kapitaal van 5 millioen gulden aan schuldbekentenissen ten laste van hel voormalig amortisatie syndicaat rentende 41/, ten honderd. Z. exc. de minister van financiën, heeft de agenten van 's rijks schatkistontvangers en verdere comptabelen te kennen gegeven dat zij de Zeeuwsche Rijksdaalderswaarvan hel omschrift ongeschonden is 111 die gerand zijn in betaling hehooren aan te nemen. Ten gevolge van hel arrest van den hoogen raadhoudende beslissing, dat een vader, die zeven kinderen beeft, bevoegd is er een van bet mannelijk geslacht aan te wijzen die op kosten van den staat moet worden opgevoed hebben onderscheiden vaders zoo in deze stad als elders binnen den gevorderden termijn aangifte aan den heer gouverneur gedaan van bun voornemen om van dat regt gebruik te maken. Men verwacht dat er in de eerstvolgende zitting der kamers, over dat onderwerp eene voordragt van wet aan de stalen-generaal zal worden aangeboden. Het provinciaal hof in Zuid-Holland heeft, bij arrest van heden, J H. Berkenkamp schuldig verklaard aan schennis van zilveren nationale gangbare muntspeciën en Pieler Frederik Wienand schuldig verklaard aan medepligtigheid aan die misdaad door den dader des bewust bij te staan in de bedrijven die het feit moesten doen gelukken. Het hof heeft beide schuldig verklaarde veroordeeld tot de straffe van geeseling brandmerk en 12 jaren tuchthuisstraf. Voorts hoeft het hof do beschuldigden, Dina Toornhurg buisvrouw van Berkenkamp, en Claasje van Toorn, huisvrouw van Wienand, niet schuldig verklaard de eerste aan misdadige deelneming aan bet in omloop brengen dezer geschonden muntspecie en beide aan mede pligtigheid der misdaad van J. H. BerkenkampHet hof heeft diens- volgens de beide vrouwen hoezeer er zware verdenkingen op haar rustten vrijgesproken en hare onmiddelijke invrijheidstelling bevolen. GEMENGDE BINNEN- EN BUITENLANDSE HE BKBIGTKN. Sedert den aanvang der lente zijn er van Limerick reeds "21 vaartuigen, 3857 emigranten vervoerende naar Amerika vertrokken. H"L meeren- deel zijn landbouwers of kleine pachters. Al de middelen welke voorgesteld zijn tegen het uitvloeijen van gom uit hoornen wier vruch ten een' steen hebben zijn voor de kerseboomen zonder eonigo uilwer king bevonden. Het toeval heeft, zogt men de zwarte zeep (savon noir) aangewezen als een zoowel spoedig als onfeilbaar middel. Men legt er eene-laag van op den bast van den boom en daarover eenen band. Bij de ophanden zijnde huwelijks-plegtigheden te Stultgardt zullen er, van wejze de stad op verlangen des konings geene uitgaven ter dier zake geschieden; zoodat de bewaarde gelden aan de talrijke armen zullen uit gedeeld kunnen worden. Te Hamburg had den G dezer een treurig ongeluk plaats. Ken nieuw gemetselde pilaar van de herbouwd wor dende St.-lh lrikerk stortte in en trof een veertiental werklieden vijf van welke, «ogenblikkelijk dood waren terwijl de overigen sommigen zeer zwaar gekwetst, naar het ziekenhuis zijn o^rgebragt. In den omtrek var. Londen is eene wolvin geschoten die binnen weinige dagen vele jongen zoude hebben ter wereld gebragtmen weet niet van waar dit beest is gekomen. Het algemeen verspreide gerucht, dat de cho lera zich in eenige streken van Busland zou hebben vertoond is thans bewezm \an allen grond ontbloot le zijn. De eerste der op den twee den Pinksterdag van Londen naar Brigthon vertrokken spoortreinen be stond in 44 rijtuigen, bevattende omtrent 4000 passagiers, en werd voortgestuwd door 3 locomotieven. De Broederschap der Notarissen in Nederland heeft den 9 dezer te Arnhem hare derde algemeene verga dering gehouden welke zeer talrijk bezocht werd. Dingsdag is in een winkel te 's Hage ontvangen een stuk van 25 cents zijnde, zoo het scheen een zoogenaamde roosjes-schelling; later is gebleken dat dit stuk valsch en van lood was nagemaakt. Den 9 dezer werd aan 's rijks werf te Amsterdam van stapel gelaten Z.r M." schoonerbrik Banda. Op den 15 dezer zou de spoorweg van Brussei regis.reeks naar Parijs met vele feestelijkheden geopend worden. Door hel belgische ministerie is daartoe 40,000 franks aangewezen. Tot dusverre is de horenblazer Rolland de eenige, die aan den moord door Abd el-Kader van de Ma- louïna in Algiers is ontsnapt en bij d<> fransche troepen aangekomen. In hel begin der vorige week zijn te Groningen twee kinderen levenloos in het water gevonden het eene een eerstgeboren wicht, builende Kranepoort, en hel andere, een zuigeling van omstreeks twee maanden, in het Zuiderdiep. De bedrijvers dezer wandaden zijn tot dusverre niet ontdekt. Het schip Java's Welvaren, van Batavia, is den 10 dezer Ier rcede van Texel aangekomen. Zijne eminentie mg.Grooff, bisschop van Canea in parlibus, bevond zich aan boord van dien bodem. Den 9 dezer werd le Willemstad de gewone joarlijksche paardenmarkt ge houden. Meer dan 300 paarden bijna alle van 3 tot 7 jaren werden ter markt gebragt ruim een vijfde gedeelde derzeive werd voor buiten gewoon hooge prijzen aan fransche kooplieden verkocht. Volgens een brief uit Dubossang (Rusland) heeft hel aldaar den 4 Mei en de drie voor gaande nachten sterk gevroren zoodat het water overal met een ijskorst bedekt is, een verschijnsel dal in dit jaargetijde in die. streken tot de ongehoorde dingen behoort. Vrijdag avond is te Antwerpen aange komen de hollandsche ijzeren stoomboot Amicilia die heden (dingsdag) begonnen is op Rotterdam te varen in concurrentie met de Schelde. Omtrent de op de Mans gehouden wedstrijd wordt uit Rotterdam van den 10 dezer het volgende gemeld Was de dag van heden met blijde verwachting le gemoel gezien niet minder groot waren bij bet aanbreken daarvan de bewijzen van alsemeene belangstelling der bevolking in het heerlijk feest dat haar loefde. Reeds vroegtijdig verlieten duizenden hunne woningen om zich naar de kaaijen en hoofden langs de Maas te hegeven of lieten zich naar de overzijde dier rivier overbrengen om van daar, te midden der schoone natuur, hel levendig en schilderachtig gezigt van den wedstrijd te genieten. Op een aantal poonschepen en andere vaortuigen die met hunne vlaggen getooid op stroom voor anker lagen wemelde het vau mensehen. De ruime tribune der Yachtcluh ter lengte van ruim 100 neder- landsc.be ellen op bet land bezijden den KatendrechIschen veerdam opgeslagen was door den heer van Goudoever alhier voor deze feestelijke gelegenheid smaakvol gedrappeerd, Eene vorstelijke ioge verhief zich in het midden ter reglerzijde bevonden zich de zitplaatsen der leden van den raad «mi commissarissen der Kon. Ned. Yachtcluh, met bun gezelschap Ier linkerzijde die van de commissie uil den sled el ij km raad tot bijwoning van het feest uitgenoodigd terwijl de overige plaatsen voor de verdere heeren leden der Yachlclub en hunne dames bestemd waren. Omstreeks 10 ure verkondigde het geschut van hel op stroom lig gend koopvaardijschip Kortenaeraan de heeren E. Suermondt en Zonen en Comp., alhier, toebehoorendo meteen saluut van 21 schoten, de aankomst van UIL KK.. UIL prins Hendrik der Nederlanden pre sident der Kon. Ned. Yachtcluh den prins van Oranje en prins Alexander der Nederlanden aan de tribune, bij het binnentreden van welke bel korps muzijkanten der schutterij op een voor de tribune opgeslagen orchesl geplaatst hen inel het spelen der volksliederen begroette hetwelk onmiddelijk door de hoormmmjk der jagers aan de andere zijde op een soortgelijk orchest geplaatst herhaald werd. Even voor half elf ure nam de wedstrijd een' aanvang en had plaats in de volgende orde De zesriems gieken vijf in getal geroeid door heeren leden der Kon. Ned. Yachtcluh en hoeren officieren der zee- en landmagt en geassimileerde rangen. De prijs werd behaald door n.° 2, Favorite, van den heer J. R. Eek, alhier; bet bedrag der inleggelden of 100 door n.° 4 Rivale van den heer J. P. van Uoey Smithalhier. De zeilvaartuigen met dek acht. in getal. De prijs werd behaald door n.° 4, Dolphynjagt van den heer II. E. immerte Am sterdam het bedrag der inleggelden of f 220 door n.° 7 Koopman jagt van den heer Wytse Oenes van der Meer te Ureierp gevoerd door B. en F. K ooi sir a. De zesriems gieken vijf in getal. De prijs werd behaald door n.° 2, Sylpvan Z. 14. H prins Hendrik der Nederlanden; do premie door n.° 5 Roilcr<iam van den heer May alhier. De zeil vaartuigen zonder dek dertien in gelul. De prijs werd be haald door n.° 7 Godin Levieopen boot van den heer W. Pi Zandstra le Sneek de premie door n.° 10, Geer truida stevenboci- jerschuit van den heer J. van Wageningenl)z. te Dordrecht, gevoerd door L. de Graafvan den Moerdijk. Do vijfriems walvischsloepen twee in getal. De prijs is behaald door n.° 1 Wahischvan de heeren A. van lloboken en Zonen -, alhier, en de premie door n.' 2 de Ster, van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. De vierriems gieken acht in getal. De prijs is behaald door n.° 3 Vliegvan de heeren A. van IJobuken en tanen, alhier; de premie door n.' 2, de Leeuw, van den heer J. Sfnith, te Vlissingen. Alle soorten van jollen en sloepen acht in getal. De prijs is behaald door n.° 2, sloep, van de beeren A. van Uoboksn en Zonen

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 1