sl dverten tien "flat Tiet stedelijk bestuur van Rotterdam het gewigt der vereeniging Avelkeopgerigt door Z. K. H. prins Hendrik, voorzitter der club, tmder ile hooge bescherming staat van Z Mden koning en HH. ICK. HH> de prinsen van Oranje en Alexander der Nederlandenten volle hc- Smendnniet alleen besloten heeft cene toelage van f 2000 Ie be stemmen tot de oprigting eener doelmatige tribune voor de ontvangst der vorstelijke bezoekers en verdere leden der club maar zelfs met de grootst mogelijke welwillendheid den doelmatigst mogelijken grond daartoe aan den oever der rivier tegen de westzijde van den Veerdain naar Kntendrecht (Ponteveer) heeft afgestaan. Men mag zich vleïjen dat de 10 Junij een betamelijk volksfeest en eene doelmatige uitspanning zal opleveren. Van vele zijden worden roei- en zeil-vaartnigen gereed gemaakt en beproefd en men meent te ktitinen verwachten dal deze eerste wedstrijd niets te wenscheu zal overlaten. Uit Zwolle meldt men: Mei belangstelling verneemt men dat on derscheidene fabrijkanten werkbazen en kunstenaars in deze stad voor werpen vervaardigen voor de aanstaande provinciale tentoonstelling t welke te Kampen zal worden gehouden. Rie tentoonstelling zal tevens iets ongewoons opleveren, namelijk eene geheele afzonderlijke afdeeling van voorwerpen (0.5 stuks) welke door do in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Deventer verpleegd wordende lijders, gedurende de twee laatste jaren, ver vaardigd zijn. liet spreekt van zelf, dat'de kiesohbeid verbiedt de namen der vervaardigers op den catalogus te plaatsen. Genoeg, het. zijn voorwerpen door evenbedoeldp lij Iers vervaardigd, die voor zeker met hooge belangstelling zullen worden beschouwden tevens zullen getuigen van de zorgen en welgekozene leiding en rigling, die de verdienstelijke bestnurderen van bet gesticht aan de werk zaamheid der hunner zorg aanhevolene lijders, weten te geven. De diiitsehe dagbladen behelzen het volgende als een voorbeeld van persoonlijk onderzoek en billijkheid hij hooggeplaatste personen. De erfprins ran Slolherg-Wernigerode beheerde het vak der bosschen en mijnen op zijns vaiiers goederen een (ïnancie-heamble deed hem den voorslag om op de tonnen der lieden die in de bosschen karren- riïrnsle» verrrgten eenige besparingen te maken daar zij als te hoog konden beschouwd worden Do erfprins begaf zich met dien beambte op de, plaatsom de. zaak te onderzoeken. Zij ontmoetten twee karrenliedpn de prins beval hen stil te staan en plaatste zich nu zelve voor cene kar terwijl hij den beambte gelastte dit voor de andere te doen. De prins van een vrij sterk gestel bragt de lading een eind wegs verder, doch de beambte kon er niet meê voort. Toen vroeg tie prins den arbeiders, waarom do karren zoo boven matig door hen werden bevracht Zij verklaarden (lat zij anders Imn levensonderhoud niet konden verdienen. Dien ten gevolge ver minderde de vorst niet alleen Iron loon maar verhoogde bet zelfs (■enigermateen vermaande hen tevens om in bet vervolg wat minder op te laden. VLISSINGKNden 2?) Mei. lieden is door het provinciaal ge- regtshof van Zeeland in de voor hetzelve aanhangige zaak tegen de uitgeefster der VHssingsche Courant, uitspraak gedaan en is daarbij het vonnis van den eersten regter bevestigd. Tegen dal arrest is (tonr haar cassatie aastgeleekeird. DE WATER VRIEND. Onder dezen Irtet wordt hij tien boekhandelaar J. Jlömelinghde jongete Groningen een tijdschrift uitgegeven welks doel is de bevordering en uitbreiding der Genees- en Heelkunst, door middel van Water. Vier notnmers zullen er jaarlijks van uitkomen en kosten slechts 50 cents voor den geheelen jaargang. Het eerste n." begint met de volgende inleiding gezondheid is oe grootste schat. «Dit is eene algeuteene erkende waarheid die, in dagen van gezond heid veeltijds onnadenkend wordt uitgesproken, maar, in dagen van ongesteldheid en ziekte door overtuiging des harten wordt ontboezemd. »Zeor veel kan do mensch doen, om den schat der gezondheid te blijven behouden doch oneindig meer moet hij er om nalaten. Wij kunnen ons wachten, in vele gevallen voor ziekten b. v. door een" strengen leefregel geregehlen slaap en gedurige beweging vooral in de vrije lucht maar wat moeten wij niet nalaten om ons tegen ziekten te hoedon Het gebruik van geestrijke dranken: - genever brandewijn alle soorten van likeuren onmatig gebruik van wijn alle prikkelende spijzen te veel broeijtng door kamerwarmte kleeding en dekking zittende leefwijs herooving van den natuurlijken slaaptijd te veel gebruik van verslappende boete of warme dranken in één woord alles wat ons van den natnurweg doet verwijderen. «De Watervrlend stelt zich, op daadzakelijke overtuiging gegrond, ten doel waken voor de gezondheid en wanneer dezelve gemist wordtbaar op de natuurlijkste wijze weder terug te hekomen. »In Duitschland heeft de Watervriend kennisgemaakt met millinencn menschen - en deze millioenen menschel) zegenen die kennismaking want donr dezelve heeft zich een te voren nooit gekend geluk in hunne gezinnen gevestigd doordien zij tot de natuurwet zijn terug gekeerd, »ln Nederland zijn de gunstige resultaten der watergenepskunst nog onbekend hij het grootste gedeelte des volks, en daarom vooral ver schijnt de Watervriend. Met vooroordeel zal hij in vele huizen ont vangen worden maar een onpartijdig onderzoek zal hem aanvankelijk vrienden schenken en dien kring langzamerhand gehooptvergrooten. Meer nog dan vooroordeel zal hij te overwinnen hebben: hij zal door baaizuchtigheid begluurd versmaad belasterd en met sluipmoord belaagd worden. Dit was ook het Int van den Duilscben Water- vriend maar nok zijn zegepraal was volkomen. «Treed Jïederlandsehe Watervriend vrijmoedig hij alle standen der maatschappij binnen leer den menschen wat zij doen en laten moeten om gezond te leven; op welk eene wijze, door liet groote Godsgeschenk, het water, de verlorene gezondheid weder zij te her stellen, en hoe groot uwe worsteling ook zijn moge, ga met God, strijd den goeden strijd en duizende dankbaar erkentelijke vrienden zulien zich om u henen scharen." Ziet daar het doel van dit geschrift hoogsthelangrrjk en zoowel voor geneeskundigen als leken, het onderzoek overwaardig. Het meer en meer toenemende misbruik van sterke dranken de daaruit ontstaande ellende verarming huisselijke oneenigheden ja ondergang van duizende huisgezinnen vallen eiken eenigzins opmerk zamer) beschouwer zoo terstond in het oog dat hel doel der zoo«e- noemde matigheidsgenootschappen allen lof verdient ook van diegenen welke niet in allen deele instemmen met de. middelendie men bezigt om bet kwaad der dronkenschap te weren. Deze genootschappen trachten het gebruik der sterke dranken Ie verbannen. De mensch zeggen zij, «behoeft dergelijke prikkelende dranken niet." Dit is in het afgelrokkene volkomen waar, en indien het mogelijk ware, op eenmaal alle soorten van sterke dranken nil do wereld te helpen de kunst om ze te vervaardigen vonr altijd te vernietigen de steller dezes gelooft niet dat het menschdom er te slechter aan toe zou zijn. Maar dit is iels onmogelijks. Die kunst is algemeen over de wereld verspreid. Niet alleen daar, waar beschaafde volken den smaak en de geur ook met behulp der scheikunde in duizend gedaanten hebben welen te vermenigvuldigen maar ook op de afgelegensle eilanden hij de ruwste volksstammen weet men uit de voortbrengselen des lands den eenen of anderen bedwelmenden drank te bereiden. Zelfs de melk zijner paarden staat er den Tartaar toe ten dienste. Indien nu de maligheidsmaatschappijen de leuze voeren «de sterke drank moet geheel uit de wereld j" dan vrees ik dal zij zich iets onbereikbaars voorstellen. Verre zij het van ons de edele waarde van hun oogmerk in twijfel te trekkenhierover zijn alle inenschenvriemlen het wel eens waar wij veroorloven ons de vraag of niet het sterke doorzetten van eene volstrekte afschafling hier of daar aan de zaak zelve eenig nadeel zoude kunnen toebrengen en de afschalTingsmaatschappijen niet hunne eigene bedoeling, althans nu en dan, verijdelen? Of, men geene kleine hijpaden veronachtzaamt, door enkel en alleen, niet zonder eenige eenzijdigheid, op den hoofdweg te blijven? Of men niet door eeniglijk de aandacht op den hoofdvehlslag te vestigen zich de overwinning in kleine schermutselingen laat ontgaan Spoed en snelheid zijn de eisclien van onzen leeftijd eischen veelzins over dreven heden den boom plantende morgen reeds de hand uitgestrekt, om de vrucht te belasten men vergete niet dat men het in zijne hand heeft werktuigen en werktuigelijke handelingen lot eene snel heid op te drijven zoo groot als de inrigting der machine toelaat maar dat in het zedelijke het doorgaans een ander is die zaait en een ander die maait. De schrijver dezes bezit de overtuiging dat zijilelingscli werken in dezen ook leidt tot het doel verplaatsing der plant althans geene mindere aanprijzing verdient, dan uitroeijing; zachte afleiding der stroom somtijds beter keert dan gewelddadige opstopping. Uit dit oogpunt beschouwe men het in bedenking geven van enkele middelen ter verbetering. Velen zouden er misschien zijn bij te voegen die 'l weet mag 't zeggen Maar de schrijver heeft er nooit van gehouden zijn onderwerp uit te putten en courant-artikels zijn geene afgewerkte verhandelingen. Elke voorslag verdient onderzoek de proef moet voor de waarde beslissen aan den lijd moet men ook iets overlaten en niet alles op eenmaal willen. Niet alles op eenmaal - daarom leg ik voor ditmaal de pen op den inktkoker en - het vervolg hierna. O. o. COMMISSARISSEN der ZEEVWSCHE BRANDWAAR- BORG \l AATSCH APP IJ gevestigd te Zierikzee brengen bij deze ter kennis (Ier Deelhebbers in dezelve, dat, ingevolge voorafgegane bekendmaking, op heden aan de presente Leden is gedaan REKENING en VERANTWOORDING over tiet jaar 1800 vijf en veertig, mits gaders VERSLAG van den gu'nsligen slaat dezer Maatschappij en dezelve Rekening floor lien is opgenomen en in allen deele goedge keurd terwijl zij het genoegen hebben levens te kunnen berigten dat in het afgeloopen jaar deze Maatschappij weder in sterkte is toe genomen. Eindelijk dat in bet afgeloopen jaar is voldaan aan het verlangen door eenige Deelhebbers te kennen gegeven om de Panden op te nemen of sommige derzelve te boog geassureerd waren welk onder zoek vrij gunstig is uitgevallen, zijnde er sleehls weinige Panden bevonden welke als te hoog verwaarhorgd konden geacht worden. Namens de Directie De Boekhouder, JAC. S. BOEIJE. De Notaris I). Q. de JONGE van dek HALEN zal ten verzoeke van den Heer A. PAÜLUSSE op Woensdag den 3 Junij, des voormiddags ten 10 ure onder Oumerkerkop de Hofstede laatst bewoond door W. Leiuson publiek presenteren te verknopen Een zeer groote partij AFBRAAKbestaande in zeer zware en vrij gave Rindte» Balken, Planken, Ribben, Kolders, Sparren, Lallen, zeer goede Deur- en Raarn-Kozijnen met Vensters, Ramen,: voorts Dakpannen harde en zachte Melselsteenen ruim tOOO bossen zeer bruikbaar Dekriet en hetgeen verder zal worden geveild. De Notaris C. J. van her HALEN zal ten verzoeke van den Heer L.' ZEEMAN op Woensdag den 17 Junij 1846, des namiddags ten 3 ure, in de Herberg te Zonnemairein het open baar veilen en verknopen 1." 3 bund, 28 roeit. 32 ellen WEILAND, .in de algemeene Weide van Zonnemaire genaamd het Moerland. 2.° 5 roed. 35 ellen HOVENIERING, onder Zonnemaire. 3." Een ARBEIDERSWONING met 1 roede 76 ellen ERF en TUIN genaamd hel Speelhuis, Ie Zonnemaire. i.' 'II6 Aandeel in do .VIEESTÖOF te Noordgowve. 5." '/i« Aandeel in de MEKSTOOF Ie llomrnenede. Bij de Erven J. van re VELDE OLIVIER, Boekhandelaars te Zierikzee, zijn verkrijgbaar gesteld de navolgende hoogst belangrijke Werken 1.* F. L. W. van BRAKELL van nen ENG Iets over het ver bouwen van Aardappelen on over de Stalvoedering der Schapenf 0,30 2." Iets over de Weiden of de wijze om derzelver opbrengst Ie vermeerderen f 0,25 3." -Iels over den Landbouw strekkende om aan te toonen dat men 'sjaarlijks zonder zomer- vagen_ of braken zijn land goede vruchten kan doen voortbrengenf 0,50 Bovenstaande Werkjes zijn uitgegeven ten voordeele van een lief dadig doel. te zierikzee bij de weu. a. os vja en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1846 | | pagina 2